Kokosový olej je nejlepší na obočí, vlasy i hubnutí

Kokosovému oleji je téměř automaticky připisován přívlastek všestranný. Tato jeho vlastnost spočívá ve využitelnosti v oblasti zdraví, krásy či v kuchyni.

Kokosový olej a kokosový ořech

Prý. Jaká je však pravda? Má opravdu tolik blahodárných účinků? Jsou něčím podložené? Není to všechno jen jedna velká marketingová bublina?

Oblíbené kokosové oleje

Co je kokosový olej?

Jde o rostlinný olej, jenž se získává z plodu kokosovníku, z kokosového ořechu. Pokud chceme mluvit o účinném a zdravém produktu, v úvahu bychom měli vzít nejen jeho samotné složení, ale také proces zpracování. Jednoznačnou přednost má proto panenský kokosový olej, který není při výrobě vystaven vysokým teplotám a chemickému čištění. Je tedy lisovaný za studena a zachovává si své přírodní složení.

Lisování kokosového oleje

To sestává z kyseliny laurové, myristové, kaprylové, palmitové, kaprinové, olejové, linolové, stearové, vitamínu E, K a jiných. Z dužiny sušené a při teplotách nad 200 °C se vyrábí olej rafinovaný, který navíc obsahuje i přidány chemické látky. Liší se také barvou (nerafinovaný je téměř bezbarvý) a značnou ztrátou antioxidačních vlastností či vitamínů.

Rozdíl mezi panenským a rafinovaným kokosovým olejem

Kokosový olej se získává z kokosových ořechů, ale může být zpracován dvěma způsoby, a to suchým nebo mokrým. Mokrý způsob je časově i technicky mnohem náročnější. V procentech se takto při výrobě získá jen necelých 50 % veškerého oleje, protože jsou při ní používány čerstvě utržené ořechy s obsahem kokosového mléka. Tímto způsobem zpracování vzniká nerafinovaný kokosový olej, který si zachovává všechny vitamíny a také typickou kokosovou vůni.

Rafinovaný olej se vyrábí suchou metodou ze sušených ořechů. Tradičním způsobem je sušení na slunci, ale komerčně vyráběný olej projde procesem dehydratace ve speciálních sušičkách. Z ořechů se tedy vytratí velké množství vitamínů a navíc v mnoha případech dochází i k chemické úpravě oleje. Dobrou zprávou je, že obsah kyselin a minerálů zůstává v podstatě nezměněn, protože tyto látky vlivem tepla nedegradují.

Kokosový versus palmový olej

Možná ani vy nerozumíte tomu, proč se o palmovém oleji mluví spíše negativně a o tom kokosovém zas pozitivně. Ačkoliv oba oleje pocházejí z palem, jde o jiné rostliny. Olej kokosový pochází z plodů palmy kokosové, no a palmový z plodů palmy olejné. Rozdíl je také v množství nasycených tuků, které, jak víme, nepatří v nadměrném množství k těm nejzdravějším látkám pro náš organismus. Kokosový olej dokonce obsahuje více nasycených mastných kyselin, přibližně 87 g na 100 g oleje, palmový jen 49 g.

Panenský kokosový olej

Proč je tedy palmový tuk považován za horší? Důvodem je zejména katastrofální dopad na životní prostředí. Jen v Malajsii, která je jeho největším producentem, jsou kvůli pěstování palem ničeny stovky hektarů původního deštného pralesa. Malí farmáři přicházejí o práci a takové bezhlavé pěstování jednoho druhu rostliny a také její následné zpracování má za následek neskutečné zvýšení emisí.

Kokosový olej na vlasy

Pokud je 100% přírodní, neobsahuje alkohol, silikony ani žádné chemické látky, nemůžeme mu upřít, že pro výživu vlasů je vhodným kandidátem. Časté fénování, žehlení a vlasový styling vlasy zatěžuje. Při nesprávné péči ztrácejí lesk i pevnost. Kokosový olej jim pomůže tyto vlastnosti navrátit, ať už v podobě hydratační masky během noci nebo jako výživa po umytí (do mírně vlhkých vlasů).

Kokosový olej na vlasy

Pokud máte roztřepené konečky, potřete je malým množstvím kokosového oleje. Sice nedocílíte jejich opětovné zacelení, ale tento efekt dosáhnete alespoň opticky. Platí také, že jeho aplikace na vlasy je prevencí vůči jejich lámavosti. Buďte však opatrní s množstvím a "místem". Mnoho oleje by mohlo způsobit maštění vlasy a jeho časté nanášení na pokožku hlavy zase ucpávání pórů (sporadicky je to však dobrá zbraň proti lupům).

Kokosový olej na obočí

Mít dokonalé obočí je snem nejedné ženy. Pokud vás vidina permanentního make-upu neláká, můžete vsadit na přírodní produkty. Jedním z nich je i kokosový olej. Jelikož v oblasti kosmetiky jsou jeho účinky přínosem, díky němu můžete zlepšit růst obočí (mnozí dokonce tvrdí, že to platí i při řasách). Stačí dodržet kombinaci trpělivosti a pravidelnosti.

Kokosový olej je vhodný i na posílení obočí

V průběhu přibližně dvou měsíců si večer před spaním aplikujte na obočí kokosový olej a jemným poklepáváním bříšky prstů ho vmasírujte do celé oblasti obočí. Pokožku tím prokrvíte, kořínky obočí budou vyživené a zlepší se tak jeho celkový stav a vzhled. Zkuste si vypěstovat husté obočí, které i přes pravidelnému vytrhávání, voskování zda barvení bude vypadat jako ze salonu krásy.

Kokosový olej na zuby

Při citlivých zubech můžete použít kokosový tuk jako zubní pastu. Díky absenci chemických látek nezpůsobí podráždění dásní či jejich citlivost. Mnozí tvrdí, že má i bělící účinek a chrání zubní sklovinu. Je tak prevencí vůči zubnímu kazu. Pokud olej použijete na vyplachování úst, eliminujete zápach z ústní dutiny.

Kokosový olej na zuby

Je však důležité, abyste olej nevypľuli do umyvadla, mohl by v potrubí ztuhnout a ucpat ho. Zda jde o mýtus nebo ne se můžete přesvědčit sami, prostřednictvím metody "pokus-omyl". Tentokrát nemáte co ztratit a zdravotní potíže vám nehrozí. Vlastní zkušenost je nejlepší, zvláště pokud jde o tak individuální záležitost.

Vybíráme z katalogu

Kokosový olej na obličej a akné

Pokud máte aknózní pleť, budete kokosový olej milovat nebo nenávidět. Může ji totiž výrazně zlepšit, ale také zhoršit. Bez individuální zkušenosti a experimentování to tedy opět nepůjde. Výsledek ovlivňují zejména dvě skutečnosti. První je, že nasycené mastné kyseliny nacházející se v kokosovém oleji zastoupené nad 80 % působí antimikrobiálně a protizánětlivě, a tak bojují i ​​proti bakterii způsobující akné (Propionibacterium acnes).

Kokosový olej na obličej i akné

Je však třeba poznamenat, že akné nevzniká pouze z tohoto důvodu, ale také z mnoha dalších příčin (hladina hormonů, strava, dědičná predispozice, stres apod.), A proto není očekávaný efekt zaručen. Druhým faktem je, že kokosový olej dokáže působit i komedogénne, a tedy může ucpávat póry. Netřeba ho zatracovat, protože hydratovaná pokožka je při léčbě akné důležitá, ale ani moc vychvalovat.

Tipy na použití kokosového oleje v kosmetice

 • Pokud chcete zvýraznit lícní kosti, naneste na ně malé množství kokosového oleje přímo na make-up,
 • můžete jej použít jako odličovač make-upu,
 • v diskusích se můžete setkat i s doporučeními v podobě kokosového oleje jako lubrikačního gelu (pozor při kondomech, může "rozkládat" latex),
 • je vhodný jako náhrada krémů při masáži,
 • ženy si pochvalují dosažení hebké pokožky po holení,
 • v kombinaci s hrubozrnnou solí vytvoří peeling na ztvrdlou a suchou pokožku chodidel,
 • přidejte jej do koupele a pokožka nabude sametový vzhled,
 • natřete ním pokožku po štípnutí hmyzem, zmírní podráždění pokožky,
 • potřete jím okolí nehtového lůžka a eliminujte záděry,
 • použijte ho na pleť, dosáhnete její hydrataci – nečekejte však, že díky němu zmizí pigmentové skvrny nebo vrásky, i když jejich zmírnění vyloučeno není.

Naše tipy na kvalitní kokosové oleje

Kokosový olej a hubnutí? Nečekejte zázraky

Mnozí zastánci kokosového oleje tvrdí, že jeho delší trávení způsobuje dodávání energie pro tělo postupně, přičemž se v něm neusazuje, protože se rozkládá na glukózu. To je částečná pravda. Pokud vaše tělo přijme několik lžiček oleje za den a pravidelně během týdne, paradoxně může být výsledek opačný. Máte sice pocit nasycení i na několik hodin, avšak množství nasycených mastných kyselin se odrazí v nesprávném světle.

Na jedné straně vám tedy může pomoci snížit hmotnost, protože do jisté míry zamezí hladu a poskytne energii, kterou můžete využít při cvičení. Na straně druhé kilogramy dokáže navýšit. I když byl v posledních letech senzací mezi potravinami, v žádném případě není lékem na všechno, jak se mnozí domnívají. Pokud chcete zhubnout, nepochybně se v tomto směru najdou lepší pomocníci jako kokosový olej.

Kyselina laurová v kokosovém oleji a její vliv na cholesterol

Jak už to bývá, jeden odborník řekne to, druhá studie prokáže něco jiného, ​​no a třetí to všechno vyvrátí. Přesně takto je to i v případě kyseliny laurové, která tvoří téměř 50 % kokosového oleje. Jde o nasycenou mastnou kyselinu, o níž se dlouho tvrdilo, že napomáhá snižovat cholesterol. Nejnovější výzkumy však ukázaly opak. Kde je pravda? Podívejme se na to prostřednictvím faktů.

 • Kyselina laurová je nasycená mastná kyselina.
 • Nasycené mastné kyseliny zvyšují "špatný" LDL cholesterol.
 • LDL cholesterol zásobuje buňky, které ho nutně potřebují.
 • "Dobrý" HDL cholesterol, odvádí nadměrné množství cholesterolu z buněk do jater.
 • Výška našeho cholesterolu je kombinací HDL a LDL cholesterolu.
 • Správnou hladinu cholesterolu zajišťuje správný poměr HDL a LDL.

Je konzumace kokosového oleje zdraví prospěšná?

Pokud se na to podíváme z laického pohledu, protože nikdo z nás asi nemá laboratoř, ve které by mohl zkoumat kyselinu laurovou a zjistit, jak to s ní ve skutečnosti je, kokosový olej nemůžeme považovat za vysloveně nezdravý. A to zejména tehdy, pokud je konzumován s mírou, protože naše tělo potřebuje jak nasycené, tak nenasycené mastné kyseliny. Navíc, kyselina laurová se v organismu mění na sloučeninu monolaurín, která narušuje lipidové membrány virů a bakterií. Proto má protizánětlivé a dezinfekční účinky, takže minimálně v této oblasti je pro nás prospěšná.

Kokosový olej pro diabetiky

Můžete se setkat také s tvrzeními, že kokosový olej je vhodný pro diabetiky. Jeho hlavním pozitivem v tomto směru je, že vysoký obsah tuků člověka zasytí na delší dobu. Olej však zároveň nemá vliv na zvyšování glykémie, takže pokud patříte k těm diabetikům, kteří neustále bojují s pocitem hladu, olej v jídle vám může pomoci s pocitem nasycení, ale bez zvyšování dávky inzulínu nebo vysoké glykémie.

Na druhé straně to s ním netřeba přehánět, kvůli nejasnému vlivu na cholesterol. Mimochodem, dokonce ani FDA (americká správa potravin a léčiv) neví s jistotou potvrdit nebo vyvrátit jeho prospěšnost. Diabetici přitom patří automaticky do skupiny lidí, která je ohrožena vysokým cholesterolem a následným vznikem kardiovaskulárních chorob. Mezi oleje, které jsou prokazatelně lepší alternativou pro lidi trpící diabetem, patří olej řepkový, olivový a rýžový.

S mírou mohou kokosový olej konzumovat i diabetici

Kokosový olej na vrásky

Vysoké množství vitamínu E obsažené v kokosovém oleji, který patří k nejsilnějším antioxidantům, skutečně může pomoci při boji s vráskami. V první řadě pokožku chrání před volnými radikály, čímž přirozeně zabraňuje jejímu stárnutí. Má však ještě jednu roli, a to napomáhat lepšímu vstřebávání vitamínu C, který je druhým nejsilnějším antioxidantem, ale zároveň je nezbytný pro produkci kolagenu. Kolagen je přitom základem pružné a mladě vypadající pleti bez vrásek. Vidíte? Celé to do sebe zapadá. Kokosový olej má také silné hydratační účinky, proto mluvíme o velmi dobré kombinaci látek a účinků pro naši pleť.

Maska proti vráskám z kokosového oleje

1 polévkovou lžíci kokosového oleje smíchejte s 1 kávovou lžičkou mleté ​​kurkumy. Pokud se vám podaří sehnat čerstvý kořen, použijte ten, v nastrouhané formě. Kurkuma má silné protizánětlivé účinky a navíc působí také jako antioxidant. Třetí složku masky si můžete vybrat sami. Například rozmačkaný banán vyživuje pleť do hloubky, med ji zklidňuje a okurková šťáva pokožku napíná. Vše dobře smíchejte a masku si naneste na vyčištěný obličej. Asi po 15 minutách si ji opláchněte. Pokud budete cítit mírné pnutí pokožky, je to jen dobré. Masku si můžete aplikovat i přímo na kruhy pod očima. Nejenže je stáhne, ale zmírní nepěkně vypadající fialovou barvu.

Je kokosový olej vhodný pro vnitřní použití?

Často je prezentovány, že pravidelné užívání kokosového oleje má na organismus blahodárné účinky. Není to pravda. Zvyšuje totiž "špatný" cholesterol (LDL), následkem čehož se můžete potýkat s různými zdravotními obtížemi. Sám o sobě sice cholesterol neobsahuje, avšak kvůli jeho složení dochází v těle k nárůstu LDL (může za to například kyselina laurová a kyselina myristová).

Vnitřní užívání kokosového oleje

Právě kyselina laurová je vnímána kontroverzně (tvoří cca 50% celkového složení). To že patří mezi nasycené mastné kyseliny je fakt. Mnozí se však ohánějí tím, že jde o kyselinu se středně dlouhým řetězcem, což může být pro organismus prospěšné. I to je pravda. Z chemického hlediska.

Má to však jedno ALE. Pokud se na to podíváme z "metabolického úhlu", zpráva se zároveň jako dlhoreťazová (studie od Dr. Laurence Eyersa z Nového Zélandu). To má za následek, že o ní rozumně nemůžeme tvrdit, že je dobrá. Její nadměrný příjem by mohl vést například k ateroskleróze.

Pro srovnání s jinými rostlinnými oleji či tuky má kokosový olej podstatně více "špatných nasycených kyselin", dokonce i více než palmový tuk. Je třeba poznamenat, že tuky by měly být součástí každého jídelníčku. Na tom se odborníci na zdravou výživu shodují. Jsou totiž zdrojem esenciálních mastných kyselin a pestrá a vyvážená strava je zdravá.

Pokud to shrneme, tak konzumace kokosového oleje v malých a občasných dávkách organismu neublíží. Tvrdit však, že jde o potravinu se zdraví prospěšnými účinky by bylo opravdu přehnané. V tomto ohledu není nijak více výjimečná než jiné produkty mezi oleji či tuky.

Kokosový olej a opalování rovná se nulová ochrana

V tomto případě je kokosový olej také kontroverzním tématem. Mnozí si totiž opalování bez něj nedokážou představit. V internetových diskusích najdete jeho horlivých zastánců a odpůrců běžných krémů na opalování - prý kvůli chemickému složení. Nezpochybňuje, že tyto přípravky nejsou chemicky upravované, avšak jsou zpracovány tak, aby tělu neublížili, ale ochránili ho před UV zářením.

Kokosový olej na pokožku

To se však o kokosovém oleji říci nedá. Jeho složení nijak neodpovídá obsahu látek, které by měly zajistit ochranný faktor proti UV záření. Abychom však nezaváděly, jeho hodnota SPF dosahuje číslo sedm, což je daleko od doporučeného standardu – třicítky.

Jednoduše řečeno, pokud se nenatřete vůbec nebo použijete na pokožku kokosový olej, v podstatě to bude totéž. Opalovací krémy musí před uvedením na trh podléhat testování a standardizaci. Pozitivní účinky kokosového oleje při opalování však nejsou podloženy žádnými vědeckými studiemi. Všechny argumenty týkající se jeho obhajoby v tomto směru mají pseudocharakter, protože nenajdete důkazy a fakta, která by je potvrdily.

Kokosový olej na vaření – (proč) je zdravější?

Hlavní výhodou kokosového oleje při vaření je vysoký bod přepalování, při kterém se i zdravé oleje a tuky mění na karcinogenní, tedy na nezdravé. Kokosový olej je na tom dokonce lépe než vepřové sádlo, avšak pouze ten rafinovaný. Při smažení a jiných způsobech přípravy jídla, při kterých je používána vysoká teplota, proto raději zapomeňte na jakékoli panenské oleje.

Stupně přepalování u nejčastěji využívaných olejů a tuků:

 • Kokosový olej: rafinovaný – 230 °C, panenský – 177 °C
 • Extra lehký olivový olej: rafinovaný – 240 °C, panenský – 191 °C
 • Vepřové sádlo: 188 °C
 • Řepkový olej: rafinovaný – 204 °C, panenský – 190 až 232 °C
 • Slunečnicový olej: rafinovaný – 227 °C, panenský – 160 °C
 • Máslo: 120 – 150 °C

Druhým pozitivem kokosového oleje při vaření je fakt, že nemění chuť ani vůni jídla. To ocení zejména vegani a vegetariáni, protože například olej olivový má svou specifickou chuť, která se nehodí do všech pokrmů.

Kokosový olej využijete i v domácnosti

Kokosový olej je velmi dobrým přírodním přípravkem na ošetřování dřeva, a to hlavně těch předmětů, které přicházejí do kontaktu s jídlem. Lopar, dřevěné vařečky či válečky, proto můžete kokosovým olejem bez obav impregnovat. Stejně dobře vám poslouží i olej olivový, který je však o něco dražší. Pokud se rozhodnete kokosový olej použít tímto způsobem, postačí vám i ten rafinovaný. Můžete jej použít také na impregnaci podlah či dřevěného nábytku.

Kokosový olej můžete použít na ošetření dřeva

Účinky kokosového oleje – ANO versus NE

Složení kokosového oleje může být pro tělo prospěšné, a to tehdy, pokud jej přijímá zvenčí. Co se týče vnitřního užívání, polemizovat o čistě výhradně pozitivních účincích je na místě. I když jsou tuky pro lidský organismus nezbytností, jejich obsah v kokosovém oleji nenaznačuje, že o něm můžeme prohlásit, že jsou základem zdravé výživy. Kdy sáhnout po kokosovém oleji:

 • péče o pleť a vlasy – ANO
 • dosažení hebké pokožky po holení – ANO
 • opalování – NE, ale použití po opalování ANO (pokožka bude hydratovaná bez zachování mastného filmu)
 • vnitřní užívání – NE, pouze pokud v malém množství a střídmě (některé exotické národy sice běžně konzumují kokosový olej, ale jejich stravování je kvůli podmínkám, ve kterých žijí odlišné od našeho)
 • hubnutí – NE (bylo by nutné přesné dávkování v kombinaci konkrétního množství potravin a jídel na den, přičemž by muselo jít o pravidelnost, která se v případě kokosového oleje na vnitřní užívání nedoporučuje z již zmíněných důvodů - pokud jej chcete použít jako přísadu do smoothie, ovesné kaše apod., raději ho nahraďte kokosovým mlékem nebo strouhaným kokosem)
 • smažení a smažení – NE (je pravda, že kokosový olej je termostabilní a nepřepaluje se při vyšších teplotách, avšak jeho nerafinovaný panenská forma má jiný "kouřový bod" a kouření, které se dostaví, přepaluje mastné kyseliny, které se tím pádem stávají karcinogenní)
 • pokud to shrneme, kategorie krása má ANO (no i to s mírou), kategorie zdraví NE (mnohem prospěšnější jsou jiné přírodní produkty)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Eukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařováníEukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařování

Eukalyptové listy a olej jsou charakteristické svou silnou mentolovou vůní. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Jaké je jeho využití?

Kokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejemKokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejem

Kokosový olej se velmi dlouho používal k vnějšímu použití (na pokožku, pleť nebo vlasy), populární je však i pro vnitřní použití (na vaření nebo jako doplněk stravy). Je vhodný pro...

Arganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehtyArganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehty

Kosmetický přípravek, který by blahodárně působil na pokožku, vlasy i nehty? Arganový olej tyto podmínky splňuje a svým širokospektrálním způsobem využití právem patří mezi oblíbené...