Přírodní přípravky na zvýšení hladiny testosteronu

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů a je nejdůležitějším mužským hormonem. Pokud jste muž a chcete být silný alfa samec, který není oplácaný tukem, překypuje silou, charismatem a sebevědomím, potřebujete k tomu dostatek testosteronu. V mládí máme testosteronu na rozdávání, ale od 30 roku se začíná jeho hladina pomalu snižovat až o 1 % až 2 % ročně.

Přírodní doplňky na zvýšení hladiny testosteronu u mužů

Nedostatek testosteronu u mužů je smutným trendem. Rok od roku se přirozená hladina testosteronu zdravého muže rapidně snižuje. Například v roce 2013 byla stanovena optimální hranice testosteronu v rozmezí 300 – 1070 ng/dL. Když se ale podíváme o 100 let zpátky, tak v té době byla zaznamenána průměrná hladina okolo 800 – 2000 ng/dL !!!

To znamená, že muži s "nízkou hladinou testosteronu" před 100 lety by byli dnes považováni za muže s vysokou hladinou tohoto hormonu.

Zdravotní rizika nedostatku testosteronu

Mít snížený testosteron po dlouhou dobu je i nebezpečné. Je totiž spojován s onemocněním srdcecukrovkoukognitivní poruchou a dokonce i osteoporózou. V roce 2007 jedna studie zjistila, že nízká hladina testosteronu zvyšuje riziko úmrtí z důvodu srdeční poruchy, rakoviny a i dalších jiných příčin.

Dalším důvodem proč je nízká hladina nebezpečná, je negativní efekt na téměř všechny ukazatele kardiovaskulárního zdraví. Jedna nedávná dlouhodobá studie zkoumala muže s velmi nízkou hladinou testosteronu po dobu 18 let. Závěrem bylo, že jejich šance na předčasné úmrtí je o 40 % vyšší než u mužů s průměrnou či vysokou hladinou testosteronu.

A co vlastně všechno testosteron v mužském těle ovlivňuje?

 • Zvýšení schopnosti budovat svalovou hmotu
 • Lepší pálení podkožního tuku
 • Silnější erekce, libido a sexuální výkonnost
 • Zvýšení touhy po úspěchu, dominanci a moci
 • Zlepšení nálady a motivace
 • Zesílení kostí a zdravější srdce

Pokud jste muž tak už je Vám asi jasné, jak moc je pro Vás testosteron důležitý.

15 tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu v mužském těle

Dlouhý a kvalitní spánek

Nedostatek spánku během jednoho týdne (5 hodin za noc) dokázal snížit hladinu testosteronu u zdravých mužů o 15%. V jiné studii bylo změřeno, že muži spící 4 hodiny / noc mají v průměru hladinu testosteronu 200-300 ng / dL ve srovnání s muži spícími 8 hodin / noc, při kterých se testosteron pohybuje kolem 500 -700 ng / dL.

Další studie na 531 mužích potvrdila, že delší doba spánku je spjata s vyšší hladinou testosteronu. Podle výsledků dokáže hodina spánku navíc zvýšit hladinu testosteronu o 15%.

Náš tip: Snažte se spát minimálně 7-8 hodin denně.

Dodejte tělu kvalitní vitamíny a minerály

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak výrazně zvýšit přirozenou produkci testosteronu, je dodat tělu potřebné vitamíny a minerály. Vaším cílem by mělo být získávat všechny důležité mikroživiny z potravy a to především ze zeleniny a ovoce.

Pokud se Vám ale zdá, že máte problém získat všechny potřebné vitamíny, pak určitě sažení po vhodném doplňku stravy. Zejména u minerálních látek je někdy velmi těžké je získat pouze z běžné stravy.

Na které vitamíny a minerály se máte zaměřit, pokud je Vaším cílem zvýšení hladina testosteronu? Ty nejnutnější jsou:

 • zinek
 • hořčík
 • vitamín D
 • selen
 • vitamín C
 • vitamín H
 • vitamín B6

Súložte častěji

Z našeho seznamu určitě nejpříjemnější způsob jak zvýšit produkci testosteronu. Vědci si stále lámou hlavu nad tím, jak ovlivňuje milování hladinu testosteronu. Několik studií nasvědčuje tomu, že je zde spojitost s pocitem dominance, síly a úspěchu, s feromony, dopaminem a vzájemnými dotyky.

K dispozici je několik studií, které efekt soulože potvrzují:

 • V jedné studii vědci změřili hladinu testosteronu ze slin 44 mužů předtím, než vešli do erotického klubu. Poté co páni vyšli zpět, jim byla znovu odebrán vzorek slin. Mužům, kteří v klubu měli pohlavní styk, se hladina testosteronu zvýšila o 72%. Druhá skupina mužů, která se zde byla pouze "podívat", zaznamenala zvýšení o pouze 11%.
 • V další studii bylo zjištěno, že starší muži, kteří souloží častěji, mají také vyšší hladinu testosteronu v krvi.

Užívejte multivitamin na zvýšení produkce testosteronu

Slyšeli jste už o výživovém doplňku ✅ PRIMULUS, s výsledky kterého je spokojeno již téměř 2000 mužů?

Primulus pomůže naštarovať produkci testosteronu

Pokud pociťujete příznaky nedostatku testosteronu v krvi, tak vyzkoušejte Primulus

Buďte úspěšnější

V minulosti jsme lovili kořist, v této době lovíme peníze. Proto v nás obdržení "tučné" částky vyvolává dobrý pocit.

Peníze mají na testosteron velmi pozitivní vliv. V jedné studii mladých obchodníků na burze se zkoumal vliv úspěšného obchodu na jejich testosteron. Vědci zjistili, že pokud mladí obchodníci zvýšili svůj profit nad obecný průměr, jejich hladina testosteronu se zvýšila o 20% (jeden muž dokonce vydělával na burze peníze během 6 dní v kuse a díky tomu zaznamenal nakopnutí testosteronu o 78%).

Zajímavý fakt byl, že každé ráno, když mají muži obecně vyšší hladinu testosteronu, měli i vyšší zisky. Proto je vyšší hladina testosteronu často spojována s úspěšnými muži.

Zkontrolujte řeč svého těla

Profesorka Harvardovy univerzity Amy Cuddy provedla studii na téma řeči těla a jejího dopadu na hladinu stresových a steroidních hormonů v našem těle. Překvapením je hlavně rychlost, s jakou se hladina hormonů může zvýšit nebo snížit.

Hladina testosteronu je ovlivněná i řečí těla

Ve studii srovnávala rozdíly v hladinách hormonů mezi dvěma skupinami, z toho jedna zaujala tzv. high power pózu (zabírání více místa, široký postoj, ruce za hlavou atd.) a druhá tzv. low power pózu (překřížené nohy, zabírání méně místa, nejistý postoj, skloněná hlava atd.). Už po 2 minutách vědci zaznamenali u první skupiny (high power póza) nárůst testosteronu o 20% a snížení stresového hormonu kortizolu o 25%.

Druhá skupina zaznamenala opačné výsledky. Jejich hladina testosteronu se snížila a kortizol se zvýšil.

Méně stresu!

Stres podporuje tvorbu hormonu kortizolu, který zabíjí Váš testosteron. Kortizol je katabolický hormon, který potlačuje tvorbu testosteronu a snižuje jeho hladinu. Důvodem je látka prengenolon, která slouží jako stavební kámen dalších hormonů jako je progesteron, estrogen, kortizol a testosteron.

Zvýšený kortizol v těle pohlcuje prengenolon pro svou vlastní tvorbu a proto už nezbývá prostor pro tvorbu testosteronu.

Náš tip: Snažte se co nejvíce vyhýbat stresovým situacím.

Jezte více sacharidů

V současné době jsou populární nízko-sacharidové diety. Jíte jen bílkoviny, zdravé tuky a minimum sacharidů. Tyto diety jsou zdravé a lidí po nich začnou hubnout.

Sacharidy podporují tvorbu testosteronu

Pokud ale Váš testosteron nechcete snížit na minimum, sacharidů se nebojte. Ba naopak. Pro tvorbu testosteronu jsou nezbytné. Podívejme se na pár studií, které tento fakt potvrzují:

 • V první studii výzkumníci rozdělili subjekty do dvou skupin. Jedna skupina jídla stravu bohatou na sacharidy s menším počtem bílkovin. Druhé skupině byla podávána dieta bohatá na bílkoviny s menším počtem sacharidů. Příjem tuků byl v obou skupinách stejný. Po 10 dnech skupina s vyšším příjmem sacharidů měla o 36% vyšší hladinu volného testosteronu a nižší hladinu stresového hormonu kortizolu s porovnáním s druhou skupinou.
 • Jiná studie sledovala 2 skupiny mužů, kteří podstoupili intenzivní trénink po dobu 3 dnů. Rozdíl byl v jejich příjmu sacharidů. Jedna skupina dostávala 60% kalorií ze sacharidů a druhá skupina 30%. Po skončení 3 denního intenzivního tréninku byla změřena hladina volného testosteronu a kortizolu. Muži s vyšším příjmem sacharidů měli více testosteronu a méně kortizolu jako druhá testovaná skupina.

Co nám z toho plyne? Pokud cvičíte, je dobré v den tréninku zařadit větší množství sacharidů.

Pro Váš testosteron je nejlepší konzumovat sacharidy ze škrobové zeleniny. Nejlepším příkladem jsou brambory, které se dají připravit na mnoho chutných způsobů.

Nebojte se tuků

Zapomeňte na staré poučky, že všechny tuky jsou nezdravé, způsobují obezitu a srdeční choroby. Nové vědecké výzkumy nám dokazují, že pokud jíte pravidelně ty správné tuky, jsou dokonce zdraví prospěšné. Pro muže je toto zjištění dobrá zpráva, protože konzumace zdravého tuku je jedna z nejdůležitějších věcí, jak doplnit hladinu testosteronu.

Pokud chcete využít největší benefit při konzumaci tuků s vlivem na Váš testosteron, musíte se zaměřit na celkový obsah tuků, který přijmete ve stravě. Toto číslo by mělo být dostatečně vysoké (určitě vyšší, než si myslíte), ale samozřejmě všechno má své limity, které byste neměli překračovat.

Pojďme si probrat pár vědeckých studií na toto téma:

 • V jedné studii vědci testovali vliv několika nutričních faktů na před-tréninkovou hladinu testosteronu u zdravých mužů. Po analýze výsledků zjistili, že dieta bohatá na nasycené a mono-nenasycené mastné kyseliny značně zvýšila hladinu testosteronu.
 • Naopak dieta bohatá na bílkoviny nebo polo-nasycené tuky způsobila výrazné snížení hladiny testosteronu. V této další studii bylo také potvrzeno, že dieta bohatší na tuky zaznamenala nárůst hladiny testosteronu.
 • Podle několika studií je dokázáno, že pokud je váš kalorický přísun z tuků vyšší (40% vs. 20% z celkového kalorického příjmu), budete mít také vyšší hladinu testosteronu.
 • Vědci v jiné studii zkoumali dva elitní hokejové týmy. Každému týmu naordinovali jiný typ diety. Jeden tým měl stravu složenou ze 40% tuků a 45% sacharidů a druhý tým snědl 30% tuků a 55% sacharidů (poměr bílkovin byl v obou skupinách stejný.) Během i po skončení studie bylo zjištěno, že skupina s vyšším obsahem tuku ve stravě měla také vyšší hladinu volného testosteronu.

Jak je zřejmé z příkladů výše, pro zvýšení testosteronu jezte více nasycených a mono-nenasycených kyselin a držte se dál od polo-nasycených tuků.

Zlatá střední cesta je držet svůj denní příjem tuků okolo 35% - 40%. Zbytek doplníte zejména proteinem a správnými sacharidy.

A určitě se nemusíte bát toho, že by Vám nasycené tuky přinesly nebezpečí srdečních chorob nebo mrtvice. Tento mýtus je díky moderní vědě už několikrát vyvrácen (lépe řečeno neexistuje žádný reálný důkaz těchto tvrzení).

Pijte dostatek vody

Při nízkém příjmu tekutin začíná Vaše tělo zpomalovat aktivitu endokrinního systému a tím i tvorbu testosteronu. Skutečností je, že téměř všichni trpíme dehydratací, a to i když máme téměř stálý přístup k pitné vodě.

Pitný režim je důležitý pro tvorbu testosteronu

Balená čistá voda je levná a většina z nás může bez rizika pít i vodu z kohoutku (záleží, kde přesně žijete).

Cholesterol jako stavební kámen testosteronu

Vypadá to tak, že existuje přímé propojení mezi hladinou cholesterolu a hladinou testosteronu v těle.

Průměrný muž dokáže syntetizovat okolo 1-1,5 g cholesterolu za den, zatímco v jeho těle je dalších cca 35 gramů v buněčné membráně. Čím více přijímáte cholesterolu z Vaší stravy, tím méně musí tělo tuto látku syntetizovat v játrech, střevech a nadledvinkách.

Důležitým faktem je, že všechny steroidní hormony jsou tvořeny z cholesterolu a i když ho Vaše tělo dokáže vytvořit samo, jeho zvýšený příjem má pozitivní vliv na hladinu testosteronu v těle.

Náš tip: sáhněte po zdravém zdroji cholesterolu (např. vejce, ryby, olivový olej).

Probiotika

Probiotika jsou živé organismy, které příznivě ovlivňují Vaší střevní mikroflóru.

Tyto přátelské bakterie se vyskytují v mnoha fermentovaných potravinách, jako jsou jogurt, kefír, acidofilní mléko, korejské jídlo kimchi a kyselé zelí. Probiotika mají pro lidský organismus mnoho prospěšných vlastností. Mezi ty nejzásadnější patří podpora metabolismu, imunity, hojení a zabraňování tvorbě toxických látek v těle.

Jak ale probiotika souvisejí s testosteronem?

Zaprvé jsou zdravá střeva úzce spojené s produkcí testosteronu. Lidé se slabou střevní mikroflórou mají větší sklon trpět nedostatkem vitamínů a minerálů a tím i nízkou hladinou testosteronu.

Poslední studie ukazují přímý vztah mezi užíváním probiotik a nárůstem hladiny testosteronu. Uveďme si například studii na krysách z roku 2014, kde byly použity probiotika běžně se vyskytující v jogurtu. Po skončení studie bylo naměřeno zvýšení několik důležitých faktorů úzce spjatým se zdravím reprodukčním systémem.

U samců potkanů ​​bylo naměřeno:

 • zvýšení hladiny testosteronu
 • zvětšení varlat
 • zvýšení sociální dominance
 • zlepšení počtu a pohyblivosti spermií

Pokud to tedy myslíte s optimalizací testosteronu vážně, určitě zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny.

Cvičte více silově

Pokud chodíte do posilovny, soustřeďte se na těžké cviky. Cvičte dřepy, mrtvé tahy, bench-press a tlak s velkou činkou. Velké cviky nutí pracovat celé vaše tělo a tím produkujete i více testosteronu. Vašim cílem by měla být spíše větší váha s nižším počtem opakování. Pokud budete silnější, budete mít i více testosteronu.

Studená sprcha

Testosteron je produkován v mužských varlatech, které by neměly být vystavovány teplému prostředí (proto jsou také umístěny mimo mužského těla).

Pokud tedy chcete zvýšit svůj testosteron a také ušetřit za teplou vodu, začněte se sprchovat ve studené vodě. Podobný trik využívali už ruští vzpěrači, kteří si vždy svou "pýchu" chladili ledem, aby byli schopni při soutěži mít více testosteronu a tím více síly.

Studená sprcha a vliv na testosteron

Nemusíte však na to jít tak drasticky. Stačí si každé ráno a večer dát studenou sprchu. Kromě zvýšení testosteronu má ledová sprcha řadu dalších výhod pro Vaše tělo a imunitu.

Zázvor

Je ostré koření, které je v namleté ​​formě dostupné téměř v každém obchodě. Prášek si můžete jednoduše namixovat ve vodě nebo přidat do čaje. Jedná se o rychlý a levný prostředek jak zvýšit hladinu testosteronu.

Již několik studií na zvířatech dokazuje, že zázvor dokáže zvýšit testosteron téměř u všech samců z říše zvířat.

V jedné studii 75 ženatých mužů ve věku 19 - 45 let konzumovalo zázvor každý den (bohužel není uvedeno, o jak velkou dávku se jednalo). A jaké byly výsledky?

 • Po 3 měsících pravidelného užívání se hladina testosteronu zvýšila o 17,7%
 • Hladina luteinizačního hormonu (hormon podporující produkci testosteronu) se zvýšila o 43%
 • V krvi všech testovaných se snížil výskyt volného toxického radikálu (malondialdehydu)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Erexan Stabil: recenze, účinky, cena, balení, zkušenostiErexan Stabil: recenze, účinky, cena, balení, zkušenosti

Novinka Erexan Stabil je určena na dlouhodobou podporu erekce a libida. V naší recenzí se dozvíte vše podstatné o užívání, účincích i složení tohoto přírodního doplňku.

Preventivní samovyšetření prostaty? Zkušenosti radí lékaře s ultrazvukemPreventivní samovyšetření prostaty? Zkušenosti radí lékaře s ultrazvukem

Prostata je velká přibližně jako ořech a nachází se kolem močové trubice, která je umístěna pod močovým měchýřem. Když se zvětší, nastávají nepříjemné problémy s močením. Víte, jak...

Jelqing – cvičení na zvětšení penisu. Postup, výsledky i zkušenostiJelqing – cvičení na zvětšení penisu. Postup, výsledky i zkušenosti

Zvětšení penisu může být splněním tajného snu chlapa. Cviky Jelqing by mohly být prvním krokem jeho splnění. Jak je třeba správně cvičit? Dozvíte se v našem článku!