Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho vzniku? Proč je vnímán i na psychické úrovni? Jaké jsou jeho příznaky? Dají se eliminovat nebo pouze zmírnit?

Premenstruační syndrom – žena s bolestí břicha

U některých žen jsou příznaky PMS mírné, a tedy nijak zvlášť neovlivňují jejich život. Naopak, mnohé z nich pociťují výrazný zásah do jinak běžně vykonávaných činností. Pro silný premenstruační syndrom deprese není výjimkou, a ta s sebou mnohdy nese i další negativní a nepříjemné stavy. Jak jim předcházet?

Co je premenstruační syndrom?

PMS je soubor opakujících se somatických a psychických obtíží subjektivní povahy, vyskytujících se před začátkem menstruace. Jeho příznaky se obvykle projevují 14 – 7 dní před menstruací. Mají spojitost s ovulací, při níž postupně dochází k nerovnováze hormonů. Zpočátku jde o slabší symptomy PMS, kdy začíná např. mírná podrážděnost. Během průběhu se mohou a nemusí zvyšovat.

Jednoznačná příčina premenstruačního syndromu dosud není známa. Za pravděpodobných viníků jsou uvedeny změny v luteální fázi menstruačního cyklu, a tedy nevyvážený poměr estrogenů a progestinů, jejich prudký pokles na konci cyklu. Zajímavým a stále neobjasněným zůstává fakt, proč jsou na tuto hormonální přeměnu citlivé pouze některé ženy.

Premenstruační syndrom způsobuje bolesti, depresi, nafouknuté břicho

Doplňující informace: Premenstruální dysforická porucha (PMDD) je v podstatě velmi silný PMS. Tato vážná forma se vyskytuje u malého počtu žen, ale její příznaky (těžká deprese, záchvaty paniky, pocity zoufalství aj.) vyžadují speciální medikamentózní terapii, na rozdíl od premenstruačního syndromu, kdy je často postačující pouze úprava denního režimu.

Kdy začíná a končí premenstruační syndrom?

U většiny žen se příznaky premenstruačního syndromu objevují od dvacátého roku života, avšak není to podmínkou. Vyskytnout se mohou i později, klidně až po třicítce. Symptomy obvykle pretrvávají až do období menopauzy, a tedy vymizí v klimakteriu. Ztrácejí se také během těhotenství nebo ovarektomii (po odebrání vaječníku).

Během období trvání menstruačního cyklu mizí příznaky PMS první nebo druhý den krvácení. Každá žena je individuální, a proto se i syndrom projevuje rozdílné. Zatímco u jedné ženy se jich vyskytne minimum, další může pociťovat kombinaci více symptomů. Rozdíl spočívá také v jejich intenzitě.

Jaké jsou symptomy?

Celkově může s PMS souviset až 150 různých příznaků, což mimo jiné také ztěžuje samotné objasnění příčiny jeho vzniku, jakož i diagnostiku (je poměrně složité objektivně posoudit, že jde o PMS, protože symptomy jsou běžně projevem jiných zdravotních potíží a onemocnění).

Přehled nejčastěji se vyskytujících příznaků seřazených sestupně:

 • vztek, téměř okamžité Rozzlobený se na něco i "bez příčiny",
 • napětí,
 • úzkost,
 • únava, duševní útlum,
 • poruchy nálady,
 • pociťování smutku, deprese,
 • zvýšení konfliktnosti,
 • napětí v prsou,
 • snížená aktivita,
 • podrážděnost,
 • snížená koncentrace.

Doplňující informace: Existuje i kategorizace symptomů, podle níž je lze začlenit do 4 skupin (zároveň se jí doplňuje uvedený seznam): První skupina zahrnuje projevy spojené s mentálním zdravím (náladovost, úzkost apod.), druhá je kromě bolestí hlavy a únavy doplněna o výraznou chuť k jídlu, zejména na sladké, třetí charakterizuje citlivost prsů spojena s nadýmáním a přibíráním, do čtvrté patří výpadky paměti, zmatenost.

Diagnostika PMS

V první řadě je třeba poznamenat, že neexistuje žádný laboratorní test nebo vyšetření, které by dokázalo PMS syndrom diagnostikovat. Stanovení diagnózy se provádí prostřednictvím detailní anamnézy v kombinaci gynekologické, endokrinologické, případně psychiatrické a alergologické prohlídky. Na základě toho bude možné vyloučit organické a mentální poruchy. Součástí vyhodnocení údajů je i "deníkový sběr symptomů" pacientkou alespoň během 2 menstruačních cyklů po sobě.

Žena s PMS – ležící v klubíčku na posteli

Jak předejít PMS?

Jelikož jednoznačnou léčbu se dosud nepodařilo stanovit, jako prevenci je vhodné použít nefarmakologické metody v kombinaci úpravy životního stylu. Spočívají v užívání výživových doplňků a vitamínů (některé příznaky PMS mohou být způsobeny jejich nízkou hladinou) a v režimových opatřeních:

 • redukce příjmu soli (kvůli zadržování vody v organismu), slazených nápojů, jídel s nízkou výživovou hodnotou,
 • omezení kouření, kofeinu, pití alkoholu,
 • zvýšená fyzická aktivita, procházky na čerstvém vzduchu, relaxační činnosti,
 • dostatek kvalitního spánku,
 • den vyhrazený pro sebe – minerální koupel, "beauty day",
 • vyhýbání se stresovým podnětům, racionální rozvržení pracovního i volného času,
 • sex – i když během PMS se může objevit snížená chuť na sex, orgasmus uvolní látky, které ovlivní hladinu hormonů.

Doplňující informace: Žena je během premenstruačního syndromu citlivější, vyžaduje větší pozornost a tolerantnost. Pomoc při PMS může proto do jisté míry poskytnout i její partner, který navodí pozitivní atmosféru. Zní to sice jednoduše, ale chování ženy v tomto časovém úseku může negativně ovlivnit náladu muže, dokonce způsobit konflikty ve vztahu.

Co pomáhá?

 • Lékař a léky – k tlumení bolesti se používají analgetika, na blokování tvorby prostaglandinů nesteroidní antirevmatika. V případě stavů depresí a úzkosti jsou nasazeny antidepresiva a anxiolytika. V některých případech je doporučená hormonální terapie.
 • Fytoterapie – premenstruační syndrom bylinky tlumí a v tomto procesu jsou prokazatelně účinné. Vitex jehněčí zmírňuje příznaky PMS (bolest hlavy, nervozita, citlivost prsů) a pozitivně ovlivňuje průběh menstruace a klimakteria. Pupalkový olej pomáhá udržovat hormonální rovnováhu. Cedrový olej je bohatý na vitamíny A, B, D, E. Přispívá k harmonizaci nervového a hormonálního systému.
 • Nutriční doplňky – zejména vitamin B6, vitamin E, vápník, hořčík, aminokyselina trypofán (látka zvyšující syntézu serotoninu).

Nejčastější otázky v souvislosti s PMS

 • Je PMS nebezpečný? Může způsobit smrt?
 • Premenstruační syndrom může být nebezpečný v případě, že jde o jeho závažnou formu, a tedy předmenstruační dysforickou poruchu. Jedním z jejích symptomů je těžká deprese a úzkost, která může vést i k myšlenkám na sebevraždu. "Běžný PMS" obecně není pro život ohrožující. Nicméně, nejde o zanedbatelný problém, jelikož trvat může až 2 týdny.
 • Jde o premenstruační syndrom nebo těhotenství?
 • I když se jejich příznaky mohou překrývat, při graviditě se objevuje nevolnost, která je "jiná" než nepříjemné pocity, které se objevily před menstruačním cyklem a obvykle se před ním nevyskytly poprvé. Pravdou však zůstává, že tak jako u PMS nálady kolísají, zvyšuje se únava, bolest prsů, chuť na zvláštní kombinaci jídel apod., tak je tomu i při těhotenství. Jednoduchou a zároveň nejlepší vůlí na potvrzení či vyvrácení je těhotenský test.

Bolest břicha – jeden z projevů PMS

 • Jak je to s PMS po porodu?
 • Po obnovení menstruačního cyklu po porodu se může PMS vrátit, a to ve slabé nebo intenzivní podobě. Jde o individuální záležitost, protože z hlediska hormonální rovnováhy dochází v tomto období k výrazným změnám. Proto se nevylučuje ani ústup PMS.
 • Patří zimnice před menstruací k příznakům PMS? Jsou projevem i vyrážky před menzesem?
 • Zimnice PMS ne vždy doprovází, ale komplex nepříjemných příznaků se u každé ženy projevuje jinak, a proto může být jeho výsledkem, stejně jako vyrážky. Při PMS zvýšená teplota také nepředstavuje výjimku.
 • Způsobuje premenstruační syndrom bušení srdce?
 • Bušení srdce se během PMS může zvýšit, ale pokud se objeví náhle, doporučujeme ho konzultovat s lékařem, protože jde o symptom, který s sebou nese riziko jiných zdravotních potíží.
 • Způsobuje premenstruační syndrom nespavost?
 • I když se vyskytuje méně, řadíme ji mezi příznaky. Projevuje se zejména v kombinaci únavy, nesoustředěnosti a pasivity k jakýmkoli činnostem.
 • PMS a točení hlavy – souvisejí spolu? A co předmenstruační bolesti?
 • Existuje cca 150 různých příznaků a některé ženy si stěžují i ​​na točení hlavy, motání, ztrátu rovnováhy, nesoustředění, mdloby, bolest až migrénové stavy.
 • I když je častým příznakem zvýšená chuť k jídlu, může doprovázet PMS nechutenství?
 • Sice je typickým projevem premenstruačního syndromu žravost, nevylučuje se ani její protiklad, a tedy nechutenství. Důsledkem toho může způsobit PMS nevolnost až pocity na zvracení. Při PMS nafouknuté břicho a zvýšená plynatost sice představují diskomfort, ale jsou jeho běžnou součástí.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické alternativy k menstruačním pomůckámEkologické alternativy k menstruačním pomůckám

Dnešní doba přeje ekologickým alternativám běžných pomůcek, které denně využíváme. K dispozici jsou i moderní menstruační pomůcky, o kterých vám dnes povíme více.

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh...