Jak podpořit tvorbu mateřského mléka během kojení?

Co dělat, když ztrácím mateřské mléko? To je otázka, na kterou hledá odpověď nemalé množství kojících matek. Různými doporučeními se internet doslova hemží a zorientovat se v nich nemusí být jednoduché. Které jsou opravdu účinné? Nabízíme vám tipy na zvýšení laktace, které vycházejí ze zkušeností maminek a laktační poradkyně.

Kojení a tvorba mateřského mléka

Než se budeme věnovat konkrétním přípravkem a babským receptem podporujícím tvorbu mléka, potřebujeme vyjasnit jednu důležitou věc. Pokud technika kojení mezi matkou a miminkem nebude sladěná, dítě nebude správně sát nebo nebude pravidelně přikládané k prsu, čekání na vznik mateřského mléka bude marné.

Oblíbené produkty na podporu tvorby mateřského mléka

Co ovlivňuje tvorbu mléka?

Spuštění mléka po porodu není automatickou záležitostí. Prvním důležitým podnětem je stimulace bradavky ústy dítěte po porodu (ideálně do hodiny), kdy je jeho sací reflex nejsilnější, čímž se znásobuje předpoklad pro správné zachycení bradavky. V tomto okamžiku nezáleží na tom, zda matka má nebo nemá mléko.

Jeho tvorbu následně ovlivňuje pravidelné přikládání k prsům, a to přes den i v noci. Jde o proces, který se přizpůsobuje potřebám dítěte. Nepsaným pravidlem je dopřát dítěti to, co si vyžádá, bez ohledu na čas a množství – stanovení pravidelných časových limitů se nedoporučuje, přesto, že v minulosti tomu právě tak bylo. Pokud pije správně, mléka bude vznikat stále více.

Kojení dítěte

Proč může dojít ke snížené tvorbě mléka?

Kojení není vždy harmonické a pro některé matky má dokonce stresující charakter – předčasné obavy z techniky kojení, laktační krize. I proto se může stát, že reflex odtoku mléka se dočasně pozastaví. Pokud se dítě i nadále bude snažit pít ze zdánlivě prázdného prsu, tok mléka se obnoví. Snadno se to říká, těžší realizuje. Tehdy se hlásí o slovo pomocníci v podobě potravin (např. ovesné vločky, zelená listová zelenina, sezamová semínka aj.), bylinek, výživových doplňků apod.

Jak zvýšit tok mléka? Obnova tvorby mateřského mléka závisí na vyprazdňování prsů. Pokud nejsou vyprázdněny dostatečně, produkce se sníží. I proto je důležité kojení v nočních hodinách (pokud se dítě probudí), případně dodatečné manuálně odsátí. Úplné zastavení nastane pouze tehdy, pokud matka přestane dítě přikládat k prsům. Klesne totiž hladina hormonů řídících činnost mléčné žlázy.

Doplňující informace: Poruchy v sekreci mateřského mléka se mohou objevit také z příčin celkového vyčerpání po porodu, kvůli zvýšeným ztrátám krve při porodu, z důvodu negativních emocí po porodu, poporodní deprese aj.

Co pomáhá na tvorbu mateřského mléka?

 • Časté přikládání dítěte na prs – pokud je dítě "ochotné" opakovaně přijímat mléko, tato činnost způsobí, že ženské tělo začne na potřebu dítěte reagovat jeho zvýšenou tvorbou (i když nejde vždy o krátkodobý proces). Kojení má podle obecných doporučení probíhat bez omezování délky a frekvence, to znamená, že dítě je kojené tak dlouho, jak si žádá. Pokud již matka nemá v prsu mléko, miminko může táhnout i naprázdno (některé děti to uklidní, jiné naopak mohou znervóznět).
 • Bylinné čaje – pití čajů na podporu tvorby mléka je u maminek nejrozšířenější. Je však třeba podotknout, že není čaj jako čaj. Pokud se rozhodnete připravit si ho z "vlastního sběru", bylinky nemusí odpovídat kritériím přípravku. V tomto smyslu je lepší sáhnout po kupovaných čajích z ekologického sběru. Je však nutností pozorovat reakce dítěte, protože se může objevit nadýmání bříška. Tip: Moringa olejodárna na tvorbu mléka je stále více doporučenou bylinou. Kojení podporují i ​​jestřabina lékařská, pískavice řecké seno, benedikt lékařský, fenykl (může nafukovat), kmín, anýz aj. Vyvarujte se šalvěji, protože jí můžete docílit opak – snížení tvorby mléka.

Matka kojící své dítě

 • Laktační poradkyněsprávná technika kojení je podstatná a ovlivňuje i samotnou tvorbu mléka. Může se stát, že jeho nižší produkce donutí maminky dokrmovat děťátko, což není vždy dobrá volba, protože snížení nemusí mít dlouhodobé trvání. Proto je vhodné poradit se v tomto případě se svým pediatrem nebo laktační poradkyní. Vyhodnotí, zda jde pouze o přechodný proces, způsobený např. zvyšujícím se energetickým výdejem dítěte, nebo je tento stav způsoben jinými příčinami.
 • Homeopatika a výživové doplňky – jídelníček s dostatečným množstvím minerálů a vitamínů je během kojení alfou omegou. Tvorbu mléka však kromě potravin můžete podpořit i doplňky stravy a alternativní medicínou. Maminky takovou rychlou formu doplňování tělu prospěšných látek využívají stále častěji.

Produkty na tvorbu mateřského mléka

I babské recepty poradí, jak zvýšit tvorbu mléka v prsech

 • Vinea – podle reakcí maminek v diskusních fórech je Vinea na tvorbu mléka ověřeným a účinným tipem. Mnohé z nich řadí eliminovat bublinky v nápoji, např. mícháním. Kvůli vyššímu obsahu hroznového cukru také doporučují zředění s neperlivou minerální vodou. Gro pitného režimu však stále musí tvořit voda. Pozor! Příjem více než 4 litrů tekutin za den může snížit tvorbu mléka.
 • Polévky s jíškou – fungují účinně téměř ve všech případech. Ověřenou z mnoha je zejména zapřažená kmínová polévka. Aby vám přibývalo mléko a ne kilogramy, nezapomínejte pít dostatek tekutin, především vody. Tip: Nastrouhejte mrkev, orestujte na rostlinném oleji, přidejte hladkou mouku a kmín. Míchejte, dokud se nevytvoří "růžová mouka". Zalijte ji horkou vodou, osolte a po převržení vařte ještě 5 min. (Množství podle vlastních preferencí.)
 • Masáž prsou na tvorbu mléka – v drogerii či lékárně prodávají oleje určené přímo pro tento účel (např. mandlový s příměsí éterických olejů). Éterické oleje jsou prý stimulačním faktorem na tvorbu mléka, i proto některým maminkám v bytě voní aromalampy. Masáž působí více stimulačně.
 • Odsávání mléka – i když tato metoda vyznívá jako paradox, dokáže zintenzivnit produkci mléka. Můžete použít manuální nebo elektrickou odsávačku a po každém kojení odsát i ty poslední zbytky mléka. Ano, i to málo, co vám zbylo. Maminky radí použít odsávačku i cca 2 hod. po večerním uspání dítěte.

Ano, nebo ne?

 • Pivo – podle babiček má černé pivo podporující účinky na mateřské mléko, ovšem třeba mít na paměti, že se do něj zároveň přenáší i alkohol. Malé množství chmelového nápoje si tedy můžete dopřát, ale spíše ve formě osvěžení během letních dnů. Tip: Alternativou může být tmavé nealkoholické pivo.
 • Mléčné výrobky – možná jste se i vy setkali s názorem "kolik mléka vypiješ, tolik se ti vytvoří". Jde však více o mýtus jako skutečnost. Výrobky s obsahem mléka by měly být součástí pestré a vyvážené stravy, ale ne v podobě vydatného příjmu. Mléko totiž může způsobit nadýmání dítěte.
 • Melta – pomáhá bezkofeinová náhrada kávy, která se vyrábí z kořene čekanky, cukrové řepy, drceného ječmene a žita? Je pravdou, že všechny tipy na zvýšenou laktaci působí individuálně, ale v případě melty obzvlášť. Některé maminky si ji pochvalují, další říkají v její neprospěch. Očekávané výsledky versus žádné účinky vycházejí přibližně v poměru 1:1.

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamínyNa premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho...

Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh...