Nejlepší předtréninkové stimulanty

Předtréninkové doplňky (nebo také předtréninkové pumpy) slouží na podporu sportovců při jejich výkonech. Oblíbené jsou zejména u kulturistů, fitness a silových sportovců, kterým pomáhají zvýšit podán výkon, vytrvalost a také zlepšit jejich regeneraci.

Předtréninkové doplňky

Někteří sportovci jim však nedůvěřují, podíváme se proto na to, jak vám mohou pomoci, z čeho se skládají a jak je správně užívat. Představíme vám také 4 nejoblíbenější "predtréningovky".

Oblíbené předtréninkové doplňky

Jak fungují předtréninkové doplňky

Jsou to pokročilejší formy výživových doplňků, které se nazývají také předtréninkové pumpy. Už z názvu vyplývá, že jejich cílem je nabudit (napumpovat) sportovce před tréninkem a zlepšit transport živin a jiných důležitých látek v těle.

Jejich základem bývá semi-esenciální aminokyselina zvaná L-arginin, která vytváří v těle oxid dusnatý a podporuje syntézu bílkovin. Některé pozorování ukázala, že nárůst oxidu dusnatého v těle zlepšil proudění krve a také stimuloval tvorbu růstového hormonu.

V předtréninkových pumpách nenajdete anabolizéry testosteronu jako tribulus terrestris. Žádná ze studií nedokázala přímé zlepšení přírůstků svalové hmoty jen díky užívání předtréninkových doplňků – jejich vliv je spíše nepřímý skrz možnost tvrdší trénovat.

Účinky předtréninkových stimulantů:

 • Podporují svalový růst a dodávají energii – na růst svalů je nutný tvrdý trénink. Takový však vyžaduje velké množství fyzické i psychické energie a při intenzivních trénincích se mnoho sportovců po čase přetřením. Předtréninkové doplňky dodávají svalům energii a zlepšují jejich napumpování (odtud název pumpy), což vám umožní trénovat déle a tvrději a zaznamenat větší přírůstky svalové hmoty i síly, čímž nepřímo podporují růst svalů.
 • Spalují tuky – předtréninkový pumpy udržují váš metabolismus na rychlé úrovni. Zvyšují hladinu glycerolu a neesterifikovaných mastných kyselin, čímž podporují spalování většího množství tuků.
 • Podporují regeneraci – regenerace tvoří podstatnou část tréninkového procesu a právě během ní dochází k růstu svalů a zvyšování jejich výkonnosti - měli byste z ní tedy vytěžit maximum. Předtréninkové pumpy podporují proudění krve, čímž pomáhají zefekívniť dodávání kyslíku do buněk a zlepšují regeneraci svalů. Také dokáží omezit projevy tzv. svalové horečky.

Složení předtréninkových doplňků

Každý předtréninkový suplement (doplněk) má samozřejmě jiné složení, základ ale většinou tvoří stejné nebo podobné látky.

Nejčastěji vyskytující se složky v předtréninkových doplňcích:

 • L-arginin – v lidském organismu produkuje oxid dusnatý, čímž zlepšuje syntézu svalových bílkovin a tím zvyšuje výkon a zlepšuje regeneraci.
 • Arginin ethyl ester – byl odvozen z L-argininu, na rozdíl od něj však vyniká lepší absorpcí.
 • AAKG – Také odvozen z L-argininu, poskytuje však ještě větší napumpování.
 • Citrulin malát – kombinace malátu a aminokyseliny zvané L-citrulin. Podporuje svalovou energii, zlepšuje vytrvalost, regeneraci a oddaluje nástup svalové únavy.
 • Agmatín – podporuje napumpování pomocí lepšího transportu živin a proudění krve.
 • Kofein – psychoaktivních stimulant nervového systému, který dokáže zlepšit soustředění a snížit únavu.
 • Taurin – neesenciální aminokyselina, která zlepšuje fungování mozku, zvyšuje výkonnost, podporuje regeneraci i spalování tuků.
 • Beta alanin – neesenciální aminokyselina produkovaná v játrech, která se účastní procesu tvorby dipeptidu zvaného karnosin. Ten dokáže oddálit účinky kyseliny mléčné produkované při intenzivních výkonech. Tím pádem vám pomůže udržet déle a intenzivněji kontrakce během tréninku.
 • DMA (geranamín) – nazývá se také 1,3-dimethyamylamin nebo zkráceně 1,3-dim. Jde o látku získávanou z oleje květin rodu geranium, nedejte se však poplést jeho původem. Jde o velmi silnou látku s účinky podobnými metamfetaminu nebo efedrinu, která stahuje cévy, zvyšuje tlak a tepovou frenkvenciu. Tím urychluje metabolismus a zlepšuje bdělost a koncentraci. Ve vyšších dávkách nebo v kombinaci s kofeinem má ale nepříjemné vedlejší účinky spojené se zvýšením krevního tlaku. Tato látka je považována za doping a v mnoha zemích je její prodej zakázán.
 • Glycerol monosterát – zvyšuje objem extracelulární tekutiny, pomáhá zadržavať vodu ve svalech a způsobuje jejich maximální napumpování.

Vhodnost, dávkování a vedlejší účinky

Předtréninkové doplňky jsou dostupné v práškové, tabletové nebo tekuté formě. Nejefektivnější bývají právě ty tekuté, zároveň jsou často nejdražší.

Většina těchto doplňků je vhodná pro osoby starší 18 let, a to jak pro muže, tak i pro ženy. Im přijde vhod nejedna speciální predtréningovka pro ženy, která je svým složením šitá na míru jejich specifickým potřebám.

Nejsou ale vhodné pro těhotné a kojící ženy, osoby s poruchami krevního tlaku (ať už nízký nebo vysoký), chorobami srdce (mimo jiné srdeční arytmie), problémy s játry, diabetiky, při problémech s dýcháním nebo s prostatou.

Příprava na cvičení

Jelikož každý předtréninkový doplněk má odlišné složení, výrobce vždy uvádí doporučené dávkování pro konkrétní výrobek. Účinek některých předtréninkových suplementů bývá přeceňován, ale některé obsahují látky se skutečně silným účinkem, proto byste neměli překračovat denní dávku doporučenou výrobcem.

Výrobci zpravidla doporučují poprvé užít poloviční dávku na otestování tolerance organismu, mimo jiné trávicí soustavy. Pokud máte citlivý žaludek, můžete na některou složku reagovat negativně.

Jelikož složení každého předtréninkového doplňku je odlišné, vedlejší účinky nelze zobecnit. Nejčastěji jde o bolesti hlavy, slabost, průjem, alergie, záněty, zhoršení astmatu či nízký nebo naopak vysoký tlak krve.

Při doplňcích s obsahem kofeinu, taurinu zda DMA si zase dejte pozor na zvýšený krve tlak a z toho vyplývající bušení srdce, dušnost a závratě. Tyto nežádoucí účinky jsou zesíleny obzvláště užíváním kombinace uvedených látek, ale dejte si pozor také na kombinace kofeinu a předtréninkových stimulantů s jejich obsahem (např. Příliš mnoho kávy či čaje denně). Tyto doplňky také není vhodné užívat před cvičením pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.

Dostupnost a cena

Tyto výrobky najdete v každém fitness e-shopu mezi výživovými doplňky. Nejznámější značky předtréninkových doplňků jsou Weider, MuscleTech, Scitec Nutrition, GymBeam či ActivLab.

Ceny se pohybují od cca 300 korun až po nějakých 750 Kč za nejúčinnější doplněk, resp. velké balení.

Top 4 nejlepší stimulanty před tréninkem

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy neGymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy ne

GymBeam znají téměř všichni fanoušci kulturistiky, fitness a zdravého životního stylu jako e-shop s výživovými doplňky, oblečením či pomůckami na cvičení. V článku se podíváme na...

Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?

BIO, vegetariánský a veganský konopný protein je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Nemluvě o příznivých účincích konopných semínek. O konopném proteinu se v článku dozvíte vše...

Legální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinkůLegální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinků

Existují i bezpečnější a zdravější cesty k velkým svalům jako steroidy – jednou z nich je např. nahrazení těchto látek tzv. anabolizéry na přírodní bázi.