Tabletky a léky na trávení a podrážděný žaludek jsou i bez předpisu

Problémy s trávením jednou za čas postihují téměř každého z nás. Bohužel, někteří takové nepříjemnosti zažívají poměrně často. V druhém případě se nevyplatí čekat na chvíli, kdy přirozeně odejdou.

Problémy s trávením u dospělého člověka

Řešení totiž nemusí být tak jednoduché a může vyžadovat úpravu stravování, výrazné eliminování stresu a celkovou změnu životního stylu. Právě ty jsou totiž nejčastějším spouštěčem vzniklých potíží, případně onemocnění, na které ne vždy postačuje domácí samoléčba.

Léky na podporu trávení najdete v nabídce online lékárny Dr. Max!

Problémy s trávením a příznaky

  • Nafouknuté břicho a plynatost – je výsledkem nadměrného hromadění plynů v trávicím traktu. I proto ho často provázejí nepříjemné křeče. Vylučování plynů patří k přirozeným procesem trávení člověka, zejména, pokud jsou součástí stravovacích návyků luštěniny, kapusta, květák, zelí, červená řepa, pórek apod. Pokud však jde o častou a nekontrolovatelnou plynatost, je třeba hledat příčinu v oslabení trávicích enzymů, případně v nějaké nemoci.
  • Říhání – objevuje se zejména po konzumaci sycených nápojů, piva, zmrzliny, žvýkání žvýkačky apod. Jde o přirozenou reakci organismu na zvýšený obsah vzduchu v žaludku. V podstatě jím napomáháte trávení, například i tehdy, když jste jedli rychle a hltavě. Pokud říhání často a tzv. ructus není odpovědí na přijatou stravu nebo nápoje, něco není s trávicí soustavou v pořádku.
  • Zácpa – pokud vyprazdňování není pravidelnou záležitostí a probíhá méně než třikrát v týdnu, vaše stolice je opakovaně tvrdá, a tím doprovázená i bolestmi, tělo vám dává jasný signál, že máte změnit stravovací návyky a zařadit do svého harmonogramu více pohybu (v některých případech může jít i o vedlejší účinky užívaných léků).
  • Průjem – je řídká až vodnatá stolice, která se objevuje častěji než třikrát za den. Má očistnou funkci, neboť tělo zbavuje škodlivých látek a bakterií. Většinou jde o reakci na konkrétní přijatou potravu nebo kombinaci více potravin. Pokud však taková forma detoxikace trvá více než dva dny a navíc ji doprovází i výskyt krve nebo hnisu ve stolici, měli byste vyhledat lékaře.
  • Pálení žáhy – občasné pálení žáhy neznamená žádné zdravotní komplikace a je jen odpovědí na přejedení se nebo opakovaný přísun mastných, kořeněných a sladkých jídel. I tentokrát platí, že pokud vás začne žáha pálit častěji, téměř po každém jídle, či dokonce i když jste déle nepřijali žádnou potravu, pravděpodobně je narušena funkce svěrače jícnu (gastroezofageální reflux). Možným důvodem je i "líný žaludek", který nestíhá zpracovávat a vyprazdňovat svůj obsah dále do trávicího traktu.

Pálení žáhy v hrdle

Jak předcházet problémům s trávením?

Jak jsme již naznačili, úprava jídelníčku je prvním krokem k dosažení dobrého trávení. Uvědomělé stravování nutně neznamená vyhýbání se nezdravým jídlům, ale jejich omezení ano. Čas od času si je klidně dopřejte, ale nezapomeňte je vyvážit dostatkem zeleniny a ovoce. Základem je pestrá strava. Dopřejte si "z každého rohlíku troška". Výrobky s vysokým obsahem vlákniny určitě nevynechejte! Pitný režim je v této souvislosti také alfou omegou. I detoxikace stojí za zmínku.

Pohyb samozřejmě nesmí chybět. Realizujte ho aspoň ve formě procházek. V případě, že máte sedavé zaměstnání to platí obzvlášť. Cvičení určitě neuškodí. A v neposlední řadě, i když je to neustále opakovaná téma, ale jedním z největších škůdců zdraví je stres. V dnešní době se mu předchází opravdu těžko, ale jeho minimalizaci skutečně přináší příznivé zdravotní výsledky, fyzickou a duševní pohodu. Pomohou pravidelné procházky v přírodě či jóga.

Problémy s trávením pomohou vyřešit přípravky z lékárny

Probiotika, prospěšné bakterie, se sice vyskytují ve střevní mikroflóře přirozeně, ale jejich nedostatek může znamenat zdravotní problémy. Proto je třeba pravidelně doplňovat, ať už v podobě jogurtů a mléčných výrobků nebo doplňků stravy dostupných v lékárnách.

Vyzkoušet můžete například Probio-Fix Inum, kapky BioGaia Protecta, LactoFlor Bioplus, VALOSUN Biopron 9 nebo GS Laktobacily Forte 21.

Při poruchách trávení pomáhá i přírodní léčba v podobě pití čajů. Nejlepší je mátový, fenyklový, kontryhelový či heřmánkový čaj.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.