Zinková mast na rány, opruzeniny i v těhotenství

Trápí vás akné, ekzémy, těžší hojení ran či jiné kožní problémy? Účinnou zbraní proti nim je zinková mast.

Zinkové masti a krémy na akné či ekzémy

V článku vám popíšeme její vynikající vlastnosti, poradíme, pro koho je vhodná a s jakými obtížemi vám pomůže.

Nejoblíbenější zinkové masti

Složení a účinky zinkové masti

Základem zinkové masti je zinek, konkrétně ve formě oxidu zinečnatého. Zinek je stopový prvek, který je v lidském organismu součástí více než 200 různých druhů enzymů. Nejvíce ho najdete ve svalech, v kostech, kůži, nehtech, vlasech i v játrech, v případě mužského těla je ho nejvíce v prostatě.

Zinek e silný antioxidant a jako takový má také silné protizánětlivé účinky. Kromě toho se významnou měrou podílí na optimálním metabolismu cukrů a bílkovin, transportu oxidu uhličitého, syntéze hemoglobinu a nukleových kyselin a zlepšuje čichové a chuťové vjemy.

Zinková mast pro děti

Zinková mast zabraňuje přenášení bakterií, čímž potlačuje zánětlivé a hnisavé procesy. Tlumí zvýšenou produkci mazových žláz, která je zodpovědná za rozšíření akné. Má chladivý účinek, čímž zklidňuje podrážděnou pokožku a ulevuje od svědění.

S čím vám pomůže

Zinková mast je oblíbeným přípravkem při léčbě akné a dalších zánětlivých onemocnění kůže jako např. růžovka (Rosacea). Pomáhá i při léčbě bradavic a díky antibakteriálním účinkem urychluje hojení ran a popálenin.

Také přispívá ke zlepšení syntézy kolagenu, čímž chrání pokožku před stárnutím. Zklidňuje také citlivou pokožku podrážděnou holením či umělými materiály. Zinková mast pomůže i při léčbě těžko se hojících ekzémů nebo pásových oparů. Je šetrnější než lékaři často předepisovány hormonální masti, které mohou nepříznivě ovlivnit hormonální systém člověka (např. štítnou žlázu).

Místo postižené oparem můžete uklidnit i současným přikládáním ledu. Chlad zpomaluje virus způsobující opar a tím zabraňuje jeho šíření.

Zinková mast je také dobrým lékem na opruzeniny. Malým dětem ní můžete ulevit od projevů tzv. plenkové dermatitidy, která vzniká podrážděním pokožky v oblasti pod plenkou.

Vybíráme z katalogu

Pro koho je vhodná a jak ji aplikovat

Zinková mast je vhodná pro muže i ženy všech věkových kategorií. Pro děti je však nejvhodnější čistá zinková mast bez přidaných konzervantů, aromat či barviv, které mohou citlivou dětskou pokožku podráždit.

Zinkovou mast můžete aplikovat podle potřeby i několikrát denně bez obavy z předávkování. Vedlejší účinky nebyly zjištěny, avšak může způsobit problémy lidem s alergií na zinek. Ta se ale vyskytuje dost zřídka, častější je alergie na jiné kovy jako např. nikl.

Název mast trošku lže, zinková mast ve skutečnosti problematická místa vysouší. Pokud máte sušší pokožku, buďte při jejím nanášení opatrní a aplikujte ji pouze na místa, kde má účinkovat. Ideální je aplikovat mast na noc, ale pro zesílení účinku ji lze aplikovat i přes den, klidně i několikrát denně, aniž se projevily nějaké vedlejší účinky.

Zinková mast se dost špatně roztírá, proto pozor na bílé stopy, které zanechává. Oxid zinečnatý má totiž formu bílého prášku. Nezapomeňte tedy zinkovou mast pořádně rozetřít. Kromě mastí se zinek pro venkovní použití vyskytuje i ve formě pudru, pasty či emulze.

Dostupnost, cena a zkušenosti uživatelů

Zinkovou mast seženete v každé lékárně a protože neobsahuje žádné speciální látky, není vůbec drahá. Nejlepší ceny mají internetové lékárny a e-shopy s výživovým doplňky, tam je dostupná za cenu okolo 60 Kč za 30 g balení.

Uživatelky zinkové masti si pochvalují její účinek na akné a hnisavé vyrážky po holení třísel. Funguje také jako rychlá pomoc, jakmile se objeví na tváři nějaká vyrážka.

Recenze na zinkovou mast

Nevýhodou je, že neúčinkuje na podkožní akné a zanechává bílé stopy, takže většina žen ji používá zejména na noc. Na některé intenzivněji záněty nestačí jednorázová aplikace, mast třeba natírat několik dní po sobě.

Nejoblíbenější zinkové masti

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Wellneo Iza Effect proti plísni nohou a nehtů – recenze a zkušenostiWellneo Iza Effect proti plísni nohou a nehtů – recenze a zkušenosti

Babské rady doporučují česnek, ocet či bílý jogurt. Chcete se však mykózy zbavit nadobro? Množství uživatelů má pozitivní zkušenosti s užíváním přípravku Iza Effect.

Epsomská sůl (hořká sůl) – použití na akné, vlasy i hubnutíEpsomská sůl (hořká sůl) – použití na akné, vlasy i hubnutí

Nejčastěji se používá jako příměs do koupele a také proto ji lze znáte jako "sůl do koupele". Její účinky jsou však mnohem bohatší. Přečtěte si náš článek o epsomskej soli a dozvíte se...

GigaLash – zkušenosti a recenze na sérum na růst řasGigaLash – zkušenosti a recenze na sérum na růst řas

GigaLash slibuje o 70% více objemu, o 90% větší délku, dokonce i tmavší zbarvení. První výsledky by přitom měly být viditelné již po prvním týdnu používání. Do jaké míry jsou tato...