Nejlepší Dezinfekční gel na ruce. Recenze chválí antibakteriální Dettol a Sanytol

V posledních dnech zaznamenali supermarkety a lékárny zvýšený zájem o antibakteriální gely a mýdla, což v praxi znamená, že regály v obchodech zejí prázdnotou. Nejprve roušky, nyní dezinfekční gely – ano, i toto je důsledek strachu a paniky z koronaviru COVID-19.

Antibakteriální gely – složení, účinnost

Jaké účinné jsou však antibakteriální gely a je vůbec vhodné je v tomto čase používat? Pojďme se na to podívat.

Hledáte vhodný dezinfekční gel na ruce? V ✅ online lékárně Lékárna.cz najdete různé produkty na dezinfekci rukou, které vám budou nápomocné.

Jak fungují antibakteriální čisticí gely

Antibakteriální čistící gely jsou gely na bázi alkoholu, který poskytuje účinnou dezinfekci před mikroby nacházejícími se na pokožce rukou. Tyto gely jsou běžně dostupné v lékárnách, drogeriích a supermarketech, ale nebylo to vždy tak. Dezinfekční gely se zpočátku využívaly pouze ve zdravotnických zařízeních v případech, že zdravotnický personál neměl k dispozici vodu a mýdlo na umytí rukou. Mezi širší veřejnost se tyto gely dostali zejména v roce 2009, kdy vypukla epidemie prasečí chřipky H1N1. Na cestě do práce, ve škole, v prostředcích veřejné dopravy či v obchodech jednoduše nemusíme mít neustále k dispozici tekoucí vodu a mýdlo, proto se stalo používání takových gelů nesmírně populární.

Antibakteriální gely obvykle fungují na bázi alkoholu. Ten zabírá v případě, pokud jej gel obsahuje minimálně v množství 60%, ale obecně tyto gely mají 60 – 95% alkoholové složky. Některé gely obsahují jako antibakteriální složku triclosan, který sice dezinfikuje, ale zároveň si na něj bakterie vytvářejí rezistenci, umožňuje jim zmutovat a vytvořit tak jakési superbakterie, které se stávají vůči antibiotikům odolné. V USA je například použití této látky v dezinfekčních gelech zakázáno. Přírodní čistící gely zas nabízejí ve složení aloe vera a další přírodní látky, které nemusí být vůči mikrobům tak účinné jako alkohol.

Dokáží si antibakteriální gely poradit s koronavirem?

Antibakteriální gely na bázi alkoholu nedokáží zničit úplně všechny mikroby a viry. Například norovirus zda rhinovirus alkohol nedokáže eliminovat. Koronavirus patří k typu virů, který dokáží antibakteriální gely zničit. V těchto dnech, kdy jsou antibakteriální gely beznadějně vyprodáno, však po internetu kolují různé zaručené návody, jak si sanitační gel vytvořit doma. Netřeba zapomenout, že aby gel skutečně účinkoval, potřebuje obsahovat minimálně 60% alkoholu a namíchat takový gel vůbec není jednoduché. Vytvářením si vlastních antibakteriální gelů si tak můžete spíše uškodit, pokud vytvoříte falešnou představu ochrany před viry, ale gel nebude dostatečně účinný.

Antibakteriální gel je vhodný jako prevence před koronavirus

Kdy je vhodné je použít a kdy ne

V době epidemie koronaviru se za nejdůležitější preventivní opatření považuje časté mytí si rukou vodou a mýdlem. Antibakteriální gely je vhodné použít vždy tehdy, pokud k těmto zdrojům přístup nemáme. Jde tedy například o cestování, přesouvání se prostředky veřejné dopravy, na veřejnosti, v obchodech, před konzumací potravy mimo domu a podobně. Gely můžeme použít i pro zvýšení ochrany po běžném umytí si rukou.

Antibakteriální gely bychom však v žádném případě neměly používat výhradně, jako náhradu za mytí rukou mýdlem. Alkohol obsažený v gelech pokožku vysušuje a častým používáním může způsobit podráždění a drobné ranky, které znamenají pro viry vstupní bránu. Gelem nenahrazujte mytí rukou, pokud máte na rukou viditelnou špínu, mastnotu či chemické látky. Časté mytí dezinfekčními prostředky také zabíjí nejen škodlivé viry a bakterie, ale i ty mikroby, které lidské tělo přirozeně potřebuje.

Jak si antibakteriální gel vybrat

Z množství produktů v supermarketech a obchodech je někdy těžké si vybrat, i když v těchto dnech řešíme spíše opačný problém – prázdné regály. Dezinfekční gely si však stále můžete zakoupit v některých kamenných a internetových prodejnách. Na co se tedy zaměřit? Jak již bylo zmíněno, účinnost gelu zaručuje právě alkohol. Ten najdete nejčastěji v podobě etanolu nebo v kombinaci s isopropanolem. Na to, aby gel splnil svůj účel, musí být obsah alkoholu nejméně 60%. Na trhu najdete 60 až 95% alkoholové složky. Neznamená to však, že čím vyšší množství alkoholu, tím lepší účinek.

Čištění rukou antibakteriálním gelem

Gel obsahuje totiž i vodu, která je pro správný účinek nutná, a další složky, jako například gel z aloe vera, panthenol, vitamin E či esenciální oleje. Ty mají za cíl pokožku vyživit, hydratovat a eliminovat tak vysušování alkoholem. Tyto složky nejsou při výběru klíčové, ale pomohou vám rozhodnout se, pokud máte suchou a citlivou pokožku nebo chcete, aby gel používalo dítě. Pro ně jsou však i speciální géliky, které jsou k jemné dětské pokožce citlivější.

Složka, které byste se však měli vyhýbat, je triclosan, který může způsobit více šarapaty, jak pomoci. Pokud nechcete, aby si bakterie, jako např. E.Coli či Salmonella, vytvořili rezistenci na antibiotika, sáhněte raději po ověřených gelech na bázi alkoholu. S touto látkou jsou spojovány i další zdravotní rizika, proto by měla být volba jednoznačná. Pozor si dejte i na různé přírodní gely, parfémované gely a hand-made gely, které možná určité procento alkoholu obsahují, ale ne v dostatečném množství, a přednost mají jiné látky, jako rostlinné extrakty, esenciální oleje a přírodní gely. Zatímco tyto gely mohou do jisté míry fungovat, určitě nezaručí stejnou ochranu, jako gely s 60 a více % alkoholu.

Jak je správně používat

Při používání antibakteriálních gelů rozhoduje nejen množství, ale i technika používání. Nepatrné množství gelu nedezinfikuje ruce dostatečně, příliš mnoho gelu je zbytečně vysušuje. Kolik je tedy akorát? To závisí na konkrétním výrobku a instrukcí na obalu. V rámci techniky si třeba uvědomit, že nestačí gel natřít na vnitřní stranu dlaní, ale je třeba ho rovnoměrně rozetřít jako dovnitř, tak i do vnější části dlaní a také mezi prsty. Právě to je oblast, na kterou se obvykle zapomíná, přestože ve vlhkých záhybech prstů vzniká ideální prostředí pro množení bakterií. Gel třeba do dlaní vmasírovat, dokud se nevstřebá a necítíte opět sucho.

Pozor na děti

Dnes je na trhu množství antibakteriálních gelů pro děti, v krásných obalech a s vábivými vůněmi. Pěkné barvy a příjemné vůně děti přirozeně láká k ochutnávání či olizování těchto látek. Proto je velmi důležité tyto gely používat pouze pod dohledem dospělé osoby. Konzumací gelu, ve které se ideálně nachází 60 – 90 % alkoholu, si totiž mohou děti způsobit otravu alkoholem.

Shrnutí: Mýdlo a voda nebo antibakteriální gel?

Odborníci se shodují, že v čase virové epidemie, a to se netýká jen koronavirus, ale i běžné chřipkové sezóny od listopadu do dubna, je vhodné používat oba způsoby hygieny. Platí tyto zásady:

  • Kdekoliv je to možné, umyjte si ruce vodou a mýdlem, ne antibakteriálním gelem. Vyhnete se tak neustálému ničení i dobrých bakterií.
  • Mytí rukou vodou a mýdlem by mělo trvat alespoň 20 sekund, měli byste používat správnou techniku, tedy myjete i vnější dlaně, mezi prsty a za nehty, a ruce si osušíte papírovým ubrouskem.
  • Tam, kde není dostupná tekoucí voda a mýdlo, používejte antibakteriální gel s alespoň 60 % alkoholu.
  • Antibakteriální gely je vhodné použít zejména na veřejných prostranstvích, kde se dotýkáte různých předmětů, jako například tyče v autobuse, košíky v obchodě, ale i po placeni hotovostí.
  • Antibakteriální gely pokožku vysušují, proto je nenadužívejte a hydratujte k tomu určenými krémy.Publikováno dne: 13.03.2020
Hodnocení článku:
(91.2%)

Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenze: Avita BlueIron děti – podpora imunity v tekutém železe s vitamínyRecenze: Avita BlueIron děti – podpora imunity v tekutém železe s vitamíny

Naše redaktorka vám v dnešní recenzi stručně popíše, proč si myslí, že Avita BlueIron je pro děti skvělý doplněk stravy. Pokud vás doma trápí zvýšená nemocnost, možná byste také měla...

Sanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnostSanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnost

Dezinfekční gel na ruce je výbornou pomůckou, jak se zbavit virů a bakterií po návštěvě WC či po chytání se klik na veřejných místech. Vyzkoušeli jsme Sanytol gel na dezinfekci rukou.

Jak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjdeJak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjde

Několik průzkumů ukázalo, že mytí rukou pro některé není až takovou samozřejmostí. Podívejte se, jak můžete pomocí obyčejného mýdla a vody snížit riziko infekční či virové nákazy až o...