Guajacuran recenze – skutečně pomáhá při úzkosti, nervozitě a uvolňuje svalové napětí?

Pokud patříte mezi lidi, které občas trápí neklid, nervozita, tréma či duševní napětí, nemusíte hned sahat po silných lécích na předpis. Ty mají často mnoho nežádoucích účinků a mohou vyvolávat závislost.

Guajacuran - recenze a zkušenosti s užíváním

Lék Guajacuran (který zakoupíte bez lékařského předpisu) tyto nedostatky nemá, ale zároveň patří mezi účinné zbraně v boji s uvedenými problémy. Všechny podstatné informace o něm vám prozradíme v této recenzi.

Guajacuran za super cenu aktuální koupíte v ✅ online lékárně Dr. Max!

Účinný, no nenávykový

Hlavní účinnou látkou přípravku Guajacuran je guaifenesin, který má původ v stromě s názvem Guajak léčivý. Objevili ho španělští kolonizátoři při dobývání Ameriky a oblíbili si ho pro jeho velmi tvrdé dřevo, které má velký obsah příjemně voňavé pryskyřice. Strom si přivezli s sebou do Evropy a jeho pryskyřici začali používat k léčbě zánětlivých onemocnění, revmatismu, artritidy a syfilisu, ale také onemocnění dýchacích cest.

V 40. letech 20. století byla látka guaifenesin díky svým myorelaxačním (svaly uvolňujícím) účinkem schválena jako lék na vykašlávání, uvolnění napjatých svalů a proti neklidu či duševnímu napětí. Je součástí mnoha vícesložkových přípravků k léčbě nachlazení a kašle.

Muž v duševním napětí

Na rozdíl od benzodiazepinů, což jsou psychoaktivní látky na lékařský předpis, není guaifenesin návykový a nevznikne vám na něm závislost. Tato vlastnost je však pochopitelně vyvážená slabším účinkem guaifenesinu oproti benzodiazepinům.

Kromě guaifenesinu obsahuje lék Guajacuran už jen pomocné látky jako např. monohydrát laktózy, sacharóza, gylcerol, želatina, kukuřičný škrob apod.

Účinky lieku Guajacuran

  • Sníží vaše duševní a citové napětí - Účinná látka guaifenesin je mírně anxiolytikum. To znamená, že dokáže snížit vaše psychické napětí a utlumit pocit úzkosti. Také vás dokáže uklidnit ve stresových situacích a zbavit vás trémy. Na děti má mírně uklidňující účinky, při dospělých se využívá i k léčbě nespavosti.
  • Pomůže vám usnout - U dospělých se látka guaifenesin používá i na nespavost psychického původu. Podává se v množství 200 - 400 mg půl hodiny před spánkem.
  • Utlumí bolesti hlavy - Guajacuran zmírňuje bolesti hlavy vyvolané duševním napätímalebo napjatými svaly v oblasti šíje.
  • Uvolní svalové napětí - V neurologii látka guaifenesin využívá jako součást tablet nebo směsí pro své myorelaxační účinky. To znamená, že dokáže utlumit bolesti způsobené svalovými křečemi a uvolnit napjaté svaly.
  • Podpoří vykašlávání - Při kašli a nachlazení se využívá jako expektorans, t. j. k léčbě vlhkého produktivního kašle. Jeho účinek spočívá v ředění hlenu a tím usnadnění jeho pohybu směrem nahoru k hltanu. Tímto způsobem zvyšuje účinek reflexu kašle a pomáhá tělu dříve se zbavit hlenu. V injekční formě se podává intravenózně před vyšetřením průdušek.

Vedlejší účinky, upozornění a dávkování

Přípravek Guajacuran mohou užívat dospělí a po odsouhlasení lékařem i děti od 6 let věku. Není vhodný pro těhotné nebo kojící ženy, i když někteří lékaři ho v těhotenství předepisují - pokud čekáte dítě, bude tedy lepší se poradit s lékařem.

Guajacuran tablety nemohou užívat lidé trpící myastenickým syndromem nebo onemocněním myastenia gravis. Také ho neužívejte, pokud jste přecitlivělí na některou z jeho složek.

Guaifenesin je součástí některých tablet proti bolesti, protože zvyšuje analgetický účinek paracetamolu, ale také alkoholu, celkových anestetik na centrální nervový systém, léků na spaní, sedativ a léků uvolňujících svalové napětí (tzv. Myorelaxancia). Účinek Guajacuranu zesilují léky obsahující lithia a hořčíku (používané především k léčbě manické a maniodepresivní psychózy).

Při užívání Guajacuranu byste tedy neměli pít alkohol, ani kombinovat tento přípravek s dalšími druhy léků uvedenými v předchozím odstavci. Guajacuran byste neměli užívat při provádění činností vyžadujících soustředění - např. při řízení, obsluze strojů či pracích ve výškách.

Stres při řízení

Mezi možné vedlejší účinky přípravku Guajacuran patří svalová slabost, únava až ospalost, závratě, případně nevolnost až zvracení. Vzácně se mohou vyskytnout i kožní alergické reakce a změny v krevním obraze (po vysazení se hodnoty vrátí do normálu).

Co se týče dávkování, výrobce doporučuje dětem a dospívajícím nad 12 let užít 3 - 5-krát denně 1, max. 2 tablety. Maximální denní dávka je v tomto případě 2 400 mg, což odpovídá 12 tabletám. Dětem ve věku 6 - 12 let je doporučená 1 tableta 12-krát denně.

V online lékárně Dr. Max si můžete prostudovat kompletní ✅ příbalový leták Guajacuran!

Zkušenosti uživatelů, otázky a odpovědi

Uživatelé přípravku Guajacuran ho používají především na uklidnění ve vypjatých situacích. Mnoha pomáhá při zablokované krční páteři a některým zabírá i na odblokování jiných nervů (např. sedací) při onemocnění ischias. Pochvalují si i rychlý nástup účinku. Někteří uživatelé ho nedoporučují ostatním na dlouhodobé užívání z obav, že může být návykový.

Více z uživatelem překážel pocit únavy až ospalost jako vedlejší účinek. Někteří udávají i nadměrné pocení.

Z recenzí produktu:

Recenze a zkušenosti s užíváním Guajacuran

Čekají mě náročné zkoušky ve škole, mohu užívat Guajacuran na uklidnění?

Je to individuální, jelikož tento lék způsobuje většině uživatelů ospalost a malátnost.

Mohu užívat Guajacuran v těhotenství?

I když to výrobce nedoporučuje, někteří lékaři ho předepisují během těhotenství na uvolnění svalů dělohy. Sama si ho však neordinujte a pro jistotu se nejprve poraďte s lékařem.

Nejsou léky na uklidnění návykové?

Silnější psychoaktivní léky jako benzodiazepiny skutečně mohou vyvolávat závislost. Guajacuranu se to netýká, ale pokud byste přece jen měli obavy, sáhněte po jedné z alternativ na přírodní bázi (viz následující odstavec).

Dostupnost, cena a alternativy

Přípravek Guajacuran je dostupný pouze jako tablety v 30 ks balení, které seženete v každé internetové lékárně za cenu pod 4 eura za balení.

Alternativou vůči němu by mohly být přírodní přípravky na uklidnění a zmírnění depresivních a úzkostných stavů i zvládání stresu. Patří sem např. Persen, Persen forte, GS Anxiolan či Sédatif PC (homeopatikum). Většina z nich používá jako účinnou látku extrakty z rostlin a vitaminy skupiny B.

Závěrečné zhodnocení

Guajacuran je lékem na širší spektrum problémů, přičemž jeho velkou výhodou je, že nepůsobí na centrální nervový systém a neudělá z vás "živou mrtvolu", i když mírná ospalost se přece jen může projevit. Důležité je také, že není návykový, ale za volant nebo na rizikové pracoviště díky svým účinkům určitě nepatří. Pozor i na kombinaci Guajacuranu s alkoholem a ostatními léky.Publikováno dne: 03.09.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...