Rybí olej je výborný pro děti i těhotné ženy. Účinky, cena, zkušenosti

Určitě si všichni pamatujete jako nám rodiče říkali, že ryby a rybí olej jsou zdravé. Nepatří sice mezi žádnou vyhledávanou delikatesu, ale je opravdu zdraví prospěšný.

Rybí olej s obsahem omega 3 mastných kyselin

Je tomu tak proto, že obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vyrobit. Na tyto kyseliny jsou bohatší ryby ze slaných moří než ty sladkovodní. Jsou to zejména makrela, sleď, pstruh, tuňák, losos, sardinky, šproty. Zmíněné kyseliny však obsahují i tresčí játra či velrybí tuk. Ale kdo v našich podmínkách může konzumovat takové ryby alespoň dva až třikrát týdně?

Tekutý rybí olej či rybí olej v kapslích seženete například v zdravém eshopu ✅ prozdravi.cz!

Rybí olej v tabletách i tekuté formě

Konzumace rybího oleje

Rybí olej má historii spjatou s rybolovem. Dlouho se však nepoužíval právě kvůli chuti. Nová kapitola tohoto oleje se začala psát, když norský farmaceut v 19. století zjistil, že lidé na norském pobřeží mají nižší výskyt nemocí.

Toto se potvrdilo i u Eskymáků, kteří měli výrazně nižší podíl infarktů a srdečních chorob. Na trhu jsou dostupné doplňky stravy v podobě rybího oleje nebo tablet, kterými si lze zajistit jednoduchý příjem blahodárných omega 3 kyselin.

V posledních desetiletích se pracovalo na tom, aby rybí olej ztratil špatnou chuť a byl přijatelný k jídlu, což způsobilo jeho obrovský rozmach. K dispozici jsou dokonce i ochucené verze (například ✅ rybí olej z tresčích jater s citrónovou nebo ✅ s ovocnou příchutí) a přírodní rybí oleje zbavené zápachu po rybách (například ✅ Rybí olej nutraceutical Omega 3 HP natural). O pozitivních účincích rybího oleje se mluví stále více. Proč je tomu tak?

Složení rybího oleje

Jak je zmíněno výše, tak rybí olej je především bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které si naše tělo neumí samo vytvořit, ale potřebuje je. Kromě tohoto je rybí olej bohatý zdroj vitamínu A a D a obsahuje také menší poměr omega-6 mastných kyselin. Hlavními funkčními látkami jsou EPA a DHA (kyselina eikosapentaenová a dokosahexaenová), které přispívají ke správné funkci srdce. Příznivou účinek na naše tělo má 250 mg těchto látek, což obsahuje jedna čajová lžička oleje na celý den.

Účinky rybího oleje

Existuje poměrně široká škála účinků a toho, na co je dobrý rybí olej:

 • přispívá k vyrovnané hladině vápníku,
 • udržuje zdravé zuby a kosti,
 • zajišťuje správné fungování svalů,
 • rybí olej je dobrý na imunitu a podporuje imunitní systém,
 • udržuje zdravou pokožku,
 • prospívá dobrému zraku,
 • napomáhá k zdravým kloubem,
 • zabezpečuje dobrý trávicí systém,
 • snižuje vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak,
 • podporuje vylučování žluči,
 • prevence a léčba kardiovaskulárních onemocnění,
 • je to vynikající prevence proti vzniku cukrovky, osteoporózy a aterosklerózy,
 • zklidňuje nervový systém,
 • eliminuje kožní onemocnění,
 • upravuje menstruaci a zmírňuje bolesti, křeče a silné krvácení,
 • je dobrým podpůrným prostředkem při hubnutí,
 • esenciální kyseliny v rybím oleji jsou důležité pro funkci mozku a tím mohou zpomalit úbytek kognitivních funkcí (Alzheimerova choroba),
 • pomáhá zabíjet různé druhy rakoviny včetně rakoviny tlustého střeva, prostaty a prsu,
 • napomáhá kvalitě vlasů – zmírňuje suchou pokožku.

Je rybí olej vhodný i pro děti a těhotné ženy?

Ano, je. Rybí olej se v těhotenství může užívat a také je vhodný i pro kojící matky. Jeho dávkování byste ale v tomto případě měly snížit na polovinu. Rybí olej pro děti je vhodný od tří let. Dávkování se odráží od věku dítěte. Dětem od tří let se doporučuje polovina čajové lžičky a od šesti let celá čajová lžička. Užívání rybího tuku dětmi se doporučuje konzultovat s lékařem. Rybí olej je tedy při dodržování předepsaného dávkování vhodný pro všechny.

Jak se rybí olej užívá a dávkuje?

Rybí olej se doporučuje konzumovat po jídle, aby se rychleji a lépe rozložil – spolu s jídlem. Pokud byste si ho dali před jídlem, tak by se déle vstřebával a trávil. Pokud si dáte rybí tuk po jídle, tak nakopne trávení a lépe vstřebává vitamíny nacházející se ve stravě. ✅ Klasický tekutý rybí olej se konzumuje jen jedenkrát za den a ideální po snídani nebo po večeři. Užívá se jedna čajová lžíce. Výjimku tvoří děti a těhotné (kojící) ženy zmíněno výše. Dávkování by mělo dodržet. Co se týče ✅ kapslí – na trhu najdeme různé verze. Některé se užívají pouze 1x denně, jiný výrobci doporučují užívat i 2 až 3 kapsle denně. Přesné dávkování najdeme vždy na obalu výrobku.

Rybí olej v tabletách

Vybíráme z katalogu

Má rybí olej nežádoucí nebo vedlejší účinky?

Při rybím oleji je velmi důležité dodržovat dávkování. Je tomu tak proto, že jako jeden z mála olejů má i negativní účinky, pokud byste dávkování přehnali. Pokud by tomu tak bylo, tak při předávkování může rybí olej způsobit:

 • Krvácení – omega-3 mastné kyseliny a více tuků ředí krev. Při zvýšeném příjmu rybího oleje lze zředit natolik, že způsobí to, že rány budou více krvácet a zhorší se srážlivost krve.
 • Vyšší cholesterol – pokud konzumujete rybí olej podle dávkování, tak snižuje cholesterol. Musíte ale omezit příjem tuků z jiných zdrojů. Nezapomínejte, že rybí olej je také tuk. Proto pokud konzumujete tučná jídla a k tomu byste užívali i rybí olej, tak to může vést k přibývání a zvýšenému cholesterolu.

Při hubnutí je rybí tuk doporučený pouze jako doplněk stravování. Je tomu tak proto, že sám o sobě nezpůsobí to, že zhubnete. Rybí olej vám ale nastartuje trávení a při správné kombinaci cvičení, vyvážené stravy a rybím olejem dosáhnete očekávaný efekt spíše než bez něj. Při hubnutí a užívání rybího oleje nezapomeňte dodržovat pitný režim.

Nezapomeňte na to, že rybí olej je tuk. A i přes omega 3 mastným kyselinám, vitaminu A a D je třeba dodržovat dávkování a omezit přísun ostatních tuků!

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny

Rybí olej se doporučuje skladovat v chladničce a spotřebovat do tří měsíců. Jak je výše zmíněno, rybí olej nemá nežádoucí účinky při správném dávkování. Pokud to však s ním přeženete, tak nežádoucí účinky se projevují ve formě gastrointestiálního symptomů jako například říhání, průjem nebo špatné trávení.

Kde koupit rybí olej a kolik stojí?

Při kupování rybího oleje se soustřeďte především na kvalitní výrobky, které mají nejvyšší koncentraci EPA a DHA. Zkontrolujte také garanci kvality (Certifikát výroby). Ideální je, pokud rybí olej uvádí alespoň 2 gramy EPA/DHA, což je potřebné množství k zajištění slibovaného efektu. Rybí olej najdete v bioobchodoch, kamenných prodejnách nebo na internetu.

Rybí olej se dá samozřejmě koupit i v online lékárně. Co se týče výběru konkrétního produktu, upřednostněte raději kvalitu za vyšší cenu. Rybí olej se nejčastěji kupuje jako pilulky nebo jako samotný olej. Kapsle rybího oleje se dají koupit v různých baleních a 150-tabletové balení stojí průměrně 250 Kč. Cena rybího oleje v tekuté formě je průměrně 250 Kč za 250 ml oleje.

TOP 3 na Heurece

V době psaní tohoto článku jsou nejprodávanějšími produkty výrobky:

Rybí olej se dá koupit nejen samostatně, ale také s přídavky. Standardně koupíte rybí olej s vitamínem D. Největší obsah vitaminu D obsahuje rybí olej z tresčích jater.

Věděli jste, že seženete i rybí olej pro psy a kočky? Doporučuje se také jako doplněk stravy a slouží ke zlepšení pokožky a lesklou srst. Je vhodný rovněž jako pro lidi - právě kvůli omega 3 mastným kyselinám.

Zkušenosti s rybím olejem

Recenze na rybí olej jsou obecně pozitivní. Připisují se mu pozitivní účinky při bolesti hlavy, ale zejména slouží skvěle na snížení cholesterolu. Rovněž jsou pozitivní ohlasy při srdečních potížích nebo jako doplněk stravy pro děti či při cvičení.

Recenze a zkušenosti s rybím olejem Möller´s na Heurece

Negativní recenze se v diskusích objevuje pouze v souvislosti s tím, že pokud si kupujete olej a ne kapsle, tak má mnohdy zápach. Při doporučené jedné lžíci tekutého rybího oleje se to ale dá vydržet. Rybí olej lidé doporučují pojíst, aby zmizel zápach při případném říhání.

Rybí olej v tabletách i tekuté formě

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Biopharma Norsk Tran norský rybí olej s citrónovou příchutí – recenzeBiopharma Norsk Tran norský rybí olej s citrónovou příchutí – recenze

Biopharma Norsk Tran je rybí olej s obsahem omega-3 mastných kyselin a vitamínů, který posiluje imunitu, zlepšuje zdraví srdce. O všech jeho účincích se dozvíte v recenzi.

Eukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařováníEukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařování

Eukalyptové listy a olej jsou charakteristické svou silnou mentolovou vůní. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Jaké je jeho využití?

Kokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejemKokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejem

Kokosový olej se velmi dlouho používal k vnějšímu použití (na pokožku, pleť nebo vlasy), populární je však i pro vnitřní použití (na vaření nebo jako doplněk stravy). Je vhodný pro...