Osteoporóza – prevence a léčba. Rady, jak zvýšit hustotu kostí a doplnit vápník

Když slyšíte slovo osteoporóza, pravděpodobně si ihned představíte zlomeninu kosti vlivem jejího řídnutí. Tento projev přichází až po dlouhé době od vzniku onemocnění a rozhodně ne jediný.

Osteoporóza – řídnutí kostí

Prozradíme vám, jak toto onemocnění vzniká, jaké jsou jeho symptomy, co vás čeká, pokud se budete z osteoporózy léčit a dáme vám pár tipů na "babské recepty" či výživové doplňky, které vám mohou pomoci.

Oblíbené produkty na zlepšení stavu kostí

Tichý zloděj kostí

Tato přezdívka vznikla díky projevům osteoporózy – jde totiž o onemocnění látkové výměny kostní tkáně, které způsobuje ubývání množství kostní hmoty. V kostech se totiž během celého života střídá ukládání a odbourávání vápníku. Porucha tohoto procesu vede k ubývání vápníku, k oslabení kostí a později k jejich zvýšené lámavosti.

Vznik osteoporózy je častý zejména u starších lidí a nevynechává ani ženy v přechodu, u nichž je příčinou pokles tvorby estrogenu. Osteoporóza u mužů je méně častá, rizikem zlomeniny vlivem osteoporózy je postižen každý šestý muž, no každá třetí žena, což je dohromady cca 6 – 8 % lidské populace. Nejčastěji vznikají zlomeniny v kostech předloktí, obratlích a v horních koncích pažní a stehenní kosti.

Dalšími rizikovými faktory při osteoporóze jsou i strava chudá na vápník, nedostatek pohybu či slabší tělesná stavba. Rozeznáváme i tzv. sekundární osteoporózu, za kterou může být zodpovědné onemocnění ledvin či poruchy trávení.

Kost oslabená osteoporózou

V současnosti se stále častěji vyskytuje osteoporóza i u dětí. Kromě dříve uvedených rizikových faktorů sem patří i léčba glukokortikoidy, diuretiky, imunosupresivy antiepileptiky či H2 blokátory. Díky nim nedosáhne kostra dítěte potřebnou hustotu a pevnost, přičemž následky si dítě může nést po celý zbytek života.

Nebezpečí osteoporózy spočívá v tom, že skutečně krade vápník z kostí potichu. Odbourávání kostní tkáně se totiž po dlouhou dobu neprojevuje, za 1 rok tohoto onemocnění ztratí člověk cca 1 – 3 % kostí bez jakýchkoliv projevů v podobě bolesti. Úrovně, kdy se kost zlomí, je tedy dosaženo často až za několik let a člověka nepříjemně překvapí.

Odvápnění kostí mohou provázet i příznaky jako chronické bolesti páteře vestoje či v předklonu nebo náhlá bolest zad v určitém místě, která se často objeví po pádu na záda nebo při zvedání těžkých břemen. Těžká osteoporóza může způsobovat i slabost, bolesti několika kostí, rychle nastupující únavu při chůzi či nesprávné držení těla (shrbený záda).

Osteoporóza může mít i závažné následky v podobě invalidity nebo dokonce smrti. Cca třetina pacientů, kteří překonají zlomeninu krčku stehenní kosti do roka zemře, třetina zůstane odkázána na pomoc jiných a jen zbylá třetina se vyléčí a bude schopná žít život bez pomoci druhých.

Odhalit příčinu je často nadlidský úkol

Osteoporózu dokážou lékaři odhalit tzv. denzitometriou. Jde o specializované vyšetření, při kterém lékař s pomocí k tomu určeného přístroje změří hustotu vašich kostí. Nejčastěji se měří hustota páteře, krčku stehenní kosti nebo kosti na patě.

Kromě denzitometrie se na diagnostiku osteoporózy používá i rentgenologické vyšetření či vyšetření krve nebo vyšetření moči, v některých specifických případech i biopsie (odběr kostní tkáně).

Denzitometrie – měření hustoty kostí

Pokud se osteoporóza potvrdí, lékař dále pátrá po příčině jejího vzniku, aby léčbou nezmírňuje jen následky. Nejdůležitější je v tomto případě vyloučit již zmíněnou sekundární osteoporózu způsobenou onemocněním. Pokud se nepotvrdí, jde o primární osteoporózu, která je důsledkem stárnutí nebo menopauzy.

Výživové doplňky na boj proti osteoporóze si objednejte z ✅ online lékárny Dr. Max.

Prevence a léčba osteoporózy

Prevence tohoto onemocnění začíná již v období růstu, kdy byste měli organismu zajistit dostatečný příjem vápníku a kosti přiměřeně zatěžovat. Tím zaručíte, že tělo si vybuduje dostatek pevné kostní hmoty. V pokročilém věku a u žen po menopauze byste také neměli zapomínat na stravu plnou vápníku a dostatek pohybu, abyste zabránili odbourávání vápníku z kostí.

Pokud se u vás již vyskytly zlomeniny v důsledku osteoporózy, měli byste dbát i na prevenci před pády a odstranit případné nástrahy ve vašem okolí. Jde např. o kluzké podlahy, volně položené koberce, které se mohou pohybovat, vysoké prahy či šňůry od elektrospotřebičů, o které byste mohli zakopnout apod.

Léky na osteoporózu na předpis:

  • Bisfosfonáty – nejúčinnější druh léků proti osteoporóze. Potlačují proces odbourávání vápníku, ale jsou těžko vstřebatelné z trávicího traktu. Podávají se proto buď nalačno, nebo ve formě infuzí. Některé z nich se aplikují injekčně jednou za 3 měsíce nebo jednou ročně. Patří sem léky Alendronát, Risendronát, Inbandronát a Zoledronát.
  • Denosumab – tato látka blokuje odbourávání vápníku z kostí. Aplikuje se jednou za 6 měsíců v podkožní injekci. Taková léčba osteoporózy injekcemi je tedy relativně komfortní. Využívá se při ní např. lék Prolia.
  • Stroncium-ranelát – kromě toho, že potlačuje řídnutí kostí, současně podporuje i novotvorbu kostní tkáně. Užívá se v práškové formě, ale není vhodný pro pacienty s kardiovaskulárními onemocněními.
  • Metabolity vitamínu D – jsou to látky zvyšující hladinu vitamínu D v těle. Předepisují pacientům s poruchami jater a ledvin.
  • Parathormon – účinný lék, který podporuje tvorbu kostní tkáně. Podává se denně v injekční formě.
  • SERM – jde o tzv. selektivní modulátory estrogenových receptorů. Tyto látky si zachovávají pozitivní vlastnosti estrogenů na kost, ale zároveň potlačují jejich negativní vlivy na prsy či dělohu. Patří sem např. léky Tamoxifen a Raloxifen.

U žen po menopauze mohou lékaři nasadit i hormonální substituční léčbu, která podpoří tvorbu estrogenu. Tato forma léčby patří do rukou zkušeného gynekologa, který posoudí případná rizika a vybere správný lék pro konkrétní pacientku.

Starší žena trpící osteoporózou

Novinkou je tzv. biologická léčba osteoporózy, která využívá nový druh přírodní léčivé látky, která nahrazuje přirozený metabolismus kostí.

Součástí léčby osteoporózy by mělo být i cvičení. Abyste kosti příliš nepřetěžovali, je vhodné lehké cvičení bez prudkých pohybů, chůze či plavání. Speciální cviky na osteoporózu vám poradí lékař, případně fyzioterapeut.

Jako podpůrnou léčbu zvyknou odborníci doporučit i vápník, vitamin D, vitamin B1, hořčík a zinek. Lékař vám může doporučit i lázně na osteoporózu.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vápnik

Jak zvýšit hustotu kostí a doplnit vápník

Nejlepší lék na osteoporózu je dostatečný příjem vápníku. Navzdory obecnému povědomí o mléčných výrobcích ho najdete nejvíce v máku, makovém oleji, sezamu, chia semínkách, bylinkách, tmavozelené listové zelenině, mrkvi, brokolici, pomerančích, řasách, tofu, mandlích či ve vlašských ořechách. Na vápník jsou bohaté i zeleninové šťávy, některé minerální vody či rostlinné alternativy mléka z mandlí nebo máku. Některé babské recepty doporučují na osteoporózu konzumaci sterilizovaných a rozemletých vaječných skořápek.

Dejte si pozor na potraviny, které odbourávají vápník z organismu. Jde zejména o černý čaj, sůl, alkohol a potraviny s vysokým obsahem fosforu či kyseliny fosforečné (mnoho slazených nápojů). Vápník odbourává i kouření.

Osteoporóza – bolest kolena

Dalším způsobem, jak zpevnit kosti, je dostatečný příjem vitaminů D a K, a také hořčíku a fosforu (ve správném poměru k vápníku). Tyto látky jsou totiž pro správné vstřebávání a ukládání vápníku nezbytné, neměli byste tedy jejich příjem zanedbávat.

Pokud si nedokážete zajistit stravu bohatou na vápník, můžete sáhnout po některém z výživových doplňků. Některé z nich obsahují pouze vápník, v jiných najdete komplexní složení látek, které vám pomohou bojovat proti osteoporóze. Organický vápník, který pochází z rostlinných a živočišných zdrojů je snadněji vstřebatelný než ten pocházející z minerálů (anorganický). Výživové doplňky s organickým vápníkem jsou tedy kvalitnější.

Top 3 výživové doplňky na boj proti osteoporóze

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Barnys Inovo 5 recenze. Nežádoucí účinky prozradí příbalový letákBarnys Inovo 5 recenze. Nežádoucí účinky prozradí příbalový leták

I vás bolí klouby či šlachy? Přípravek Barny's Inovo 5 by vám mohl pomoci. V recenzi vám prozradíme, s čím vám Inovo 5 pomůže, kdo ho může užívat, jaké jsou jeho výhody i nevýhody.

Milgamma N recenze – složení, užívání, zkušenosti a cena. Injekce pouze na předpisMilgamma N recenze – složení, užívání, zkušenosti a cena. Injekce pouze na předpis

Na rozdíl od látek jako ibuprofen či paracetamol totiž nepotlačuje bolest, ale léčí přímo její příčinu. V našem článku si o účincích Milgamma N přečtete vše podstatné!

Barnys Triple Blend Extra silný - recenze na doplněk výživy na kloubyBarnys Triple Blend Extra silný - recenze na doplněk výživy na klouby

Přestože se u každého jedince se problémy s pohybovým aparátem projevují jinak, tematika výživových doplňků má v tomto směru pevné místo. Jsou účinky Barny's Triple Blín Extra silný...