Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?

Konopí je rostlinou, která u mnohých na první poslech vyvolává úsměv. U některých pro změnu trocha skepticismu. Nyní však nejde o konopí jako takové. Pokud je řeč o konopném proteinu, mnozí kroutí hlavami, že je to nesmysl.

Veganský konopný protein pro sportovce

Pravda je však taková, že tento BIO, vegetariánský a veganský protein je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Nemluvě o příznivých účincích konopných semínek. Díky našemu článku se o konopném proteinu dozvíte vše podstatné.

Oblíbené produkty

Konopná semínka

Slyšeli jste už o konopných semínkách? Aby hned bylo jasné, nejde o žádnou návykovou látku vyvolávající stav extáze. Konopná semínka jsou na našem trhu známé především proto, že se z nich vyrábí konopný olej. Ve velké míře se konopná semínka využívají i v kosmetice. O pozitivních účincích konopí jako takového nelze polemizovat. Rostlina obsahuje prospěšné látky, které mají na naše tělo příznivý vliv. Samozřejmě, je třeba vědět, v jaké formě a v jakém množství tyto látky přijímat. Příkladem jsou právě semínka.

Konopná semínka nejsou návykové

Přirovnávat můžeme konopná semínka k nedávné revoluční surovině, jakou byly a stále jsou chia semínka. Konopná semínka si rovněž můžete zakoupit a pojídat při sledování televize nebo přimíchat do snídaňové ovesné kaše či mléčných šejků. A co tedy konopný protein?

Složky a účinné látky

Konopný protein je vedlejším produktem při zpracování samičích semen z konopí setého. Při lisování oleje se produkují tzv. výlisky, ze kterých se následně vytváří konopná mouka. Následně se však ještě prosívá a nejjemnější částečky, které při lisování zůstávají, jsou právě složkou konopného proteinu.

Veganský protein, jak se lidově konopnému proteinu říká, obsahuje vysoké množství rostlinných bílkovin. Kromě toho však obsahuje 23 aminokyselin a 8 esenciálních aminokyselin. Konopná semínka jsou skvělým zdrojem vitamínů A, B, C, D i E a rovněž minerálů jako hořčík, vápník či zinek. Obsahuje až 20 procent vlákniny, která má příznivý vliv i na správné trávení a žaludeční mikroflóru. Vyvážený je i obsah omega-3, -6 a -9 mastných kyselin.

Konopný protein obsahuje:

 • bílkoviny (proteiny),
 • vitamíny A, B, C, D a E,
 • minerály - hořčík, vápník, železo, zinek, mangan,
 • aminokyseliny,
 • nenasycené 3,6 a 9 mastné kyseliny,
 • vlákninu,
 • zelené barvivo chlorofyl.

Účinky konopného proteinu

 • Zabezpečuje detoxikaci organismu.
 • Pomáhá regenerovat svalstvo.
 • Příznivě ovlivňuje proces vstřebávání živin do svalů.
 • Pozitivně účinkuje při vzniku svalové horečky (namožené svaly).
 • Lepší vyživování kostí.

Je konopný protein pro každého?

Uživatelem konopného proteinu může být každý. Samozřejmě, výrobci konopných proteinů na obaly svých produktů umisťují upozornění, které užívání veganské proteinu omezují.

Konopný protein je vhodný téměř pro každého

Určený je především pro sportovce a lidi se zvýšenou fyzickou zátěží svého organismu. V zásadě jde o výživový doplněk, resp. doplněk stravy, kteří jedinci dodává potřebné výživné látky, určené pro regeneraci svalů a vyživování svalových tkání. Jde o skvělou alternativu pro vegany a vegetariány, kteří hledají náhradu za živočišné bílkoviny. Nevyvolává ani žádné alergie, což umožňuje užívat konopný protein i lidem s celiakií nebo s inteoleranciou na laktózu. Protein neobsahuje ani lepek ani laktózu.

Podle doporučení výrobců není vhodný pro děti do 3 let. Ve většině případů se nedoporučuje konopný protein ani těhotným ženám, ačkoli někteří výrobci to výlučně nezakazují.

Nejlepší konopné proteiny

Dávkování konopného proteinu

Každý producent konopného proteinu uvádí jeho dávkování na obalu. U rostlinných bílkovin a také v případě konopného proteinu však platí, že vám pro dostatečné vyživování organismu postačí dávka přibližně 30 g. Z toho získáte zhruba 50 procent čistých rostlinných bílkovin.

Překračovat byste neměli maximální dávku konopného proteinu. Tělo totiž nadměrné množství živin a proteinů nezpracuje a zbytečně zatěžujete ledviny a organismus. Maximální dávka jsou 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Protein užívejte po tréninku nebo zakomponujte při přípravě pokrmů jako potravinu. Klidně ho můžete užívat i v rámci desáté či polední pauzy. Dobré načasování užívání proteinu je také před spaním.

Chuť a cena konopného proteinu

Samotný prášek, konopný protein, má nevýraznou, mírně nasládlou příchuť. Někteří lidé mluví o typickém pachu sušené trávy, ale oproti syrovátkovým proteinem je to značný rozdíl v chuti i aroma. Chuť je neutrální, připomínat může i mírné olejnatou pachuť dýňových semínek. Ideální je kombinovat ho s oblíbeným nápojem (ne alkohol, pozn. red), jako voda, mléko, ovocné šťávy a pod.

Konopná semínka - proteiny

Konopný protein nepatří mezi nejlevnější suroviny. Důležité však je, že při výrobě konopného proteinu zůstávají zachovány vše podstatné složky, protože semínka jsou lisované za studena. Neobsahuje ani žádná barviva, konzervanty nebo jiné chemické látky.

Většinou za cenu 200 až 450 Kč zakoupíte 250 g kvalitního konopného proteinu. Dávkování je však v menším množství jako v případě syrovátkového proteinu. Kilové balení proteinu vám obvykle vystačí na 40 dávek. Velkou roli při určování ceny, sehrává rovněž i výrobce.

Vybíráme z katalogu

Hlavní výhody a nevýhody

Je důležité vědět, že konopný protein obsahuje oproti syrovátkovým proteinem diametrálně odlišné složky. Přestože obsahuje konopný protein bílkoviny čistě rostlinného původu, má oproti syrovátková či například sójových bobů množství výhod.

Výhody

 • Bezlepkový
 • Bezlaktózový
 • Pro vegetariány, vegany, diabetiky
 • Napomáhá trávení
 • 90% vstřebatelnost
 • Omega-3, -6 a -9 mastné kyseliny
 • Všech 23 aminokyselin
 • Bez konzervantů a barviv

Nevýhody

 • Nevýrazná chuť
 • Menší obsah bílkovin oproti syrovátkového proteinu
 • Kratší trvanlivost
 • Vyšší cena

Zkušenosti uživatelů

Konopný protein ocenili především sportovci, který do značné míry omezují živočišné bílkoviny. Konopný protein je z čistě rostlinných bílkovin. Vhodný tedy pro vegany či vegetariány.

Konopný protein vhodný po cvičení

Má velmi dobrou rozpustnost, a tedy i velmi rychlou vstřebatelnost aniž by museli být přidány umělé látky. Účinně působí při dlouhodobém užívání i na svalové vyčerpání. Pomáhá regenerovat a zabraňuje svalové únavě (svalovku).

Méně někteří lidé, především ti, kteří byli zvyklí na syrovátkové proteiny, chválí zemitou, nevýraznou a mírně nasládlou chuť, která příliš neohromí. Rovněž je třeba dávat pozor na skladování. Konopný protein má kratší trvanlivost. Jednodušší začne oxidovat.

Z recenzí konopného proteinu:

Recenze a zkušenosti s konopným proteinem

Oblíbené produkty

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Denis Ruščák

Věčný student! Vždyť přece o tom život je. Permanentní nabývání nových poznatků, informací a zkoušení všeho co je nového. Každý okamžik běžného...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy neGymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy ne

GymBeam znají téměř všichni fanoušci kulturistiky, fitness a zdravého životního stylu jako e-shop s výživovými doplňky, oblečením či pomůckami na cvičení. V článku se podíváme na...

Legální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinkůLegální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinků

Existují i bezpečnější a zdravější cesty k velkým svalům jako steroidy – jednou z nich je např. nahrazení těchto látek tzv. anabolizéry na přírodní bázi.

Nejlepší předtréninkové stimulantyNejlepší předtréninkové stimulanty

Předtréninkové doplňky slouží na podporu sportovců při jejich výkonech. Oblíbené jsou zejména u kulturistů, fitness a silových sportovců, kterým pomáhají zvýšit podán výkon, vytrvalost a...