Nejlepší syrovátkové proteiny na růst svalů i hubnutí

Proteiny (bílkoviny) patří k základním živinám, které dodávají tělu energii a zajišťují jeho správné fungování.

Syrovátkový protein na hubnutí

Skládají se z aminokyselin, navzájem pospojovaných peptidovými vazbami. Aminokyseliny představují prvotní zdroj dusíku v těle, přičemž pozitivní dusíková bilance je mimo jiné základem pro růst svalové hmoty a regeneraci. Syrovátkový protein patří mezi oblíbené výživové doplňky. Prvním důvodem je, že jde o výborný zdroj bílkovin, tím druhým, že má prokazatelně rychlé absorpční schopnosti. Vysoké nutriční hodnoty v kombinaci různých zdravotních benefitů jsou jasným ukazatelem toho, že i některé doplňky stravy mají důležité místo v oblasti zdraví.

Oblíbené proteiny pro muže i ženy

Jaké druhy proteinů rozlišujeme?

Práškové proteiny a proteinové tyčinky mohou mít rozmanité složení, kvalitu, jakož i cenu. Nabízíme vám stručný přehled jednotlivých proteinů:

 • Syrovátkový protein – podle mnohých díky jeho vlastnostem převyšuje jiné druhy proteinů. Více se o něm dočtete níže.
 • Kaseinový protein – je proteinem pomalého trávení, a proto se často užívá i před spaním. Zabraňuje "rozpadu svalů" v důsledku delšího hladovění, protože uvolňuje aminokyseliny postupně. Obsahuje vyšší počet laktózy, a tak není vhodný pro ty, kteří mají na mléčný cukr intoleranci.
 • Vaječný protein – je vhodný jako "občerstvení" mezi hlavními jídly. Není zdrojem mléka, a tak ho charakterizuje dobrá snášenlivost. Jeho trávicí rychlost je cca dvě až čtyři hodiny.
 • Sójový protein – získává se ze sojových bobů a obsahuje devět esenciálních aminokyselin, které si organismus nedokáže vyrobit sám. Používá se také při snižování cholesterolu nebo krevním tlaku. Popularitu si získal také u vegetariány. Navzdory jeho plusem mnozí zastávají názor, že sóji je lepší se vyhnout. Jde však o individuální záležitost.
 • Hovězí protein – jde o izolát hovězího proteinu, a proto má velmi nízký obsah cholesterolu. Živiny, které byste jinak získali konzumováním červeného masa tak získáte bez nasycených tuků a špatného cholesterolu. Má poměrně rychlou vstřebatelnost, ale vnímání jeho chuti má své příznivce i odpůrce.
 • Pohankový protein – jelikož je rostlinného původu, jde o výborný zdroj aminokyselin pro vegetariány a lidi trpící intolerancí laktózy. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.
 • Konopný protein – původ má v semenech rostliny Cannabis sativa, čímž patří mezi rostlinné a zároveň i tzv. kompletní proteiny. Je lehce stravitelný a populární například mezi vytrvalostními sportovci. Tráví pomaleji než syrovátkový protein.

Co je syrovátkový protein?

Syrovátkový protein je směs bílkovin izolovaných ze syrovátky, která má podobu prášku. Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů, při kterých se využívá srážení mléka syřidlem bez výrazné změny pH. Mléko obsahuje protein syrovátku v počtu 20 %, jakož i protein kasein o hodnotě 80%. Když se do mléka přidá koagulant (standardně renin), oddělí se kasein a syrovátka.

Mléčná syrovátka ve sklenici

Syrovátka má mimo jiné výbornou vlastnost, že se absorbuje rychleji než jiné formy bílkovin, což zvyšuje syntézu svalových bílkovin a zároveň také konečný růst svalové hmoty. Je vhodná i na hubnutí, což je další její předností. Samotná syrovátka sice nesníží obsah tuku, ale užívání většího množství bílkovin ho napomáhá spalovat. Přestože pro organismus není nijak škodlivá, pokud trpíte onemocněním jater nebo ledvin, bude lepší, když se jí vyhnete. To samozřejmě platí i pro lidi s alergií na laktózu.

Typy syrovátkového proteinu podle výrobního procesu

V závislosti na průběhu výrobního procesu rozlišujeme syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát a syrovátkový hydrolyzát.

 • Syrovátkový koncentrát se považuje ze všech za nejméně kvalitní a obsahuje i nejvíce sacharidů a laktózy. Jeho předností je, že ho charakterizuje velký počet rozvětvených BCAA, a proto je jde o dobrý poměr kvality a ceny. Patří mezi nejprodávanější proteiny, ale jeho vstřebávání začíná až po cca hodině od užití.
 • Syrovátkový izolát můžeme dále rozdělit na mikrofiltrovaný syrovátkový izolát a izolát vyrobený iontovou výměnou. Oba mají ve složení více bílkovin jako koncentrát (cca 85 % – 95 %), přičemž "iontový" jejich obsahuje ještě o něco více než mikrofiltrovaný (cca 5%). Fakt, že je lehce stravitelný umožňuje poměrně dobrou snášenlivost iu lidí s intolerancí na laktózu, přičemž tuk ani laktóza nejsou obsaženy v izolátu vyrobeném iontovou výměnou. Syrovátkový izolát neobsahuje cholesterol a díky glykomakropeptidů příznivě ovlivňuje i na imunitní systém.
 • Syrovátkový hydrolyzát patří k nejkvalitnějším proteinům. Syrovátka je částečně předtrávená, a tím je pro organismus rychleji a lépe využitelná (dokonalá stravitelnost během několika minut). Hydrolyzát je vyroben procesem enzymatického rozštěpení peptidických vazeb, čímž vznikají menší skupiny proteinových molekul. Má vysoký obsah rozvětvených aminokyselin, bílkovin, L-glutaminu. Vhodný je i pro lidi s nesnášenlivostí laktózy. Jeho kvalita se však odráží na ceně, která je poměrně vysoká na pravidelné užívání. Někomu může vadit i jeho hořčí chuť.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie syrovátka - whey protein

Proč říci ANO syrovátkového proteinu?

 • Je lehce stravitelný,
 • rychle se vstřebává,
 • chrání svaly,
 • pomáhá při budování svalové hmoty,
 • podílí se na snižování času potřebného na regeneraci,
 • potlačuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus,
 • díky nabídce ochucených syrovátkových proteinů chutná velmi dobře a může se konzumovat i jako smoothies,
 • charakterizuje ho dobrá snášenlivost (v některých případech i u lidí s intolerancí na laktózu).

Jak si vybrat nejlepší syrovátkový protein na hubnutí a přibrání?

V první řadě je důležité si uvědomit, na jaký konkrétní účel protein potřebujete. Je to regenerace? Chcete zlepšit růst svalové hmoty? Dosáhnout hubnutí? Ovlivňuje váš výběr cena? Záleží vám na kvalitě a procesu tvorby syrovátkového proteinu? Jste muž nebo žena? Nabízíme vám přehled nejlepších syrovátkových proteinů.

Užívání proteinů vyžaduje správné dávkování

Při nabírání svalové hmoty nebo při likvidování přebytečných tukových zásob je důležitý pravidelný přísun bílkovin. Pokud jste si vybrali z množství proteinů, značek či příchutí, na řadu přichází správné dávkování. Je třeba mít vždy na paměti, že po jedné dávce a bez cvičení vám nezabere. Co se týče stravy s obsahem bílkovin (například sýry, tvaroh, vejce, maso, luštěniny apod.) Pro lidský organismus je nepochybně důležitá. Ten si z ní však sebere pouze tolik proteinů, kolik potřebuje (cca do 50 g) a zbytek vyloučí.

Syrovátkový protein díky rychlé vstřebatelnosti umožní, že tělo dokáže přijmout několikanásobný počet bílkovin. Dávkování se v závislosti na jednotlivých typů výživových doplňků liší. Je určitě dobré spoléhat se na doporučené dávkování, ale ne vždy je to dostačující. Záleží totiž na druhu sportovního vytížení, intenzity cvičení, stanovených cílů, věku a v neposlední řadě od hmotnosti. Zorientovat se vám pomohou například nutriční hodnoty proteinu.

Dávkování syrovátkového proteinu

Obecně platí, že:

 • při vytrvalostních sportech denní příjem činí přibližně 1,4 – 1,6 g proteinu na kilogram hmotnosti (důležitá je především svalová výdrž),
 • při krátkodobém maximálním využívání svalu a při sportu, kde je využita "výbušnost" je doporučená hodnota proteinu 1,8 – 2 g na kilogram hmotnosti,
 • při kulturistice, vzpírání, powerliftingu a sportech vyžadujících maximální úsilí může denní dávka přesáhnout i 2 g na kilogram hmotnosti,
 • juniorští sportovci ve věku dospívání potřebují cca 1,5 – 1,9 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti,

Protein je doplněk stravy, který se užívá proto, aby byl eliminován bílkovinný deficit v těle. Ne vždy se podaří získat dostatečné množství bílkovin ze stravy a uhlídat si jejich hladinu. Mimo jiné je to důležité zejména kvůli tomu, že tělo si při nedostatku bere bílkoviny z rezervy, a tedy ze svalů.

Oblíbené proteiny pro muže i ženy

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy neGymBeam.cz recenze a zkušenosti. Výprodeje ano, slevové kódy ne

GymBeam znají téměř všichni fanoušci kulturistiky, fitness a zdravého životního stylu jako e-shop s výživovými doplňky, oblečením či pomůckami na cvičení. V článku se podíváme na...

Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?Konopný protein i na hubnutí. Nejlepší má Kompava nebo GymBeam?

BIO, vegetariánský a veganský konopný protein je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Nemluvě o příznivých účincích konopných semínek. O konopném proteinu se v článku dozvíte vše...

Legální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinkůLegální náhrady steroidů – anabolizéry na přírodní bázi bez negativních androgenních účinků

Existují i bezpečnější a zdravější cesty k velkým svalům jako steroidy – jednou z nich je např. nahrazení těchto látek tzv. anabolizéry na přírodní bázi.