Švédské kapky – bylinné extrakty pro vnitřní i venkovní použití

Účinek švédských kapek je znám již od 15. století, kdy tento speciální bylinný přípravek na lepší trávení vytvořil známý lékař Phillipus Paracelsus. Jeho recept však upadl do zapomnění, dokud ho v 18. století neoživil lékař Claus Samst. V jeho kapkách bylo 19 bylinných složek. O jejich účincích svědčí to, že doktor se dožil 104 let, zemřel po nešťastném pádu z koně.

Švédské kapky

Švédské kapky se dostali do povědomí veřejnosti opět v 20. století, kdy jejich zpopularizovala rakouská lidová léčitelka Maria Treben, která recept Dr. Samsta ještě upravila. Dnes je na trhu dostupných několik přírodních švédských kapek, které však nemusí mít totožné složení.

Oblíbené švédské kapky

Složení švédských kapek

Většina výrobců se snaží přiblížit receptu Marie Treben, které sama nazvala Malé švédské hořké, recept Clausa Samsta označila zas jako Velké švédské hořké.

V jej kapkách se nacházely bylinné extrakty aloe ozbrojené, myrhovníku habešského, šafránu setého, kasie úzkolisté, kafrovníku lékařského, rebarbory ​​lékařské, kurkumy zedoárovej, manny, theriaku veneziánskeho, krasovlasu bezlodyžného a anděliky lékařské.

Bylinné extrakty

Aloe má projímavé účinky, pomáhá hojit rány a popáleniny, myrhovník se vyznačuje antimikrobiálním účinkem, podporuje tvorbu bílých krvinek, kasie je mírné projímadlo, šafrán stimuluje chuť k jídlu a pomáhá při trávení. Kafrovník uklidňuje nervy a podporuje dýchací systém, rebarbora čistí trávicí trakt, kurkuma chrání před kožními chorobami a čistí krev, manna je mírné projímadlo. Složení doplňuje theriak, který působí proti jedovatým kousnutím, krasovlas – diuretikum, tonikum a antibiotikum, a andělika lékařská, působící protizánětlivě, léčí kašel a horečky.

Kapky, které najdete na trhu, obsahují obvykle extrakt bylin s podobnými účinky na zdraví, někdy je jich více, někdy zas méně.

Účinky švédských kapek

Kapky můžete použít na různé zdravotní neduhy, jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití. V případě vnitřního užívání jedná o perorální roztok, v případě vnějšího užívání zas o dermální roztok. Neužívá se ve velkých objemech, protože obvykle obsahuje více než 35 % alkoholu. Při pravidelném užívání se však brzy projeví příznivé účinky kapek:

  • příznivě ovlivňují trávení a zvyšují chuť k jídlu,
  • zlepšují činnost střev,
  • jsou vhodné na revmatické, svalové či šlachové bolesti,
  • na bolesti ucha či zubů,
  • používají se na obklady, jizvy a akné,
  • při bodnutí hmyzem,
  • na hemoroidy.

Kdysi se kapky používaly i na bolesti hlavy a závratě, na neštovice, bradavice, strupy, na žlučník, ledviny, puchýře, kuří oka, omrzliny, revmatické problémy, deprese a nespavost, na třes rukou a nohou či jako první pomoc "po opici" . Dají se použít i jako kloktadlo, přičemž dokáží zmírnit infekce v krku.

Pro koho jsou určeny a jaké je dávkování?

Použití švédských kapek je tedy široké, vhodné jsou pro dospělé lidi bez ohledu na pohlaví a věk, kteří mají problémy s častou žaludeční nevolností, zácpou, případně nedostatečnou peristaltikou střev. Děti do 18 let, těhotné a kojící ženy by se jim však měli vyhnout. Kapky nejsou vhodné k užívání ani při epilepsii, poškozeních mozku a onemocněních jater, žaludečních a dvanáctníkových vředech či při zauzlení střev.

Žena trpící žaludečními nevolnostmi

Maximální denní dávka je obvykle 1 až 2 polévkové lžíce kapek. Nejlepší je užívání ráno a večer. Pokud chcete brát kapky jako prevenci, postačí vám i jedna kávová lžička denně. Při vnějším použití třeba kapkami postižená místa navlhčit, potírat či tinkturu vmasírovat.

Které švédské kapky jsou nejlepší?

Kvalitní švédské kapky se vyznačují hořkou chutí a typickou vůní. Vybrat si můžete z několika druhů. V nabídce jsou například Naturland Velké švédské kapky (obsahuje heřmánek pravý, mátu priepornú, řepík lékařský a zázvor), Dr. Theiss Schweden Bitter (důraz na obsah Anděliky lékařské), Hanus Švédské kapky (z 23 bylin), ale například i Maurer's Švédské kapky (z 32 bylin).

Cena švédských kapek

S ohledem na všestranné účinky švédských kapek je jejich cena poměrně levná. Kapky se prodávají v různých baleních – v objemu 100 ml, 250 ml, 500 ml i 1 000 ml. 100 ml balení si zakoupíte za cca 100 Kč, 250 ml za cca 250 Kč a největší balení je k dispozici od cca 1 100 Kč výše.

Závisí to samozřejmě i od konkrétní značky. I přesto však nejde o drahou záležitost. Za pár eur tak můžete mít doma pomocníka na množství zdravotních neduhů.

Zkušenosti se švédskými kapkami

S ohledem na výborné účinky na zdraví asi nikoho nepřekvapí, že uživatelé mají se švédskými kapkami výborné zkušenosti. Na portálu heureka.cz vyjádřili svůj názor na kapky od různých výrobců. Jde podle nich o něco, co je třeba mít vždy po ruce, všelék, který se dá použít pro všechny možné bolesti.

Nejčastěji si ho kupují lidé, kteří potřebují pomoc se žaludečními problémy, ale i tací, kteří potřebují pomocníka na různé neduhy.

Z recenzí na švédské kapky:

Dr. Theiss Švédské kapky recenze na Heurece

Švédské kapky Maurer´s zkušenosti a recenze na Heurece

Plusy a mínusy švédských kapek

Švédské kapky mají přírodní složení, přičemž obsahují výtažky z různých léčivých bylin. Známé jsou jako první pomoc při žaludečních potížích, ale vhodné jsou i na další zdravotní problémy. Dají se použít i na rány, jizvy či problémovou pleť.

Žádné mínusy jsme u švédských kapek neobjevily. Před jejich užíváním si však třeba uvědomit, že obsahují alkohol (pokud není napsáno jinak).

Připravte si domácí švédské kapky

Pokud se nechcete spoléhat na zdraví z lékárny, můžete si kapky připravit klidně i sami doma. Potřebovat budete jen směs bylin (inspirovat se můžete kapkami Marie Treben, případně si vytvořit vlastní verzi nebo zakoupit směs, kterou nabízí slovenský výrobce Hanus), alkohol (nejvhodnější je obilný či ovocný 47% alkohol) a uzavíratelnou skleněnou nádobu. Výhodou je, že si můžete takto připravit tolik švédských kapek, kolik potřebujete.

Na 0,75 l alkoholu potřebujete 121 g směsi. Směs třeba v alkoholu macerovat při pokojové teplotě 14 dní, třeba je ji promíchat alespoň dvakrát denně. Následně je třeba tekutinu slít, bylinky důkladně vylisovat a kapalinu přidat k slinuté tekutině. Tinkturu třeba ještě přefiltrovat. Ke zmírnění její hořké chuti (pokud ji budete používat vnitřně) můžete přidat max. 40 g cukru na l. Aby se tinktura neznehodnocovala, dejte ji do tmavé uzavíratelné nádoby a udržujte při pokojové teplotě mimo slunečního záření.

Oblíbené švédské kapky

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Janka Kršiaková

Vše, co mě bytostně charakterizuje a vystihuje, se odráží i v mém psaní. Jako vystudovaná Esteticky jsem přesvědčena o tom, že i neuměle text musí...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.