Menopauza – příznaky, přibírání, léky a výživové doplňky

Menopauza je nesprávně používaný pojem pro přechodné období ženy a jejího menstruačního cyklu. Toto období se nazývá klimakterium (běžně označované jako "přechod"), které je přechodnou fází mezi obdobím pohlavní zralosti a vyhasínáním pohlavního cyklu ženy.

Žena v menopauze

Délka klimakteria je individuální, ale obvykle probíhá mezi 45. až 55. rokem. Změny v tomto období nastávají postupně a první příznaky mohou být velmi nenápadné.

Oblíbené produkty na pomoc s příznaky menopauzy

Co je to menopauza?

Během klimakteria fyziologicky dochází k poklesu funkce vaječníků, což následně vyvolá změny v celém ženském organismu. Tyto změny se projevují psychicky i fyzicky, protože probíhají v endokrinním systému, což je systém žláz vnitřního vylučování hormonů. Hormony ovlivňují činnost různých orgánů těla a jejich úkolem je zajistit stálost vnitřního prostředí. Při průchodu se toto prostředí naruší, když vaječníky ztrácejí schopnost tvorby hormonů. Postupně tedy ustává tvorba estrogenů, což způsobí změněnou produkci hormonů iv centrálním řízení mozku.

První příznaky menopauzy

Organické změny v klimakteriu postihují hlavně cílové orgány estrogenů a to dělohu, vaginu, vulvy a prsní žlázy. U všech těchto částí dochází ke sníženému prokrvení a projevují se vegetativně změny, čili změny v oblasti nervového systému. Vegetativní nervový systém (autonomní) nepodléhá vědomé kontrole. Reguluje životní funkce jako je dýchání, trávení, látková výměna...

Žena v menopauze trpící návaly horka

Vegetativní syndrom je určován zvýšenou dráždivostí nervového systému urychlujícího krevní oběh a očividně je vyvoláván výpadkům tvorby estrogenů. Estrogeny mají zpomalovací vliv na vegetativní nervový systém. Kvůli jejich poklesu se mohou projevovat různé poruchy a potíže. Současně s klesající hladinou estrogenů se zvyšuje stimulace hypofýzy k tvorbě FSH (folikuly stimulujícího hormonu). Je to hormon, který je produkován hypofýzou a dočasně se zvyšuje jeho hladina každý měsíc kvůli stimulaci vaječníků. Když žena vstoupí do klimakteria a vaječníky přestanou pracovat, folikuly stimulující hormon zvýší svou hladinu mnohem výraznější.

4 fáze klimakteria

 • Premenopauza – stadium před menopauzou
 • Menopauza – období poslední menstruace
 • Perimenopauza – prochází menopauzou, počítáme i rok po ní
 • Postmenopauza – období 12 měsíců po poslední menstruaci

Období menopauzy je u žen vnímáno velmi negativně, neboť až 80 % z nich má během tohoto období určité problémy. Už během premenopauzy se začne tělo ženy připravovat na přechod k menopauze, což značí sníženou produkci hormonů ve vaječnících. Menstruační cyklus se může stát nepravidelný a žena může pociťovat návaly horka, pocení nebo závratě. Souhrnně je nazýváme klimakterický syndrom. Tyto příznaky neohrožují zdraví ženy, mají však vliv na kvalitu života. U většiny žen ustupují do 2 let, ale v některých případech mohou trvat i déle než 5 let.

Žena v menopauze a její příznaky

Klimakterický syndrom

Rozdělujeme ho na 2 typy příznaků:

 • Fyzické – návaly horka, nevolnost, bušení srdce, nadměrné pocení, bolesti hlavy a závratě.
 • Psychologické – změny nálad, úzkost, nespavost, zhoršení paměti, plačtivost, těžší koncentrace a rozhodování se.

Žena, která se rozhodne vyhledat odborníka podstoupí důkladné vyšetření. Patří sem gynekologické vyšetření, vyšetření prsů, cytologické vyšetření vaginálního tkáně a krevní vyšetření, které zjistí hladinu ženských pohlavních hormonů. Zvolená terapie může být hormonální nebo nehormonální.

Jde o podávání preparátů obsahujících pohlavní hormony, čímž se má zajistit nedostatek estrogenů. Jejich užíváním se výrazně snižuje síla i frekvence příznaků, čímž se může předejít trvalému a nevratnému poškození organismu ženy. Osvědčené jsou orálně hormony v podobě tablet a přípravky, které jsou injekčně vstřikované každých 6 až 8 týdnů.

Depotní systémy léků se využívají na pohodlnou aplikaci léčiva. Používají se při dlouhodobě podávaných lécích, přičemž se dodržuje správný časový odstup mezi jednotlivými dávkami. Depotní systémy existují jako při tabletách, tak i v injekční formě, kdy se léčivo často váže na látku vysoce lipofilní, která se váže na tukové tkáně a tím se zajistí dlouhodobé uvolňování do organismu. Hormonální léčba je také dobré preventivní opatření před ostoporózou.

Dlouhodobá léčba estrogeny se doporučuje pouze při zvýšeném odbourání kostní tkáně a při dodatečných rizikových faktorech. Důležité je, aby byla žena na tyto možné projevy připravena a začínající menopauzu nezakrývají. Naopak, je třeba ji včas identifikovat a vnímat ji jako nové uspořádání života. Hormonální léčbě by se měli vyhnout ženy, které předpokládají, že by mohly být těhotné, mají problémy s vaginálním krvácením, měli jakoukoliv rakovinu, prodělali mozkovou mrtvici nebo infarkt, trpí na záněty žil nebo mají nemocná játra. Je uskutečněna prostřednictvím fytoestrogenů než doporučená alternativa hormonální léčby. Jsou to rostlinné látky s funkcí a strukturou velmi podobnou estradiolu (jeden z estrogenů). Jedná se o velmi slabé estrogeny s aktivitou mnohem nižší než účinek estradiolu.

Fytoestrogeny se nacházejí například v sójových bobech, v luštěninách, v lnu, jeteli lučním ... Studie prokázaly, že ženy, které mají celoživotně zvýšený příjem fytoestrogenů, mají až 20-krát nižší výskyt nádorových onemocnění. Hlavně na vaječnících, prsech a děloze. Při každé léčbě je nezbytné dodržovat přesné dávkování a stejně dát pozor na dobu užívání. Doporučuje se i přiměřená fyzická aktivita (jóga, chůze, plavání) a správná životospráva. Netřeba zapomínat pravidelně absolvovat vyšetření krve, moči, zraku, mamografické a gynekologické. Všechny nemoci, které se vyskytují v době klimakteria a jsou včas objeveny, se dají snadněji řešit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie menopauza

Domácí test na menopauzu

Odhalit nastávající menopauzu můžete také prostřednictvím domácího testu. V současnosti jsou na trhu k dispozici jedno a dvoukrokové testy, které identifikují začínající menopauzu na základě detekce koncentrace FSH. Přesnější a zároveň spolehlivější detekci dosáhnete s dvoukrokovým testem, který začínající klimakterium potvrdí až při pozitivním výsledku obou testů. Testy provádíte s týdenním odstupem v pohodlí svého domova.

Z recenzí testu...

Recenze na domácí test na menopauzu

Pokud test prokáží pozitivní výsledek, můžete se s touto zprávou vyrovnat nejdříve v soukromí. Předtím, než navštívíte lékaře můžete si pro něj připravit otázky.

Průměrná žena má při narození více než 2 miliony vajíček. Při pohlavním dospívání začíná menstruovat. Tento cyklus se u ženy zopakuje asi 500-krát za život. Při období klimakteria je počet vajíček už zhruba jen 10 – 15-tisíc.

Klimakterium není nemoc, pouze období, kterým žena prochází. Menopauza je poslední menstruační krvácení, které je řízeno vaječníky. Prodlužujícím se věkem života žen se prodlužuje i doba postmenopauzy. Ženy, které začaly menstruovat spíše mají obvykle posunut věk menopauzy na později a naopak pozdější věk první menstruace je obvykle spojen s dřívějším nástupem menopauzy. Klimakterium představuje celou přechodovou fázi. V této fázi je zvláště důležitá správná životospráva: pravidelný režim, pestrá strava, aktivní pohyb a optimistický přístup k životu.

Léčba myomů

Hysterektomie je chirurgický zákrok, který přináší výhody i rizika. Hysterektomie má vliv na hormonální rovnováhu. Lékaři ji indikují při tvorbě nezhoubných nádorů - myomů, které nelze odstranit jednotlivě. Myomy většinou způsobují silné nepravidelné krvácení, které nereaguje na léčbu. Existují 3 typy hysteroktómie:

 • Subtotální – odstraní se děloha, ale krček se ponechá.
 • Celková – úplné odstranění dělohy a děložního, vaječníky nemusí být odstraněny.
 • Radikální – při tomto druhu operace se odstraní celá děloha, krček, pochva a závěsný aparát dělohy.

Hysterektomie se využívá i tehdy, pokud trpíte následujícími zdravotními problémy:

 • přednádorové změny, počáteční stádium rakoviny,
 • endometrióza,
 • srůsty v děloze,
 • onemocnění děložní sliznice (polypy),
 • zhoubný nádor dělohy,
 • časné stádium rakoviny děložního čípku,
 • poranění dělohy,
 • neustávající krvácení po porodu,
 • vrostlá placenta,
 • chronická pánevní bolest.

Hysterektomie je radikální řešení závažných zdravotních problémů, po kterém více žena nemůže mít dítě. Pomůže jí však zbavit se silného krvácení a bolestí, stejně i stresu, který jí myomy způsobovaly. Po zhojení a odpočinku však může nadále žít i užívat si intimní život.

Jak si toto období usnadnit

Nabízíme několik dobrých rad, díky kterým se toto náročné období v životě ženy dá snadněji zvládnout:

 • Uvědomte si, že klimakterium je nezbytné období ve vašem životě. Stejně, jako byla například puberta. Procházejí si jím všechny ženy.
 • Svěřte se lékaři o svých potížích a nezanedbávejte preventivní prohlídky.
 • Nekuřte, správně se stravujte a pravidelně provádějte fyzickou aktivitu.
 • Kontrolujte si cholesterol, cukr v krvi a tlak. Pokud jste začali s nějakým typem léčby, dodržujte ji.
 • Klimakterium je ztráta plodnosti, ne života. Dělejte to, co vás baví. Popřípadě vyzkoušejte věci, o kterých jste vždy jen snili. Najděte samu sebe.
 • Odstraňte si ze života vše, co vás stresuje a přivádí do špatné nálady.
 • Léky nejsou jediná možnost. Existují mnohé čaje a bylinky, které si umíte připravit i sama doma. Vyzkoušejte šalvěj, jetel luční, ploštičník hroznatý nebo lněná semínka.
 • Svěřte se se svými potížemi. Nejste v tom sama a je důležité to vědět. Mluvte s přítelkyněmi, partnerem nebo navštivte psychologickou ambulanci.
 • Měsíční cyklus již nebude omezovat váš sexuální život. Žádná menstruace, žádné obavy z nechtěného těhotenství. Byla by škoda to nevyužít.

Nestresuje se něčím, co nemůžete změnit. Přijměte se taková, jaká jste. Užívejte si život a s případnými obtížemi a nepříjemnostmi se Poperte se zvednutou hlavou. Pouze na vás záleží, jaké bude toto období vašeho života.

Oblíbené produkty na pomoc s příznaky menopauzy


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické alternativy k menstruačním pomůckámEkologické alternativy k menstruačním pomůckám

Dnešní doba přeje ekologickým alternativám běžných pomůcek, které denně využíváme. K dispozici jsou i moderní menstruační pomůcky, o kterých vám dnes povíme více.

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamínyNa premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho...