Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pokud máte problémy s trávením, vězte, že nejste sami. Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí.

Aktivní uhlí – tablety a prášek

V článku vám prozradíme, ve kterých situacích vám pomůže, jaké má účinky a jaká je jeho dostupnost a cena.

Oblíbené produkty

Příčinou jsou zpravidla špatné stravovací návyky

Za problémy s trávením může být odpovědné nějaké onemocnění nebo např. i působení léků. Mnozí lidé si však za problematické trávení mohou sami, a to nesprávnými stravovacími návyky, které jsou většinou výsledkem "rychlého" životního stylu.

Ten je charakteristický např. nepravidelným jedením v podobě vynechaných snídaní, několika hodin hladu a následného přejídání na oběd či večer, přejídáním před spaním, konzumací "fast foodu" či vysokokalorických potravin s obsahem různých umělých příchutí, sladidel, barviv a konzervantů, které jsou pro lidský organismus nepřirozenou součástí potravy.

Kromě toho, nadýmání může způsobit i konverzace během jídla (tehdy spolknete vzduch), velmi rychlé jedení nebo zapíjení jídla šumivými, studenými či sladkými nápoji. Samozřejmě, za problematické trávení jsou zodpovědné i některé hůře stravitelné potraviny – např. ty s vysokým obsahem tuku, ale i luštěniny či jiné druhy zeleniny, které způsobují nadýmání.

Pomůže tzv. aktivní uhlí

Zlepšit trávicí procesy vám pomůže úprava stravovacích návyků, dostatečné zastoupení vlákniny v denním jídelníčku a konzumace probiotických kultur (např. V jogurtech či v probiotických výživových doplňcích).

Řešením na akutní problémy s trávením je i tzv. černé uhlí, nazývané také aktivní uhlí. Známe ho už desetiletí – předtím se však nazývalo živočišné uhlí, jelikož bylo vyráběno zuhelnatěním zvířecích kostí.

Domácí maska z černého uhlí

V dnešní době se aktivní uhlí vyrábí zuhelnatěním kokosové skořápky, rašeliny či dřeva. Tím vznikají na jeho povrchu póry, díky kterým získává mimořádně adsorpční schopnosti (funguje podobně jako houba). Velikost těchto pórů se při výrobě přizpůsobuje účelu, na který bude uhlí používané.

Účinky aktivního uhlí

Pozitivní účinek černého uhlí na trávení znali už ve starověkém Řecku. Svým působením zastavuje průjem a předchází nadýmání. Potlačuje příznaky otravy potravinami jako zvracení, průjem či bolest břicha. Jestliže ho užijete před jídlem, dokáže zamezit vzniku plynatosti.

Další účinky a využití černého uhlí:

  • Je prospěšné i v ústní dutině – chrání zuby a dásně před působením bakterií a neutralizuje zápach z úst. Kromě toho se díky svým bělicím účinkům využívá i na bělení zubů.
  • Pomůže při otravách – díky svým adsorpčním schopnostem se používá v medicíně jako první pomoc při otravách jídlem, léky a jedy.
  • Očistí váš organismus – aktivní uhlí pomáhá z těla odplavovat močovinu, toxiny a odpadní látky, které škodí buňkám a způsobují stárnutí organismu. Zároveň pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.
  • Aktivní černé uhlí na pleť – domácí maska ​​z černého uhlí na sebe naváže nečistoty a mastnotu z ucpaných pórů na vaší tváři a zanechá ji příjemně čistou a hebkou. Populární je např. maska ​​z černého uhlí a želatiny.
  • Černé uhlí na vlasy – nečistoty, mastnota a toxiny také ucpávají póry na vaší vlasové pokožce. Aktivní uhlí na vlasy vyčistí vlasové folikuly, čehož výsledkem budou lesklé a hedvábné vlasy.
  • Černé uhlí na hubnutí – problémy s trávením mohou zpomalit procesy metabolismu, což má zásadní vliv na redukci hmotnosti.
  • Černé uhlí v kosmetice – je oblíbenou přísadou různých mýdel či čistících gelů. Kosmetika z černého uhlí má mimořádně intenzivní účinek a navíc je ekologická a šetrnější k vašemu zdraví než běžné chemické výrobky.

Dávkování, vedlejší účinky a upozornění

Aktivní uhlí je vhodné pro muže, ženy i děti od 3 let věku. Pokud trpíte zánětem sliznice žaludku, žaludečními vředy či průjmem vyvolaným dlouhotrvajícím onemocněním, poraďte se o užívání uhlí s lékařem (to platí i pro těhotné a kojící ženy).

Pozor – díky silné adsorpční schopnosti dokáže aktivní uhlí zabránit vstřebávání účinných látek z léků, užívejte ho tedy nejdříve 2 hodiny po užití jiných léků. Aktivní uhlí také snižuje účinek antikoncepčních přípravků. Bez konzultace s lékařem užívejte aktivní uhlí nejvíce 2 dny.

Černé uhlí ve formě prášku

Černé uhlí jako lék na trávicí potíže najdete ve formě tablet a kapslí. Dávkování se liší podle toho, jaký problém vás trápí. Při nafukování užijte 30 minut před jídlem 5 tablet a následně dalších 5 tablet po jídle. Při střevních infekcích a problémům s dráždivým tračník užijte 2 – 4 tablety, a to 3 – 4-krát za den. Akutní průjem nebo otravu jídlem můžete zmírnit 10 – 12 tabletami 3 – 4-krát denně, pro děti od 3 let dávku omezte na 4 – 5 tablet 3 – 4-krát denně. Při kapslích se dávkování může lišit.

Tablety užívejte celé a zapijte vodou, pokud máte vy nebo vaše děti problémy s jejich polknutím, můžete je rozpustit v malém množství vody či čaje. Při předávkování může aktivní uhlí vyvolat zácpu, zvracení či způsobit neprůchodnost střev. Během užívání aktivního uhlí nepijte alkoholické nápoje.

Černé uhlí – cena a zkušenosti uživatelů

20 ks balení kapslí či tablet s aktivním uhlím seženete v e-shopu s léky nebo výživovými doplňky za cenu do 40 Kč.

Uživatelé aktivního černého uhlí mají většinou pozitivní zkušenosti. Pochvalují si především rychlý nástup jeho účinku při průjmu, ale mnozí ho užívají i v případech, pokud snědí něco těžší a jídlo jim "nesedne". Mnoha také překáží nepříjemná chuť tablet a jejich velikost – mívají problémy jejich spolknout. Děti uhlí kvůli jeho chuti zpravidla odmítají zcela (v takovém případě sáhněte raději po kapslích).

Z recenzí černého uhlí:

Recenze na černé uhlí na Heurece

Alternativy aktivního uhlí

V současnosti je v e-shopech dostupných mnoho přípravků na problémy s trávením. Negativní vlastnosti aktivního uhlí jako nepříjemná chuť, tlumení účinků léků, riziko zácpy či max. doba užívání 2 dny u nich nenajdete, tyto přípravky jsou však zpravidla o dost dražší.

Jde zejména o tobolky Endiex k léčbě infekčního či cestovatelského průjmu s rychlým účinkem, tobolky Imodium k léčbě akutní i chronické průjmy či Smecta prášek, který kromě průjmu pomůže i se symptomy onemocnění žaludku, jícnu, dvanáctníku či střev.

Závěrečné zhodnocení

Aktivní uhlí znali již naše mámy a babičky jako rychlého pomocníka při problémech s trávením.

Díky svým nežádoucím účinkům při dlouhodobém užívání se ale hodí pouze na pomoc při akutních problémech a ne při dlouhodobých potížích spojených s trávením.

Oblíbené produkty

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenze: Diaben Advance – pomáhá opravdu diabetikům?Recenze: Diaben Advance – pomáhá opravdu diabetikům?

Hladina cukru v krvi dokáže někdy překvapit. Kromě úpravy stravování je vhodné užívat doplňky stravy ke snížení cukru v krvi. Jedním z nich je také Diaben Advance, který vám dnes...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.