Nejlepší trávicí enzymy v tabletách na podporu trávení mléka a bílkovin

Trávicí enzymy mají významnou úlohu v chemickém procesu trávení potravy. Rozkládají ji na menší části, které organismus dokáže bez problémů vstřebat. Odbourávají amilázy škrobů, proetázy bílkovin a lipázy tuků. V podstatě jde o biologické katalyzátory, které v optimálním množství brání vzniku trávicích obtíží (plynatost, průjmy a podobně).

Trávicí enzymy v tabletách

Počet trávicích enzymů se může měnit pod vlivem různých faktorů, jako jsou například změna ročního období, užívání léků, špatná životospráva, nadměrná fyzická námaha či překyselení organismu. Tehdy člověk zpozoruje neustávající hlad spojen s nárůstem hmotnosti, podrážděnost, únavu, pomalé trávení, říhání, nadýmání nebo zácpu.

Oblíbené přípravky na trávení laktózy

Funkce enzymů na trávení

Jednotlivé druhy trávicích enzymů navzájem spolupracují, a tak dokáží rozložit velké molekuly jídla na aminokyseliny, mastné kyseliny a glukózu. Každý z nich má přitom svou konkrétní funkci, i když cíl je společný, a to dosáhnout dobré trávení, dopřát tělu živiny a zajistit energii. Na jejich správné fungování je často nutná přítomnost některého koenzymu. Ten může být zastoupen v podobě vitamínu A, C, K, ale podobné účinky má také vápník, zinek, hořčík nebo měď. Trávicí enzymy se nacházejí zejména v syrové stravě. Během vaření a pečení si mohou zachovat své schopnosti, ale ty se vytrácejí při teplotě nad 48 ºC.

Čerstvá zelenina a ovoce

Proto by měl být jídelníček pestrý a kombinovaný neupravenou rostlinnou stravou. Tehdy se produkce enzymů nezpomaluje a nedochází k narušení vnitřní rovnováhy organismu. Pozor na dlouho skladovanou zeleninu, množství enzymů v ní klesá. Přísun vitaminů, minerálních látek a elektrolytů zase zvyšuje jejich tvorbu.

Enzymy na podporu trávení v tabletách

Obnova zdraví související s odstraněním trávicích obtíží spočívá zejména v optimalizaci trávicích enzymů. Pokud je tělo nemá dostatek, je možné je doplnit nejen prostřednictvím stravy, ale také užíváním přípravků s výtažky rostlinných a živočišných enzymů. Tabletky jsou speciálně obalené, a tak je kyselina v žaludku nerozloží.

Pokud vás trápí zdravotní problémy, tzv. enzymoterapie sice nemusí vyléčit příčinu potíží, ale představuje účinnou pomocnou léčbu. Enzymy totiž rozkládají v těle to, co je v něm nadbytečné. Zároveň pomáhají rychleji hojit rány a zmírňují i ​​zánětlivá onemocnění. Vedlejší účinky jsou spíše výjimkou, ale těhotné a kojící ženy i lidé s problémy srážlivosti krve by se o jejich užívání přece jen měli poradit s lékařem.

Enzymy na trávení mléka

V současnosti se stále častěji setkáváme s tím, že lidé potřebují pomoc nejen v oblasti střevní mikroflóry, ale také při samotném produkování trávicích enzymů, jejichž hlavním producentem je pankreas. Nedostatek enzymu laktáza například způsobí, že se dostaví nežádoucí účinky při konzumaci mléčných výrobků.

Problém s trávením mléčných výrobků

Pokud stravu doplníte o konkrétní trávicí enzym, tyto příznaky lze minimálně zmírnit.

Oblíbené přípravky na trávení laktózy

Díky nim bude mléčná potrava snadněji stravitelná.

Enzymy na trávení bílkovin

Trávení bílkovin podpoří i ✅ trávicí enzymy od Natural SK a výživové doplňky, které obsahují enzymy štěpící bílkoviny. Jejich stručný přehled najdete i v následujícím seznamu. Lékárníci vám také ochotně poradí.

Přehled základních trávicích enzymů

 • Amyláza – štěpí škrob, uhlohydráty a cukry
 • Proetáza – štěpí bílkoviny na peptidy a aminokyseliny
 • Lipáza – štěpí tuky a oleje na mastné kyseliny a glycerol pro lepší absorpci ve střevě
 • Laktáza – štěpí laktózu (mléčný cukr)
 • Celuláza – štěpí vlákninu (tělo ho samo nedokáže vytvořit)
 • Maltasa – štěpí maltózu na glukózu kvůli energii
 • Sacharasa – štěpí třtinový a řepný cukr
 • Legumáza – štěpí luštěniny
 • Trypsin – štěpení a vstřebávání bílkovin z tenkého střeva
 • Bromelain – štěpí bílkoviny (získává se z ananasu)
 • Papain – štěpí bílkoviny na oligopeptidy a aminokyseliny (získává se z papáji)
 • Pankreatin – štěpí tuky a odstraňuje nestrávené látky (získává se z pankreatu prasat)
 • Pepsin – štěpí bílkoviny na peptidy

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.