Lněný olej výborný pro děti i v těhotenství. Jaké jsou jeho účinky

Kromě zdravého olivového oleje v specializovaných e-shopech i jiné druhy olejů, které se nepoužívají právě na vaření. Na rozdíl od olivového jsou zdrojem mnohem většího množství zdraví prospěšných látek.

Lněný olej

V článku vám prozradíme, jaké pozitivní účinky na vaše zdraví může mít lněný olej a s jakými obtížemi vám pomůže.

Oblíbené produkty

Původ

Lněný olej se vyrábí lisováním semínek lnu setého, což je asi 1,5 m vysoká rostlina. Semínka jsou o něco větší než sezamová a jejich léčivé účinky znali již ve starověkém Řecku, kde ho využívali k léčbě potíží s trávením. Litr oleje se získává vylisováním 5 – 7 kg semínek. Olej je lisovaný za studena, aby si zachoval všechny zdraví prospěšné látky v co nejvyšší možné kvalitě.

Složení a účinky na zdraví

Lněný olej se z více než 70% skládá z omega-3, omega-6 a omega-9 mastných kyselin, což jsou zdravé tuky pozitivně ovlivňující hladinu cholesterolu. Do velké míry tak nahrazuje rybí tuk, čímž se stává pro vegetariány a vegany přijatelnějším zdrojem zdravých tuků.

Kromě toho obsauje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, beta-karoten, inulin, železo, zinek či lignany.

Díky bohatému obsahu těchto látek prospěšných pro naše zdraví si získal lněný olej oblibu při léčbě mnoha obtíží. Je přirozeným antioxidantem a vynikajícím bojovníkem proti civilizačním chorobám jako vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak či cukrovka II. typu. Pomáhá také obnovit přirozenou energii a vitalitu.

Lněný olej a lněná semínka

Kromě toho pomáhá při problémech s pohybovým aparátem, revmatoidní artritidě, problémech s prostatou, ledvinami, zmírňuje potíže v období menopauzy a pomáhá při zánětech střev a močových cest.

Díky svému intenzivnímu působení na trávicí systém je oblíbený i u lidí s Crohnovou chorobou nebo jinými trávicími obtížemi. Pomáhá totiž udržet střevní mikroflóru v dobrém stavu, čímž usnadňuje vyprazdňování.

Vnitřní použití

Lněný olej můžete užívat samostatně jako doplněk stravy. Optimální denní dávka lněného oleje není stanovena, začněte však zlehka 1 kávovou lžičkou ráno na lačný žaludek. O několik dní můžete přidat 1 kávovou lžičku večer, cca 2 h před spaním. Po přibližně 2 týdnech ho už můžete užívat třikrát denně.

Lněný olej pro děti dávkujte opatrně, malým dětem stačí dvě kapky do jídla.

Co se týče použití v kuchyni, lněný olej je lisovaný za studena, proto se tepelně neupravuje. Navzdory své specifické jemně oříškové, no nahořklé chuti může být skvělou přísadou např. do zeleninových salátů.

Můžete ho také kombinovat s mléčnými výrobky, oblíbenou kombinací je lněný olej a tvaroh, resp. jogurt. Tyto potraviny jsou totiž bohaté na bílkoviny s vysokým obsahem sirných aminokyselin, které umocňují pozitivní vliv oleje na trávicí soustavu.

Vhodný i pro těhotné a kojící ženy

Pokud čekáte dítě, určitě oceníte pomoc lněného oleje při zlepšování průchodnosti porodních cest. V takovém případě ho užívejte 1 kávovou lžičku denně v období od 8. měsíce těhotenství.

Lněný olej v kuchyni

Lněný olej zlepšuje krevní oběh a čistí cévy – zlepšuje tedy zásobování kyslíkem a živinami. V těhotenství vám tedy pomůže vyhnout se placentární nedostatočnsti, která může mít v krajních případech za následek poškození nervového systému plodu či dokonce jeho smrt.

Pozor ale na předávkování – ve druhém a třetím trimestru může vyvolat předčasný porod. Konzumaci lněného oleje v těhotenství byste proto vždy měli konzultovat s lékařem.

Venkovní použití

Lněný olej má také protizánětlivé účinky. Naši předkové v minulosti využívaly lněné obklady z mletých semínek s malým množstvím vody. Ty si přikládaly na bolestivá místa nebo místa postižená kožními chorobami.

Obdobným způsobem můžete použít i lněný olej – můžete jej nakapat na kousek látky a postižené místo si obalit, případně si olej přímo na něj natřít. Doporučené dávkování je 1× denně a tímto způsobem zmírníte ekzémy, vyrážky, lupénku a urychlíte hojení ran a popálenin.

Ženy rady používají lněný olej na pleť. Maska z tohoto oleje hydratuje pokožku obličeje a chrání ji před stárnutím. Příznivý vliv má lněný olej i na vlasy – regeneruje poškozené a křehké vlasy, zajišťuje jejich hydrataci a dodává jim pridozený lesk. Vyživuje také pokožku hlavy a pomáhá proti vypadávání vlasů.

Speciálně upravený lněný olej se používá také na impregnaci dřeva. Jeho výhodou je, že kromě ochrany dřeva zvýrazní jeho přirozenou kresbu a na rozdíl od laků a mořidel je zdravotně nezávadný. Z toho důvodu se používá také na impregnaci dřevěného nádobí – např. talířů, misek či různých nádob na ovoce apod.

Výhody, nevýhody a nežádoucí účinky

Výhody lněného oleje

  • Vydatný zdroj zdravých tuků (lepší než rybí tuk),
  • mnoho způsobů použití (vnitřní, maska ​​na vlasy, masážní olej atd.),
  • pomáhá při onkologických onemocněních,
  • při dodržení dávkování nemá nežádoucí účinky.

Nevýhody lněného oleje

  • Chuťově nesedne každému,
  • na někoho může působit jako projímadlo,
  • nevhodný na tepelnou úpravu v kuchyni.

Při běžných denních dávkách nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky lněného oleje. Ani lněný olej však není všemocný, proto zkuste zvážit, zda není lepší střídat ho s podobnými doplňky výživy, resp. oleji. Vhodnou alternativou může být např. olej sezamový, dýňový či konopný.

Skladování

Lněný olej byste měli skladovat na tmavém a chladném místě, ideální je chladnička a teplota 4 °C. Měli byste ho také zkonzumovat do 14 dní od otevření. V opačném případě rychle oxiduje a produkuje volné radikály, které jsou pro lidský organismus nebezpečné.

Různé druhy rostlinných olejů

Velikost balení lněného oleje byste tedy měli zvolit podle toho, kolik členů domácnosti ho bude konzumovat a jak často. Olej nevhodný ke konzumaci poznáte podle štiplavé a zatuchlé chuti.

Stojí lněný olej za to?

Lněný olej koupíte iv lékárně, nejlevnější je ale ve specializovaných e-shopech. Cena za 250 ml lahvičku se pohybuje na úrovni cca 100 Kč. Samozřejmě, najdete i dražší varianty s BIO označením.

Přestože lněný olej můžeme označit za jakousi superpotravinu, která obsahuje nepřeberné množství vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, neměli byste ho přeceňovat. Pár lžiček oleje totiž nikdy nenahradí pestrou a vyváženou stravu s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny.

Oblíbené produkty


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Komentáře

19/07/2019 10:13
Pavla

Jen k užívání v těhotenství, za celé těhotenství jsem vypila min. 4 lahvičky (asi 1l) a přenášela jsem 2 týdny. Takže nevím na jakém základě je tvrzení o předčasném porodu ale asi bych se toho tolik nebála. Lněné semínko se nedoporučuje ve velkých dávkách v těhotenství ale o oleji jsem toto doporučení nečetla. Ale to je jen má zkušenost.

Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Eukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařováníEukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařování

Eukalyptové listy a olej jsou charakteristické svou silnou mentolovou vůní. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Jaké je jeho využití?

Kokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejemKokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejem

Kokosový olej se velmi dlouho používal k vnějšímu použití (na pokožku, pleť nebo vlasy), populární je však i pro vnitřní použití (na vaření nebo jako doplněk stravy). Je vhodný pro...

Arganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehtyArganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehty

Kosmetický přípravek, který by blahodárně působil na pokožku, vlasy i nehty? Arganový olej tyto podmínky splňuje a svým širokospektrálním způsobem využití právem patří mezi oblíbené...