Nafukování a nadměrná plynatost střev. Jaké jsou nejlepší léky proti nadýmání?

Meteorismus je odborný název pro nafukování, nadýmání či plynatost. Ať už jde o odborný výraz nebo hovorové pojmenování, výsledkem jsou nepříjemné průvodní jevy, které způsobují například bolesti břicha, střevní křeče nebo větry, kvůli kterým je přítomnost ve společnosti nežádoucí.

Plynatost střev a nafouknuté břicho

Tvoření plynu ve střevech je běžnou součástí trávicích procesů. Je však rozlišovat mezi jeho optimálním a nadměrným množstvím. V druhém případě jde většinou o narušení mikrobiální rovnováhy v tlustém střevě nebo poruchy trávení, spojené také s různými onemocněními žaludku, slinivky či střev.

Osvědčené volně prodejné léky proti plynatosti

Nafukování a plynatost po jídle

Nadměrná plynatost nemusí být pravidelnou záležitostí. I v nepravidelných intervalech však člověku znepříjemňuje běžné fungování. Příležitostný charakter nadýmání má obvykle krátkodobé trvání, což je výsledkem určitého druhu zkonzumovaných potravin, způsobu přípravy jídla, jakož i rychlosti jeho konzumace. Mezi nejčastější příčiny nadměrné, ale příležitostné plynatosti patří:

 • luštěniny,
 • zelná zelenina, kapusta,
 • květák a brokolice,
 • cibule, pórek,
 • ředkvička,
 • červená řepa,
 • pšenice,
 • droždí a kynuté potraviny,
 • zrající sýry,
 • sušené švestky a rozinky,
 • sycené nápoje,
 • akoholické nápoje.

Zelí způsobuje plynatost a nadýmání

Uvedené potraviny však nemusíte z jídelníčku vyloučit. Pozor ale na jejich konzumaci v "nárazové podobě" a velkém množství.

Nadměrná plynatost a příznaky

Nafukování je běžný i choulostivý problém v jednom. Lidé o něm neradi diskutují, ale občas trápí téměř každého z nás. I když nepředstavuje nutně zdravotní problém, společenský ano. Nahromaděné plyny totiž ve velkém množství nelze udržet ani vůlí, což se projeví buď vyloučením ústy, a tedy říháním, tzv. eruktáciou nebo konečníkem, čili prdění, tzv. flatulencí.

Z recenzí výrobku:

Recenze a zkušenosti s Hylak Forte na heurece

Je třeba poznamenat, že pravidelné zadržování plynů není zdraví prospěšné, protože pokud nedojde k jejich odchodu přirozenou cestou, mohou nastat další zdravotní potíže, ať už krátkodobé nebo dlouhodobé. Příznaky meteorismu jsou i křeče a kručení v břiše, bolesti v něm i v oblasti podbřišku, tlak v podbřišku a tvrdé nafouknuté břicho.

Plynatost střev a příčiny. Co způsobuje plynatost?

Původcem plynatosti je především nevhodná kombinace přijaté potravy či nadměrné množství potravin, které jsme již výše zmínili jako spouštěče příležitostného meteorismu. Na vině však nemusí být pouze jídlo, ale i nadměrné polykání vzduchu při pojídání, které nastává zejména v případě rychlého polykání a mluvení během konzumace.

Nedostatek trávicích enzymů je další z možných příčin nafukování. Proces trávení se zpomaluje, ve střevním traktu zůstává větší množství nestrávené potravy, kterou střevní bakterie odbourají jako metabolický produkt, čímž vzniká nadměrné množství plynů a nafouknuté břicho.

Trávicí enzymy si můžete doplnit užíváním osvědčených léků bez receptu:

Dokonce i sedavý způsob života může podpořit meteorismus. Spolu se zadržováním plynů, které je sice vhodné z hlediska společenských konvencí, ale ne zdraví, se někdy podepíše i na onemocněních. Ty pocházejí například z horní nebo dolní části trávicí trubice, žlučových cest a žlučníku, případně slinivky. Mluvíme o funkčních nebo organických poruchách.

Plynatost po každém jídle

Funkční poruchy činnosti trávicí trubice a její horní části, jsou spojeny například s poruchou jícnového svěrače, motility (lenosti) žaludku či dvanáctníku. Časté říhání (někdy i pálení žáhy) je průvodní jev, jakož i pocit tlaku v horní části břicha. Co se týče dolní části trávicí trubice a funkčních poruch, k nejčastějším patří syndrom dráždivého tračníku, spojován mimo jiné s motilitou střev, jakož i nesprávná činnost konečníkový svěrače.

Bolest břicha zapříčiněná plynatostí

Tlak v podbřišku, případně křeče doprovázené tvrdou nebo řídkou stolicí jsou jejich výsledkem. Nafukování provází i organické poruchy, mezi které patří například Crohnova choroba, pylorostenózy či celiakie. Střevní neprůchodnost je také jednou z příčin, ty další mohou být spojeny se žlučníkovými kameny, abnormálním zúžením žlučovodů či pankreatických vývodů.

Plynatost léčba – jaké léky na plynatost střev užívat? Jsou nutností?

Strava bohatá na vlákninu, pravidelný pohyb, pomalé a důkladné žvýkání potravy a občasná detoxikace organismu vás může zbavit problémů s plynatostí. Ne vyřazení, ale omezení některých surovin bude také správnou volbou. Řeč není jen o luštěninách, kynutých potravinách a zmíněných druzích zeleniny.

Častá konzumace mastných jídel, nadměrný přísun sladkostí, ale i pravidelné žvýkání žvýkačky se může podílet na nafukování. V posledním případě jde totiž o zvýšené a neustále polykání vzduchu. Nejlepším lékem je tedy prevence.

Užívání bylinek a ✅ pití čajů podporujících trávení zda proces detoxikace je stejně vhodným přirozeným řešením.

Osvědčené volně prodejné léky proti plynatosti

Volně prodejné léky na plynatost

Lékařská pomoc je nutná, pokud je plynatost pravidelnou záležitostí a provázejí ji křečovité bolesti břicha, zácpa nebo naopak průjem, či dokonce zvracení. Živočišné uhlí už nebude dostačující. Tehdy posouzení závažnosti problému nenechte jen na vás.

Nadměrná plynatost střev v těhotenství

Zejména během třetího měsíce těhotenství se začínají objevovat pocity spojené s nafouknutým břichem, nadměrnou plynatostí či říháním. Není výjimkou, že u mnoha žen přetrvávají až do samotného porodu. Zpomalené trávení je příčinou zejména zvyšující se hladiny hormonu progesteronu, ale příčinou nafukování je i rostoucí děloha, která způsobuje tlak.

Pomoci mohou kvalitní ✅ probiotika, menší porce jídla a častěji stravování, čaje z máty, fenyklu, kmínu, heřmánku či hořce žlutého. Pozor i na zmrzlinu, také podporuje nadýmání. Někteří doporučují potraviny způsobující meteorizmus konzumovat v syrovém stavu nebo připravené na páře. To platí nejen pro těhotné ženy.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.