Testosteron - jak zjistit hladinu a jaké hodnoty jsou dobré

Testosteron je jedním z nejznámějších a nejdůležitějších hormonů lidského těla. A přestože ho produkuje tak mužské, jak i ženské tělo, spojuje se nám zejména s pány.

Chemický vzorec testosteronu

Je to totiž hormon, který ovlivňuje celý život muže - od prenatálního vývoji až po jeho smrti. A i přesto, že se o něm píše poměrně hodně, množství mužů si stále neuvědomuje nesmírně důležitý fakt a sice, že tento hormon má výrazný vliv na kvalitu erekce.

Pilulky na podporu tvorby testosteronu

Kde a jak se testosteron tvoří?

Produkce tohoto steroidního hormonu probíhá v mužském těle na dvou základních místech. Prvním jsou varlata, kde se vytvoří cca 95% celkového množství. O zbylou tvorbu se stará kůra nadledvin.

Abychom byli úplně přesní, je třeba podotknout, že testosteron vzniká ve speciálních Leydigových buňkách a jeho syntéza je ovlivněna tzv. lutropinem (hormon skupiny gonadotropinů, který ovlivňuje pohlavní žlázy). Nejvyšší hladinu testosteronu pozorujeme v období plodnosti, se zvyšujícím se věkem se její obsah přirozeně snižuje.

Tvorba testosteronu se u mužů snižuje s přibývajícím věkem (www.nasezdravie.sk)

Steroidní hormony jsou obecně nezbytné pro stoprocentní fungování množství fyziologických funkcí, kromě toho však ovlivňují i vnější vzhled a stavbu těla, ale i růst (a tedy i velikost) pohlavních orgánů. Testosteron má samozřejmě vliv i na duševní stránku osobnosti - pánové s vyšší hladinou hormonu v krvi se totiž chovají mužněji, preferují adrenalinové sporty, jsou dominantnější a asertivnější, mají dostatek sebevědomí, pocity dobré nálady a dostatek životní energie.

Optimální hladina testosteronu a projevy hormonální nerovnováhy

Hladina pohlavního hormonu je podmíněna geneticky. Tento údaj však sám o sobě v podstatě nic podstatného nevypovídá. Celý proces "účinku" testosteronu na tělo je ovlivněn i činností enzymů, které ho později zpracovávají. Zjednodušeně řečeno - dva muži s totožným množstvím testosteronu v krvi mohou (fyzicky i psychicky) vypadat úplně jinak.

Nejčastěji uváděná průměrná hladina testosteronu v krvi muže je cca 250 - 1200 ng / dl. Objem hormonu v krvi se dá snadno určit i ze slin.

Mužský pohlavní hormon má obecně vliv na:

 • mozek - asertivita, dominance, libido, nálada
 • pokožku - růst vlasů a vousů, plešatění
 • svalovou hmotu - zvětšení objemu svalů a síly
 • rozložení tělesného tuku
 • játra a ledviny
 • mužské pohlavní orgány - růst penisu, tvorba spermií, růst a fungování prostaty, erekce
 • kosti a kostní hmotu

Problém logicky nastává se snižující se hladinou testosteronu v krvi. Hormonální systém člověka je ovlivněn nezdravou stravou, užíváním léků a celkovou nesprávnou životosprávou. Částečně je ovlivněn i psychickým rozpoložením a prostředím, ve kterém se muž pohybuje.

Víte, že?

U mužů v dlouhodobých partnerstvích byly naměřeny nižší hodnoty testosteronu než u single pánů? Důvod je jednoduchý - testosteron motivuje svobodného muže hledat si partnerku a sblížit se s ní.

Pozor si však třeba dát i na další faktory a chemické sloučeniny, které se postarají o snižování tohoto důležitého hormonu:

 • nadváha
 • cukr
 • stres
 • nedostatek spánku (méně než 7 hodin denně)
 • chemicky ošetřované ovoce a zelenina
 • umělá sladidla
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • BPA - chemická sloučenina, používající se na výrobu plastových lahví
 • ftaláty (změkčovadla), nacházející se v kosmetice, saponátech plastech ..
 • oxidativní stres, snížený příjem antioxidantů
 • nízkotukové zda vlákninová dieta

Nedostatek testosteronu lze pozorovat na fyzických i psychických změnách osobnosti (www.nasezdravie.sk)

TEST - trpím nedostatkem testosteronu?

Studium medicínských materiálů a různých zdravotních diskusí vám nikdy na 100% nepomůže určit vaši diagnózu. Jedna věc jsou příznaky, druhá věc odborná vyšetření lékaře. Pokud však máte podezření na sníženou hladinu testosteronu v krvi, doporučujeme vám udělat si jednoduchý test, který vám může vaše podezření vyřešit.

Test se skládá z 10 jednoduchých otázek o vašem těle:

 1. Pozoruji snížený zájem o milování?
 2. Trpím slabou erekcí?

Odpověděli jste na obě otázky "ne"? Pak vám gratulujeme, nedostatkem testosteronu pravděpodobně netrpíte. Pokud jste však na obě otázky odpověděli "ano", jisté riziko tu je .. proto pokračujte druhou sérií otázek:

 1. Snížila se moje vytrvalost a síla?
 2. Postřehl jsem snížení své tělesné výšky?
 3. Těším se ze života tak jako předtím?
 4. Trpím nedostatkem energie?
 5. Bydlím častěji mrzutý nebo smutný?
 6. Pozoruji snížení pracovního nasazení a výkonu?
 7. Usínám mnohem rané než dříve - v čase po večeři?
 8. Postřehl jsem snížení svých sportovních výkonů?

Pokud jste na zbývající otázky odpověděli alespoň 3x kladně, tak vám doporučujeme začít aktivně řešit problém nízké hladiny testosteronu v krvi.

Jak zvýšit hladinu testosteronu?

Nejjednodušším a nejlevnějším (dočasným) způsobem zvýšení testosteronu je samozřejmě pohyb! Ne každý z nás však má chuť nebo čas pravidelně sportovat a proto je vhodné poohlédnout se i po jiných řešeních.

Testosteron v tabletách

Pokud jste v lékárně sháněli testosteronové tabletky, určitě jste vyšli naprázdno. Nic takového jako 100% testosteron v prášku totiž neexistuje.

Rychlá doba vyžaduje co nejrychlejší řešení. Takovým je dlouhodobé užívání výživových preparátů, které vám jednak pomohou nastartovat produkci a zároveň i zpracovávání tohoto důležitého hormonu organismem.

Anti-testosteronové jídla?

Pociťujete výše popsané symptomy poklesu hladiny testosteronu v krvi? Prvním pomocí je úprava jídelníčku! Vylučte z něj zejména cukry, rafinované karbohydráty a alkohol. Zapomeňte na speciální diety, které vám zaručeně pomohou shodit 2 kg denně. Zaměřte se na přírodní testosteron ve stravě - konkrétně na jídla, které nastartují jeho produkci a tím i zlepšení kvality mužského života.

Naučte se nakupovat zdravější potraviny - a to zejména:

 • mořské plody a ryby - ústřice, krevety, losos, tuňák
 • červené maso - zejména hověziny z trávou pasoucích se krav
 • organicky pěstovanou zeleninu a ovoce - testosteron zvyšuje listová zelenina (salát, špenát, rukola, polníček), kukuřice, česnek, cibule, banány, goji, zázvor, avokádo, mrkev, chřest, houby, meloun, fíky, citrusové plody, hrozny, ananas , borůvky, celer, rozinky, tapioka, kyselé zelí, petržel, červená řepa, granátové jablko, brokolice
 • červené víno (samozřejmě s mírou)
 • luštěniny a ořechy - fazole Fava, chia semínka, piniové oříšky, mandle, para ořechy, dýňová semínka, sója
 • ostatní - olivový olej, vejce, kokosový olej, vanilka, čokoláda, kajenský pepř, chaluhy (řasy)
 • vitamíny a minerály - zinek, hořčík, quercetin (antioxidant), vitaminy A, C, D, E

Jak si zachovat ideální hladinu testosteronu v krvi?

Přírodní testosteron ve speciálních plodinách

Tradice léčby onemocnění bylinkami, plody a přírodními tinkturami má stále řadu vyznavačů. Proto se tyto rostliny často přidávají i do výživových doplňků na podporu erekce. Jsou bezpečné a jejich užívání nepřináší prakticky žádná rizika.

Znáte však ty nejznámější a nejčastěji používané? Jsou jimi Tribulus terrestris a kořen rostliny Maca! Méně známé, ale stále často využívány, jsou i Mucuna pruriens, Muira puama, plod Mangostany, Saw palmetto, houba Reishi, Ginko biloba, Škornice pestrá a plody hlohu obecného.

Přírodní doplňky na podporu tvorby testosteronu

Testosteronové ženy

To, že se tento mužský hormon přirozeně vyskytuje i v ženském těle není vůbec žádným tajemstvím. Rozdíl je však v jeho množství - "nejmužnější" jedinci ho mají až 30-násobně více.

Zvýšenou hladina testosteronu u žen rozpoznáme jednoduše - postava typu jablko, tmavé vlasy, výraznější ochlupení, více svalů a lepší fyzická výkonnost, hrubší hlas, nepravidelnou menstruaci, sklon k akné iv dospělém věku a výraznější padání vlasů. Mužské rysy lze pozorovat iv profesním životě - je-li hodnota testosteronu u ženy vyšší, taková žena má sklon orientovat se spíše na kariéru než na založení rodiny.

Nadměrná produkce hormonu může být vrozená, může však detekovat i jiný (vážný) zdravotní problém. Léčba této hormonální poruchy se samozřejmě vždy odvíjí od její příčiny a je třeba ji řešit s gynekologem. Ten pořadí bylinky na snížení testosteronu, případně předepíše vhodné léky.


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Komentáře

Maky 22. May. 2019
Podrobne o souvislosti zvysene hladiny testosteronu a akne zde -- . [odkaz odstranen] Takze hlavne panove, pokud chcete mit hezkou i plet a nejenom svaly, nesnazte se porad hladinu umele stimulovat.. Neni to ani zdrave ani prospesne..

Odpovedať

Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Erexan Stabil: recenze, účinky, cena, balení, zkušenostiErexan Stabil: recenze, účinky, cena, balení, zkušenosti

Novinka Erexan Stabil je určena na dlouhodobou podporu erekce a libida. V naší recenzí se dozvíte vše podstatné o užívání, účincích i složení tohoto přírodního doplňku.

Preventivní samovyšetření prostaty? Zkušenosti radí lékaře s ultrazvukemPreventivní samovyšetření prostaty? Zkušenosti radí lékaře s ultrazvukem

Prostata je velká přibližně jako ořech a nachází se kolem močové trubice, která je umístěna pod močovým měchýřem. Když se zvětší, nastávají nepříjemné problémy s močením. Víte, jak...

Jelqing – cvičení na zvětšení penisu. Postup, výsledky i zkušenostiJelqing – cvičení na zvětšení penisu. Postup, výsledky i zkušenosti

Zvětšení penisu může být splněním tajného snu chlapa. Cviky Jelqing by mohly být prvním krokem jeho splnění. Jak je třeba správně cvičit? Dozvíte se v našem článku!