Hřebíčkový olej na zuby – přírodní léčba bolesti. Účinky, zkušenosti, cena

Při hřebíčku většinu lidí jakmile první napadne jeho vůně. Tato vůně se pojí zejména s vánočními svátky. Věděli jste ale, že hřebíček má mnohem širší využití?

Hřebíčkový olej a jeho účinky

Hřebíček jakož i hřebíčkový olej je považován za jedno z nejsilnějších antiseptik. Dále je výjimečný díky svým protiplísňovým, antivirovým a stimulačním vlastnostem. Používá se k léčbě bolesti zubů, kašle, astmatu a bolesti hlavy. Rovněž je skvělým pomocníkem v boji proti stresu.

Výroba hřebíčkového oleje

Hřebíček pochází ze stromu Eugenia caryophylli. Hřebíčkovec vonný je neopadavý strom, který dorůstá do výšky 10 - 20 metrů. Roste v tropických oblastech. Hřebíček tak jak jej známe u nás je vlastně květem tohoto stromu.

Květiny stromu hřebíčku

Sbírají se pupeny tohoto květu, které se odstopkujeme a suší se na slunci. Výroba hřebíčkového oleje (zejména toho éterického) spočívá v destilaci pomocí vodních par. Proces trvá průměrně 17 hodin a z kila hřebíčku dostaneme do 200 ml oleje. Kuchyňský hřebíčkový olej se získává i lisováním za studena.

Věděli jste, že hřebíček byl využíván starověkými indickými a čínskými civilizacemi a do ostatních částí světa se dostal během sedmého a osmého století? Použití hřebíčkového oleje doporučují odjakživa i dentisté jako prostředek na uklidnění bolesti. Je zároveň součástí některých zubních past, ústních vod a prostředků dentální hygieny.

Složení a účinné látky hřebíčkového oleje

Hřebíček je velmi silné antiseptikum kvůli vysokému obsahu sloučeniny, která se jmenuje eugenol. Tato látka je účinná proti střevním parazitům a v prevenci proti virovým onemocněním. Hřebíček je bohatý na minerály jako kalcium, kyselina chlorovodíková, fosfor, železo, draslík, sodík. Obsahuje vitamíny A a C. Jak éterický olej z hřebíčku můžeme najít olej z květů hřebíčku (ten se používá k léčbě a věnuje se mu článek), olej ze stopek "drápků" květu, který obsahuje cca 6 % eugenolu, nebo olej z listů, který obsahuje pouze 2-3 % eugenolu.

Hřebíček a jeho léčivé vlastnosti

K základním vlastnostem hřebíčkového oleje patří fakt, že je:

 • antiseptický
 • analgetický
 • dezinfekční
 • antimikrobiální
 • protiplísňový
 • antivirový
 • neurotický
 • stimulační
 • afrodizikálny

Účinky hřebíčkového oleje

Hřebíčkový olej je vhodný pro venkovní, ale i vnitřní použití. Jak je výše zmíněno - nejčastěji se používá hřebíčkový olej na bolest zubů ještě předtím než se vám podaří navštívit stomatologa. Jaké jsou však další účinky hřebíčkového oleje?

 • zuby: bolesti, bakterie, paradentóza, otok, zubní kaz (zmírňuje bolest, neléčí), po vytržení zubu
 • na afty
 • celkově na různé infekce - zažívací (i proti průjmu), močové nebo dýchací
 • při plynatosti a nadýmání
 • při kožních zánětech a akné
 • poporodní infekční komplikace
 • povzbuzující pro dělohu - pozitivní účinky při poporodní depresi
 • proti stresu – povzbuzuje a zklidňuje
 • snižuje hladinu krevního cukru
 • vynikající na pleť - zmírňuje projevy stárnutí, oživuje oční okolí, zvyšuje přísun krve do nezdravých částí kůže
 • je účinný proti zvracení a ranním nevolnostem například v těhotenství
 • používá se jako složka do repelentů proti hmyzu
 • je součástí mnoha kosmetických přípravků
 • při bolestech uší

Věděli jste, že hřebíček se v Indonésii přidával do cigaret? Kuřáci se totiž domnívali, že mnoho zdravotních účinků vykompenzuje škodlivost cigarety. Přírodní složky hřebíčku sice dopady cigaret redukují, nadále je však kouření karcinogenní a nezdravé.

Kde se dá koupit a kolik stojí hřebíčkový olej?

Hřebíčkový olej koupíte bez problémů na internetu jako kuchyňský olej nebo aromaolej. Cena hřebíčkového oleje je cca 250 Kč za 100 ml. Čím je více koncentrovaný, tím je také dražší a olej do aromalampy koupíte za cca 5 eur za 10 ml. Pozitivní recenze jsou například na značku Biopurus. Při výběru hřebíčkového oleje si dejte pozor, abyste si vybrali ten správný – některé jsou vhodné pouze pro venkovní použití a jiné zase jen do aromalamp. Vždy si proto pečlivě prostudujte etiketu!

Pro koho je a pro koho není vhodný?

Hřebíčkový olej je většinou silně koncentrovaný, a proto není vhodný pro použití déle než týden. Rovněž se nedoporučuje těhotným ženám, ženám, které kojí a není vhodný ani pro děti do šesti let. Je tomu právě kvůli jeho silné koncentraci a silným účinkem. Proto je před jeho použitím vhodné rozředit ho, a to zejména před vnitřním použitím. Rovněž je třeba si dát před jeho použitím pozor, pokud jste alergičtí nebo jste ještě žádný olej neužívali (tehdy se doporučují malé dávky).

Jak se užívá a jaké je jeho dávkování?

Hřebíčkový olej můžeme používat zevnitř nebo zvenčí. Při vnitřním použití je vhodné smíchat ho s jiným olejem nebo vodou.

 • Pokud vás trápí kašel, tak si udělejte kloktadlo tak, že smícháte sklenici vody se čtyřmi kapkami oleje;
 • pokud chcete použít hřebíčkový olej na bolavý zub, tak nakapejte pár kapek na vatový tampon a přiložte na postižené místo. Uvolní bolest až na pár hodin;
 • pokud chcete použít hřebíčkový olej na pleť, tak ho smíchejte se svým krémem nebo s mandlovým olejem (v poměru 1:3) a potírejte akné;
 • pokud jste ve stresu, tak nakapejte pár kapek hřebíčkového esenciálního oleje do aromalampy.

Hřebíčkový olej na bolest zubů

Babské rady a přírodní recepty s hřebíčkovým olejem

 • Zubní hygiena – smíchejte kokosový, mátový a hřebíčkový olej v poměru 4:2:2 a kloktejte směsí ústní dutinu, případně si jí umyjte zuby.
 • První příznaky nachlazení – hovězí vývar smíchejte s cibulí, bobkovým listem a šesti hřebíčkem nebo pár kapkami hřebíčkového oleje. Všechny ingredience vařte a duste spolu 30 minut a podávejte horké.

Vedlejší účinky hřebíčkového oleje

Při předávkování se olejem se mohou objevit střevní problémy. Rovněž může hřebíčkový olej způsobit pokles cukru, proto by při jeho použití měli být pozorní zejména diabetici. Před vnějším použitím hřebíčkového oleje Vyzkoušejte jestli nebudete mít alergickou reakci (zkuste si jemně potřít vnitřní stranu zápěstí). A jako při každém oleji – před jeho použitím je vhodné poradit se s lékařem.

Recenze a zkušenosti s hřebíčkovým olejem

Velmi pozitivní zkušenosti s hřebíčkovým olejem jsou zejména právě v oblasti zubů. Mnoho recenzí si hřebíčkový olej chválí jako prostředek, který zmírňuje bolest zubů jako u dospělých, tak i při dětech. Hřebíčkový olej se v diskusích doporučuje použít i při příznacích nachlazení. Rovněž je dobrým pomocníkem pro uvolnění a také při migréně.


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Eukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařováníEukalyptový olej pro děti i v těhotenství. Výborný na napařování

Eukalyptové listy a olej jsou charakteristické svou silnou mentolovou vůní. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Jaké je jeho využití?

Kokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejemKokosový olej Advance recenze a zkušenosti s bio olejem

Kokosový olej se velmi dlouho používal k vnějšímu použití (na pokožku, pleť nebo vlasy), populární je však i pro vnitřní použití (na vaření nebo jako doplněk stravy). Je vhodný pro...

Arganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehtyArganový olej Advance – recenze produktu na pleť, vlasy i nehty

Kosmetický přípravek, který by blahodárně působil na pokožku, vlasy i nehty? Arganový olej tyto podmínky splňuje a svým širokospektrálním způsobem využití právem patří mezi oblíbené...