Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky.

Střevní chřipka u dospělých i dětí

Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách - jaké jsou symptomy, jaká je nejúčinnější léčba a jaká je nejlepší prevence před touto kapičkou infekcí.

Oblíbené produkty k léčbě příznaků střevní chřipky

Jak vzniká střevní chřipka?

Střevní chřipka nebo střevní viróza se přenáší stejným způsobem jako běžná chřipka. Jde o kapénkovou infekci, takže pokud jste v blízkém kontaktu s nakaženým, tak virus můžete přijmout vdechováním. Stejně tak se škodlivé látky do těla dostanou, pokud budete pít ze sklenice nebo lahve, kterou před vámi použil někdo s virózou.

Za vznikem střevní virózy stojí tyto dvě skupiny bakterií:

  • Noroviry: Nacházejí se především v kontaminovaných potravinách a ve vodě, ale není vyloučen ani přenos z osoby na osobu. Postihují děti i dospělé.
  • Rotaviry: Na rotaviry jsou náchylné zejména malé děti, které si do úst dávají špinavé předměty, a tak se virus dostává do těla. Prevencí jsou peronálne očkování, které vytvářejí slizniční imunitu a zmírňují příznaky při případném nakažení.

Symptomy střevní chřipky

Zpočátku se po nakažení střevním virem budete cítit unaveně, malátně a budete mít ten "klasický" pocit, když víte, že na vás něco leze. Mezi běžné příznaky střevní virózy patří:

  • bolest břicha a křeče,
  • bolest hlavy a svalů,
  • průjem,
  • nevolnost a zvracení,
  • zvýšená teplota.

Inkubační doba, čili po jakém čase od nakažení se choroba naplno projeví, je 1 až 3 dny. Obvykle příznaky po dvou dnech odezní.

Žena se střevní chřipkou před toaletou

Střevní chřipka během těhotenství

Střevní virózy jsou během těhotenství poměrně běžnou záležitostí a udává se, že až 1/3 žen se s tímto problémem během těhotenství setkala. Příznaky jsou stejné jako při obyčejné střevní chřipce, ale doba léčby trvá přibližně týden. Pokud na virózu li nějaké léky, tak to určitě prodiskutujte s lékařem nebo lékárníkem.

Rada: Při střevní chřipce, zvláště během těhotenství, přijímejte dostatek tekutin, protože vám hrozí dehydratace.

Kdy navštívit doktora?

Střevní chřipka může být velmi snadno pomýlená s jinými onemocněními trávicího traktu - například bakteriální průjmem. Doktora byste měli vyhledat v těchto případech:

  • Pokud nedokážete v sobě udržet tekutiny. V takových případech můžete být rychle dehydratovaní, což se projevuje suchou kůží, vysušenými pery, bušením srdce nebo nedostatečným močením. U dětí to může být modrofialové zbarvení pokožky, nafouknuté bříško nebo nepravidelné dýchání.
  • Pokud zvracíte krev nebo zvracení po 2 dnech nepřestává.
  • Při vysoké teplotě (nad 40 ° C), u dětí nad 38,9 ° C.

Léčba střevní chřipky

Léčba střevní virózy jako takové v podstatě neexistuje a léčí se jen symptomy - nezáleží na druhu viru. Základem je rehydratace, čili přijímání většího množství tekutin. Pokud máte průjem nebo zvracíte, tak vaše tělo ztrácí hodně tekutin a k dehydrácii může dojít skutečně velmi rychle.

Při střevní chřipce je důležitý příjem tekutin

Při ztrátě tekutin se budete cítit malátní a unavení a je dost možné, že nebudete mít chuť a ani sílu do těla dávat nějaké tekutiny. V takových případech se musíte překonat, protože můžete skončit až v nemonici na infuzích. Pomoci vám může pití brčkem.

Ideální je, pokud budete pít čistou vodu, nesycené minerálky a nápomocný je i černý čaj. Pro děti kupujte čaj bez kofeinu. Na trhu najdete také mnohé rehydratační nápoje. Mezi volně dostupné a efektivně léky patří Smecta nebo aktivní uhlí.

Strava během střevní chřipky

Kojencům do 6 měsíců před kojením dejte rýžový odvar, dětem nad 6 měsíců můžete dát mrkvový odvar. Objem odvaru je cca 50 - 100 ml.

Starší děti a dospělí by měli jíst například jahodovou nebo banánovou výživu a kombinovat to s rýžovou nebo bramborovou kaší bez smetany. Dobrá je i mixovaná rýže s masem nebo dietní zeleninová polévka. K pevnému jídlu se vracejte pouze postupně a pokud se opět dostaví pocit nevolnosti, tak v konzumaci raději nepokračujte.

Určitě se vyhýbejte kořeněným a mastným jídlům a stravě, která by mohla být na žaludek těžká. Nepřijímejte mléko, kofein, alkohol nebo nikotin.

Prevence a shrnutí

Pokud víte, že ve vašem okolí je rozšířená střevní chřipka, tak zvyšte důraz na hygienu. Důkladně si myjte ruce zejména po kontaktech s klikami od dveří, klávesnicí nebo mobilem. Preventivně můžete začít užívat probiotika. Když už se nakazíte, tak se první 3 dny snažte vyhýbat lidem, abyste virus nešířili.

Důkladná hygiena během střevní chřipky

Střevní chřipka není příliš závažné onemocnění, trvá krátce, ale symptomy jsou intenzivní. Hlavní je, abyste pili dostatek vody, nejedli těžká jídla a odpočívali. Pokud máte průjem nebo zvracíte krev, tak určitě navštivte vašeho doktora.

Oblíbené produkty k léčbě příznaků střevní chřipky

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Jaro Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnáziu a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.

Probio-fix – recenze na probiotický výživový doplněkProbio-fix – recenze na probiotický výživový doplněk

Probiotické bakterie mají příznivé účinky na lidské zdraví. Přípravek Probio-Fix obsahuje 4 miliardy životaschopných bakterií v 1 kapsli. Jaké probiotické kmeny se v Probio-fixe...