Kontryhel před porodem v těhotenství, ale i po potratu. Tinkturu nabízí i lékárna

Kontryhel žlutozelená, kontryhel, ženský plášť, nebeská rosa nebo lví tlapa jsou všechno pojmenování pro trvalku, která má velmi mnoho pozitivních účinků. Roste převážně ve světlých a vlhčích lesích a vyskytuje se v Evropě, ale iv severní Asii a v Severní Americe.

Květ léčivé rostliny kontryhele

Tato rostlina má zelenou barvu a žlutozelené květy. Dorůstá do výšky 10 až 30 centimetrů. Je rozpoznatelná podle hvězdicových květenství, které rostou na dlouhých stoncích. Využívá se a sbírá se celá lodyha rostliny, a to od května do srpna. Sbírají se i květy bez stopek. Kontryhel se suší a musí se pravidelně převracet, aby se listy nezapařily. Dá se používat i čerstvá, což je nejúčinnější. Z kontryhele se zřídka využívá i kořen, který je obzvláště vhodný jako sedací koupel pro ženy.

První výskyt kontryhele byl v Anglii, odkud i pochází. Název dostala podle slova alchymie. V minulosti patřila k jedněm z nejvzácnějších rostlin pro alchymistů. Je to léčivá rostlinka, která pochází z Anglie. Kontryhel je považována za nejúčinnější bylinku v případě ženských onemocnění.

Tipy na čaje a tinkturu z kontryhele

Zajímavosti o kontryhelu

 • Věděli jste, že ve středověku věřili, že kapky vody na této bylince mají schopnost přeměňovat kov na zlato? A rovněž, že navrací mládí.
 • Jistý farář Künzle zase tvrdil, že pokud by ženy užívaly kontryhel od puberty až po ukončení klimakteria, tak by se snížily ženské operace o dvě třetiny?
 • V minulosti rovněž ženy věřili, že kapky rosy, které se na bylince zachycují, pomáhají k ženské kráse, plodnosti a vitalitě.

Účinky a aktivní látky kontryhele

Aktivními látkami v kontryhelu jsou třísloviny (8%), silice, hořčiny, flavonoidy, éterické oleje, organické kyseliny, flavony, isoflavony, fytosteroly, kyselina salicylová, minerální látky, vitamin C a jiné.

Sázení kontryhele

Obsahuje rovněž rostlinné hormony (fytohormony), které v lidském těle stimulují procesy řízeny vlastním tělem. Právě tyto hormony jsou zodpovědné za blahodárný účinek na lidské tělo.

Kontryhel je vhodná na vnitřní, ale i venkovní použití.

Účinky kontryhele výlučně na ženské problémy jsou:

 • Podporuje funkci dělohy a posiluje ji.
 • Kontryhel jsou bylinky na čištění dělohy.
 • Zpevňuje podbřišku svalstvo.
 • Účinná při silném menstruačním a poporodním krvácení.
 • Pomáhá při zhoršené funkci vaječníků.
 • Utišuje poranění po porodu.
 • Kontryhel jsou účinné bylinky na ženské záněty.
 • Zastavuje tvorbu mateřského mléka.
 • Účinná při bolestivé menstruaci.
 • Zmírňuje nevolnosti v menopauze.
 • Upravuje nepravidelnost menstruačního cyklu.
 • U žen zvyšuje a u mužů snižuje sexuální aktivitu.

Jiné použití kontryhele

 • Používá se při průjmech a kolikách.
 • Účinná při traumatických horečkách.
 • Pozitivně ovlivňuje trávení.
 • Slouží na výplach ústní dutiny po vytržení zubu, ale i na krvácející dásně.
 • Kloktá se při zánětech hrtanu.
 • Využívá se při epilepsii.
 • Urychluje hojení ran při pořezání a vyrážkách.
 • Účinná při jaterních a ledvinových chorobách.
 • Má protikřečové a močopudné účinky.

Účinky kontryhele při problémech s otěhotněním

Jelikož kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány (dělohu, zpevňuje podbřišek), tak snižuje riziko potratu a zvyšuje možnost otěhotnění. Proto je vhodné užívat kontryhel i po potratu.

Na podporu ženské plodnosti je vynikajícím pomocníkem kontryhelový čaj. Ideální je také v kombinaci s žebříčkem, šalvějí a s tinkturou z jmelí.

Kontryhel na otěhotnění je dobrá ve formě čaje doplněného o yzop lékařský, tužebník jilmový a kotvičník zemní.

Kontryhelový čaj pro ženy, které nemohou otěhotnět

Účinky kontryhele po porodu

Po porodu kontryhel napomáhá zpětnému zpevnění svalstva dělohy a navrací ji do původní formy. Podporuje tvorbu mateřského mléka, jeho vylučování a zlepšuje jeho kvalitu.

Účinky kontryhele proti potratu

Kontryhel tlumí krvácení, tlumí křečové stahy, posiluje dělohu a tím se využívá i v těhotenství jako prevence vůči potratu, zejména v posledních třech měsících těhotenství. V tomto případě se doporučuje poradit se s gynekologem.

Účinky kontryhele v těhotenství

Obecně se kontryhel a těhotenství nevylučují, ale je třeba poradit se s lékařem. Z různých diskusních fór je však zřejmé, že během těhotenství kontryhel neměla žádný negativní dopad na dítě. Mnoho čajů určených pro těhotné ženy obsahuje i kontryhel, proto se kontryhelový čaj v těhotenství považuje za neškodný. Totéž se týká i užívání kontryhele před porodem.

Kontryhel a menstruace

Nejčastěji je tato bylinka používána právě v kontextu kontryhel a menstruace. Zmírňuje bolesti a křeče, které doprovázejí menstruaci. Účinná je při nepravidelné menstruaci, kdy vyvolává cyklus. V případě silného krvácení ho zase zmírňuje. Tím pádem upravuje menstruaci a kontryhel je také bylinka na vyvolání menstruace.

listy kontryhele

Kontryhel pro muže a děti

Kontryhel má velmi mnoho pozitivních účinků nejen výlučně na ženské problémy. Kromě výše uvedených posiluje srdce, napomáhá trávení, využívá se jako doplněk při hubnutí, pomáhá při nespavosti, pročišťuje krev nebo se doporučuje i při laryngitidě. Hojí v podstatě všechny záněty uvnitř těla. Velkou výhodou je, že nemá vedlejší ani nežádoucí účinky a lze ji používat i dlouhodobě. Tím pádem je vhodná i pro muže a pro děti (pokud je potřeba). V kombinaci s žebříčkem je velmi účinná pro dívky v pubertě, které mají bolestivou menstruaci.

Jak se dá koupit kontryhel?

Kontryhel se dá koupit v různých formách. Všechny formy mají stejné účinky. Častokrát se kontryhel prodává v kombinaci s jinými bylinkami. Nejčastěji se kontryhel dávkuje ve formě čaje. Kontryhelový čaj se dá koupit i v nálevových sáčcích, ale i sypaná. Jak je výše zmíněno, tak je nejlepší čerstvá. Tento ženský čaj však neztrácí účinky ani v sušené podobě. Kořen kontryhele se využívá zřídka, a to zejména do lázní. Tyto lázně pomáhají léčit různé kvasinkové nemoci.

Kontryhel se prodává i jako tinktura (kapky), bylinný extrakt, nať a tobolky.

Sušená kontryhel na čaj

Doma se zase v kombinaci s jinými bylinkami dá připravit i kontryhelový olej. Listy kontryhele se rozmělní a zalijí do skleněné láhve rostlinným olejem (ideálně ricinový). Do láhve je ideální dát co nejvíce bylinky. Louhují se v tmavé a chladné místnostech vaší alespoň měsíc.

Možností, kde koupit kontryhel je několik. Ať už v obchodech zdravé výživy, na internetu nebo i v lékárně. Bez lékařského předpisu.

Vybíráme z katalogu

Užívání a dávkování kontryhele

Kontryhel sypaný čaj se užívá 2-3 krát denně, a to zalitím 1-2 čajových lžiček horkou vodou. Luhuje se 15 minut. Doporučená dávka by neměla přesáhnout.

Alchemik v nálevových sáčcích se užívá obdobně a to zalitím jednoho sáčku a louhováním. Doporučuje se pít dvakrát denně.

Čaje z kontryhele se dají koupit do 70 Kč a jsou volně prodejné.

Tablety / tobolky se užívají jednou denně 1-2 kapsle ráno, před jídlem. Balení s 90 tobolkami se dá koupit za cca 350 Kč.

Kontryhel jak tinktura se prodává převážně v lahvičce po 50 ml. Užívá se 2- až 3krát denně 15 až 30 kapek. Tinkturu je možné přidat do nápoje. Tinktura se dá koupit v cenovém rozpětí 150 až 300 Kč.

Zkušenosti s kontryhelem

Obecně jsou zkušenosti pozitivní. V ojedinělých případech se stalo, že čaj nezabral, ale neměl žádné vedlejší účinky. Účinný je zejména při bolavé menstruaci a při podrážděnosti, která souvisí s premenstruačním syndromem. Rovněž je kontryhel hodnocena pozitivně při trávicích potížích. V různých diskusích se však doporučuje konzumovat kontryhel pravidelně a delší dobu.

Oblíbené produkty s kontryhelem

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Léky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatekLéky, tabletky a byliny pro zvýšení estrogenu. Test odhalí nedostatek

Růst prsou, ochlupení, menstruační cyklus, početí, sexuální touha a sexuální život, to jsou tělesné a duševní změny v životě ženy, za které může estrogen. Víte, proč je důležité mít...

Na premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamínyNa premenstruační syndrom (deprese, bušení srdce) bylinky i vitamíny

Emoční, psychologické a fyzické napětí se může u žen objevit každý měsíc. Způsobuje ho tzv. premenstruační syndrom, který je jakousi předzvěstí blížící se menstruace. Co je důvodem jeho...

Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?Aniball balónek má výborné recenze. Kolik cm dokáže žena dosáhnout?

Aniball je zdravotním "nástrojem", který slouží k procvičování střídavého napínání a uvolňování hráze, na stimulaci poševního svalstva. Pomocí něj je možné podstatně zlepšit průběh...