Iontové nápoje pro sportovce i na hubnutí

To, že se při sportu potíte, neznamená, že se zbavujete pouze špatných látek. Z těla vám bohužel odcházejí i takové potřebné minerální látky jako sodík, draslík čí hořčík. Nejvýrazněji je to při vytrvalostních sportech s dlouhotrvajícími výkony.

Iontové nápoje různých značek

Řešením na doplnění těchto látek je iontový nápoj, zkráceně nazývaný také "ionťák". Představíme vám jejich druhy a poradíme, jaké mají účinky a kdy je užívat.

Oblíbené iontové nápoje v různých formách

Účinky iontových nápojů

Úbytek minerálů a iontů z těla při pocení může mít za následek vyřazení organismu z rovnováhy, což se může projevit navenek např. svalovými křečemi a úbytkem energie. V nejhorších případech a v extrémních podmínkách může vaše tělo i zkolabovat.

Iontové nápoje tomu dokáží zabránit tak, že vašemu organismu doplní ztracené množství tekutin, doplní ztracené minerály a ionty, dodají vám energii ve formě jednoduchých cukrů a udrží váš výkon na vysoké úrovni.

Doplňování tekutin během cvičení

Iontové nápoje nejsou jako běžné osvěžující fitness nápoje pro rekreační sportovce. Jejich použití má opodstatnění při dlouhotrvajících nebo vysoce intenzivních aktivitách. Oblibují jejich cyklisté, dálkoví běžci, atleti a pod. Pokud cvičíte v posilovně, běháte na krátké vzdálenosti nebo rekreačně jízdě na kole, pravděpodobně nedosahujete takovou intenzitu, abyste ztráceli velké množství iontů a minerálů. Pít iontový nápoj v takovém případě nemá velký význam.

Pozor si dejte při jakýchkoliv aktivitách zaměřených na hubnutí. Iontové nápoje totiž zpravidla obsahují jednoduché sacharidy, které vám zvýší hladinu inzulínu a zablokují spalování tuků.

Základní třídění iontových nápojů

Iontové nápoje se dělí do tří kategorií podle obsahu aktivních látek, tj. iontů. Tento parametr se nazývá tonicita a porovnává se s tonicity krevní plazmy. Pokud má nápoj méně iontů jako krevní plazma, označuje se jako hypotonický, pokud více, označuje se jako hypertonický a pokud je množství iontů přibližně stejné, jde o nápoj isotonický.

Hypotonické iontové nápoje

Jejich úkolem je především hydratace organismu. Můžete je nahradit i vodou nebo neslazenými nápoji. Používají se při dlouhotrvající fyzické zátěži, při které se sportovec velmi intenzivně potí a pot je řídký. Jde o ty aktivity, když se z vás "leje" pot jako např. intenzivní cyklistika, běh apod.

S řídkým pak odchází z těla hodně vody, proto je pro účely doplnění tekutin vhodný právě hypotonický iontový nápoj, který obsahuje méně aktivních iontů, no hodně vody.

Tyto nápoje mají také nízký obsah sacharidů a rychle se vstřebávají, proto nabízejí nejrychlejší přísun tekutin do organismu a jsou tedy vhodné ke konzumaci během tréninku.

Izotonické iontové nápoje

Jejich úkolem je ionizace organismu, tedy doplnění ztracených minerálů, iontů a vitamínů. Jsou vhodné při sportech, kdy trvání vašeho výkonu nepřesáhne 1 h, a při kterých se sice potíte, ale zároveň provádíte intenzivní svalovou práci  např. tenis nebo náročnější kolektivní sporty (iontové nápoje jsou ideální pro fotbalisty). Pot je v tomto případě hustší a vy přicházíte o velké množství iontů a jiných látek.

Fotbalový trénink

Izotonické nápoje obsahují cca 6  8 % sacharidů, které jsou rychlým zdrojem energie. Také v nich najdete minerlálne látky jako sodík, draslík, hořčík a vápník. Nehydratujú až do takové míry jako hypotonické nápoje.

Izotonické nápoje byste měli pít před výkonem nebo po výkonu.

Hypertonické iontové nápoje

Slouží především k regeneraci organismu, která je však při profesionálních sportovcích podstatnou částí tréninkového procesu. Obsahují vysokou koncentraci iontů, ale také kreatin, který napomáhá regeneraci. Další součástí jsou jednoduché sacharidy, které obnovují zásoby glykogenu a v některých najdete také bílkoviny nebo aminokyseliny, které tvoří stavební hmotu pro svalstvo.

Vzhledem k vysoké koncentraci iontů v hypertonických nápojích si můžete jejich neuváženou konzumací způsobit rozkolísání vnitřní rovnováhy organismu podobně jako při nedostatku iontů.

Hypertonické nápoje se většinou neužívají během sportovních výkonů ale až po nich, tj. v období regenerace. Mnohé z nich jsou používány i pro léčebné účely s nitrožilní aplikací.

Speciální typy iontových nápojů

  • Nízkoenergetické – obsahují mizivé množství sacharidů a jsou tedy určeny pro trénink s redukcí tuku.
  • Vysokoenergetické – jejich základem je MCT olej, který se získává z kokosového oleje. Je to velmi vydatný a rychlý zdroj energie. Tyto nápoje se užívají při výkonech delších než 2 h, kdy pomáhají zabránit poklesu výkonnosti.
  • Vysokosodíkové – užívají jejich sportovci při výkonech s extrémní zátěží, případně s nízkým krevním tlakem.
  • Hyperhydratační – nazývají se také plazmové expandéry a dokáží zvětšit objem krevní plazmy na několik hodin. Užívají se 2 h před započetím sportovního výkonu nebo během něj. Jejich použití hraničí s dopingem.
  • Speciální aminokyselinové – užívají se poslední půlhodinu před ukončením výkonu a obsahují speciální směs volných aminokyselin, která dokáže maximalizovat anabolizaci a regeneraci svalových vláken.

Použití a příprava nápoje

Iontové nápoje mohou mít formu tekutiny (sirupové koncentrát), prášku nebo rozpustných tablet. Sirupu koncentrát nemusíte bourána, iontový nápoj v prášku či ve formě tablet se zase rozpouští déle.

Iontový nápoj můžete použít i na obnovu zásob tekutin v těle 2 h před sportovním výkonem při množství 2 l za hodinu. V tomto případě ho pijte v malých dávkách s několikaminutovém přestávkami. Můžete použít až dvojnásobnou koncentraci, poslední půlhodinu před začátkem výkonu však snižte koncentraci na normální.

Po sportovním výkonu nebo namáhavé fyzické aktivitě snese organismus také zvýšenou koncentraci (tj. více prášku ve vodě). Pokud máte citlivější žaludek, bude lepší první tři hodiny po výkonu koncentraci nezvyšovat. Iontové nápoje s obsahem sacharidů užívejte do 24 h od sportovního výkonu, jinak hrozí zbytečné přibírání tuku.

Pití iontového nápoje během cvičení

Při extrémních teplotách koncentraci nezvyšujte, ale nápoj více zřeďte. Starší sportovci mají tendenci zvyšovat koncentraci nápoje, protože mají méně citlivé chuťové receptory. Pokud mezi ně patříte, opět byste měli volit spíše opačný postup a koncentraci snížit – dosáhnete tím menší zátěž pro trávicí soustavu.

Sportující děti by měly také pít iontové nápoje s menší koncentrací. Jsou pro ně dostupné i speciální nápoje s nižším obsahem účinných látek. Ty jsou vhodné již od 6 let věku.

Dostupnost a cena

Iontový nápoj seženete v každém dobrém fitness e-shopu a nabízí ho už i kde-která internetová lékárna. Známými značkami a druhy nápojů jsou např. Isostar, iontový nápoj Unisport, Isotec, iontový nápoj G30, rehydrataci Gymbeam nebo iontový nápoj Maxi drink.

Dodávají se jako práškové nebo sirupové koncentráty, přičemž jejich ceny se pohybují od 150 do cca 500  za Kč,které dostanete v závislosti na doporučeného ředění 32 – 70 l hotového nápoje.

Pokud upřednostňujete přírodní ingredience, můžete si připravit domácí iontový nápoj. Na jeho výrobu se používají suroviny jako citrusové šťávy, datlový, Agávový či javorový sirup, mořská sůl, kokosová voda či med. Každý zkušený sportovec má na iontový nápoj svůj recept, inspirovat se můžete také na internetu.

Oblíbené iontové nápoje v různých formách

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy neGymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy ne

GymBeam znají téměř všichni fanoušci kulturistiky, fitness a zdravého životního stylu jako e-shop s výživovými doplňky, oblečením či pomůckami na cvičení. V článku se podíváme na...

Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?

BIO, vegetariánský a veganský konopný protein je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Nemluvě o příznivých účincích konopných semínek. O konopném proteinu se v článku dozvíte vše...

Legální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinkůLegální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinků

Existují i bezpečnější a zdravější cesty k velkým svalům jako steroidy – jednou z nich je např. nahrazení těchto látek tzv. anabolizéry na přírodní bázi.