Preventivní samovyšetření prostaty? Zkušenosti radí lékaře s ultrazvukem

Prostata je jeden z reprodukčních orgánů v těle muže. Je velká zhruba jako ořech a nachází se kolem močové trubice, která je umístěna pod močovým měchýřem. Nazývá se také předstojná žláza.

Problémy s prostatou – rozhovor s lékařem

Když se prostata zvětší, nastávají nepříjemné problémy nejen s močením. V článku se dozvíte více o jednotlivých problémech i o tom, jak je řešit.

Tipy na přípravky na správnou činnost prostaty

Funkce prostaty

Prostata má za úkol produkovat tekutinu, která je potřebná pro výživu a přenos semene. Tuto tekutinu tvoří spermie produkované ve varlatech, které přes chámovody přecházejí do horní části prostaty. Tekutina se odvádí z těla prostřednictvím ejakulace přes močovou trubici a z ní přes penis ven z těla. Prostata tím, že tekutině dodá potřebné látky, vytváří zásadité prostředí a zvyšuje tak životaschopnost spermií. Dodá jim energii a zvyšuje jejich pohyblivost. Prostata také brání močení během ejakulace.

Rychlá fakta o prostatě

 • Zvlhčuje močovou trubici,
 • produkuje látky, které zkvalitňují spermie,
 • zabraňuje odtoku moči během ejakulace,
 • spermiím dodává energii,
 • zajišťuje vhodné prostředí pro život spermií,
 • zvyšuje pohyblivost spermií.

Problémy s prostatou

Přestože se mnoho mužů brání návštěvy urologa zuby nehty, neměli byste podceňovat pravidelné urologické prohlídky, hlavně před 50-tkou. Vyšetření může včas odhalit problém nazývaný také prostatitida nebo zvětšení prostaty.

Návštěva urologa

Prostatitida

Zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje převážně u mužů, kteří jsou mladší než 50 let, se nazývá prostatitida. Jde o zánět a podráždění prostaty. Nejčastěji je vyvolána bakteriemi, které způsobují infekce a onemocnění.

Příznaky:

 • bolesti při močení,
 • nutkavý pocit na močení,
 • horečka,
 • únava.

Vyšetření a léčba

Lékař odebere vzorek moči a v ní pod mikroskopem odhalí mikroorganismy. Léčba spočívá v podání antibiotik, které bakterie zabijí. V případě, že neobjeví bakterie, je třeba hledat další důvody problému. Může jít také ledvinové kameny nebo v tom horším případě o rakovinu. Pokud se však nepotvrdí ani jedna z možných příčin, může jít o nebakteriálnu prostatitidu. Ve všech případech může lékař navrhnout dietu nebo teplé lázně či léky.

Zvětšená prostata

Přirozený proces stárnutí v sobě nese i mnohé možná rizika onemocnění. Jedním z nich je i zvětšení prostaty, které se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty (BHP). Tímto onemocněním trpí přibližně jedna třetina populace. Prostata roste s přibývajícím věkem a po 50-tce začne tlačit na močovou trubici. To je důvod, proč nastává nekontrolovatelný únik moči. V podstatě nejde o závažné onemocnění, ale jako každé onemocnění, i toto může vést k vážným problémům, např. k infekci močových cest, k poškození ledvin či dokonce k rakovině.

Zvětšená prostata

Příznaky:

 • časté močení i během spánku,
 • problém se zahájením močení,
 • malé množství moči a slabý proud moči,
 • nutkavý pocit na močení, přestože jste právě domočili,
 • krev v moči.

Léčba

Zvětšená prostata se léčí nasazením hormonální léčby prostřednictvím léků, úpravy diety a celkovou změnou životního stylu. V případě, že projevy zvětšení prostaty nejsou tak vážné, že vás obtěžují a výsledky vyšetření jsou v normě, můžete si zvolit léčbu bez léků a to prostřednictvím sledování. V tomto případě je však důležité dodržovat pravidelné kontroly u svého lékaře. Pokud prostata nabude rozměry, které ohrožují život pacienta, lékař pravděpodobně navrhne chirurgický zákrok, během kterého se odebere kus prostaty. Nicméně existuje několik způsobů, jak odstranit část z prostaty i nechirurgické. Jde o zákroky, při kterých pacient nemusí být hospitalizován. Močovou trubici se zavedou zkumavky, které dodávají prostatě teplo a tím ji zmenšují.

Rakovina prostaty

Ročně se na našem území diagnostikuje okolo 1 500 případů rakoviny prostaty. Zvětšení prostaty nemusí hned signalizovat rakovinu, přestože prvotní příznaky jsou stejné.

Problém se zvětšenou prostatou

Rizikové faktory vzniku rakoviny prostaty

 • Věk – po 50-tce se s přibývajícím věkem riziko vzniku této zákeřné choroby zvyšuje.
 • Genetika – pokud se v rodině pacienta už někdy objevila rakovina prostaty, je 2-3x pravděpodobnější riziko výskytu.
 • Konzumace nezdravého jídla – hlavně velkého množství jídla s obsahem živočišných tuků.
 • Obezita – a s ní i zvýšený cholesterol, který zhoršuje průtok krve a ucpávání cév.

Léčba

Závisí od stádia rakoviny. Pokud se rakovina vyskytla pouze v prostatě, uskuteční se radikální prostatektomie. Je to chirurgický zákrok, při kterém se odstraní celá předstojná žláza. Zákrok se provádí laparoskopicky nebo chirurgicky v lokální či v naprosté anestezii. Další možností je radioaktivní záření, které se kombinuje s hormonální léčbou. Dnes se už praktikuje i alternativní léčba tzv. brachyterapie. Jde o implantování radioaktivních zrn do prostaty, aby poškodili DNA rakovinných buněk. Tento novodobý způsob umožňuje použít vyšší záření přímo na postiženém místě. Jednou z možností je i léčba prostřednictvím implantátových injekcí – přes tenkou jehlu pod kůži podá implantát s léčivem, z které se rovnoměrně vyplavuje léčivá látka, která snižuje hladinu androgenu. Aplikuje se každých 12 týdnů.

Pokud jste se již konečně odhodlali navštívit urologa, nebuďte v panice. Průběh bude pravděpodobně stejný jako u každého jiného lékaře. Lékař se s vámi nejprve popovídá o tom co vás trápí a následně přejde k vyšetřování. Před vyšetřením se raději nevymočte, aby vám na vyšetření mohli vzít vzorek moči a otestovat ji.

Vyšetření prostaty

Vyšetření prostaty

Existuje několik možností vyšetření prostaty. Nejčastějším a prvním testováním je rektální dotek. Lékař prostřednictvím rukavic a gelu vloží prst do konečníku a nahmatá prostatu. Podle velikosti prostaty zhodnotí, zda jde o zvětšení či nikoli. Mezi další vyšetřovací testy patří:

 • Krevní test – dalším postupem je odebrání krevního vzorku, v níž největší roli sehrává prostatiský specifický antigen (PSA). Jeho vysoká hladina může naznačovat rakovinu.
 • Radiografické obrazy – provádí se intravenózní pyelogram (obraz močového ústrojí) prostřednictvím rentgenového snímku nebo ultrazvuku. Při rentgenu se do žíly zavede kontrastní barvivo, které se dostane do moči a umožní udělat snímků.
 • Urometrem – test, při kterém se provádí močení ve speciálních místnostech, kde se měří specifické vlastnosti moči jako jsou rychlost, proud moči a pod.
 • Cystoskopie – tenká trubice s čočkou nazývaná cystoskop se zavede do močového měchýře přes močovou trubici.
 • Biopsie prostaty – vyšetření, při kterém se prostřednictvím jehly odeberou vzorky z prostaty.

Prostatický specifický antigen

Enzym, který se nachází v krvi a je produkován pouze v prostatě, se nazývá prostatický specifický antigen. Je důležitý při zkvalitňování semenné tekutiny. Jeho vysoká hladina však může znamenat nejen zvětšenou prostatu, ale i rakovinu prostaty. Zjišťuje se zmíněným krevním testem. Normální hladina toto antigenu se v průběhu stárnutí mění.

 • Pod 59 let = PSA pod 1,75 ng/ml,
 • od 60 do 69 let = PSA pod 2,25 ng/ml,
 • nad 70 let = PSA pod 3,25 ng/ml.

Tipy na přípravky na správnou činnost prostaty

Biopsie prostaty

Pokud se vašemu vyšetřujícímu lékaři nelíbí váš krevní test či digitální rektální vyšetření, pravděpodobně vám doporučí biopsií prostaty. Je to vyšetření, které se převážně provádí mužem po 50-tca na potvrzení nebo vyloučení histologických změn prostaty. Muži se při této myšlence často klepou od strachu, ale při biopsii jde jen o krátké nepohodlí. Celý zákrok trvá přibližně 10 minut a z chirurgického hlediska nejde o náročný zákrok, avšak může ze sebou přinášet i komplikace, které nastávají většinou až po něm.

Muž s tabletem se zobrazeným močovým systémem

Průběh biopsie

Před vyšetřením se pacientovi během noci zavádí do konečníku čípek, který zajistí vyprázdnění konečníku. Vyprázdnění konečníku se může podpořit nejen čípkem, ale i prehánějicími přípravky. Jelikož se biopsie provádí bez anestezie, pacientovi se podají léky na uklidnění. Princip spočívá v zavedení jehly do prostaty přes zeď konečníku, kde se pod dohledem sondy odebere několik vzorků (6-12) z různých míst prostaty. Odebrané tkáň se odešle na histologii, kde se zjistí, zda jde o rakovinu.

Nevýhody biopsie

Zákrok není příjemný a může být provázen bolestmi. Během zákroku se prostata může podráždit a po vyšetření mohou nastat problémy, např. zhoršený odtok moči, krev v moči, krev ve stolici, krev ve spermiích. Přestože vyšetření se provádí za přísně sterilních podmínek, může nastat i případ vzniku infekce prostaty, což způsobuje bolest a horečku. Všechny tyto nepříjemnosti spojené s biopsií se však časem postupně vytratí. Úplné ustoupení těchto projevů trvá přibližně 3 týdny. Mezi nevýhody patří i možnost opětovného uskutečnění biopsie. Děje se to tehdy, když vzorky nebyly odebrány z rakovinových částí prostaty.

Výhody biopsie

Jelikož zvětšená prostata a zvýšená hladina antigenu PSA nemusí hned znamenat rakovinu, je biopsie prostaty zaručenou metodou, jak odhalit rakovinu.

Zkušenosti s biopsií prostaty

Muži, kteří podstoupili tento nepříjemný zákrok, mluví o svých zkušenostech na různých fórech. Na internetu najdete i diskuse ohledně prostaty, kde vám na vaši otázku odpovídá lékař s bohatými zkušenostmi biopsie. Neváhejte a položte mu otázku, která vás zajímá.

Biopsie odhalila karcinom prostaty?

Pokud se při biopsii odhalí rakovina, pacient dostane Gleasonovo skóre. Je to prognostické skóre, kterým se klasifikuje agresivita rakoviny prostaty. Stupnice klasifikace se pohybuje od 1 do 5 a čím vyšší skóre, tím je rakovina zákeřnější a může se rychle zhoršovat a rozšiřovat. Většina rakovin má stupeň 3.

Rakovina prostaty

Gleasonovo skóre

Rakovina prostaty je tvořena nádory s rakovinnými buňkami, které mají různé stupně. To je důvod, proč jsou pacientovi přiděleny dvě hodnoty Gleasonova skóre, které se sčítají. Prvním číslem je stupeň, který tvoří většina rakovinových buněk, a druhým je stupeň pro následující největší oblast těchto buněk.

Příklad:

Pokud je skóre například 3 + 4 = 7, pak číslo 3 představuje stupeň rakoviny pro největší část buněk a stupeň 4 druhou největší část buněk. Toto je celkové Gleasonovo skóre. Nejčastěji skóre je od 6 do 10.

 • Skóre 6 znamená, že jde o rakovinné buňky, které se jeví jako zdravé buňky. Znamená to, že rakovina se bude pravděpodobně šířit pomalu.
 • Skóre 7 představuje střední riziko agresivity. Při tomto skóre je podstatná primární hodnota, tedy největší část nádoru (první číslo v příkladu). Pokud jde o stupeň 3, prognózy jsou poměrně dobré.
 • Skóre 8 popisuje vyšší stupeň rakoviny. Ta se zřejmě bude šířit rychle. Takovým skóre jsou označovány diferencované nebo vysoké rakoviny.

Je toto skóre důležité?

Určitě ano, protože předpovídá to, jak se bude rakovina prostaty chovat. Avšak na diagnostikování stupně rakoviny prostaty jsou zapotřebí i další faktory:

 • úroveň prostatického antigenu (PSA),
 • rektální zkouška,
 • množství vzorků odebraných prostřednictvím biopsie, které obsahují rakovinu,
 • výskyt rakoviny (na jedné nebo obou stranách prostaty),
 • rozšíření rakoviny i mimo prostaty.

Domácí test prostaty

Pro ty, kteří nemají rádi lékařů, máme dobrou zprávu. Vyšetření prostaty lze absolvovat v pohodlí svého domova a to v absolutním soukromí, protože to dokážete i sami.

Kromě různých testů, jako těhotenský test, test ovulace, test menopauzy, je možné si dnes zakoupit i test prostaty. Jde o samodiagnostický test, kterým se ze vzorku krve zjišťuje hladina specifického antigenu prostaty. Jeho vysoká hladina může a nemusí značit problémy.

Domácí test prostaty

Návod, jak na to

Balíček s testem obsahuje: testovací kazetu, pipetu, dezinfekční hadřík, pufr, lancetu (plastovou pomůcku na způsobení ranky).

 • Připravte si stopky a důkladně si umyjte ruce.
 • Z krabičky vyjměte všechny pomůcky.
 • Vezměte lancetu a oranžový kolík zatlačte dovnitř tak, abyste slyšeli cvaknutí, tím nastane aktivace a následně otočením oranžového kolíku vpravo nebo vlevo odstraňte kolík.
 • Vydezinfikujte si bříško ukazováčku prostřednictvím dezinfekčního hadříku.
 • Po vyčištění přiložte lancetu (již bez oranžového kolíku) k ukazováčku a stiskněte spouštěcí tlačítko. To uvolní hrot jehly a poraní ukazováček. Jehla se automaticky vrátí zpět do lancety. Nemějte obavy, není to bolestivé.
 • Promasírujte si bříško ukazováčku tak, abyste získali dostatek krve. Pipetou ji odeberte.
 • Vzorek krve nakapejte do testovací kazety, přesněji do menšího kulatého okénka a počkejte, dokud se krev vstřebá.
 • Do téhož okénka nakapejte na krev 4-5 kapek pufru.
 • Spusťte stopky z odpočítáváním 10 minut a test vyhodnoťte až po jejich uplynutí. Ne dříve a ani ne později než 15 minut.
 • Při vyhodnocení testu vám pomůže návod přibalen v krabičce.

Vyhodnocení

Test se považuje vždy za pozitivní, důležité však je, jaká hladina prostatického antigenu PSA se nachází v krvi. Pokud na návštěvu k urologovi ani nepomyslíte, testovat alespoň tímto způsobem byste se po 50-tce měli alespoň jednou ročně.

Výhody testu

 • rychlé vyhodnocení,
 • 88% spolehlivost výsledku,
 • absolutní soukromí v pohodlí domova,
 • prodej bez lékařského předpisu,
 • výsledek už do 10 minut.

Doporučení

Pro dosažení co nejpřesnějšího výsledku doporučujeme provádět test v ranních hodinách, kdy je hodnota antigenu PSA nejspolehlivější.

Dieta na zvětšenou prostatu

Při vyšetření prostaty u lékaře se může zjistit, že nemáte žádnou vážnou nemoc, jen o něco zvětšenou prostatu. V tomto případě vám lékař navrhne úpravu jídelníčku, který vám opravdu může pomoci. Jde o stravu bohatou na vitamíny a minerály, které jsou schopny udržovat vaši prostatu zdravou.

Potraviny vhodné během diety kvůli zvětšené prostatě - semínka a vlašské ořechy

Do jídelníčku byste měli zařadit

 • Zinek – který je jeden z nejdůležitějších minerálů pro udržování si zdravé prostaty. Měli byste zinek konzumovat hlavně prostřednictvím jídla, protože takto přijatý zinek je mnohem snadněji absorbován než zinkové doplňky. Nachází se v sezamových a dýňových semínkách, ve fazolích, v mandlích.
 • Omega-3 mastné kyseliny – tedy zdravé tuky, chrání nejen vaši prostatu, ale i srdce, nervovou soustavu, mentální zdraví, játra a celkovou imunitu a zdraví člověka. Podporují plodnost a spermatogenezi (proces zrání spermií). Tělo si je není schopno vytvořit, proto je důležité přijímat je ve formě potravy – losos, tuňák, sledi, ústřice, vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka, řepkový olej, fazole, sója.
 • Vitamín C – hraje důležitou roli také v boji proti zvětšené prostatě. Je prevencí proti rakovině, podporuje imunitu, udržuje pružnost kůže, podporuje rychlost hojení ran, zabraňuje onemocnění srdce, zlepšuje náladu. Velké množství vitaminu C obsahuje zejména zelenina, např. paprika. Snědením jedné papriky denně dodáte tělu 200-procentní příjem vitamínu C. Další potraviny, kde se nachází vitamín C, jsou brokolice, květák, růžičková kapusta.
 • Lykopen – látka, která dodává rostlinám červenou barvu. Podle probíhajících výzkumech se jeví jako vysoce prospěšný při snížení rizika vzniku rakoviny prostaty, ale i její zpomalení. Má schopnost snižovat hladinu specifického antigenu prostaty. Nachází se v rajčatech, v červené paprice, v melounu, v meruňkách, v růžovém grapefruitu, v papáji.
 • Beta-sitosterol – rostlinný sterol, který podle zkušeností mužů s problémy prostaty tvrdí, že zlepšuje průběh močení a podporuje úplné vymočení se (tlumí pocit neustálého chození močit). Potraviny, ve kterých se nachází, jsou avokádo, pšeničné klíčky, sója, dýňová semínka.
 • Sójové isoflavony – také snižují riziko růstu prostaty, jakož i zmenšují prostatu a rakovinné buňky. Pomáhají odstraňovat nepříjemnosti spojené s dolními močovými cestami. Najdete je v produktech ze sóji jako tofu, sójové mléko, sójové boby, sójový jogurt.
 • Polyfenoly – působí jako prevence proti vzniku nádorů, jejich šíření a zhoršování se. Nacházejí se v zeleném čaji, který se při problémech s prostatou doporučuje pít až 5 šálků denně.
 • Selen – stopový prvek, který díky důležitým antioxidančným účinkům zpomaluje proces stárnutí, chrání tělo před vznikem volných radikálů a zářením. Používá se při léčbě mnoha onemocnění jako je chronický únavový syndrom, při léčbě symptomů menopauzy, při revmatických bolestech, léčbě jater a prostaty. Najdete ho v česneku, v cibuli, v houbách, v pšeničných klíčcích, v drůbeži.

Potraviny, které škodí vaší prostatě

Během diety nestačí jen přidat do jídelníčku zmíněno potraviny, ale i vyloučit škodlivé jídla, které zhoršují stav vaší prostaty. Proto byste se určitě měli vyhnout těmto jídlům a potravinám:

 • Fast foody – nejde jen o nezdravé hamburgery nebo kebaby, ale do této kategorie se zařazují všechny polotovary, instantní a konzervované potraviny, které obsahují mnoho soli, éček, tuků a umělých sladidel.
 • Hovězí, skopové a vepřové maso – tyto druhy masa jsou sice velmi chutné a šťavnaté a jsou i zdrojem minerálů a vitamínů, ale je to maso, které obsahuje velké množství nezdravého živočišného tuku. Ten není prospěšný pro zdraví prostaty a zdraví vůbec. Proto i když ho z jídelníčku nevyloučíte úplně, alespoň omezte jeho konzumaci.
 • Slané jídla – sol je sice nutná pro tvorbu jodu ve štítné žláze, ale v nadměrném množství tělu škodí, protože podporuje ucpávání cév a vede k onemocněním trávicího traktu. Příliš mnoho soli se dostává do močového měchýře, kde může narušit močovou mikroflóru a způsobit záněty.
 • Rafinovaný bílý cukr – cukr se obecně označuje také jako tichý zabiják. Mluví se o něm jako o jedné z nejsmrtelnějších látek, protože jeho konzumace nebolí, ale způsobuje snížení imunity, oslabuje zrak, urychluje stárnutí, přispívá k obezitě, zubním kazem, vysokému krevnímu tlaku, Parkinsonově chorobě, různým pohlavním mykózám a hormonálním nerovnováze, vytváří vhodné prostředí pro vznik rakovin a nádorů.
 • Bílá mouka – obsahuje homocystein, aminokyselinu, která při nedostatku vitamínů B způsobuje zvyšování špatného cholesterolu, tedy ucpávání cév a záněty v žilách. Tento proces je pomalý, trvá i několik let a navíc nebolí. Cholesterol se zjišťuje pouze odebráním vzorku krve. Zvyšováním cholesterolu ohrozujete vaše srdce a cévy, a tudíž i průtok krve v genitáliích. Snižuje plodnost, potencí a ohrožuje prostatu. Proto se doporučuje nahradit bílou mouku celozrnnou, která obsahuje vitamíny jako je např. B9 potřebný pro přeměnu homocysteinu na neškodnou aminokyselinu.
 • Alkohol – má negativní dopad na všechny mužské reprodukční systémy. Zhoršuje produkci sekretu v prostatě, kvalitu a rychlost spermií. Přestože těhotné ženy se vyhýbají alkoholu, spermie nasáklé alkoholem zhoršují vývin plodu během těhotenství a také po narození. Kromě toho, že alkohol obsahuje množství toxinů pro tělo, je močopudný, čímž tlačí na měchýř co vyvolává častější močení a tak zhoršuje zdraví prostaty.

Tabletky pro zdravou prostatu

Zdravá prostata

Udržení zdravé prostaty není jednoduché a neexistuje zaručený postup, jak do konce života předcházet jejímu onemocnění. Nabízíme však pár alternativních tipů, jak lze předcházet problémům s prostatou a snížit tak riziko vzniku její patologických změn.

Tipy, jak udržet zdraví prostaty

 • Vyhýbejte se nadměrnému pití alkoholu,
 • omezte kouření nebo úplně přestaňte kouřit,
 • jezte potraviny bohaté na zinek, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, sójové isoflavony,
 • omezte potravu s umělými přísadami,
 • nekonzumujte cukr, slané a tučná jídla,
 • sportujte a snažte se předejít obezitě, která také přispívá ke vzniku problémů s prostatou,
 • přijímejte vitamíny a minerály především ze stravy,
 • konzumujte kvalitní doplňky pro zdravou prostatu,
 • pravidelně provádějte lékařské prohlídky u urologa.

Tipy na přípravky na správnou činnost prostaty

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie problémy s prostatou

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Erexan Stabil: recenze, účinky, cena, balení, zkušenostiErexan Stabil: recenze, účinky, cena, balení, zkušenosti

Novinka Erexan Stabil je určena na dlouhodobou podporu erekce a libida. V naší recenzí se dozvíte vše podstatné o užívání, účincích i složení tohoto přírodního doplňku.

Jelqing – cvičení na zvětšení penisu. Postup, výsledky i zkušenostiJelqing – cvičení na zvětšení penisu. Postup, výsledky i zkušenosti

Zvětšení penisu může být splněním tajného snu chlapa. Cviky Jelqing by mohly být prvním krokem jeho splnění. Jak je třeba správně cvičit? Dozvíte se v našem článku!

Fertin recenze – vitamíny na podporu plodnosti mužeFertin recenze – vitamíny na podporu plodnosti muže

Komplexní výživový doplněk Fertin může dopomoci párům, aby podpořil plodnost u mužů. Vhodný je pro každého muže, příznivé výsledky se mohou dostavit již po třech měsících užívání. V...