Eukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařování

Eukalyptový olej se získává z listů eukalyptovníku – vysokého stromu, z něhož existuje několik set druhů. Nejčastěji se však využívá eukalyptus kulatoplodý, citronový a úzkolistý. Olej se získává buď ze suchých, nebo čerstvých lístků parní destilací, lisováním nebo extrakcí. Stromy eukalyptu se nacházejí v Austrálii. Do Evropy se eukalyptus dostal až v 19. století. Olej se využívá zejména v aromaterapii.

Eukalyptové listy a olej

Listy a olej jsou charakteristické svou silnou mentolovou vůní. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Používá se ve formě oleje, masti, obkladů, tinktury, kloktadla, cucavých pastilek nebo kapslí. Často se kombinuje is jinými bylinkami jako levandule či borovice.

Věděli jste, že strom eukalyptus královský je nejvyšší strom, který dorůstá až do výšky 100 metrů?

Oblíbené produkty s eukalyptem

Složení oleje

Éterický olej obsahuje silice, což jsou směsi látek přírodního původu. Jsou nositeli výrazné eukalyptové vůně. Silica obsahuje 70 – 90% eukalyptolu, geraniol, kafr, limonen, třísloviny, aldehydy, seskviterpénové alkoholy, flavonoidy a další bioaktivní složky.

Účinky eukalyptového oleje

Za nejvýraznější účinky eukalyptového oleje jsou považovány antivirové, antibakteriální, dezinfekční a analgetické. Nejčastěji se využívá při nachlazení a rýmě, při infekcích dýchacích cest a při zánětu nosních dutin. Efektivní účinkuje při zánětech průdušek nebo nosních dutin. Eukalyptový olej zřeďuje hlen a zlepšuje dýchání. Může se použít i na masáž hrudníku na úlevu od kašle. Olej působí proti bolesti a podporuje procesy hojení.

Eukalyptový olej

Eukalyptový olej jako kloktadlo je vhodný i při zánětu dásní. Pokud vás bolí hrdlo nebo máte zanícené dásně, tak rozmíchejte pár kapek oleje s teplou vodou. Takové kloktadlo slouží i jako ústní voda. Olej má účinky i na zuby, zabraňuje vzniku kazů a odstraňuje plak.

Při bolesti svalů a revmatismu se rovněž přidá pár kapek eukalyptu do oleje, kterým si běžně masírujete postižené místo. Účinný je i při pásovém oparu a při křečích.

Olej je ideální i na nervový systém. Odstraňuje psychickou únavu a vyčerpanost. V tomto případě se doporučuje olej nakapat do aromalampy a zhluboka dýchat výpary.

Na dýchací systém působí uvolněním dutin. Bojuje i proti otokům sliznic. Účinný je při rýmě a při různých alergiích.

Močový systém ovlivňuje pozitivně tak, že podporuje tvorbu moči, čímž zbavuje tělo nadbytečné vody. Rovněž snižuje hladinu cukru v krvi, což pozitivně ovlivňuje cukrovkáře. Hojivé účinky na kůži zase léčí různé drobné poranění, poštípání hmyzem, popáleniny, puchýře a opary. Na akné stačí nanést pár kapek na vatový tampon a potřít postižené místo. Ideální je i proti vším, což ocení zejména děti, které jsou alergické na různé chemické a toxické látky. Účinný je také v boji s nadměrným pocením. Eukalyptový olej ničí viry a houby, snižuje horečku a celkově působí pozitivně na imunitní systém.

Eukalyptový olej je vhodný i pro domácí mazlíčky, protože je účinný proti blechám. Nakapejte pár kapek do šamponu, který běžně používáte, a použijte ho jako obvykle. K čištění podlahy dejte cca 15 kapek oleje do kbelíku s vodou. Rovněž můžete pár kapek přidat do pračky před praním. Kromě toho, že prádlo bude svěže vonět, tak ji zbavíte i různých bakterií.

Eukalyptový olej v hnědé lahvičce s pipetou

Nežádoucí a vedlejší účinky

Eukalyptový olej není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Silice se nedoporučuje na vnější ani vnitřní použití dětem do tří let. V souvislosti eukalyptového oleje a dětí v tomto věku je přípustné pouze použití do aromalampy. Olej může podráždit pokožku, proto je třeba ředit ho podle návodu a pokyny dodržovat. Vyzkoušejte si případně na kousku kůže, zda vám pokožka extrémně nezačervená a neobjeví se alergická reakce. Silice se nemůže užívat vnitřně (pouze jako kloktadlo), může způsobit průjmy, zvracení a bolesti žaludku. Rovněž není vhodná při vysokém krevním tlaku, pro lidi s epilepsií a při užívání homeopatických léků.

Vybíráme z katalogu

Dávkování a použití

Eukalyptový olej se používá vnitřně zejména jako kloktadlo. Jak použít eukalyptový olej v různých případech? Při nachlazení se používá i eukalyptový olej na napařování, a to přidáním 7 kapek do vařící vody. Na koupel přidejte do vany 3 kapky silice. Na pleť se používá pár kapek, které naneste na vatový tampon. Na masáže přidejte pár kapek do masážního oleje. Pro vnitřní použití smíchejte jednu kapku silice s medem. Taková směs je účinná při rýmě a nachlazení. Jako obklad se používá tak, že namočíte tampon do směsi z 10 kapek silice s 60 ml vody a přikládáte na popáleninu, záněty a bolavé klouby.

Lahvičky s eukalyptovým olejem – silicí

Kde se dá koupit a cena

Eukalyptový olej koupíte v lékárnách, drogeriích nebo v různých eshopech. Ceny se liší podle výrobce a množství oleje v lahvičce. Eukalyptový olej Topvet má 10 ml a koupíte ho za cenu do 100 Kč. Tato cena je optimální, protože na trhu se pohybuje dané množství v rozmezí 7 až 100 Kč za 10 ml. Velmi často se eukalyptový olej kupuje ve formě soli do koupele nebo v podobě cucavých bonbónů. Je rovněž součástí past na zuby, čistících a dezinfekčních prostředků.

Zkušenosti

Zkušenosti s eukalyptovým olejem jsou vynikající. Z mých osobních zkušeností a ze zkušeností na internetu je to opravdu úžasný prostředek na rýmu a nachlazení. Eukalyptový olej nejčastěji přidávám do aromalampy, díky čemuž rozvoní celý byt, pročistí dutiny a uvolní napětí. Zkušenosti lidí mluví o přidání oleje (stejně jako v mém případě) do aromalamp. Velmi časté je použití při masážích, kdy olej uvolní celé svalstvo. Neméně časté je použití jako součást čističů na podlahy. Já osobně doporučuji olej určitě vyzkoušet.

Ze zkušeností s eukalyptovou silicí:

Zkušenosti s eukalyptovou silicí Topvet heureka.cz


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Kokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejemKokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejem

Kokosový olej se velmi dlouho používal k vnějšímu použití (na pokožku, pleť nebo vlasy), populární je však i pro vnitřní použití (na vaření nebo jako doplněk stravy). Je vhodný pro...

Arganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehtyArganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehty

Kosmetický přípravek, který by blahodárně působil na pokožku, vlasy i nehty? Arganový olej tyto podmínky splňuje a svým širokospektrálním způsobem využití právem patří mezi oblíbené...

Oregánový olej – účinky, užívání, dávkování, cenyOregánový olej – účinky, užívání, dávkování, ceny

Oregánový olej je silný přírodní lék, který obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Používá se v boji proti bakteriím, infekcím, virům a různým druhům chorob a onemocnění.