Šalvěj lékařská – tinktura i olej má účinky na vlasy, hrdlo i rány

Šalvěj lékařská nebo Salvia officinalis je čím dál tím víc známá bylinka. Má široké uplatnění, používá se jako přísada do kosmetických přípravků, jako ochucovadlo studených a teplých jídel.

Čaj z čerstvé šalvěje lékařské

Své využití má však ale také v léčitelství, v aromaterapii a ve výživových doplňcích. Proč je tak vzácná? Čtěte a dozvíte se o ní všechno podstatné.

Oblíbené produkty s obsahem šalvěje

Něco málo o šalvěji

Šalvěj je polokrem a původně pochází z jižní Evropy. Není náročná na pěstování, což dovoluje šalvěj pěstovat i doma. Je to víceletá rostlinka, tzv. trvalka, která naroste přibližně do výšky kolem 60 cm. Šalvěj má nafialovělé kvítky a kvete začátkem léta (květen, červen). Pro léčivé a kulinářské účely se sbírají listy šalvěji přibližně 2-krát do roka. Ty se zpracovávají sušené nebo čerstvé. Květy se využívají k přípravě šalvějového octa.

Látky, které obsahuje

Šalvěj se využívá v alternativní medicíně, v lidovém léčitelství a ve farmacii, protože soubor látek, které obsahuje společně fungují jako jeden "léčivý orchestr" – jsou ve vzájemné synergii, navzájem se doplňují a podporují. Toto přírodní složení šalvěji je sestaveno z následujících látek:

 • Fytoestrogeny = které se svými účinky v lidském těle podobají na lidské pohlavní hormony. Proto je šalvěj účinná při odstraňování komplikací s menstruací, s menopauzou. Jsou to látky, které posilují plodnost obou partnerů.
 • Flavonoidy = jsou látky v rostlinách, které mohou za jejich zbarvení. Na člověka působí jako silné antioxidanty, mají protizánětlivé a protirakovinné účinky. Chrání a podporují kardiovaskulární systém a celkově zbavují tělo od bakterií.
 • Saponiny = jsou látky, které chrání rostliny před mikroby a houbami, způsobují nahořklou chuť rostlin. V těle člověka upravují resp. snižují hladinu špatného cholesterolu, zabraňují korozi cév, zvyšují imunitu a jsou součástí mnoha vakcín.
 • Vitamíny a minerály = A, B1, B2, B3, B6, C, E, K; draslík, vápník, měď, železo, hořčík, mangan, zinek, selen, kyselina listová.
 • Jiné = vláknina, sacharidy, bílkoviny, lipidy, lutein atd.

Benefity Šalvěje lékařské

Šalvěj má mnoho léčivých účinků, které lze využívat na vnější i na vnitřní zdravotní potíže. Na vnitřní použití se s ní léčí mnohé nemoci a při vnějším hojí různá zranění, rány, štípnutí hmyzem.

Šalvěj a angína, nebo chřipka

Mnoho lidí ji používá při nachlazení a chřipce, zda při angíně, kdy se pije čaj připravený ze šalvěji, nejlépe 2-x denně. Může se používat i jako kloktadlo, protože díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům odstraňuje zánět, infekce (bílé povlaky) a bolest v krku. Urychluje průběh onemocnění a uzdravení.

Šalvěj pro ženskou a mužskou plodnost

Díky fytoestrogenům, které obsahuje, dokáže pravidelné pití šalvěji regulovat menstruační cyklus, odstranit předmenstruační bolesti, zmírňuje příznaky menopauzy a protože má protipazické účinky, i bolest v oblasti bříška a křížů. Přestože se nedoporučuje pít těhotným a kojícím ženám, před početím zvyšuje plodnost obou partnerů a to tak, že prokrvuje celou pohlavní soustavu.

Šalvěj lze užívat ve více formách (čaj, tinktura, kapky či šalvějový esenciální olej)

Šalvěj na nervy

Jedním z mnoha účinků je i schopnost šalvěji uklidnit váš nervový systém, zbavit vás nadbytečného stresu. Vlastně jde o to, že prostřednictvím šalvějí se snižuje tvorba produkce stresových hormonů a vy se můžete snadněji koncentrovat, uvolnit a vnímat realitu objektivnější. Přes psychiku a klidnější náladu navozuje i lehčí usínání.

Šalvěj a cukrovka

Byly provedeny výzkumy, které dokázaly, že šalvěj dokáže snížit hladinu cukru v krvi. Důležité je však vedle léčbě cukrovky konzultovat pití čaje ze šalvěje s lékařem, který nařídí častější sledování cukru a popřípadě upraví užívání léků nebo dávkování čaje. Z důvodu schopnosti snížit cukr se nedoporučuje šalvěj před plánovanou operací minimálně 2 týdny.

Další účinky

 • Snižuje hladinu cholesterolu a čistí cévy,
 • zlepšuje krevní oběh,
 • zvyšuje průtok krve v reprodukčních orgánech, čímž zvyšuje potenci,
 • reguluje správnou produkci pohlavních hormonů,
 • má protizánětlivé účinky,
 • pomáhá léčit močové cesty a problémy s měchýřem,
 • podporuje imunitu,
 • zpomalují stárnutí buněk a tedy i samotné stárnutí,
 • je účinná v boji proti Alzheimeru,
 • snižuje riziko rakoviny plic,
 • odstraňuje nadměrné pocení se během dne i v noci,
 • podporuje trávení – odstraňuje žaludeční potíže, zácpu, zvracení, nadýmání, plynatost,
 • zmírňuje vypadávání vlasů,
 • léčí kožní onemocnění,
 • snižuje tvorbu mateřského mléka,
 • podporuje psychiku člověka.

Formy

Vzhledem k tomu, že žijeme v uspěchané a pohodlné společnosti, existují různé provedení šalvěji a to pevné (tabletky) nebo tekuté (tinktury, kapky, čaje...). Některé formy jsou účinnější, některé pohodlnější. To kterou si zvolíte závisí na vás a na vašem léčebném cíli.

Šalvěj jako čaj

Čaj ze šalvějí si můžete koupit sypaný nebo porcovaný. Nejlepší a nejsilnější volbou v oblasti čaje je, pokud si bylinku vypěstujete doma a z ní si připravíte čaj. Ze sušených listů si můžete udělat i odvar, zápar nebo kloktadlo, které můžete použít i jako obklad. Při přípravě odvaru šalvěj nelúhujte více než 15 min.

Šalvěj jako tinktura nebo kapky

Jako tinktura nebo kapky

Výhodou tinktury a kapek je, že ačkoli si ji umíte v takové podobě zakoupit v různých obchodech, které fungují na principu homeopatie, můžete si ji připravit i doma. Je velmi silná, dávkuje se většinou 2x denně před jídlem spolu s vodou. Připravíte si ji tak, že 50 gramů sušené nebo čerstvé šalvěji zalijete kvalitním, silným alkoholem, nejlépe domácí pálenkou a necháte 14 dní odstát. Přecedíte a můžete používat.

Výživové doplňky a tabletky

Šalvěj se prodává i jako samostatné tabletky nebo jako součást složení výživového doplňku. V této formě se využívá hlavně sušený extrakt, tedy z rostliny se vytáhne to nejlepší, co se pak vloží do tabletek. Nejčastěji jde o pilulky na podporu potence nebo pilulky na menstruační potíže, močové záněty či cucavé pastilky na hrdlo.

Vybíráme z katalogu

Dávkování

Šalvěj lékařskou v jakékoli formě a v jakémkoliv přípravku nebo v tabletách, užívejte podle pokynů uvedeném na obalu. Pokud si připravujete v domácím prostředí čaj z vlastní bylinky, nepřekračujte více než 2 šálky denně. Při odvaru max. 1 hrnek denně.

Důležité: Čaj se pije v pravidelných časových intervalech, vždy po jistém čase (zvláště po 3 týdnech) se doporučuje týdenní pauza a následné pokračování léčebné kúry.

Šalvěj a těhotenství – šalvěj obsahuje látku "tujon", která je jedovatá a v nadměrném množství způsobuje problémy jako jsou záchvaty, poškození jater, snížení produkce mateřského mléka. To jsou důvody proč se šalvěj nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení.

Šalvěj a děti – většina přípravků ze šalvěje se nedoporučuje podávat dětem bez dohledu lékaře. Výjimkou jsou cucavé pastilky na bolest v krku. Čaj připravujte jen podle potřeby v době chřipky a nachlazení, dávkování určí lékař.

Vedlejší účinky

Šalvěj lékařská je bylinka jako každá jiná. Znamená to, že s ní zacházejte opatrně, nepřehánějte to s ní. V nadměrném množství působí jako toxin. Mohou se objevit žaludeční potíže, zvracení, vysoký krevní tlak, záchvaty. Abyste se vyhnuli komplikacím dodržujte následující zásady:

 • neužívejte šalvěj v těhotenství a při kojení – může zastavit tvorbu mléka,
 • pokud jste diabetik, při užívání šalvějí si kontrolujte hladinu cukru v krvi – může výrazně klesnout,
 • nikdy nepřekračujte maximální denní dávku,
 • neužívejte šalvěj s alkoholem,
 • neužívejte šalvěj min. 2 týdny před operací.

Šalvěj a její pěstování

Pěstování šalvěje na našem území není ničím výjimečným. Mnozí lidé ji mají v zahradách jako součást skalek, ale i v bytech na balkónech nebo přímo uvnitř. Plní estetickou i léčitelnou funkci. Mezi základní pravidla úspěšného pěstování patří zajištění tepla; nesmí být vystavována extrémnímu slunci, ale ani neustálému stínu; zalévat se má podle potřeby a chraňte ji před mšicemi a škůdci.

Zkušenosti s užíváním Šalvěje

Zjistili jsme, že šalvěj užíváte při rozličných potížích. Používáte ji nejen k léčení, ale i např. k odstranění nepříjemného pachu z bot tak, že lístky nebo sáček čaje, umístěte do bot. Vraťme se však zpět k jejím účinkům. Mnohým z vás pomáhá šalvěj zbavit se chřipky, nachlazení a bolesti v krku. Používáte ji i na čištění ústního prostoru či jako dezinfekci rány po vytržení zubu. Pozitivní ohlasy máte i s pitím čaje na předmenstruační potíže. Některé dámy ji používají i jako čistící pleťovou vodu, která pleť čistí a zbavuje nepříjemného akné.

Oblíbené produkty s obsahem šalvějePřidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...

Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?Jak správně měřit tělesnou teplotu pod paží, v ústech či konečníku?

Tělesnou teplotu můžete měřit na různých částech těla, přičemž pro každé místo měření je horní hranice normální teploty mírně odlišná. Jak potom správně změřit teplotu? Dozvíte se v...