Co na bolest v krku při polykání u dětí a dospělých? Antibiotický sprej nebo kloktadlo

S bolestí hrdla se již setkal každý z nás a i když obvykle nejde o příznak vážného onemocnění, tak škrábání nebo suchý kašel mohou být velmi nepříjemné.

Nepříjemná bolest v krku

Připravili jsme si pro vás užitečný článek, ve kterém vás seznámíme s různými druhy kašle, což je způsobuje a jaká je léčba u dospělých, dětí nebo těhotných žen.

Oblíbené produkty na bolest v krku

Co způsobuje bolest krku?

Bolest v krku, nepříjemné škrábání, otok čí kašel – to vše jsou příznaky vyvolané záněty, infekcemi či jinými onemocněními. Nejčastěji se bolesti krku kategorizují podle postiženého místa.

Faryngitida

Faryngitida, nebo zánět hltanu, patří mezi nejběžnější příčiny způsobující bolesti hrdla. Původci tohoto onemocnění jsou většinou virového charakteru a ne bakteriálního. Při této nemoci je důležité myslet na to, že antibiotika vám nepomohou – právě naopak, mohou nadělat více škody než užitku. Za vznikem faryngitidy stojí kapénková infekce, která je rozšířena především na podzim a během zimy.

Symptomy:

 • bolest v krku,
 • bolest při polykání,
 • bolest ucha.

Tonzilitida

Tonzilitida nebo angína je v překladu akutní zánět mandlí. Angína se může velmi snadno objevit spolu se zánětem hltanu a tehdy je toto onemocnění označeno kostrbatým pojmem tonsilofaryngitida. Na rozdíl od zánětu hltanu, angína může být bakteriálního, mykotického a i virového původu.

Angína se nevyskytuje pouze při zánětech hltanu, ale také je spojena s chřipkou, infekční mononukleózou, spalničkami, spálou nebo záškrtu.

Holčička s bolestí hrdla – angínou

Symptomy:

 • bolest v krku, bolesti při polykání,
 • zvýšená teplota,
 • bolest v uších,
 • povlak na jazyku a mandlích,
 • zápach z úst,
 • zduřelé uzliny,
 • změna hlasu.

Laryngitida

Dalším onemocněním, které způsobuje bolest v krku, je laryngitida, čili zánět hrtanu a hlasivek. Jen málokdy se zánět hrtanu vyskytne samostatně a často je spojen se zánětem horních nebo dolních dýchcích cest. Nejčastěji je toto onemocnění způsobené infekcemi nebo dráždivými vlivy (kouření, hlasité mluvení, chemikálie). Účinné jsou prednizónové čípky.

Specifická je laryngitida u dětí. U dětí může mít projevy astmatického záchvatu, během kterého se dítěti těžší dýchá. Řešením je dostat dítě na chladný vzduch. V zimě stačí otevřít okno nebo vyjít na balkon, v létě ho zkuste dostat alespoň k blízkosti otevřené mrazničky.

Holčička s laryngitidou

Symptomy:

 • mírně zvýšená teplota,
 • dušnost,
 • kašel,
 • pískání při dýchání.

Ostatní faktory způsobující bolest krku

Kromě bakterií, infekcí, virů či zánětů mohou bolest krku způsobit i faktory z následujícího seznamu:

 • Alergie: V případě alergií může hlen stékat do hrdla a tak vznikají nepříjemné bolesti. Nejčastěji se tento úkaz objevuje při sezónních alergiích na pyl, trávy nebo i zvířecí chlupy.
 • Kouření a chemikálie: kouření, chemikálie nebo jiné iritanty mohou podráždit vaše hrdlo a celý dýchací systém. To platí zejména při čistících prostředcích.
 • Gastroezofageální reflux (GERD): Při refluxu se žaludeční kyselina vrací nahoru jícnem a dráždí hrdlo. To se projeví bolestmi a pocitem pálení.
 • Rakovina: Rakovina je nejzávažnějším onemocněním a bolest krku neustoupí ani po několika dnech. Do toho musíte počítat i například s vykašláváním krve nebo celkovou malátností.
 • Suchý vzduch: Pokud ve vzduchu není dostatečná vlhkost, tak se hrdlo vysušuje a je náchylnější na bolest.
 • Zranění: Bolest hrdla může způsobit i "mechanické" poškození jako je uvíznutí jídla či jiného předmětu.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie bolest v krku

Léky na bolesti krku

Obvykle bolest krku odejde spolu s onemocněním po týdnu, ale pokud se chcete nepříjemného škrábání zbavit rychleji, tak v lékárnách najdete různé efektivně pastilky, spreje nebo sirupy pro děti. Nejčastěji se skloňují následující léčiva:

Podpůrná léčba a léčba v těhotenství

Kromě výše jmenovaných pastilek a sprejů můžete svůj imunitní systém podpořit i dalšími léčivy. Ověřenou klasikou je Aspirin-C, který pomáhá snižovat teplotu, utlumuje bolest a redukuje pocity malátnosti. K tomu všemu obsahuje i vitamín C. Pokud nemůžete užívat aspirin, tak výbornou alternativou je ✅ Paralen Grip.

Pokud vás postihnou bolesti krku během těhotenství nebo kojení, tak vám doporučujeme Septilen. Obsahuje látku (tridekánamóniumhydrogénadipát), která si hravě poradí s viry, bakteriemi nebo kvasinkovými mikroorganismy. Pomáhá se záněty nosní a ústní dutiny, nosohltanu nebo krčních mandlí.

Bolest v krku u dětí

Léčba bolesti krku u dětí je specifická v tom, že jsou náchylnější a obvykle se k bolesti přidruží i další symptomy. Jak si s nimi poradit?

Pastilky

Pastilky se doporučují nasadit až dětem od 4 let, protože tehdy je umí už bezpečně cucat. Jako náhradu si můžete doma velmi jednoduše vyrobit cibulový sirup, který sice není lahodný, ale na bolest efektivní. V lékárně dostanete například jitrocelový sirup.

Bolest v krku u dětí

Obklady

U dětí do 4 let se používají obklady z látkových hadříků. Vyhněte se igelitu, který má negativní účinky na dětskou pokožku. Do pozornosti stavíme i slanou vodu, která má pozitivní vliv na hrdlo.

Sirupy

Kromě domácího cibulového sirupu nebo jitrocelového z lékárny najdete i ✅ Nurofen sirup pro děti od 3 měsíců. ✅ Junior-angin sirup pro děti je zase vhodný od 1 roku. Má lahodnou třešňovou chuť, takže dětem bude chutnat a zároveň zmírňuje bolest a pomáhá se suchým kašlem.

Bolesti a teploty

Má vaše dítě spolu s bolestí hrdla i zvýšenou teplotu? Hledejte léky, které obsahují ibuprofen nebo paracetamol – např.: ✅ Nurofen pro děti nebo Paralen čípky. Ty dokáží dobře bojovat právě s teplotou a také s bolestmi. Vyhýbejte se aspirinu, který není vhodný do 16 let.

Shrnutí

Bolest hrdla obvykle není vážný symptom, ale v lékárně najdete bohatý sortiment produktů, které vám pomohou s bolestmi, záněty, otoky či průvodními jevy při kašli (teplota, malátnost). Pokud cítíte, že vás začíná škrábat v krku, tak to nepodceňte a udělejte si zázvorový čaj s citronem nebo si dejte za lžičku medu.

Oblíbené produkty na bolest v krku

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Jaro Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnáziu a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnostSanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnost

Dezinfekční gel na ruce je výbornou pomůckou, jak se zbavit virů a bakterií po návštěvě WC či po chytání se klik na veřejných místech. Vyzkoušeli jsme Sanytol gel na dezinfekci rukou.

Jak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjdeJak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjde

Několik průzkumů ukázalo, že mytí rukou pro některé není až takovou samozřejmostí. Podívejte se, jak můžete pomocí obyčejného mýdla a vody snížit riziko infekční či virové nákazy až o...

Nejlepší Dezinfekční gel na ruce. Recenze chválí antibakteriální Dettol a SanytolNejlepší Dezinfekční gel na ruce. Recenze chválí antibakteriální Dettol a Sanytol

Antibakteriální gely jsou gely na bázi alkoholu, který poskytuje účinnou dezinfekci před mikroby nacházejícími se na pokožce rukou. Jaké účinné jsou a je vůbec vhodné je používat? Pojďme...