Žaludeční vředy – jaké léky pomáhají?

Trávicí potíže, křeče či bolesti břicha jsou jen některé z příznaků nebezpečného onemocnění, kterým jsou žaludeční (peptické) vředy. O vředech většinou lidé nevědí dokud není příliš pozdě.

Muž trpící žaludečními vředy

Proto je třeba si všímat varovné příznaky, vyhýbat se některým jídlům a nebrat svůj zdravotní stav na lehkou váhu.

Účinné produkty k léčbě žaludečních vředů

Žaludeční vředy – co to je?

Jde o zánětlivé onemocnění, při kterém dochází k narušení sliznice žaludku. Jde o důsledek nerovnováhy mezi trávicí tekutinou v žaludku a dvanáctníku. Žaludeční vředy wikipedia popisuje jako peptické vředy některé části trávicí trubice, kde je kyselé prostředí. Co přesně vředy způsobuje, se zatím nepodařilo zjistit. Provedené však mohou být těmito faktory:

  • Helicobacter pylori: bakterie vyvoláva zánět sliznice žaludku. Vředy následně vznikají v zánětem oslabené sliznici;
  • léky proti bolesti: vředy mohou být důsledkem užívání nesteroidních protizánětlivých léků, ke kterým zařazujeme aspirin, ibuprofen či naproxen;
  • kouření: nikotin, obsažený v cigaretách, snižuje slizniční prokrvení;
  • stres: dlouhodobý stres může být stejně spouštěčem vředů;
  • alkohol, káva, nápoje obsahující kyselinu citrónovou: jde o nápoje zvyšující produkci žaludeční kyseliny a tím pádem narušují žaludeční prostředí;
  • rakovina.

Příznaky žaludečních vředů

Žaludeční vředy se nemusí projevit hned, symptomy, které je doprovázejí, však mohou výrazné znepříjemnit život. Obvyklá je pálivá, bodavá nebo tupá bolest v podbřišku, případně vpravo pod břišní kostí. Bolest mohou někdy pacienti pociťovat i pod pravým žebrovým obloukem. Bolest obvykle přichází hned po jídle, lidé trpící žaludečními vředy nezřídka hubnou, protože se snaží jídlu co nejvíce vyhýbat.

Bolest žaludku kvůli žaludečním vředům

Bolest se však může objevit z ničeho nic, trvat několik dní a opět zmizet. Vředy se mohou projevovat také pálením v jícnu, nadýmáním, nechutenstvím či nevolností. Pacienti jsou často unavení a ospalí.

Náchylnými na žaludeční vředy jsou lidé infikováni bakterií Helicobacter pylori, ti, kteří trpí onemocněním jater, ledvin nebo plic, lidé pravidelně konzumující alkohol či ti, kteří pravidelně užívají protizánětlivé léky. Pokud patříte do této skupiny, měli byste si co nejdříve udělat test na žaludeční vředy.

Žaludeční vředy – dieta

Při problémech s vředy je třeba změnit svůj životní styl, ale také stravování. Dieta je totiž nedílnou součástí léčby. Důležité je dbát na pravidelnost ve stravování, střídmost, ale i šetrnost stravy. Vhodnější je jíst častěji malé porce. Jídlo by mělo být lehce stravitelné a nedráždivé, doporučuje se méně solit a kořenit.

Trápí vás žaludeční vředy a mléko patří k vašim oblíbeným potravinám? Protože žaludek vylučuje více leptavé kyseliny a trávicího enzymu jak dokáže výstelka žaludku snést, třeba rovnováhu ovlivňovat stravou. Mléko se v případě vředů konzumovat nedoporučuje. Mléko sice neutralizuje, trvá to však pouze 20 minut, následně se hladina kyselin zvyšuje, protože mléko je zodpovědné za zvýšené uvolňování gastrinu – polipeptidového hormonu, který slouží ke stimulaci vylučování žaludeční kyseliny. Úleva od bolesti je tak pouze chvilková.

Malá porce jídla

K nevhodným potravinám patří uzeniny, tučné maso a smažené pokrmy, pikantní sýry, nakládané maso, ryby a zelenina, luštěniny a nadýmající zelenina. Nedoporučuje se konzumovat ovoce se zrníčky, mák a ořechy, peckovice a malvice, kynuté, listové a linecké těsto, sycené nápoje, ostré koření a velmi studené nebo velmi horké pokrmy. Pivo a bílé víno vyvolávají zvýšenou tvorbu kyseliny, proto byste je měli vyřadit ze svého nápojového lístku.

Žaludeční vředy – rady

Je několik způsobů, jak žaludeční vředy léčit. Mnoho lidí si dívá ohledně žaludečních vředů fóra a diskuse. Lidé, kteří si podobným problémům prošly, se rádi dělí o rady, jak vředy překonali. Pokud podchytit léčbu včas, vředy si můžete úspěšně vyléčit.

Třeba změnit životní styl, což zahrnuje více pohybu, méně stresu, omezení mléka a mléčných výrobků ve stravě. Doporučuje se přestat kouřit, nepít alkohol a neužívat protizánětlivé léky. Vhodné je užívat betakaroten, zinek, lékořice, šťávu z aloe, bylinné čaje. Banány vám posílí žaludek, protože stimulují množení buněk a hlenu, čímž vytvářejí pevnější bariéru mezi výstelkou žaludku a kyselinou. Zelený čaj, který má antioxidační a antibakteriální účinky, udělá vašemu žaludku dobře.

Zařadit do stravy byste měli feferonky či chilli, které obsahují kapsaicin. Ten stimuluje nervy v žaludeční stěně, rozšiřuje cévy a zlepšuje průtok krve. Česnek je užitečný při léčbě různých infekcí a onemocnění žaludku a střev. Dokáže zabít viry a bakterie způsobující tato onemocnění a také stimulovat sliznici žaludku, snižuje jeho nadměrnou aktivitu, pomáhá trávení a chrání tělo před zácpami a průjmy.

Léky na žaludeční vředy

Pokud nejsou vředy léčeny, mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Někdy nejsou životní změny plně účinné a je třeba začít s užíváním léků. Pokud máte podezření na vředy, měli byste zajít za lékařem. Pro potvrzení diagnózy je potřebné odborné gastroenterologické vyšetření, takovým je například endoskopie. Při vyšetření je přes hrdlo až do žaludku zavedena tenká ohebná trubice (endoskop), díky níž může lékař sledovat abnormality v žaludku. Diagnózu mohou potvrdit například i gastroskopie, kolonoskopie, ultrazvuk či RTG.

Při léčbě dochází k podpoře ochranných faktorů a inhibici agresivních faktorů.

Užívání antibiotik při problémech s vředy

Léčbu zahrnují antibiotika – v případě, že jsou vředy způsobené bakterií Helicobacter pylori. Inhibitory protonové pumpy (například Aciphex, Dexilant, Nexium, Prevacid, Prilosec, Protonix či Zegerid) snižují hladiny kyselin v žaludku. Podávané jsou i látky snižující pH v žaludku a neutralizující kyselinu chlorovodíkovou a antacida, které mohou být celkové nebo lokální. K základem léčby patří také látky na podporu tvorby hlenu a prostaglandinů, komplexní sůl kyseliny citronové a sukralfát.

V případě, že dojde ke krvácení způsobeném žaludečními vředy, operace je nevyhnutelná (tento stav signalizuje i červeno-černá krev ve stolici). Chirurgický zákrok je potřebný i v případě, že se ve stěně žaludku vytvořil jako důsledek vředů otvor.

Dvanáctníkové vředy

Nejen vředy žaludku, ale i vředy dvanáctníku jsou poměrně časté. Někdy je obtížné určit, kterými vředy člověk trpí, protože mají některé příznaky stejné. Oba typy vředů jsou doprovázeny bolestí v nadbřišku, spojenou s příjmem potravy. Rozdíl je však v tom, že při dvanáctníkových vředech se bolest dostavuje 2 až 6 hodin po jídle, často v noci. Příjem potravy vede k úlevě od bolesti. Vzhledem k tomu, že pacienti s tímto typem vředů jídlo přímo vyhledávají, často přibírají. Podle lokalizace vředu bývá bolest ostrá, jindy zas tupá.

Bezpříznakově, případně s nespecifickými příznaky (nevolnost, nechutenství, pálení žáhy, bušení srdce) může vředové onemocnění probíhat u méně než 10 % pacientů. Až jedna z komplikací bývá prvním projevů vředů žaludečních či dvanáctníkových vředů.

Dochází ke krvácení, perforaci (prasknutí žaludeční stěny), penetraci (proniknutí vředů do okolních orgánů) či k nádorové přeměně vředu.

Účinné produkty k léčbě žaludečních vředů

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Janka Kršiaková

Vše, co mě bytostně charakterizuje a vystihuje, se odráží i v mém psaní. Jako vystudovaná Esteticky jsem přesvědčena o tom, že i neuměle text musí...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.