Crohnova choroba – symptomy, diagnostika a léčba onemocnění

Přetrvávající bolesti břicha? Problémy s častým chozením na velkou potřebu a komplikace s úbytkem hmotnosti? I tyto příznaky mohou být projevem onemocnění nazývaného jako Crohova choroba. Je toto onemocnění dědičné? Jaký je průběh onemocnění? Jaké jsou její symptomy, diagnostika a následná léčba se dozvíte v našem článku.

Muž trpící Crohnovou chorobou leží v bolestech na gauči

Crohnova choroba získala pojmenování po americkém lékaři Dr. Burillovi Bernardovi Crohnovi, který spolu s kolegy Robertem Oppenheimerem a Carlem Ginzburgem uskutečnily v roce 1932 výzkum, ve kterém charakterizovaly právě projevy tohoto onemocnění. Dnes je Crohnova choroba spojována s uleceróznou kolitidou. Přestože jsou obě onemocnění zánětlivé, souvisejí s trávicí soustavou a mají dost podobné příznaky, je mezi nimi zásadní rozdíl.

Volně prodejné léky k léčbě Crohnovy choroby

Co je to Crohnova nemoc?

Jde o nespecifické zánětlivé onemocnění, které na rozdíl od uleceróznej kolitidy může postihnout kteroukoliv část trávicího systému od ústní dutiny až po konečník (tenké střevo, jícen, žaludek, tlusté střevo). Samotná ulecerózna kolitida se vyskytuje výhradně v tlustém střevě nebo v konečníku. Při Crohnově chorobě platí to, že zánět nepostihuje pouze části trávicí soustavy, ale rovněž ovlivňuje i jiné orgány jako kůže, ale i klouby, oči a problematická může být i játra či žlučník.

Tím, že jde o nespecifické zánětlivé onemocnění, není jasné, co je příčinou jeho vzniku. Podle mnoha odborníků může jít o autoimunitní onemocnění. Výzkumy totiž naznačují, že nemoc spouští právě imunitní systém, který ničí neškodné bakterie a tím vytváří prostředí pro ty škodlivé.

Střevo s Crohnovou chorobou

Zánětlivé onemocnění střev nejsou dědičnými (ani Crohnova choroba). Pouze u přibližně 15 až 20 procent případů byla zvýšena pravděpodobnost onemocnění osob, u kterých se toto onemocnění vyskytlo v rámci rodinných příslušníků. Stejně tak jsou tato onemocnění neinfekční, tedy nejsou nakažlivé.

Hlavní příznaky onemocnění

Kombinace více těchto příznaků poukazuje právě na počáteční stadium tohoto onemocnění. Jelikož má podobné příznaky rovněž ulecerózna kolitida, je někdy obtížné stanovit přesnou diagnózu. Je třeba podstoupit speciální testy a vyšetření.

 • Časté bolesti břicha (někdy silné křeče)
 • Průjmy
 • Nepřiměřený úbytek hmotnosti
 • Nechuť k jídlu
 • Zvýšená teplota
 • Lehké krvácení z konečníku
 • Zvracení
 • Opožděný růst (u adolescentů a dětí)

Výskyt tohoto onemocnění se v posledních 20 letech rapidně zvýšil zejména u mladých lidí do 30 let. Bohužel platí, že čím dříve se onemocnění projeví, tím jsou jeho projevy vážnější a léčebné procesy mají obvykle mnohem slabší účinnost.

V krajních případech může chronické zánětlivé onemocnění střev způsobit i akutní distenzy (rozšíření) tlustého střeva nebo jeho perforaci (proděravění). Ačkoli jsou tyto případy ojedinělé, řešením je pouze urgentní operace. Mnohem častěji je důsledkem zúžení střeva nebo jeho krvácení. Tento problém je nutné řešit se specialistou.

Diagnostika Crohnovy choroby

Při určování diagnózy se používá několik vyšetření. Prvotní příznaky totiž nemusí být vždy příznaky Crohnovy nemoci, resp. příznaky zánětlivých onemocnění trávicí soustavy. Vše začíná obecnou lékařskou prohlídkou. Krevní testy jsou prvotním postupem při zjišťování diagnózy. Mohou naznačit anémii, což může být důsledkem krvácení. Stejně tak krevní testy odhalí zánět v organismu. Dobře udělá lékař i v tom případě, pokud vás okamžitě pošle za gastroenterologem.

Dalším krokem je vzorek stolice, která může opět odhalit krvácení, ale i virová onemocnění způsobené infekcí. Právě vyloučení virových onemocnění je při diagnostikování Crohnovy choroby velmi důležité.

Pokud vznikne vážné podezření, že může jít o zánětlivá onemocnění střev (tlusté střevo) potřebná je kolonoskopie nebo sigmoidoskopie, což je optické vyšetření tlustého střeva a konečníku za pomoci pružné či pevné trubice. Vnitřní výstelka střeva dokáže lékaři definitivně odhalit zda jde o Chronovu nemoc nebo jiné onemocnění. Vyšetření i když znějí hrozivě, nejsou bolestivé.

Pacient s Crohnovou chorobou na vyšetření u lékaře

Provést lze i RTG vyšetření, kdy před podstoupením RTG vypijete bariový nápoj, který pokryje sliznici střeva povlakem a na RTG bude sliznice bílá, části sliznice, které bílé nejsou, budou s velkou pravděpodobností postiženy.

Zmíněné příznaky i diagnostikování Crohnovy choroby se často překrývají s příznaky uleceróznej kolitidy. Obě onemocnění patří do skupiny IBD – zánětlivé onemocnění střev.

Zvýšený výskyt u dětí a mládeže

Projevit se může v každém věku. Crohnova choroba u dětí a mládeže může napadnout jakoukoliv část trávicího traktu. Přestože je onemocnění typické spíše pro věkovou kategorii 30 a více let, dnes je často pozorována i u dětí a dospívajících. Nejčastějším problémem je ignorance příznaků onemocnění. Zda je onemocnění u dětí a mládeže nebo dospělých, symptomy i postup onemocnění je stejný. Rozdíl je však v průběhu a způsobu léčení, které stanoví lékař.

Vliv onemocnění na běžný život

Onemocnění tohoto druhu je celoživotní. Doprovázeno je klidným průběhem a následně komplikacemi, které výrazně ovlivňují fungování pacienta v běžném životě. Vývoj onemocnění je nepředvídatelný. Prognózu nelze určit přesně. Vždy jde o individuální případy. Střídat se budou zmíněné akutní stavy vzplanutí onemocnění a následně i když bude onemocnění aktivní, nebudete o něm ani vědět a příznaky mohou ustoupit.

Bolest břicha při Crohnově chorobě

Včasná léčba může do určité míry držet zánětlivou aktivitu v neutrální (stabilní) míře. Když se zánětlivý proces zvýší (těžko předvídatelné), změní se i průběh onemocnění a nastanou nežádané komplikace. Dlouhodobé užívání léků tak bude na denním pořádku. Nejednou toto onemocnění narušuje společenský, partnerský život. Omezovat vás může onemocnění iu mnohých pohybových, ale i sedavých aktivitách.

Životospráva při diagnóze onemocnění

Diagnostikování tohoto onemocnění s sebou přináší kromě komplikací i následky v podobě toho, že značně omezí vaši životosprávu. Mnoha věcí se musíte vzdát a naopak, mnohé věci je třeba změnit či přidat, protože jinak bude léčba neúčinná a komplikace budou projevovat častěji.

 • Skončit s kouřením
 • Dodržovat dietu
 • Omezení fyzické aktivity
 • Snížení stresové hladiny
 • Zvýšení příjmu vitamínu D (opalování)

Odepřít si cigaretu je pro mnohé hračka, ale pro drtivou většinu je kouření závislostí, které se jen těžko zbavují ze dne na den. Jde však o velký rizikový faktor, který způsobuje akutní stavy Crohnovy choroby.

Stravování je v průběhu onemocnění velmi podstatné. Stravování není v žádném případě příčinou vzniku tohoto onemocnění, ale pokud je Crohnova choroba přítomna, individuální stravovací plán je nutností. Dieta závisí na mnoha faktorech a na rozsahu onemocnění. Určitě by sta však měly přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů. Problematické bývají živočišné tuky a rovněž výrobky s vysokým obsahem vlákniny, hlavně ovoce, ale i zelenina, např. zelí, kapusta, salát. Proto je určení diety na lékaři, který umí stravu určit na základě toho, která část trávicího traktu je postižena. Dieta může být velmi účinným lékem.

Zvýšení vitamínu D má rovněž příznivý vliv na kontrolu Crohnovy choroby. V období, kdy je možné se ukázat na slunci, to není problém. V případě, že vitamin D pacientovi chybí, je nutné jej přidat jako doplněk stravy (tabletky). V malém množství se nachází také v těle mořských ryb.

Mořské ryby s obsahem vitamínu D

Značně musíte omezit fyzickou aktivitu. Extrémní fyzická zátěž působí na trávicí trakt negativně a má špatný vliv na propustnost střev. Určitě se vyhýbejte především silovým cvikem, kde je tělo vystaveno vysokému zatížení. Vyhýbat se stresu je v skutku těžké, ale pro pacienta s tímto onemocněním je podstatné se vyhýbat distresu (špatný stres – dobrý stres známe jako eustres). Ten vzniká při konfliktech či strachu.

Léčba onemocnění

IBD onemocnění bohužel nejsou medikamentózně vyléčitelné. To znamená, že léky vás tohoto onemocnění nezbaví. Do určité míry však včasná léčba dokáže potlačit značné příznaky a dokonce minimalizovat i komplikace. Léky tak dokáží onemocnění držet pod kontrolou. Cílem medikamentů je navození právě klidové fáze onemocnění. Prevence vůči takovým onemocněním neexistuje, protože není jednoznačná příčina vzniku.

Léčba vždy probíhá individuálně, protože v rámci Crohnovy choroby je diagnóza odlišná a stav onemocnění v jiném stádiu. Mnohé léky k léčbě tohoto typu onemocnění jsou dlouhodobě známé a účinné. Jiné byly objeveny nedávno. Medikamenty lze rozdělit do pěti kategorií.

 • Kortikosteroidy – léčiva jako budesonid, prednisolon, prednison jsou určeny pro pokročilé stádium onemocnění. Podávají se orálně, rektálně nebo prostřednictvím injekce do žíly. Nejsou však doporučené pro dlouhodobou léčbu.
 • Aminosalicyláty – balzalazid, mesalazin, sulfasalazin, olsalazin určené pro mírné až závažné fáze Crohnovy choroby. Podávají se orálně nebo rektálně.
 • Imunomodulátory – 6-merkaptopurin, metotrexát, Cyklosporin, azathioprin se používají, pokud předešlé dva způsoby léčiv nebyly účinné. Jsou náhradou za koritkosterodiy. Pomáhají potlačit přetrvávající zánět. Účinnost přichází přibližně po třech měsících léčby.
 • Antibiotika – se používají v případě, že v rámci onemocnění jsou doprovodné infekce. Metronidazol, ciprofloxacin podávané jsou injekčně nebo orálně.
 • Biologická léčba – infliximab určen pro lidi s mírnou závažností onemocnění nebo adalimumab jako náhrada za steroidní léčbu. Oba druhy medikamentů se vpravují injekčně do žíly.

Volně prodejné léky k léčbě Crohnovy choroby

Marihuana a Crohnova choroba

Časopis Clinical Gastroenterology and Heapatology uskutečnil studiu, kde zkoumal vliv konopí na symptomy Crohnovy choroby. Studie zahrnovala 21 pacientů z toho třináct mužů a osm žen. Všichni pacienti se dříve léčili "klasickou" léčbou.

Jednásť pacientů dostalo kouřit dvakrát denně marihuanu, která obsahovala 115 mg THC (účinné látky konopí). Zbytek dostal totéž, ale bez účinné látky THC (placebo). Doba testování trvala deset týdnů.

Výsledek překvapil. U 5/11 pacientů konopí s THC přispělo k přechodnému zmizení jakýchkoli příznaků. U 10/11 účastníků výrazně poklesl index aktivity Crohnovy choroby. U 3/11 účastníků THC nahradilo závislost od steroidů. Všichni pacienti zároveň uvedli, že se jim zlepšil spánek a chuť k jídlu. Důvodem příznivých účinků onemocnění může být i produkce endokanabionoidov, které pacienti Crohnovy choroby produkují v malém množství. Tím, že se produkce THC zvýšila, pomohla marihuana tlumit zánět a ustoupily symptomy onemocnění.

Zobrazit produkty v kategorií:Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Černé uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmuČerné uhlí jako lék na hubnutí i proti průjmu

Pravidelné nafukování, pocit plnosti či průjmy trápí až třetinu populace. Pomyslnou pomocnou ruku vám při takových problémech podá tzv. aktivní uhlí. Prozradíme vám, ve kterých situacích...

Střevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčbaStřevní chřipka často i v těhotenství. Projevy, příčiny, léčba

Trápí vás průjem, zvracení nebo zvýšená teplota či dokonce zimnice? To vše jsou příznaky střevní chřipky. Připravili jsme si pro vás komplexní informace o střevních virózách.

Psyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenostiPsyllium i na hubnutí. Účinky, dávkování, zkušenosti

Psyllium obsahuje vysoký podíl vlákniny. Právě díky ní je ideálním adeptem na správné fungování organismu. V našem článku si o něm řekneme vše podstatné.