Oregánový olej – účinky, užívání, dávkování, ceny

Oregánový olej je silný přírodní lék, který obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Používá se v boji proti bakteriím, infekcím, virům a různým druhům chorob a onemocnění.

Oregánový olej

Připravili jsme si pro vás komplexní seznam informací, které potřebujete o tomto přírodním antibiotiku vědět.

Oblíbené oregánový oleje

Co je to oregano a oregánový olej?

Oregano je v podstatě obyčejná rostlina, která se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách a využívá se nejen na výrobu olejů, ale také koření, které všichni důvěrně známe z chutných pizz. Dá se použít i do salátů, polévek nebo na dochucení masa či příloh. Můžete si z něj dokonce udělat i čaj, který vám pomůže s bolestmi hlavy, zažívacími potížemi nebo s nachlazením.

Sušené a čerstvé oregano na dřevěné lžíci

Oregánový olej se vyrábí lisováním za studena právě z rostliny oregano. Obsahuje množství účinných látek, které pomáhají s širokým spektrem onemocnění a v oblasti léčitelství se již používá skutečně dlouho.

Složení oregánového oleje

Oregánový olej má hned několik zdraví prospěšných látek a asi nejdůležitější je carvacrol/karvakrol. Je to esenciální olej, který má dezinfekční a protizánětlivé účinky a k tomu efektivně bojuje proti bakteriím, infekcím, mikrobům či virům. Je natolik silný, že dokáže eliminovat i některé látky, se kterými si klasické antibiotika nevědí poradit.

Oregánový olej v malé lahvičce

Mezi další esenciální oleje patří i thymol, borneol a v menším zastoupení pinen, eugenon a další jiné. Oregánový olej obsahuje také vitaminy A, B1, C nebo K a z minerálů zase draslík, hořčík, vápník nebo železo. Mix těchto látek stojí za silnými účinky oregánového oleje.

Účinky oregánového oleje

Výše zmíněné látky zajišťují to, že oregánový olej je vůbec nejsilnějším přírodním antibiotikem a to je důvod, proč se používá k léčení různých oblastí:

 • pomáhá léčit žaludeční problémy, poruchy trávení a řeší i infekční průjmy nebo zácpy;
 • kožní problémy – akné, bradavice, ekzémy, lupénka nebo lupy;
 • antioxidační účinky, které působí jako prevence proti rakovině a podporují imunitní systém;
 • upravuje optimální krevní tlak;
 • používá se při bolestech hlavy, zánětech středního ucha a také infekcích ústní dutiny;
 • bolesti kloubů;
 • podpora při astmatu a alergiích;
 • zlepšuje spánek a tím i duševní pohodu.

Užívání a dávkování

V lékárnách nebo obchodech koupíte oregánový olej výhradně ve směsi s jinými oleji, neboť jeho najkoncetrovanejší, respektive nejsilnější varianta je nepoužitelný. Je vhodný pro vnitřní i venkovní použití a doporučené dávkování jsou 2 kávové lžičky denně.

Pokud jste si oregánový olej koupili ve formě kapslí či tablet, tak se jednoduše řiďte pokyny v balení nebo podle slov lékárníka. V případě venkovního použití (např. Při bolestech kloubů) aplikujte na postižené místo jen několik kapek a vmasírujte je do těla.

Upozornění: Oregánový olej není vhodný pro těhotné a kojící ženy a také se nedoporučuje podávat dětem.

Nežádoucí účinky

Oregánový olej nemá vyloženě negativní vedlejší účinky. Nejvíce si musíte dávat pozor na dávkování, protože vyšší dávky by vám mohly způsobit problémy jako například nevolnost či bolesti hlavy. Když užíváte oregánový olej, tak doporučujeme přijímat více tekutin. Určitě ho nepoužívejte na léčení očí.

Cena a zkušenosti

Cena je dost pozitivním faktorem oregánového oleje, protože jedno balení se dá koupit přibližně za 250 až 500 Kč. Větší balení mohou stát i více než 750 Kč. Co se týče uživatelských zkušeností, tak lidé si chválí zejména to, že jde o přírodní produkt, který je skutečně účinný při různých problémech. Jeho efektivita však může klesat, pokud je příliš zředěný.

Z recenzí na oregánový olej:

Recenze na oregánový olej na Heurece

Oblíbené oregánový oleje

Vyrobte si oregánový olej u vás doma

Oregánový olej si můžete vyrobit i svépomocí, není to žádná věda, ale zabere vám to relativně dost času. Na výrobu budete potřebovat vysušené oregano a panenský olej lisovaný za studena. Postup je následující:

 • Vysušené oregano nakrájíme nahrubo, vložíme do sklenice a zalijeme ho panenským olejem v poměru 1:1.
 • Takto uzavřený pohár vložíme do hrnce s vodou. Přivedeme ji k varu a ihned vypneme.
 • Pohár necháme ve vodě přibližně 10 minut a vyjmeme jej na slunné místo, kde ho necháme 2 týdny.
 • Během těchto 2 týdnů je třeba každý den pohár protřepat.
 • Po uplynutí doby olej scedíme do láhve a skladujeme ji v chladu a temnu (spíže, sklepy ap.).

Autor článku

Jaro Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnáziu a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Biopharma Norsk Tran norský rybí olej s citrónovou příchutí – recenzeBiopharma Norsk Tran norský rybí olej s citrónovou příchutí – recenze

Biopharma Norsk Tran je rybí olej s obsahem omega-3 mastných kyselin a vitamínů, který posiluje imunitu, zlepšuje zdraví srdce. O všech jeho účincích se dozvíte v recenzi.

Eukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařováníEukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařování

Eukalyptové listy a olej jsou charakteristické svou silnou mentolovou vůní. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Jaké je jeho využití?

Kokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejemKokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejem

Kokosový olej se velmi dlouho používal k vnějšímu použití (na pokožku, pleť nebo vlasy), populární je však i pro vnitřní použití (na vaření nebo jako doplněk stravy). Je vhodný pro...