Zvýšená kyselina močová v krvi a kloubech – příznaky a léčba

Zvýšená hladina kyseliny močové, odborně hyperurikémie, se v krvi vyskytne tehdy, když ji játra nestíhá zpracovat na močovinu, kterou odfiltrovávají ledviny.

Zvýšená kyselina močová v kloubech, DNA

Tím pádem se nevylučuje z těla jako součást moči. Určité množství se sice odbourává prostřednictvím potu, ale překročení její optimálních hodnot má za následek bolesti. Pokud k nim nedojde, kyselina močová vystupuje v roli antioxidantu, který se podílí na ochraně organismu, zejména co se týče působení kyslíkových radikálů.

V opačném případě se začne hromadit v krvi a později v kloubech. Zde se mění na krystaly způsobující bolesti a záněty v tkáních, čímž může dojít ik chronickému onemocnění.

Oblíbené tabletky a čaje na léčbu nemoci DNA

Zvýšená kyselina močová v krvi – což je dna a jak vzniká?

Za zvyšování kyseliny močové mohou především puriny. Do krevního oběhu se dostávají z potravy a zčásti při rozpadu a obnově buněk těla. Pokud dojde k poruše metabolismu purinů, vytváří se příliš mnoho této kyseliny a někdy vzniká i tzv. dna (není to pravidlo). Prostřednictvím enzymů se bílkoviny přijaté v potravě štěpí na kyselinu močovou, kterou organismus vyloučí jako odpad v moči. Jde o proces rovnováhy mezi její tvorbou a vylučováním u zdravého člověka. Pokud je rovnováha narušena, zvyšuje se množství kyseliny močové v krvi.

Krystalky kyseliny močové v krvi

Z její soli se začnou tvořit drobné, ale ostré krystalky, nazývané také tofy. Ukládají se v tkáních kloubů, které následně začínají dráždit. Jde o pichlavou bolest, která se projevuje v podstatě při každém pohybu. Jejím výsledkem je také otok. Nejčastěji začíná na kloubu palce na noze, ale projevit se může i na jiných kloubech končetin.

Z recenzí výrobku:

Recenze a zkušenosti s užíváním Enzycolu DNA

Kyselina močová – příčiny vzniku zvýšení její hladiny

Na zvýšení kyseliny močové, (C5H4N4O3, Uric acid) se podílí několik faktorů:

 • nevhodná dieta,
 • příjem velkého množství bílkovin a potravin obsahujících puriny,
 • nízký příjem vody,
 • ledvinové choroby,
 • poškozená játra,
 • některé druhy léků (například aspirin, vitamin B3, antibiotika proti tuberkulóze),
 • genetika a zvyšující se věk (nejčastěji postihuje muže kolem čtyřicítky),
 • obezita,
 • alkohol,
 • stres a fyzické přetížení.

Pomůže dieta a úprava stravování

Úprava jídelníčku a dodržování správné životosprávy je základem pro ústup onemocnění a optimalizování zvýšených hodnot. Jestliže nastalo zvýšení hladiny kyseliny močové, vyhýbat byste se měli především jídlům připravovaným z vnitřností, ale také masovým vývarem a polévkám, uzeninám, nakládaným masům či divine. V omezeném množství je dovoleno konzumovat drůbež, ryby, luštěniny, plesnivé sýry.

Pozitivní účinek budou mít:

 • obiloviny,
 • vejce,
 • mléčné výrobky,
 • brambory,
 • rýže,
 • ovoce a zelenina (nevhodný je špenát, kapusta, křen, chřest, luštěniny, česnek).

Ovoce při léčbě nemoci dna

Dopřejte si ananas, obsahující bromelain a višně, které jsou doporučeny kvůli přítomnosti antokyanů a bioflavonoidů. Kávy se vzdát nemusíte, ale je lepší její množství eliminovat. Pít můžete také čaj, ovocné šťávy (nepříliš sladké), alkalické minerálky.

Dna a alkohol

Co se týče alkoholu, ideální je zcela ho vyloučit. Sporadicky si můžete dopřát lehké víno nebo pivo s nízkým obsahem alkoholu.

Optimální hodnoty a norma kyseliny močové

Jak jsme již zmínili, kyselina močová se z těla vylučuje díky správnému fungování ledvin. Toto množství se obvykle pohybuje v rozmezí sedm až třináct procent. Zbytek zůstává v organismu a jeho optimální hodnota se liší v závislosti na pohlaví. U mužů představuje normu 180 – 420 umol/l a u žen to je 180 – 360 umol/l.

Hladiny kyseliny močové si můžete preventivně kontrolovat i doma a to díky ✅ multifunkčnímu přístroji Easy Touch. Překročení těchto hodnot značí nadprodukci kyseliny močové, a tím její snížené vylučování. Výraznou odpovědnost na nadbytku má i strava.

Zejména nadměrná konzumace masa a alkoholu vytváří vhodné podmínky pro vznik dny. Jelikož si takovou kombinaci mohla značně kdysi dovolit jen šlechta, setkáte se i s označením nemoc králů.

Zvýšená kyselina močová a příznaky

Už jsme zmínili, že nejběžnějším příznakem a zároveň začátkem onemocnění je bolest palce, která připomíná nepříjemný pocit píchnutí jehlou, ledaže v pravidelných intervalech a s vysokou intenzitou. Někteří ji zase přirovnávají k chycení se do lesní pasti. Kvůli tomu je omezena i pohyblivost pacienta.

Nemoc Dna postihuje klouby palce na noze, zápěstí i kotníky

Prudké píchání se obvykle objevuje v nočních hodinách, převážně nad ránem. Výjimkou však není ani jiný časový interval. Takový "bolestivý záchvat" může trvat až týden. Vhodná léčba však dokáže jeho trvání zkrátit. V opačném případě hrozí, že kromě původně bolestivého místa bude postižen i kotník, koleno, loket, zápěstí či prsty.

Kyselina močová a léčba – bylinky nebo léky?

Léčba spočívá v úpravě hladiny kyseliny močové v krvi. Jinak se mohou dostavit další komplikace, jakými jsou například ledvinové kameny. Důležité je zjistit, co vyvolalo hyperurikémii. Diagnostika se zjišťuje z krve a moči. Včasné stanovení speciální diety v spojitosti medikamentózní léčby (pokud jde o akutní zánět) přinese pozitivní výsledky.

Vyzkoušet můžete i osvědčené domácí recepty a babské rady na dnu:

 • Vyrobte si obklad z půl šálku živočišného uhlí v prášku. Smíchejte ho s mletými lněnými semínky a zalijte vodou tak, aby se vytvořila hustá kašovitá hmota. Následně natřete na bolavé místo a obklad vyměňte jednou za čtyři hodiny. Buďte opatrní, protože vám může zabarvit oblečení či ložní prádlo.
 • Navlhčete obvaz zda textilii do jablečného octa, přiložte na bolavé místo a zafixujte. Opakujte ráno i večer. Účinek může přinést i nápoj z jedné polévkové lžíce jablečného octa, přidané do tří decilitrů vlažné vody.
 • Tradiční metodou na odstranění bolesti kloubů je lopuchová tinktura. Do dva a půl decilitrových poháru její nakapejte pětadvacet kapek a pijte třikrát denně po dobu jednoho týdne. I teplý koupel z listů a květů měsíčku lékařského odporúčajúmnohí.
 • Klasikou je ranní pití citrónové vody na lačný žaludek. Připravit si také můžete nápoj z okurky, poloviny citronu, odřezku zázvoru (2 cm) a dvou stébel celeru s natí. Tyto suroviny rozmixujete s trochou vody v mixéru dokud nezískáte jemnou konzistenci.

Oblíbené tabletky a čaje na léčbu nemoci DNA


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenze: Kloubus – zkušenosti. Nejlepší kloubní výživa na trhu?Recenze: Kloubus – zkušenosti. Nejlepší kloubní výživa na trhu?

Máte problém s bolestmi kolen, zápěstí nebo jinou částí pohybového aparátu? Možná i vám pomůže nejsilnější kloubní výživa – Klobous. Přečtěte si osobní zkušenost našeho redaktora.

Recenze: Dr.Max Collagen Drink – složení s 10000 mg kolagenu!Recenze: Dr.Max Collagen Drink – složení s 10000 mg kolagenu!

Dr. Max Collagen Drink je cenově dostupný kolagen v prášku s výborným složením. Jakou zkušenost s ním má naše redaktorka? Přečtěte si její krátkou recenzi.

Osteoporóza – prevence a léčba. Rady, jak zvýšit hustotu kostí a doplnit vápníkOsteoporóza – prevence a léčba. Rady, jak zvýšit hustotu kostí a doplnit vápník

Když slyšíte slovo osteoporóza, pravděpodobně si ihned představíte zlomeninu kosti vlivem jejího řídnutí. Prozradíme vám, jak toto onemocnění vzniká, jaké jsou jeho symptomy, co vás...