Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Bohatý zdroj vlákniny, to je psyllium. Jde o jednoletou rostlinu jitrocel indický, latinsky Plantago ovata. Jeho původ sahá do Indie, kde se již několik století používá jako účinný přírodní produkt ajurvédy.

Psyllium na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti.

Blahodárné účinky se skrývají v drobných semínkách, které jsou na jedné rostlině zastoupeny cca v počtu 15 000 kusů. Jsou pokryty gelem a vzhledem připomínají blechu. S tím souvisí i samotný název psyllia, což znamená blecha.

Oblíbené produkty se psylliem

Účinky Psyllia

Obal (slupky) oválných šedých semen s mírně narůžovělým nádechem obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je psyllium ideálním adeptem na správné fungování organismu a nastartování hubnutí. Tělo totiž očistí od nežádoucích látek a urychlí peristaltiku střev. Její předností je, že se v trávicím traktu rozkládá pouze z malé části, na rozdíl od běžné stravy a potravin (luštěniny, obiloviny apod.). Nadýmání je tak eliminováno. Vláknina pomáhá zefektivnit trávicí procesy v těle člověka a to tak, že organismus si vezme pro trávení potřebné živiny a nepotřebné látky zase vyloučí. Jelikož Psyllium funguje jako vydatný zdroj vlákniny, sdílí s ní i podobné účinky:

  • působí jako laxativum – jde o přírodní projímadlo, které pomáhá ulevit od zácpy. Zároveň na sebe "nabaluje" vodu a jídlo, což má za následek zvětšení objemu stolice, ale také její změkčení. Vyprazdňování tak není žádnou bolestivou záležitostí.
  • působí proti průjmu – jelikož jeho účinky jsou blahodárné pro střevní systém, funguje nejen při zácpě, ale také při průjmu.
  • je výborné prebiotikum – slouží jako potrava pro potřebné střevní bakterie a podporuje jejich růst. Psyllium je vůči fermentaci do určité míry rezistentní, ale část z něj dokáže tělo zpracovat.
  • pomáhá při hubnutí a reguluje chuť k jídlu – snížení chuti k jídlu souvisí se sníženým příjmem kalorií a ovlivňuje tělesnou hmotnost. Při správném dodržování doporučených dávek a způsobu užívání se tyto výsledky potvrdily u drtivé většiny lidí. Avšak pozor, jejich nerespektování by mohlo mít i opačný efekt.
  • snižuje cholesterol – jeho hladina se optimalizuje, protože je potřebný při tvorbě nových žlučových kyselin, které se z těla vyloučily navázáním na psyllium.
  • snižuje cukr v krvi – pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v normě. Může za to "zpomalení trávení" díky želírovací vláknině.
  • snižuje krevní tlak – hladina triglyceridů v krvi se může pravidelným užíváním snížit.
  • detoxikuje – díky konzistenci, kterou vytvoří v trávicím traktu pomáhá odstraňovat toxické látky z těla a zabraňuje jejich dlouhému setrvávání ve střevech (prevence vzniku rakoviny tlustého střeva nebo hemoroidů).

Z recenzí produktu:

Recenze a zkušenosti s psylliem Dr. Popov

Psyllium a nežádoucí účinky

Vláknina ze jitrocele indického ve většině případů nemá žádné vedlejší účinky. Ty se však mohou objevit, pokud nedodržíme dávkování nebo pitný režim. Důsledkem jsou pak křeče, případně nadýmání. Také je pravděpodobné, že vstřebávání léků, které vám předepsal lékař, bude zpomaleno. Psyllium tehdy vynechejte. Pokud vyvolá alergickou reakci, jde spíše o vzácnost.

Psyllium na hubnutí

Jak jsme již naznačili, hubnutí je ve velké míře zásluhou snížené chuti k jídlu. Ta je zase způsobena tím, že díky schopnosti vázat na sebe velké množství vody vzniká falešný pocit zasycení. Organismus tak nevysílá podnět týkající se hladu a touha po jídle klesá. Psyllium proto výborně funguje i v případě, kdy jsme hladoví. Netřeba si ho však zaměňovat s náhradou stravy.

Psyllium ve vodě tvoří hustý gel

Po smíchání s vodou, která je při jeho užívání velmi důležitá, silně nabobtná, a to až cca třicetkrát více než je jeho hmotnost. Stane se z něj měkký gel, který putuje trávicím ústrojím až do střev, kde pokračuje ve své absorpční schopnosti. Objem stolice se zvyšuje, přičemž vyprázdnění obsahu střev je bezpečné a přirozené. Zjednodušeně řečeno, část rozpustné vlákniny zpomaluje trávení a navozuje pocit sytosti, zatímco nerozpustná vláknina má na starosti efektivní vyprazdňování.

Přitom jde o výhradně přírodní vlákninu bez obsahu jakýchkoliv chemických látek, konzervantů či barviv. Psyllium není pro tělo návykové, a proto se nemusíte obávat ani dlouhodobého užívání. Jelikož má zjemňující účinky na citlivé střeva, je ideální alternativou obilné vlákniny. Psyllium sice není zázračný lék na hubnutí, ale ručičku váhy nepochybně dokáže posunout tím správným směrem.

Psyllium s probiotiky

Jednou z možností, jak do jídelníčku dostat více vlákniny je právě psyllium. V trávicím traktu funguje jako potrava, respektive živina mikroflóry, a tedy působí jako prebiotikum. Prospěšné bakterie, které jsou jím "krmena", pomáhají organismu při trávení a vstřebávání živin z konzumovaného jídla.

Vybíráme z katalogu

Jak užívat psyllium? Dávkování hraje důležitou roli

Užívání závisí zejména na tom, v jaké formě se rozhodnete psyllium zakoupit. Tak či onak, musí být doprovázeno dostatečným množstvím vody, přímo při konzumaci psyllia, ale také po něm. Voda je totiž alfou omegou pro jeho správné fungování a dosažení požadovaných účinků. Nedostatek vody by totiž mohl způsobit špatnou průchodnost střev.

Psyllium je koncentrovaná vláknina, v závislosti na typu produktu obsahuje až 98%. Proto je nutné dodržovat denní doporučené dávky výrobcem, které najdete na obalu nebo v příbalovém letáku. Předejdete tak případným vedlejším účinkům, kdy by si tělo nebralo ze stravy dostatek živin. Většinou jde o dávku 5 g – 10 g na lačno před jídlem cca hodinu, ale také je dostupná možnost užívání v jídle. Řiďte se pokyny, které jsou součástí produktu.

Psyllium kapsle nebo prášek? Jakou formu upřednostnit?

Psyllium je dostupné ✅ v práškové formě i v podobě tablet. Pokud se rozhodnete pro prášek, nabízí se několik možností na jeho konzumaci. Přimíchejte si ho do jogurtu, ovocné šťávy nebo prostě jednu až dvě čajové lžičky smíchejte se třemi decilitry vody. Gelová konzistence sice může někoho odrazovat, ale chuť je neutrální.

Vláknina ze jitrocele indického je bezlepková, a tak si z ní i celiatici mohou připravit chutný koláč. Kvůli gelové směsi, která vznikne po namočení, bude mít těsto potřebnou vláčnost a pečené dobroty nebudou drolit. Klidně ji přidejte i do palačinek, domácího chleba nebo sušenek. Určitě ji ve svém jídelníčku přivítají i vegeteraiáni nebo vegani.

Psyllium v domácím chlebu

Někomu může více vyhovovat ✅ psyllium v ​​tabletách, které stačí před jídlem jednoduše zapít. Mnozí se však shodují v tom, že je lepší sáhnout po vláknině v podobě přírodní neochucené drtě. Budete tak mít větší jistotu, že produkt neobsahuje žádné další přidané látky.

Jaká je cena za psyllium?

Drcená vláknina je dostupná za přijatelnou cenu. Ta se liší v závislosti na množství gramáže a také od výrobce. Ceny si můžete porovnat iv naší tabulce, ve které najdete nejoblíbenější a nejlépe hodnocené produkty.

Co se týče tablet, nápojů či jiných forem, opět se vyplatí porovnávat nabídku od různých výrobců.

Oblíbené produkty se psyllium

Co je to psyllium už víte. Jaké zkušenosti mají lidé, kteří mu dali šanci?

Přesvědčte se sami, jak internetové fóra a diskuse potvrzují, že užívání psyllia má pro jejich organismus, jakož i hubnutí pozitivní výsledky. Také najdete velké množství pozitivních recenzí nejen těhotných žen, kterým psyllium pomohlo s problémy se zácpou. Názory se liší pouze ve formě produktu. Některým vyhovuje více prášek, jiní si zase pochvalují tablety.

Co se týče negativních příspěvků, vyskytují se jen sporadicky a jsou spíše důsledkem nedostatečného pitného režimu, který si vláknina vyžaduje. Jak jsme již upozornili, bez dostatečného množství vody nedokáže psyllium "putovat" trávicím systémem jak má, čímž může zamezit správnému vyprázdnění. Nezapomínejte doplňovat tekutiny průběžně celý den a odměnou vám bude štíhlejší postava a pozitivní zdravotní účinky.

Recenze a zkušenosti se psylliem


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Probio-fix – recenze na probiotický výživový doplněkProbio-fix – recenze na probiotický výživový doplněk

Probiotické bakterie mají příznivé účinky na lidské zdraví. Přípravek Probio-Fix obsahuje 4 miliardy životaschopných bakterií v 1 kapsli. Jaké probiotické kmeny se v Probio-fixe...