Co na bolavý žlučník? Léky, čaj nebo bylinky?

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru, který se nachází pod játry. Jeho důležitým úkolem je trávení tuků.

Bolest žlučníku u muže

To se provádí mimo jiné i díky žluči, kterou v sobě žlučník hromadí z jater tehdy, pokud právě nic nekonzumujeme. Po příjmu potravy se žluč uvolňuje pomocí hormonu cholecystokininu do tenkého střeva a štěpí tuky z jídla.

Účinné léky proti bolesti žlučníku

Žlučník příznaky – jak se projevují žlučníkové bolesti a potíže?

Problém může nastat, pokud si jídla s vysokým obsahem mastných tuků dopřejete v pravidelných intervalech a bez přidání kombinace jiné pestré a zdravé stravy. Tehdy hrozí například vysrážení žluči do podoby tzv. žlučových kamenů. Ty ne vždy způsobují problémy. Mnozí lidé o tom, že je mají mnohdy ani nevědí. Pomocnou ruku podáte žlučníku i doma, ale pouze v případě, že nehrozí zánět a bolesti nejsou opravdu intenzivní.

Pokud cítíte intenzivní bolest pod pravým žebrem, přičemž vystřeluje až pod pravou lopatku a přidruženým jevem je i nevolnost, tehdy návštěvu lékaře určitě neodkládejte.

Symptomy podrážděného až zapáleného žlučníku jsou:

 • koliky,
 • třes,
 • vysoká teplota,
 • tmavá moč,
 • zežloutlá pokožka a oční bělmo.

Poslední zmíněný symptom už může být pro člověka nebezpečný, protože pravděpodobně došlo k ucpání žlučových cest žlučovými kameny aneb k zánětu žlučníkové stěny.

Z recenzí výrobku:

Recenze a zkušenosti se žlučníkových elixírem Purus Media

Žlučníkové kameny a přírodní léčba – je dostačující?

Pokud často přijímáme vysokokalorické či kořeněná jídla, žlučník v některých případech může reagovat záchvatem. Bolesti však u většiny lidí vyvolávají žlučové kameny (především cholesterolové) nacházející se buď ve žlučníku, tzv. cholecystolitiáze nebo v žlučových cestách, tzv. choledocholitiáza. Ty se dostaví zejména pokud zablokují odvod žluče ven ze žlučníku.

Žlučníkové kameny - vysrážená žluč ve žlučníku

Jak jsme již naznačili, žlučové kameny se nemusí projevit i několik let, i když lidé kteří je mají, zvyknou pociťovat břišní diskomfort týkající se např nafukování, plynatosti, nepravidelné stolice či tlaku v nadbřišku. Přírodní léčba může pomoci do jisté míry. Funguje na principu tlumení bolesti a zlepšení proudění žluči. Kameny však rozpustit nedokáže, zejména, pokud již obsahují soli vápníku.

Žlučníková dieta a jídelníček

Dodržování "dietní stravy" je při problémech se žlučníkem alfou omegou. Pokud se projevily iu vás, snažte se dodržovat následující doporučení:

 • Omezit mastné a tučná jídla je nejlepší řešení pro předcházení problémů se žlučníkem. Hranolky a opékané brambory jsou sice pochoutkou, ale pro tento případ na ně zapomeňte. Vařené budou správnou volbou.
 • Přidejte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, které pomohou zvýšit vstřebávání nadbytečného tuku, a také na vitamín C.
 • Co se týče olejů, používejte máslo nebo olivový olej (i ty v redukovaném množství). Ostatní druhy, především přepálený tuk, se nedoporučují.
 • Žlučníková dieta by neměla obsahovat vejce, a to zejména žloutky.
 • Při vaření zapomeňte na cibulový základ na oleji či přidání jíšky.
 • Maso vařte, duste, případně opékejte na sucho a až následně přidejte vodu. Nepečte na oleji, nesmažte ani negrilujte. Vynechejte skopové, zvěřinu a syrové maso.
 • Polévky ve formě vývarů z libového masa jsou vhodné, stejně ty ze zeleniny, avšak s výjimkou luštěnin.
 • I když ovoce a zelenina jsou doporučené z hlediska zdravé výživy, v tomto případě si raději dejte pozor na kapustu, zelí, cibuli, česnek, zelenou papriku, kyselé okurky, hrozny, hrušky či třešně.
 • Vyhýbejte se čerstvému ​​kynutétu pečivu, uzeninám, ostrým kořením, luštěninám, tučným mléčným výrobkům (s nízkým obsahem tuku jsou povoleny), plísňovým sýrem, ale také ořechem a máku.
 • Ani káva, čokoláda a alkohol vám neudělají dobře.
 • Nevynechávejte snídaně, jezte pravidelně, ale po menších porcích.
 • Dodržování pitného režimu je důležité. Minerálky se však nedoporučují. Ideální je čistá voda, případně jablečná šťáva.

Bylinky a čaje na bolavý žlučník

Malinový čaj také pomáhá na bolesti žlučníku. Malinové listy zalijte šálkem vroucí vody, nechte louhovat a sceďte. Regeneračně působí i čaj z máty peprné, ostropestřce mariánského, řepíku lékařského či jablečníku obyčajného.Tíšia bolest, čistí žlučové cesty, snižují riziko zánětlivých procesů a podporují tvorbu žluči. Jeden a půl čajové lžičky vybrané usušené rostliny zalijte třemi decilitry vařící vody a před vypitím nechte deset minut louhovat.

Heřmánek pravý proti střevním poruchám a průjmům

Podobné účinky má i ✅ heřmánkový čaj. Zalijte jeden a půl čajové lžičky sušeného heřmánku šálkem horké vody a po deseti minutách louhování sceďte. Pro lepší chuť můžete přidat pár kapek citronu. Zelený čaj je také výborným antioxidantem. Pití se jako u ostatních uvedených doporučuje alespoň dvakrát denně.

Pilulky na bolavý žlučník versus chirurgický zákrok

Léčba bolavého žlučníku závisí na tom, do jaké míry žlučník "dělá problémy". V některých případech postačí pouze přiměřené stravování, jindy je nezbytná medikamentózní léčba, například pomocí spasmolytik, choleritík a podobně. Mnozí lidé se nevyhnou ani chirurgickému zákroku. Laparoskopická operace je v tomto směru vyhledávanější, protože pacient se po ní zotavuje rychleji. V závažnějších případech jde o odstranění žlučníku, a tak žlučové šťávy odtékají do dvanáctníku. Proto je důležité speciálně dodržování jídelníčku i nadále, aby nedocházelo k problémům s nafukováním a trávením.

Laparoskopická operace žlučníku

Po operaci mohou pacienti postupně přidávat některé "zakázané potraviny", jejich snášenlivost je však individuální záležitostí. U některých je trávení bezproblémové, u jiných je naopak nutné také užívání léků proti bolesti nebo na podporu trávení.

Účinné léky proti bolesti žlučníku


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.