Jak oddálit menstruaci před dovolenou? Tabletky, injekce nebo antikoncepce

Menstruace je pro mnohé ženy velmi bolestivou záležitostí. I proto představuje fyzické omezení při provádění některých činností. Pokud ženu čeká speciální událost, např. svatba, operační zákrok, má v práci důležitou prezentaci, chystá se na dlouhé cestování a pod., je doslova nežádoucí. Existují možnosti, díky kterým se menstruace oddálí. Které to jsou?

Žena s menstruačním kalendářem

V první řadě je třeba poznamenat, že oddálení menstruace je umělý zásah do přirozeného cyklu ženského organismu. Pokud se toto zasahování neprovádí v pravidelných intervalech, nemělo by přinášet rizika. V každém případě, vynucená změna menstruačního cyklu ve smyslu jeho posunutí by měla být výjimečným řízením.

Jak oddálit menstruaci?

 • Hormonální antikoncepce - pro ženy, které užívají HAK je oddálení menstruace jednoduchou záležitostí. Namísto obvyklé každoměsíčních přestávky (7-denní pauza) pokračují v užívání tablet novým balíčkem (zbytek tablet z prvního balení se nevyužívá), až do doby, kdy opět plánují menstruaci. Tímto způsobem je možné vynechat dokonce jeden cyklus. Je však nutná konzultace s gynekologem, protože u některých druhů HAK může být dávkování jiné (např. Formou náplastí apod.).
 • Hormonální léky - speciální gestagen léky na předpis dokáží na určitý čas změnit "nastavení" ženského organismu. Tabletky se obvykle užívají 3 dny před očekávaným začátkem menstruace. Jsou využívány i na regulaci cyklu u žen, které ho mají zkrácený (pod 28 dní). Lékaři doporučeným je např. lék Norethisteron. Udržuje v těle vysokou hladinu progesteronu, jehož hladina během menstruace klesá. Vedlejšími účinky hormonálních léčiv však mohou být rozházení cyklu nebo intenzivní premenstruační syndrom.
 • Injekce - oddálení menstruace injekcí by měla být spíše "krajní nouze" jako řešení. Může totiž způsobit značné narušení hormonální rovnováhy, výkyvy nálad a i. (jelikož obsahuje hormony). Aplikace je vhodná pouze po podrobné anamnéze s gynekologem. Obecně jsou injekce vítanější formou při vyvolávání menstruace, nikoli při jejím oddalování.
 • Pilulky na oddálení menstruace bez předpisu - v podstatě neexistují. Najdete jen produkty vázané na recept nebo výživové doplňky, které mohou a nemusí přinést vámi požadované výsledky. Mezi takové patří např. vitamín C s rutinem v kapslích (podle slov několika žen má vliv na oddálení menstruace vitamin C), Tiens Kangli, Sarapis Mensis (spíše na úpravu cyklu jako jeho oddálení) a i.
 • Bylinky a potraviny - přirozená metoda, která je pro ženské tělo bezpečnější alternativou ve srovnání s dalšími dostupnými možnostmi, avšak ne vždy 100% účinnou.

Jak oddálit menstruaci - menstruační kalendář a tampony

Doplňující informace: Pokud chcete oddálit menstruaci pouze jednorázově, kvůli konkrétní události, nezačínejte brát hormonální antikoncepci! Její užívání není primárně určeno pro tento účel. Pokud HAK dlouhodobě neužíváte na základě doporučení gynekologa, rozhodněte se pro jinou z dostupných metod.

Jak oddálit menstruaci bez léků?

Kromě léků s obsahem hormonů existuje i množství rad a babských receptů, které podle zkušeností žen na oddálení menstruace fungují. Nabízíme vám několik tipů na nejčastěji vyzkoušené přírodní metody:

 • citróny - pití citronové šťávy (z jednoho citronu denně) 2 - 5 dní před menstruací ji prý dokáže oddálit o více než dva dny. Podle uživatelek v diskusních fórech jde o pravděpodobnost 50%. Přibližně polovina žen po absolvování této "kúry" menstruaci dostala, ale s rozdílem slabého krvácení (podobné účinky může mít i pití zředěného jablečného octa - ve sklenici minerální vody 3 polévkové lžíce, 3x za den, také šťáva z černého rybízu aj.). Je třeba si však uvědomit, že vedlejším účinkem může být zvýšení kyselosti žaludku;
 • potraviny, které netřeba konzumovat - doporučuje se nejíst nic pálivé a kořeněné alespoň 2 týdny před menstruací. Konzumace surovin, které zvyšují "teplo organismu", jako např. papája, ananas, mango, datle, sezam či kořenová zelenina, by měla být také tabu;
 • tonik - jeho pití pár dní před menstruací prý napomáhá s jejím oddálením. Avšak i zde je třeba být opatrný. Vysoký příjem chininu může při některých zdravotních potížích působit negativně na organizmus (např. Při křečích v nohách, anémii aj.);
 • sport - jednou z rad je i zahájení aktivního sportování cca 3 týdny před plánovanou menstruací. Zde se však vnucuje otázka, jak tato metoda pomůže ženám, které se této činnosti věnují pravidelně několik let;
 • sprchování ve studené vodě - podle slov některých žen je účinnou kombinace intenzivního pohybu a pravidelná studená sprcha, avšak na místě je opatrnost kvůli zánětu močových cest, který může být mnohem nepříjemnější než samotná menstruace.

Mladá žena těšící se z dovolené

Doplňující informace: Podle slov gynekologů mají zaručenou účinnost pouze hormonální tablety. Je tedy na každé ženě, zda vyzkouší rady kamarádek a "internetové recepty", nebo vsadí na lékařské doporučení. Pokud chce přece jen vyzkoušet oddálení přírodní cestou, musí počítat s tím, že toto rozhodnutí je spíše metodou "pokus-omyl".

Rostliny a bylinky na oddálení menstruace

 • Řebříček obecný - myší ocásek, jak se lidově nazývá, má tendenci zkracovat a zmírňovat menstruaci. Mnozí se mylně domnívají, že dokáže také oddálit její začátek.
 • Kapsička pastrierska - tinktura z této rostliny prý posune začátek cyklu o cca 3 dny.
 • Vitex jehněčí - bylina obsahuje látky, které pomáhají zvyšovat hladinu progesteronu a snižovat hladinu prolaktinu. Využitelný proto není jen ve smyslu oddálení menstruace (vedlejším účinkem však může být silnější krvácení), ale i jako doplňková léčba při poruchách dělohy a vaječníků, problémů spojených s menopauzou.
 • Kontryhel - způsobí Alchemik oddálení menstruace? I když ji často najdete mezi "odďaľovačmi cyklu", funguje spíše na jeho úpravu a ulevení od bolesti.
 • Chia semínka - pokud večer namočíte chia semínka do vody a ráno, několik dní po sobě před menstruací, vypijete připravený nápoj, můžete se těšit z jejího pozdějšího příjezdu. Tento recept je však odzkoušený pouze malým množstvím žen.
 • Čaj z malinových listů, čaj z petržele - i čaje z bylinek mohou mít v tomto směru požadovaný výsledek. Má to však jedno ale. Tak, jak je několikadenní pití dokáže menstruaci oddálit, tak ji může i dříve vyvolat. Zase platí hop nebo trop ...

Vybíráme z katalogu

Doplňující informace: Výsledky jsou velmi individuální, zejména pokud se oddálení menstruace uskutečňuje pomocí bylinek, potravin či jiných babských rád. To, co jedné ženě zabere na 100%, pro jinou může mít poloviční, dokonce minimální účinnost. Například místo požadovaného posunutí o týden nastane posun pouze o 1 či 2 dny, případně vůbec, nebo se jen zmírní krvácení během cyklu.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamínyNa premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho...

Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh...