Nejlepší vitamíny pro děti z lékárny? I přírodní jsou kvalitní

Určitě to znáte – přesvědčit děti, aby jedli dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, je často nadlidský úkol. Pro zdravý vývin v období růstu jsou ale vitamíny důležité – pomocnou ruku v tomto směru umí podat i vitamínové výživové doplňky.

Nejlepší multivitaminy pro děti z lékárny

V článku vám objasníme, s čím jednotlivé doplňky dětem pomohou, jaké jsou zkušenosti s jejich užíváním a jaká je jejich přibližná cena. Zároveň vám představíme 3 nejoblíbenější vitamínové doplňky pro děti.

Oblíbené vitamíny pro děti

Vitaminové doplňky nenahradí pestrou stravu

Období dětství je čas, kdy si dítě buduje kromě jiných i stravovací návyky. Ne každý rodič dokáže dítě přesvědčit, aby snědlo to, co mu nechutná, ale nahrazovat toto úsilí každodenním servírováním vitamínů v umělé formě také není dobrý nápad.

Žádný vitamínový doplněk totiž neobsahuje všechny látky potřebné pro zdravý vývoj dítěte. V ovoci a zelenině najdete kromě vitamínů desítky zdraví prospěšných látek, které mají navíc přirozenou formu.

Přesto nacházejí vitaminové doplňky opodstatnění v mnoha případech. Může jít o situace, kdy dítěti neumíte poskytnout pravidelnou a vyváženou stravu, když dítě trpí problémy s trávením nebo jeho trávicí soustava nedokáže některé potraviny zpracovat, případně když má dítě chronické zdravotní problémy, které organizmus vyčerpávají a ten potřebuje vitamínů více. Přijdou vhod i v zimním období, kdy čerstvé zeleniny a ovoce není dostatek.

Vybíráme z katalogu

Citlivý dětský žaludek a vitaminové doplňky

Pro některé z nás dospělých je běžné, že se "dopujeme" různými výživovými doplňky, i nejslabší bolest hlavy utišit analgetiky a při prvních projevech chřipky saháme po vysokých dávkách umělých vitamínů.

Dětský žaludek i celý organismus je ale mnohem citlivější, proto byste měli předem znát složení vitaminových doplňků, které dětem podáváte. Mezi potenciální nežádoucí látky v nich patří např. přidaný cukr, který nepříznivě působí na zuby (zvláště v kombinaci s kyselinou citrónovou, která je také častou složkou). Náhrady umělými sladidly také nejsou nejlepší – některé z nich se při vysokých dávkách mohou usazovat v těle. Nevhodnou látkou je i benzoan sodný (konzervant), při kterém je podezření, že může zhoršit astmatické onemocnění a vyvolat hyperaktivitu v kombinaci s umělými barvivy.

Vybíráme z katalogu

Nejen vitamin C je pro děti důležitý

Právě vitamín C je nejznámějším, ale zdaleka ne jediným potřebným vitamínem pro fungování organismu. Je to silný antioxidant a má klíčový vliv na tvorbu bílých krvinek a tím i na funkci imunitního systému. Kromě něj lidské tělo potřebuje pro svou správnou funkci a vývin i mnohé další látky.

Nejvýznamnější vitamíny a látky potřebné pro dětský organismus:

  • Vitamín A – je potřebný pro růst a vývin těla, zejména pro zdravé kosti a zuby. Má přímý vliv na dobrý zrak (je základem pro tvorbu fotosenzitivního pigmentu pro oči) a chrání sliznice před infekcemi. Jeho zdroji jsou např. játra, mléko, sýr, žloutky, žlutá a oranžová zelenina (např. mrkev či sladké brambory).
  • Vitamíny skupiny B – pomáhají správné funkci metabolismu, mají vliv na oběhový systém a také výrazný vliv na mozek a nervový systém. Dokáží napomoci soustředění a uklidnit mysl a patří i mezi důležité vitamíny na nehty pro děti (udržují nehty pevné). Hlavním zdrojem vitamínů B jsou maso, ryby, ořechy, vejce, luštěniny, mléko či sýr. Vitamín B12 získáváme zejména z masa a vajec – právě to je důvod, proč ho děti odmítající maso mívají nedostatek.
  • Vitamín D – jeho nejdůležitější funkcí je ukládání vápníku do kostí. Má také pozitivní vliv na zdravé vlasy, pokožku, prevenci i léčbu rakoviny, úroveň krevního tlaku a hladinu inzulínu. Vitamin D vzniká v kůži při procesech vyvolaných ozářením sluncem – v zimě jej tedy všichni máme méně. V mateřském mléce ho nenajdete, proto ho kojenci potřebují doplňovat (pro ně je nejvhodnější ve formě kapek). V dostatečné míře se vyskytuje pouze v pár druzích potravin (sledu, tuňák, rybí tuk, kakaové máslo), v menší míře ho najdete i v lososech, sardinkách, vaječných žloutcích či houbách.
  • Vitamín E – je účinným antioxidantem (čím příznivě působí na imunitní systém), podporuje funkci krevního oběhu (zabraňuje srážení krve), podporuje tvorbu červených krvinek a růst svalové hmoty. Rovněž zpomaluje stárnutí a podílí se na metabolismu polynenasycených mastných kyselin. Najdete ho zejména v ořeších a mandlích a také v semenech a olejích z nich (např. slunečnice).
  • Železo – je důležitou součástí hemoglobinu v červených krvinkách, který transportuje kyslík z plic do buněk. Také je důležité pro budování svalů a je součástí enzymů zabezpečujících detoxikaci organismu a ochranu před volnými radikály. Najdete ho v červeném mase, drůbeži, rybách, játrech, luštěninách a v celozrnných obilovinách. Zastoupení má i v ořechách, dýňových, slunečnicových, sezamových a lněných semenech i v sušeném ovoci.
  • Vápník – je základní stavební jednotkou kostí i zubů. Má ale vliv i na činnost srdce, svalů, nervů i srážlivost krve. V případě nedostatečné hladiny v krvi ho organismus do ní doplňuje z kostí. Nejvydatnějším zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky. Najdete ho např. i v máku, lískové oříšky, vlašských ořechách, sóji či minerálních vodách.
  • Vláknina – měla by být základem jídelníčku každého člověka. Má nezastupitelný význam pro správné fungování trávicí soustavy člověka. Dokáže zpomalit vstřebávání cukrů z potravy, díky čemuž bude dítě déle syté a nebude mu kolísat hladina cukru a inzulínu v krvi. Vláknina také dokáže snížit hladinu cholesterolu. Bohužel nejvíce vlákniny najdete právě v těch potravinách, které dětem nechutnají – zejména v zelenině a v některých druzích ovoce, v ořechách, celozrnných obilovinách a pod.

Samozřejmě, tyto vitamíny jsou důležité i při dospívajících a dospělých lidí, s přibývajícím věkem však jejich doporučená denní dávka roste.

Top 3 nejoblíbenější vitaminové doplňky pro děti

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnostSanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnost

Dezinfekční gel na ruce je výbornou pomůckou, jak se zbavit virů a bakterií po návštěvě WC či po chytání se klik na veřejných místech. Vyzkoušeli jsme Sanytol gel na dezinfekci rukou.

Jak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjdeJak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjde

Několik průzkumů ukázalo, že mytí rukou pro některé není až takovou samozřejmostí. Podívejte se, jak můžete pomocí obyčejného mýdla a vody snížit riziko infekční či virové nákazy až o...

Nejlepší Dezinfekční gel na ruce. Recenze chválí antibakteriální Dettol a SanytolNejlepší Dezinfekční gel na ruce. Recenze chválí antibakteriální Dettol a Sanytol

Antibakteriální gely jsou gely na bázi alkoholu, který poskytuje účinnou dezinfekci před mikroby nacházejícími se na pokožce rukou. Jaké účinné jsou a je vůbec vhodné je používat? Pojďme...