Levandulový olej – účinky, použití, výroba a cena

Víte o tom, že levandulový olej je považován za jeden z nejvšestrannějších a nejbezpečnějších olejů? Má mnoho účinků a je vhodný i pro děti i pro dospělé.

Účinky a využití levandulového oleje

Chcete mít pleť bez akné a zarudnutí? A usínat v klidu bez stresu? Tyto, ale i mnoho účinků má právě tento olej. Vyrábí se přidáním k nosnému olej, kterým je mandlový nebo olivový. Vyrobit si ho velmi jednoduše můžete i doma. Na výroba můžete použít čerstvou, ale i sušenou levanduli bez stonků.

Levandule a historie jejího používání

Levandule se jako léčivá rostlina reálně používá již několik století. Objevuje se v dějinách a různých příbězích a nachází se na celém světě.

Víte o tom, že levandule a její využití má bohatou historii? Levandulový olej se zmiňoval již v Bibli. Legenda říká, že levanduli přinesl Adam a Eva z rajské zahrady, když z ní byli vyhnáni. Ve starověkém Egyptě se levandulový olej používal při mumifikaci, kdy se oděv mumifikované namočil do oleje nebo levandulové vody. Kleopatra zase nosila levandulový parfém právě v období, kdy sváděla Marka Antonia a Júlia Cézara. Do Anglie přinesli levanduli Římané a stala se součástí anglických královských zahrad.

Tato oblíbená rostlina se dnes pěstuje jako komerčně, tak ve volné přírodě. Rovněž je oblíbenou rostlinou na pěstování v domácích zahradách a vypěstovat ji zvládne i začátečník. Levandule rostou ve formě malých keřů. Množí se řízkováním nebo rozdělením kořenů.

Pěstování levandule v zahradě

Složení a účinné látky levandulových olejů

Levandulový olej patří mezi nejčastěji využívané oleje a dá se použít na široké spektrum problémů. Je považován za jeden z nejbezpečnějších druhů olejů. Je to způsobeno tím, že oleje jsou vyráběny z různých druhů levandule.

Ideální je typy levandule rozlišovat podle jejího latinského názvu. Některé působí uklidňujícím dojmem, jiné jsou zase vhodné na dýchací soustavu.

Levandulový olej pro děti i dospělé

Název levandule, z níž byl olej vyroben, by měl být uveden na lahvičce. Pokud není, tak upřednostněte jiného výrobce. Známe tyto typy levandulových olejů:

 • z Levandule prostřední (Lavandula X intermedia);
 • ze španělské levandule (Lavandula stoechas);
 • z Levandule širokolisté (Lavandula latifolia nebo Spaik levandule), má bylinkovou vůni podobnou eukalyptové vůni. Je tomu tak díky obsahu eukalyptolu, který mají oba oleje. Tento druh podporuje soustředění a zmírňuje respirační problémy;
 • z Levandule lékařské (Lavandula angustifolia), má jemnou květinovou vůni a slouží primárně k odbourání stresu a uklidnění. Tento olej je mimořádně účinný i vůči kvasince, která způsobuje kvasinkové infekce (Candida albicans).

Levandulové oleje obsahují zejména cca 95 % triacylglycerolů, silice, vitamíny, taniny a doprovodné látky jako vosky, uhlovodíky, beta-karoten, vitamin E a minerály. Při výrobě se nejčastěji kombinují dva typy, a to zejména levandule lékařská a prostřední. Pravé oleje neobsahují umělé složky a navíc se přidává jedině glycerin nebo mandlový olej.

Výroba levandulového oleje tedy spočívá zejména v použití nosného oleje (mandlový, olivový) a ze samotné levandule (pouze květiny!). Recept na levandulový olej je velmi jednoduchý. Potřebujeme pouze květy levandule a pánev, v níž zahřejeme nosný olej. Následně do něj vložíme květiny a necháme je macerovat i několik týdnů.

Účinky levandulového oleje

Účinky levandulového oleje jsou opravdu velmi široké:

 • zlepšení paměti,
 • odstraňuje bolest hlavy,
 • působí proti stresu,
 • odbourává nespavost,
 • protizánětlivé účinky,
 • repelent proti hmyzu,
 • pomáhá při léčbě pásového oparu.

Využití v kosmetice je například patrné ve zlepšení kvality vlasů, nehtů a pokožky.

Přírodní kosmetika s obsahem levandulového oleje

Otec aromaterapie Rene-Maurice Gattefosse jako první vědecky zdokumentoval léčivé schopnosti levandulového oleje. Zjistil to tak, že jednou, když si popálil ruku, namočil ji do levandulového oleje. Ruka se rychle uzdravila a měl minimálně následky. Právě toto ho vedlo k experimentování s olejem a využíval ho na uzdravování a léčení během první světové války.

Věděli jste, že:

 • Tak jako lidé považují levanduli za voňavou, tak většinu hmyzu odpuzuje? Můžete ji nastříkat na parapetu a vytvoříte neviditelnou ochranu od hmyzu. Levandulový olej proti klíšťatům oceníte při každé návštěvě lesa.
 • Na trhu je mnoho falešných levandulových olejů, tak při koupi buďte opatrní a ověřte si výrobce.
 • Levandule se používá kromě olejů i jako součást gastronomie a jako dekorace. Je rovněž oblíbenou přísadou do mýdel a parfémů.

Levandulový olej se používá:

 • do koupele,
 • jako přísada do kosmetiky,
 • jako součást aromaterapie,
 • ve studené kuchyni.

Levandulový olej Biopurus

Výhody vnějšího použití levandulového oleje

 • zmírňuje nespavost, deprese, neklid,
 • pomáhá při stresu, nezvozite a vnitřním napětí,
 • léčí onemocnění kůže,
 • pomáhá při obnově nových tkání,
 • léčí akné, ekzémy, lupénku a psoriázu,
 • zmírňuje popáleniny,
 • pomáhá při dýchacích potížích,
 • zmírňuje bolesti hlavy,
 • první pomoc při štípnutí hmyzem,
 • zvyšuje organismu vůči volným radikálům.

Pro koho je vhodný levandulový olej?

Levandulový olej je vhodný (téměř) pro všechny. Pro děti zejména jako součást aromaterapie, když nemohou usnout. Pro dospělé má celé výše portfolio zmíněných pozitivních účinků.

 • Olej se nedoporučuje používat, pokud trpíte nízkým krevním tlakem.
 • U citlivých osob může vzbudit alergické reakce.

Cena oleje

Cena levandulového oleje je závislá zejména od podílu levandule a od značky. Klasický levandulový olej pro venkovní použití a do aromalampy se dá koupit v rozpětí od cca 120 – 500 Kč.

Dávkování a užívání levandulového oleje

Většina esenciálních olejů by se neměla používat nezředěného. Výjimku tvoří levandulový olej na menší plochy pokožky. Levandulový olej obecně používáme třemi způsoby:

 • přes respirační systém (vdechování),
 • vstřebáváním přes pokožku,
 • přes trávicí systém (vnitřně).

Použití éterického levandulového oleje do aromalampy se doporučuje ve zředěné podobě, a to 1 – 3 kapky. Při masážích je to 10 – 12 kapek, které smícháme s 30 ml základního oleje (například mandlový).

Vnitřně se užívat olej doporučuje pouze po konzultaci s lékařem. Venkovní použití je jediný způsob, kdy můžeme použít olej i v nezředěné formě – při poštípání, popálení.

Nežádoucí účinky oleje

Levandulový olej neměl zjištěny žádné nežádoucí nebo vedlejší účinky. Jak je to ale při každé léčbě, tak nic netřeba přehánět, což platí i v případě tohoto oleje.

Levandulový olej v těhotenství

Jako při každém jiném oleji – nadměrné užívání může mít dráždivé účinky. Proto není velmi vhodné užívat levandulový olej v těhotenství.

Využití pro děti

Pro děti je nejčastěji využíván ve zředěné formě do aromalamp jako levandulový esenciální olej. Nebo na masáž při bolestech - ať už na bříško nebo chodidla.

Zkušenosti s užíváním

Na trhu jsou různé oleje pod různými značkami. Nejvíce zkušeností a recenzí uvádějí lidé s Levandulovým olejem Saloos. Oblíbená je i značka Weleda, Biopurus a slovenská Soaphoria. Nejčastěji uveřejňované recenze jsou na masážní oleje a na oleje pro venkovní použití.

Z recenzí produktu:

Recenze a zkušenosti s používáním levandulového oleje

Levandulový olej na pleť nejčastěji používají ženy na zarudlou pokožku nebo akné. Rovněž je to vhodný přípravek na popáleniny. Připisují se mu relaxační účinky, čili ideální je jej použít před spaním – ať už na obličej, tělo nebo jako levandulový masážní olej. Levandulový olej na vlasy zase zlepšuje jejich strukturu, pevnost a odstraňuje lupy.

Jediné, co se oleji vyčítá, tak že po aplikaci trochu zamastí pokožku obličeje. Toto se ale dá odstranit jemným papírovým ubrouskem. Mastnotu se vsaje a zmizí dříve než se například jdete nalíčit.


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Eukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařováníEukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařování

Eukalyptové listy a olej jsou charakteristické svou silnou mentolovou vůní. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Jaké je jeho využití?

Kokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejemKokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejem

Kokosový olej se velmi dlouho používal k vnějšímu použití (na pokožku, pleť nebo vlasy), populární je však i pro vnitřní použití (na vaření nebo jako doplněk stravy). Je vhodný pro...

Arganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehtyArganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehty

Kosmetický přípravek, který by blahodárně působil na pokožku, vlasy i nehty? Arganový olej tyto podmínky splňuje a svým širokospektrálním způsobem využití právem patří mezi oblíbené...