Návaly horka a pocení nejen v těhotenství a menopauze

Denní či noční návaly nemusí trápit pouze ženy v menopauze - naopak, setkávají se s nimi i mladší ženy nebo dokonce i muži.

Mladá žena s návalem tepla

V článku vám popíšeme, jak se projevují návaly horka, což může být jejich příčinou a poraídme, jak se s nimi poprat.

Oblíbené produkty na boj s návaly horka během přechodu

Nejčastější příčinou jsou hormonální změny

Návaly horka se projevují náhlým pocitem tepla, pocením a zarudnutím pokožky v oblasti obličeje.

Návaly horka v důsledku hormonálních změn se vyskytují až u dvou třetin žen v období přechodu. Často přicházejí v noci a mohou být provázeny i zvýšenou srdeční frekvencí a třesem. Návaly horka mohou být tak intenzivní, že vás mohou probudit, čímž trpí kvalita vašeho spánku a přichází nespavost. Hormonální vyvolané návaly mohou postihnout i ženy po hysterektomii (odstranění dělohy) nebo po chemoterapii.

Takové stavy zvyknou někdy překvapit i mladší ženy ve věku kolem 40 let. Tehdy mohou signalizovat, že přichází předčasná menopauza, která se vyskytuje u 1 - 2% žen v tomto věku. V takovém případě je vhodná návštěva gynekologa.

Nával tepla jako důsledek menopauzy

Při mladých ženách mohou návaly signalizovat i přicházející menstruaci, zvláště v kombinaci s jinými příznaky premenstruačního syndromu.

Návaly horka na začátku tehorenstva zná nejedna budoucí maminka. V těhotenství totiž placenta produkuje vysoké hladiny estrogenů a progestinů, které pomáhají růstu dělohy. Jejich vedlejším účinkem je pocit tepla a také návaly tepla.

Hormonální změny neobcházejí ani mužů. U nich se po 50. roce života hovoří o tzv. andropauaze, se kterou přichází postupný pokles hladiny testosteronu. Typickými pro toto období jsou časté změny nálad, převládající pesimismus či pokles libida. Andropauza u mužů je tedy obdobou menopauzy u žen, přičemž muži se v tomto období také potýkají s návaly tepla.

Další příčiny návalů horka

Návaly horka nemusí způsobovat pouze hormonální změny, ale také některá onemocnění či léky.

  • Obezita - Pokud jste měli někdy výraznější nadváhu, určitě jste si všimli, že lépe snášíte zimu a v létě se výrazněji potíte. Lidské tělo se totiž přes výraznou vrstvu tuku nedokáže ochlazovat efektivně. Kromě toho obézní lidé mívají slabší kardiovaskulární systém a tím pádem zhoršenou termoregulaci. Návaly horka může způsobovat i vysoký krevní tlak, který je taktéž komplikací obezity. V tomto případě vám nezbývá, jen zredukovat hmotnost a usnadnit vašemu tělu život.
  • Alergie a potravinové intolerance - I při přecitlivělosti na některé složky potravy se můžete setkat se zarudnutím obličeje a pocením. Jde o přirozenou reakci organismu, která je podobná, jako když zkonzumujete pikantní nebo pálivé jídlo.
  • Vedlejší účinky léků - Do skupiny léků způsobujících návaly patří některé opiáty, antidepresiva či léky k léčbě osteoporózy. Pokud vám návaly horka způsobené léky překážejí, nevysazujte je, ale poraďte se s lékařem, který vám je předepsal o možnostech jejich výměny za jiné.
  • Úzkostné stavy - Psychické napětí, úzkost či dokonce panická porucha mohou také vést k návalům horka a zarudnutí pokožky obličeje. Určitě jste se s tím setkali, pokud jste měli trému z nadcházejícího vystoupení před širším publikem.

Obézní mladá žena

  • Onemocnění - Návaly horka najčstejšie způsobují onemocnění související s hormonálním systémem a narušením funkce orgánů. Patří sem např. onemocnění jako hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) či některé bakteriální a virové onemocnění.
  • Přehřátá místnost - Nejen během slunečných letních dnů, ale i v zimním období někteří lidé místnosti zbytečně přetápět. S přetopení místností pak přicházejí návaly horka a pocení v noci, kdy tělu stačí nižší okolní teplota. Pokud vás takový nával probudí, stačí snížit teplotu v místnosti (snížením teploty radiátoru nebo topného tělesa) či spát pod tenčími přikrývkami.

Pomocnou ruku podají výživové doplňky či hormonální léčba

Hormonální léčba na zmírnění návalů tepla se používá u žen v období přechodu. Je účinná, ale má i řadu nevýhod, proto je její nasazení individuálně a tuto možnost musí pokaždé posoudit lékař.

Ženám v přechodu pomohou i speciální výživové doplňky určené ke zmírnění projevů menopauzy. Mohou obsahovat fytoestrogeny (rostlinné estrogeny) či adaptogeny, které dokáží zvýšit hladinu progesteronu a snížit hladinu prolaktinu. Mnohé z nich však není možné užívat v těhotenství, v období kojení ani při nasazené hormonální léčbě.

Zmírnění návalů horka způsobených jinou než hormonálně příčinou dosáhnete odstraněním této příčiny (změna léků, léčba onemocnění či snížení hmotnosti v případě obezity).

Oblíbené produkty na boj s návaly horka během přechodu

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamínyNa premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho...

Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh...