Jak vybrat běžecký pás na hubnutí či zlepšení kondice? Recenze chválí značku inSPORTline

Prý neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený sportovec. Pokud jste si oblíbili běh jako spotovém aktivitu, možná nebudete zcela souhlasit - hustý déšť nebo sněžení přece jen nejsou příjemné podmínky pro tuto činnost.

Jak vybrat nejlepší běžecký pás na hubnutí?

Na běžeckém pásu však můžete běžet kdykoliv. Ať už máte běh jako volnočasovou aktivitu nebo jej berete vážněji, poradíme vám, podle jakých kritérií si ten správný model běžeckého pásu pro vás vybrat.

Nejoblíbenější běžecké pásy na doma

Co posiluje běžecký pás

Běh – ať už venku nebo na pásu má velmi příznivý vliv na srdečně-cévní systém, spalování tuků a celkovou fyzickou kondici.

Kromě toho posiluje svaly dolní části těla, tj. stehenní svaly, hýždě a lýtka ale buduje také silný střed těla a posiluje svaly zodpovědné za jeho stabilitu.

Motorový nebo bezmotorový

Nejlevnější variantou jsou bezmotorové běžecké pásy. Ty při používání ale kladou větší odpor a musíte je tedy rozhýbat vlastní silou. Jejich odpor můžete nastavit pomocí magnetického regulačního mechanismu, proto se takový model nazývá i magnetický běžecký pás. Výhodou bezmotorových pásů je vyšší spolehlivost, nižší hlučnost a také nižší cena.

Motorové pásy mají nastavitelnou rychlost od středně rychlé chůze až po intenzivní běh hraničící se sprintem. Obvykle je to rozsah 0 – 16 km/h. Výkon motoru by měl být tím vyšší, čím vyšší je vaše hmotnost a tím vyšší, čím rychleji chcete na pásu běhat.

Výkon se uvádí v koňských silách a označuje zkratkou HP. Někteří výrobci uvádějí dvě hodnoty – trvalý a krátkodobý maximální výkon, častěji ale ve specifikaci modelu najdete pouze jednu hodnotu, která označuje maximální výkon. Běžecké pásy obvykle disponují výkonem 1 – 6 HP, přičemž pro domácí použití je rozumným minimem výkon 2 HP.

Motorové, bezmotorové, profesionální i levné běžecké pásy najdete v nabídce eshopu insportline.cz!

Nosnost běžeckého pásu a jeho vytížení

Běžně prodávané modely unesou běžce s hmotností 100 - 180 kg. Při dimenzování nosnosti byste měli vzít v úvahu nejen vaši váhu, ale také váhu ostatních členů rodiny, kteří budou pás používat.

Důležitá je nosnost běžeckého pásu

Jelikož běh je velmi dynamickou aktivitou, při níž dochází k nárazům o zem, resp. plochu, po které běžíte, je vhodné nosnost pasu předimenzovat o nějakých 20 – 30 %. Pokud tedy vážíte 100 kg, sáhněte po pásu s nosností 120 - 130 kg.

Běžné běžecké pásy pro použití v domácnosti jsou dimenzovány k použití po dobu 2 hodin denně. Při intenzivnější zátěži se jejich životnost zkracuje. Běžecké pásy pro profesionální použití např. do fitness center vydrží pracovat nepřetržitě po celý den.

Běžecká plocha

Čím je větší, tím máte větší rozsah pohybu a tedy i vyšší jistotu a pohodlí při běhu. Platí to pro šířku, ale plocha by měla být tím delší, čím máte delší nohy a čím rychleji chcete běžet. Při intenzivním běhu se totiž vyšším lidem může prodloužit krok i na 1,5 m.

Šířka pásů se pohybuje v rozmezí 40 – 56 cm a délka v rozmezí 1,15 – 1,5 m. Běžcům s průměrnou výškou a průměrně dlouhým krokem postačí pás o rozměrech 1,15 – 1,3 m × 40 – 46 cm. Vyšší běžci s velmi dlouhým krokem by měli sáhnout po pásech s délkou 1,3 – 1,5 m a šířkou 45 – 56 cm.

Šířka a délka běžecké plochy má výrazný vliv i na cenu běžeckého pásu, proto budete muset při výběru zvolit vhodný kompromis. Pokud je ale vaše tělesná výška vyšší a nohy déle, neměli byste na délce běžecké plochy šetřit.

Většina modelů běžeckých pásů má nastavitelný sklon běžecké plochy. Na těch levnějších se nastavuje manuálně před započetím cvičení, takže musíte před změnou sklonu nejprve zastavit. Dražší modely umožňují nastavení elektronicky během běhu. To vám umožní střídat zatížení, což je důležité pro intervalový trénink. Hodnoty sklonu se pohybují v rozmezí 20 %.

Dobrý běžecký pás by měl mít i kvalitní odpružení. Při běhu totiž vaše tělo čelí prudkým nárazům, které vystavují váš pohybový aparát několikanásobně vyššímu zatížení, než jakému čelí v klidu. Pokud vybíráte běžecký pás do bytu, dbejte také o co nejkvalitnější odpružení, takové běžecké pásy jsou totiž tišší.

Dobře odpružený pás je k rámu priepevnený gumovými tlumícími bloky, které tlumí nárazy nohou o něj a v konečném důsledku odlehčí váš pohybový aparát. Běh tak zatíží vaše tělo méně, než kdybyste běhali venku. Nejslabší odpružení mají pásy určené pro chůzi, na nich raději nezkoušejte běhat.

Náš tip na kvalitní běžecký pás

Jak se ovládá běžící pás

Téměř každý běžecký pás je vybaven počítačem, který sleduje parametry cvičení a zobrazuje je na displeji. Detailnost poskytovaných informací závisí od ceny běžícího pásu. Základními parametry jsou rychlost, čas cvičení a ujetá vzdálenost. Dražší modely dokáží sledovat i váš puls pomocí externího senzoru či spálené kalorie.

Displej běžeckého pásu na hubnutí

Displej je umístěn na přední části rámu spolu s ovládacími prvky, pomocí kterých si nastavíte rychlost či sklon. Pokročilejší modely mají také přednastavené programy, resp. profily tras, které dokáží automaticky měnit sklon i rychlost a tím i vaše zatížení během cvičení.

Ty nejluxusnější modely vám dokážou cvičení zpříjemnit např. vestavěným přehrávačem hudby či ventilátorem, který čas bude ovívat příjemným vánkem.

Skladování a údržba

Pokud máte doma málo prostoru, oceníte model, který se dá sklopit do vertikální polohy. V tom případě ho víte uložit i do užšího prostoru na výšku. Běžecké pásy jsou většinou robustní a zabírají v interiéru dost místa. Pokud ho máte málo, ideálním pro vás bude mini běžecký pás.

Zatížení během vede k opotřebení běžecké plochy, proto byste se o ni měli starat. Pomůže vám s tím speciální olej pro mazání pásu, které výrobce k zařízení přibaluje, případně jej můžete koupit i zvlášť podle doporučení výrobce. Olej chrání povrch pásu před popraskáním a povrchovým poškozením, v jehož důsledku by se mohl po čase roztrhnout.

Běžecký pás – cena

Bezmotorový běžecký pás seženete již za cenu 3 800 Kč, tyto modely jsou však vhodné spíše na trénink chůze.

Ceny pásů s motorem začínají na částce 5 000 Kč, avšak často mají slabý motor a max. rychlost do 12 km/h, což může být pro někoho málo. Ceny kvalitnějších modelů začínají na úrovni 10 000 Kč.

Nejoblíbenější běžecké pásy na domaPublikováno dne: 21.04.2019
Hodnocení článku:
(96.8%)

Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy neGymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy ne

GymBeam znají téměř všichni fanoušci kulturistiky, fitness a zdravého životního stylu jako e-shop s výživovými doplňky, oblečením či pomůckami na cvičení. V článku se podíváme na...

Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?

BIO, vegetariánský a veganský konopný protein je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Nemluvě o příznivých účincích konopných semínek. O konopném proteinu se v článku dozvíte vše...

Legální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinkůLegální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinků

Existují i bezpečnější a zdravější cesty k velkým svalům jako steroidy – jednou z nich je např. nahrazení těchto látek tzv. anabolizéry na přírodní bázi.