Skořice jako lék na průjem, ale i na hubnutí, vlasy, pleť i celulitidu

Věděli jste, že skořice má léčivé účinky? Ano, tato voňavá a chutná přísada, která se používá zejména na pečení nebo výrobu cukru, je ve skutečnosti i velmi silným přírodním antibiotikem.

Svitky skořice na dřevěné desce

V článku vám vysvětlíme, co léčí skořice, jaké jsou její účinky na lidský organismus a také vám doporučíme dva vybrané produkty.

Oblíbené produkty s obsahem skořice

Skořice – její charakteristika a historie

Skořice je aromatické koření, o kterém se dočtete, že má léčivé účinky na různé části lidského organismu, ale zároveň najdete i informace o tom, že při přehnaném užívání je škodlivá, ba až nebezpečná. Skořice byla známa již před více než 4000 lety a ve středověku byla po pepři nejrozšířenějším kořením vůbec.

Skořice se vyrábí z vnitřní vrsty kůry skořicovníku, což je poměrně náročný postup vyžadující velkou zručnost. Nebudeme vás zatěžovat konkrétními pracovními postupy – důležité pro vás je, že skořici si můžete koupit buď ve formě prášku (mletou), nebo jako svitky. Svitky vydrží déle a můžete je například strouhat, mletá skořice má zase silnější aroma.

Tip: Ke skořici před koupí přivoňte – čím je čerstvější, tím má silnější aroma.

Cejlonská (pravá) a čínská (nepravá) skořice

Skořice se dále dělí na dvě podkategorie. Cejlonská (C. Verum) pochází ze Srí Lanky, Madagaskaru, Indie nebo Brazílie či Karibiku. Vyznačuje se tím, že je světlejší, jemnější a má méně trpkou chuť.

Čínská (C. Cassia) pochází z Číny a jihovýchodní Asie. Je zase tmavší silnější a vyrábí se z ní většina skořicových produktů, které se prodávají v obchodech. Obě alternativy jsou si příbuzné a rozdíly v jejich složení jsou jen minimálně.

Celá skořice

Co se týče vlivu na zdraví, tak oba druhy mají své výhody – čínská skořice dokáže regulovat hladinu cukru v krvi, ale na druhé straně obsahuje zvýšené hodnoty kumarinu – látky, jejíž přílišná konzumace může být nebezpečná. Cejlonská skořice podle testů vypadá bezpečnější, ale je nutno dodat, že studie o vlivu na zdraví jsou poměrně nejasné.

Co je kumarin?

Množství kumarinu v potravinách je řádně kontrolováno a omezováno, protože nadměrná konzumace může vést až k poškození jater. Při běžných produktech problémy s kumarinem nebývají, avšak při hotových produktech a pravidelném příjmu skořice můžou vaše játra spolu s ledvinami trpět.

Množství kumarinu můžete snížit velmi jednoduchým trikem. Skořici v papírovém filtru na kávu přelijte vařící vodou. Složka redukující hladinu cukru v krvi přes vodu přeteče, ale kumarin je nerozpustný, a proto v ní zůstane. Ve specializovaných obchodech najdete skořicové extrakty, z nichž už byl kumarin odstraněn.

Upozornění: Kumarin může negativně účinkovat s léky jako aspirin, ibalgin nebo warfarin.

Účinky skořice

Skořice je silné přírodní antibiotikum, které má protizánětlivé účinky a pozitivně působí na lidskou imunitu. Dokáže snižovat hladinu cukru a k tomu i podporuje účinky inzulínu. Rovněž má vliv na kardiovaskulární systém – snižuje krevní tlak, srážlivost krve a zpevňuje cévní stěny.

Skořice v prášku

Skořice je antioxidant, účinný proti bakteriím a plísním, je to také relaxační prostředek, uvolňuje střevní plyny a také podporuje prokrvení sliznice žaludku a hojení peptických vředů. Je to skutečně univerzální pomocník.

Užívání a dávkování

Přehnaná konzumace skořice může vést k nepříjemným problémům s játry či ledvinami. Doporučené denní množství pro dospělého zdravého člověka závisí na typu skořice. Při čínské skořici je to 1 čajová lžička, při cejlonské je to cca 2,5 čajové lžičky. Je to kvůli tomu, že cejlonská skořice obsahuje až 63x méně kumarinu.

Skořici můžete do těla přijímat pomocí tobolek/tablet – v takových případech je dávkování jednoduché, protože se řídíte návodem v obalu nebo pokyny lékárníka. Dále si skořici můžete dávat k jídlu – přibližně 1 či 2x denně podle doporučeného denního příjmu.

Pokud si vaříte čaj, tak na 1 litr vroucí vody použijte 2 mírně kopcovité lžičky mleté ​​skořice. Čaj nechte vychladnout při pokojové teplotě, přeceďte ho a podle chuti můžete přidat 2 lžičky medu nebo trochu citronové šťávy. Optimální jsou 1 nebo 2 šálky denně.

Doporučené produkty

Na základě dobrých uživatelských recenzí a přijatelné ceny pro každého jsme si pro vás vybrali 2 konkrétní produkty, které by vás mohly oslovit a pomoci vám s různými onemocněními.

Shrnutí

Skořice má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus – pomáhá zejména s krevním oběhem nebo hladinou cukru v krvi. Kromě toho je přírodní antibiotikum, které je účinné proti bakteriím, plísním a virům. Je třeba uhlídat si správné dávkování a hlavně hladinu kumarinu, který může způsobit velmi nepříjemně starosti.

Oblíbené produkty s obsahem skořice

Vybíráme z katalogu


Autor článku

Jaro Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnáziu a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...