Gastroskopie i přes nos a v narkóze. Potřebná je příprava

Gastroskopie, esofago-gastro-duodenoskopie, endoskopie či transnasální gastroskopie, to vše jsou názvy označující vyšetření žaludku. Konkrétně jde o vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku, které se provádí pomocí speciálního přístroje ukončeného minikamerou, tzv. gastrofibroskopu.

Vyšetření gastroskopie - jak probíhá?

V podstatě jde o dlouhou flexibilní trubici, která je kromě zmiňované kamerky vybavená i osvětlením, a tak dokáže přenést obraz horní části trávicího traktu na monitor. Na základě toho lékař diagnostikuje nebo vyloučí onemocnění, možný zánět. Přístroj je zároveň uzpůsoben k odebrání vzorků sliznice, čímž získáte i histologické vyšetření.

Gastroskopie a příprava. Co třeba dodržovat?

Příprava na gastroskopii spočívá zejména v úpravě stravy a příjmu tekutin. Jelikož je nutností, aby byl žaludek vyprázdněn kvůli správnému výhledu minikamerky, před vyšetřením se nesmí jíst a pít šest hodin.

Co se týče příjmu vody, malé množství je někdy povoleno, ale maximálně dvě hodiny před vyšetřením. V každém případě je vhodné zkonzultovat přípravu s lékařem, stejně jako užívání léků. Například, pokud užíváte léky na zredukování kyselin ve vašem žaludku, doporučuje se jejich vysazení dva týdny před gastroskopii. Jiný postup nastane, pokud je vyšetření pouze kontrolní, například na zjištění dobře se hojících vředů.

Gastroskopie a narkóza. S injekcí nebo lokálním anestetikem?

Můžete si vybrat sedativa nebo znecitlivění hrdla lokálním anestetikem ve spreji. Pokud se rozhodnete pro první možnost, budou vám podané prostřednictvím kanyly do žíly na ruce. Zůstáváte při vědomí, ale jste malátní. Sedativa mají uklidňující účinek, a proto ani několik hodin po gastroskopii, nebudete moci řídit motorové vozidlo, pít alkohol, provádět manuální práci. Budete potřebovat někoho, kdo vás bude v daný den doprovázet domů i doma.

Lokální znecitlivění hrdla před gastrofibroskopií

Metoda lokálního znecitlivění hrdla je stále vyhledávanější, neboť díky moderním technologiím je endoskop tenčí a ohebnější než kdysi. Mohli bychom ji například přirovnat k injekci u dentálního lékaře. Efekt je okamžitý, ihned pocítíte znecitlivění jazyka a hrdla. Jste však při plném vědomí a po gastroskopii můžete klidně odejít bez dozoru, i na autě.

Pokud se rozhodnete pro injekci nebo narkózu, zjistěte si nejprve, zda ji pojišťovna proplácí. Často se totiž setkáte s tím, že si její cenu budete muset uhradit sami nebo vám bude proplacena pouze část finanční částky.

Jak probíhá gastroenterologické vyšetření?

Důvodem k vyšetření může být několik příznaků. Patří sem především zkažený žaludek, problémy s polykáním, zvracení krve, anémie, výskyt černé stolice a podobně. Co se týče samotného průběhu vyšetření, obavy a strach z gastroskopie bývají obvykle přehnané.

Po podání sedativ nebo po místním znecitlivění anestetickým sprejem vám bude do úst umístěna násadka, která zabraňuje případnému rozkousnutí gastroskopu. Pacient je v poloze vleže na levém boku, přičemž mu lékař pomalu zavádí gastroskop do hrdla, následně do žaludku a monitoruje přitom prostředí trávicího traktu.

Dá se to i přes nos! Gastroskopie nosem je komfortnější

Transnasální gastroskopie se liší ve způsobu a místě zavádění endoskopu. Vstupuje do žaludku přes nosní dutinu a rovněž nabízí i možnosti odebrání vzorků sliznice. Trvá obvykle dvě minuty. Běžné gastroenterologické vyšetření trvá tři až pět minut, prodloužit se může v případě, že se odebírají i vzorky tkáně.

Transnasální gastroskopie

Rozdíl spočívá i v průměru hadičky gastroskopu. Standardní sonda má průměr větší o cca 3 mm jako ta transnasální. Navíc pacient může při zákroku i komunikovat. Mnozí pacienti, kteří mají problémy se žaludkem a absolvovali standardní gastroskopii i tu přes nos, by klasické vyšetření trávicího traktu více nevyhledali. Lze říci, že vyšetření nosem je nepochybně příjemnější metodou, protože méně dráždí polykač trubici díky své malé tloušťce a nevyžaduje ani lokální znecitlivění krku.

Lékař aplikuje speciální nosní kapky a gel usnadňující průchod endoskopu. Po vyšetření tak můžete klidně jíst a pít. Gastroskopie není bolestivá metoda vyšetření. Je pravda, že zavádění přístroje není zrovna pohodlnou záležitostí, ale trvá poměrně krátce, přičemž dokáže odhalit příčinu zdravotních potíží. Transnasální je pro mnohé nesrovnatelně příjemnější, ale nenabízejí ji všechny kliniky v Česku.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Komentáře

21/02/2020 20:14
Marcel Novotný

Dobrý den, chtěl bych informace o gastroskopickém vyšetření pod sedativy či narkózou.
V případě realizace co hradí pojišťovna, co si platím sám a kde samotné vyšetření probíhá,?
Děkuji
Mgr.Marcel Novotný

24/02/2020 15:10
Redakce Primarka.cz

Dobrý deň,
ako sa píše v článku: "Pokud se rozhodnete pro injekci nebo narkózu, zjistěte si nejprve, zda ji pojišťovna proplácí. Často se totiž setkáte s tím, že si její cenu budete muset uhradit sami nebo vám bude proplacena pouze část finanční částky." Čo všetko vám poisťovňa preplatí, zistíte jedine tak, že sa opýtate priamo v poisťovni, príp. u príslušeného lekára či na klinike, kde chcete vyšetrenie mať.

Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.