Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Vaginální dilatační balónek sice nepředstavuje novinku mezi zdravotními pomůckami určenými k přípravě a do jisté míry i simulaci porodu, avšak pro mnohé budoucí maminky je stále obávanou neznámou. Jsou předsudky opodstatněné? Jaké výhody přináší jeho používání? Má Aniball pozitivní vliv na poporodní hojení?

Vaginální dilatační balónek Aniball s taštičkou

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh porodu i poporodní rehabilitaci. V čem spočívá jeho efektivita? Jde o bezpečnou tréninkovou metodu?

Aniball a pomůcky na stimulaci poševního svalstva

Co je Aniball?

Silikonový balónek Aniball je český výrobek (ostatní díly jsou vyráběny mimo EU, avšak po kompletaci v ČR dodatečně kontrolované a schvalované), určený k prevenci před nástřihem hráze (epiziotomii) a na aktivní přípravu na porod procvičováním pánevních svalů. V podstatě slouží k tomu, aby žena pochopila princip, na jakém funguje pánevní dno a dokázala přizpůsobit průchozí velikost k průměrnému obvodu hlavičky miminka.

Tato zdravotní pomůcka představuje druhou nejpoužívanější metodu, díky níž by se měla žena vyhnout nástřihu hráze nebo její poranění při porodu (první je masáž hráze). Její význam však tkví i v poporodní rekonvalescenci. Důležitým krokem při používání je pravidelnost cvičení. Jeho dodržením získá balónek přívlastek účinný.

Pro koho je určen?

Aniball je určen pro všechny těhotné ženy, které chtějí být na porod připraveny ve smyslu ovládání pánevního dna tak, aby zajistili dítěti jednodušší průchod a sobě minimálně poranění v intimní oblasti těla. V této souvislosti je nejčastější otázkou pro výrobce Aniball, kolik cm nejvíce by žena měla dosáhnout?

Těhotná žena

Ideálem je postupné dosažení obvodu balónku na 30 cm, což je údaj odpovídající průměrnému obvodu hlavičky novorozence během porodu. Pokud žena takové zvětšení nedocílí, ale svědomitě a aktivně vykonává kontrolovaný pohyb Aniballu, trénování má nepochybně význam. Úspěchem je totiž i vědoma kontrola nad pohybem balónku uvnitř pochvy a zvykání porodních cest na příchod dítěte.

Není vhodný pro ženy, které patří do skupiny rizikového těhotenství; pro ženy, kterým hrozí předčasný porod, mají problémy s krvácením z pochvy, s jejím zánětem, infekcí nebo kvasinkami; pro ženy, které předem vědí, že nebudou rodit přirozeným způsobem, ale císařským řezem. Aniball a hemoroidy? Doporučuje se konzultace s lékařem, to i v případě varixů v pochvě, při snížené citlivosti pochvy, po jejím operaci nebo přeléčení zánětu, při jakémkoliv problému, na který během cvičení žena narazí.

Kdy začít s používáním?

Aniball balónek se používá 3 – 4 týdny před plánovaným termínem porodu, a tedy s cvičením se může začít od 37. týdne těhotenství. Doporučená doba cvičení je 15 minut denně. Nevylučuje se ani možnost jejího prodloužení na 30 min. a více, případně opakované 15 min. cvičení 2x za den (každá žena vyžaduje individuální čas na uvolnění). K dosažení požadovaných výsledků však postačí i čtvrthodina tréninku denně v pravidelných intervalech.

Pokud se průměr balónku nedaří zvětšovat, přesto je vhodné v cvičení trpělivě pokračovat. Naopak, pokud žena docílí obvod balónku 30 cm a do porodu jí ještě zbývá nějaký čas, může pokračovat s tzv. udržováním, čili občasným cvičením. To je zároveň odpověď na otázku, zda se může používat Aniball těsně před porodem.

Aniball balónek

Jaké jsou odpovědi na další často opakované otázky o balónek Aniball – odkdy používat po porodu a proč má význam cvičit po narození dítěte? S cvičením je nejlepší začít co nejdříve po skončení šestinedělí (po zahojení porodních poraněních a při dobrém zdravotním stavu). Cílem je rychleji a účinněji regenerovat svaly pánve, eliminovat možnou inkontinenci, ale i zlepšit kvalitu sexuálních zážitků.

Jak zavést Aniball?

 • Buďte klidná, zaujměte polohu, která vám nejlépe vyhovuje.
 • Uvolněte se, nezatínajte svaly (takto pozitivně ovlivníte průběh cvičení).
 • Balónek můžete zavést buď zcela vyfouknutý, nebo jej nafouknout na 1-2 pumpičky a až následně zavést.
 • Pro komfortní a bezpečné zavedení je lepší zvlhčit Aniball lubrikantem určeným na tuto zdravotní pomůcku.
 • Uchopte balónek za plastový krček a zaveďte ho do pochvy větší zaoblenou částí.
 • Pomalu můžete začít s nafukováním Aniball pomocí pumpičky s ventilem, přičemž při prvním cvičení proveďte maximálně 5 stlačení = nafouknutí (včetně stlačení před zavedením balónku). Zmenšit objem balónku můžete kdykoli pomocí ventilu. Jelikož je množství vzduchu jednoduše a rychle korigovatelné, nehrozí, že by se balónek nafoukl příliš nebo by nastal problém s jeho vytažením.
 • Při opakovaných cvičeních můžete počet stlačení postupně zvyšovat, podle individuálních preferencí, nikdy ne "přes bolest". Není nutné zvětšovat balónek za každou cenu. Správné je cvičit s rozměrem, který je pro tělo i psychiku snesitelný.
 • Vypuzení balónku probíhá bez násilného tlačení, pomocí správného dýchání a vědomé relaxace pánevních svalů.
 • Po ukončení cvičení se doporučuje balónek chránit před mikroorganismy. Jak sterilizovat Aniball? Ideální sterilizačním pohárkem, který daný výrobce nabízí.

Upozornění: Na lubrikaci balónku Aniball se používají výhradně gely na bázi vody určené pro vnitřní použití, a tedy na styk se sliznicí. V žádném případě se nesmí používat přípravky obsahující oleje, protože mohou zdravotní pomůcku znehodnotit (taková vada není reklamovatelná). To platí i pro kondomy lubrikované oleji.

Jak dýchat s Aniballem?

Balónek se v závislosti na aktivitě svalů pánevního dna pohybuje dovnitř pochvy nebo směrem ven. Aby docházelo k vědomému stažení a uvolňování, je potřebný trénink a kontrolované dýchání. Při nádechu svaly uvolněte a vnímejte, jak se Aniball posouvá směrem ven. Výdechem svaly stáhněte a vnímejte jeho posun hlouběji dovnitř. Postup vtahování a posouvání "nahoru-dolů" opakujte 10x. Pro lepší uvědomění si střídavého povolování a napínání je doporučená vizualizace, a tedy představa, jak balónek svírají stěny pochvy.

Aniball náhradní balónek

Vypuzení Aniballu probíhá podobně, s rozdílem, že při výdechu se balónek pouze udržuje v pozici, v níž se ocitl během nádechu. Při dalším nádechu se tak posune o něco níže. Tento proces se opakuje, dokud nevyklouzne. Lepší je v této konečné fázi přidržet ho za krček, podobně jako při zavádění. Pozor! Nezadržujte dech. Tlak by měl vycházet z pánevního dna a nikoli z hlavy, hýždí, svalů ramen, rukou, břicha a pod.

Jaké jsou jeho plusy a mínusy?

 • Registrovaná zdravotní pomůcka, testována podle evropské směrnice 93/42/EHS o zdravotnických prostředcích.
 • Pozitivní stimulování poševního svalstva.
 • Nejen fyzická, ale i psychická připravenost na porod.
 • Několikanásobně nižší pravděpodobnost nástřihu hráze při porodu.
 • Usnadnění vypuzení novorozence.
 • Zkrácení 2. doby porodní.
 • Používáním po porodu lepší a rychlejší regenerace.
 • Používáním po porodu snížení vzniku inkontinence.
 • Může se objevit demotivace vůči cvičení, pokud první pokusy zavedení a pohybování balónku nejsou úspěšné.
 • Cena je pro mnohé vysoká, ale v porovnání s alternativními produkty ve stejné cílové kategorii ji lze považovat za přijatelnou (porovnejte eshopy nebo hledejte označení "Aniball sleva" – kvůli konkurenci může být produkt levnější i o několik desítek korun).

Cena a velikost balení

Základní Aniball balíček obsahuje:

 • Aniball balónek s mechanickou pumpičkou a ventilem,
 • kosmetickou taštičku,
 • centimetr na měření velikosti balónku,
 • záznamník na přehled cvičení,
 • brožurku o zpevňování svalů pánevního dna s doporučenými cvičeními,
 • návod k použití a postup při cvičení.

Balónek Aniball nejlevnější právě není. Cena za dané balení se pohybuje od 1 240 Kč výše. K dispozici jsou také dražší, rozšířené balíčky, ve kterých kromě uvedeného najdete například kondomy na balónek, lubrikační gel, dezinfekční vodu nebo sterilizační skleničku. Tyto produkty jsou však k dispozici i samostatně, a tedy každá žena si může vybrat to, co jí nejvíce vyhovuje.

Zakoupení náhradního balónku Aniball vychází cca 490 Kč, sterilizační pohárek stojí cca 69 Kč, dezinfekční voda Aquaint (50 ml) cca 90 Kč, nelubrikované kondomy o počtu 10 ks cca 90 Kč, lubrikační gel na vodní bázi (100 ml) cca 85 Kč.

Jaké má balónek Aniball recenze?

Drtivá většina žen má se zdravotní pomůckou Aniball zkušenosti hovořící jednoznačně v její prospěch. Pochvalu dostala i od žen, které začaly cvičit jen 2 týdny před porodem. Pozitivní hodnocení se nacházejí v eshopech i diskusních fórech. Některé budoucí maminky se o balónku dozvěděli prostřednictvím předporodního kurzu nebo internetu, ale podle slov uživatelek ho stále více doporučují i ​​gynekologové a porodní asistentky.

Žena ve vysokém stádiu těhotenství

Ze shrnutí recenzí vyplývá, že ženy, které Aniball používaly, se vyhnuli nástřihu hráze nebo jim bylo učiněno pouze "kosmetické šití" (1 – 3 stehy). Co se týče cvičení po porodu, pokračovalo s ním pouze malé procento žen. Důvodem byla špatná informovanost o tom, že produkt je vhodný i na takové použití, a také nedostatek času spojený s péčí o dítě. Negativních zkušeností je minimum a týkají se buď problémů se zavedením balónku a prvotní bolesti, nebo jde o vyjádření, které nevycházejí z reálného používání, ale z předsudků vůči předporodní pomůcce.

Ze zkušeností s Aniballem:

Zkušenosti s Aniballem modrykonik.cz

Mylné a zavádějící informace

 • Vlivem cvičení s Aniball může dojít k odtoku plodové vody – NE, pokud žena prožívá zdravé těhotenství (bez infekcí apod.). Vak blan chrání čípek, který se zkracuje až těsně před porodem.
 • Vlivem cvičení se pochva rozšíří natrvalo – NE, protože během pravidelného trénování dochází k postupnému, ne okamžitému roztažení svalových vláken. Ty jsou složeny z mnoha mikroskopických vláken, které mají tendenci přirozeného roztahování a stahování. Pokud se však roztáhnou náhle (během několika minut) a několikanásobně (v momentě procházení hlavičky dítěte), mohou se potrhat a zjazviť. "Trénované vlákna" se proto dokáží lépe regenerovat.
 • Pokud se při cvičení objeví krev, je třeba jej ukončit – NE tak úplně, záleží na tom, o jaké krvácení jde. V době, kdy je doporučeno začít trénovat s Aniballem, krček dělohy dozrává, čili je více prokrven a křehčí. Může se proto objevit mírné krvácení nebo špinění. Pokud má slabou intenzitu a ustane, může se ve cvičení pokračovat. Pokud však přetrvává, bude lépe předporodní trénink ukončit a seznámit s krvácením svého lékaře.

Alternativy

EPI-NO je také pomůcka určená na předporodní přípravu. Aniball balónek byl prý inspirován právě tímto tréninkovým nástrojem vědomé ovládání pánevních svalů a lepší "průchodnost pochvy". V čem se liší? Výrazný rozdíl spočívá především v ceně. Za EPI-NO zaplatíte od cca 2 300 Kč. Rozdíly jako dostupná barevnost či mírně odlišný tvar jsou spíše zanedbatelné.

Podstatnou odlišností je, že pro produkt EPI-NO není dostupná možnost zakoupení náhradního balónku, což v případě opětovného použití, např. při čekání dalšího dítěte, představuje nevýhodu. O kvalitě výrobku však svědčí množství pozitivních recenzí, ale také země původu, kterou je Německo.Publikováno dne: 10.11.2019
Hodnocení článku:
(87.6%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamínyNa premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho...

Super prsa – recenze a zkušenosti s tabletkami na růst prsouSuper prsa – recenze a zkušenosti s tabletkami na růst prsou

Formování poprsí přirozeným a neinvazivním způsobem? Doplněk stravy Super prsa + štíhlá linie je speciálně vyvinut pro tyto účely. Kromě toho slibuje i další benefity týkající se zdraví...