Epsomská sůl (hořká sůl) – použití na akné, vlasy i hubnutí

Určitě se vám už stalo, že jste od svých blízkých dostali do daru tzv. "sůl do koupele". Některé to potěší a některé to pořádně vyvede z míry a sůl dříve či později poputuje do koše.

Epsomská sůl do koupele i pro vnitřní použití

Možná ani netušíte, že v tomto případě, kolikrát vyhodíte něco opravdu dobré a zdraví prospěšné, může totiž jít o "zázračnou" Epsomskú sůl.

Co je to Epsomská sůl?

Epsomská sůl je druh soli, která vzniká sloučeninou hořčíku, síry a kyslíku. Nazývá se také síran hořečnatý. Nachází se i v moři, ale její název je odvozen od anglického města Epsom, kde byla poprvé objevena. Od stolní soli se chemicky a chuťově výrazně odlišuje, ale vzhledem ji připomíná. Nejčastěji se používá jako příměs do koupele a také proto ji možná znáte jako "sůl do koupele". Využívá se však i jinak.

Účinky

Epsomská sůl se po přidání do vody rozpouští a zároveň se do vody uvolňují i ​​hořečnaté a síranové ionty. Tyto části se dokáží dostat do těla nejen prostřednictvím vnitřního použití, ale i vnějšího, přes pokožku. Mnoho lékařů tvrdí, že Epsomská sůl má terapeutické vlastnosti a používá se jako alternativa nebo jako doplňková léčba různých nemocí.

Mezi účinky Epsomskej soli patří:

 • tělo zbavuje staré kůži,
 • má antimikrobiální účinky, díky nimž čistí pleť před nepříjemným akné,
 • očišťuje vlasovou pokožku,
 • vlasům dodává objem,
 • odstraňuje přebytečnou mastnotu z pokožky hlavy,
 • urychluje hojení ran,
 • zmírňuje otoky,
 • zmírňuje spálenou pokožku po opalování,
 • udržuje zdravé srdce,
 • odstraňuje bolest hlavy,
 • uvolňuje svalový tonus,
 • tiší bolest kloubů a svalů,
 • je prevencí vzniku cukrovky,
 • přispívá ke klidnému spánku,
 • zbavuje zácpy.

Látky, které obsahuje

Hořčík

Hořčík nebo magnézium je minerál, který je v těle člověka nejvíce využitelným. V normálním stavu, v klidu, se podílí na více než 325 biochemických reakcích jen pro zdravé srdce a správné fungování nervového systému. Dnes nedostatkem magnézia trpí téměř celá populace, proto je nutné ho uměle doplňovat přes přírodní zdroje nebo doplňky výživy. Jeho nedostatek může mít fatální následky (deprese, úzkost, bušení srdce), díky Epsomskej soli však budete dostatečně zásobeni hořčíkem, a tak ho nemusíte doplňovat léky.

Síran

Sírany nebo sulfáty jsou soli, které vykazují jisté vlastnosti, jako je krystaličnost a bezbarvost, dobře se rozpouštějí ve vodě. Přirozeně se vyskytují v přírodě v nerostech, ale dají se také vyrobit. Existuje mnoho síranů, např. síran vápenatý, měďnatý apod., které se využívají jako dezinfekce, hnojivo... Konkrétní síran hořečnatý (epsomská sůl) se používá na výrobu solných přísad do koupele, jako projímadlo, na výrobu hořčíku.

Epsomská sůl – použití

Ačkoli ji většina lidí skutečně přidává jen do lázní, někdo se jí i léčí tak, že ji pije. Pokud patříte do kategorie lidí, kteří vědí o jejím vnitřním využití, víte, že má hořkou a nestabilní chuť, proto se nevyužívá jako koření. Nejčastěji se využívá jako přísada do lázní, tedy na vnější použití.

Epsomská sůl do koupele, na vlasy či jako projímadlo

Epsomská sůl a koupel

K účinnému solnému koupeli budete potřebovat 2 šálky soli Epsom, které vysypete do horké lázně a setrváte v něm minimálně 15 minut. Pro lepší a rychlejší rozpustnost, umístěte sůl pod tekoucí vodu. Tato terapie vás příjemně zrelaxuje, unaví a během období chřipek a nachlazení z vás "vyžene bacily", resp. očistí vaše tělo nejen zvenčí, ale i zevnitř.

Epsomská sůl na vlasy a na akné

Sůl můžete využít i jako přírodní kosmetiku na pokožku a vlasy a to následovně. Sůl v nějaké nádobce nebo rovnou v rukách navlhčíte tak, aby vznikla kašička a prsty ji vmasírujte do pokožky hlavy. S takto připravenou směsí si můžete umýt i obličej, protože pomáhá čistit pleť, zabraňuje tvorbě pórů, dezinfikuje. Smíchejte půlku čajové lžičky s tělovým krémem a promasírujte si tělo, příjemně vás zahřeje a uklidní, nebo přidejte sůl do kondicionéru a nechte 20 min. působit na vlasech.

Bio projímadlo

Epsomskú sůl můžete využít i jako detox v podobě zdravější verzi projímadla protože má projímavé účinky a na rozdíl od těch z lékárny neobsahuje žádné chemikálie. Nejenže je zdravější, ale i levnější a jeho příprava je jednoduchá a rychlá. Do vody rozpusťte 2-6 lžiček soli a vypijte. U dětí se doporučuje 1-2. Je důležité po užití takového roztoku, vypít velké množství vody, aby se zabránilo nadýmání a žaludečním problémům. Tato sůl je také součástí minerálních vod jako je Šaratica nebo Zaječí voda, Sulinka apod.

Dávkování

To, v jakém množství užívat sůl Epson ve většině případů najdete na obalu těchto solí. Obecně se doporučuje používat ji 2, maximálně 3-krát za týden. Pokud ji chcete užívat i vnitřně, ujistěte se, že sůl, kterou se chystáte použít, je na to i určena. V případě relaxačního koupele nemusíte šetřit a klidně do něj můžete přisypat až 2 šálky.

Při bolestech s nohama, k odstranění zápachu nohou a na zjemnění pokožky přidejte polovinu šálku do nádoby s teplou vodou a vymočte si v ní nohy.

Epsomská sůl na nohy pomůže při jejich bolestech

Pokud používáte sůl jako projímadlo, dávkuje se postupně. Začíná se na 2 lžičkách až se dostanete na 6. Možná však celou dobu budou stačit pouze 2. Lžičky soli rozpusťte ve vodě nebo je snězte a zapijte velkým množstvím vody. U dětí se doporučuje užívat 1, maximálně 2 lžičky.

Nepřehlédněte!

Sůl používejte a dávkujte podle pokynů v příbalovém letáku nebo na obalu. Pro vnitřní použití využívejte jen potravinářskou Epsomskú sůl. Užívat ji začněte postupně. Ze začátku vypijte nebo zkonzumujte 1-2 čajové lžičky a postupně zvyšujte. Před samotným užíváním se ujistěte, že používáte čistou a pravou Epsomskú sůl bez přidaných aroma a zbarvení.

Epsomská sůl a těhotenství

Ačkoli se mnoho budoucích maminek Epsomskej soli vyhýbá, protože se bojí, že to ohrozí jejich miminko, nemusí to tak být. Těhotným ženám se sůl doporučuje používat hlavně na vnější použití, protože zmírňuje otoky zápěstí a nohou, jak to u těhotných ženách často bývá.

Vnitřní použití je v tomto případě dosti diskutabilní. Síran hořečnatý se podává těhotným ženám intravenózně při léčbě vysokého krevního tlaku a jako zdroj hořčíku, který brání předčasnému porodu či potratu. Má však i projímavé účinky. Laxácia může vyvolat i nepříjemné a bolestivé střevní křeče, které mohou ohrozit miminko, proto se nedoporučuje užívat ho bez dohledu lékaře. Poraďte se však o tom se svým gynekologem.

Vedlejší účinky

Obecně je vnější i vnitřní používání Epsomské soli bezpečné, ale pokud ji používáte nesprávně, mohou se objevit negativní účinky. Může dojít k otravě síranem hořečnatým. Tento problém souvisí pouze s vnitřním nadměrným použitím. Nepřiměřenou konzumací může způsobovat průjem, nadýmání, plynatost a žaludeční potíže.

Někteří lidé se prostřednictvím této soli předávkovali hořčíkem. Mezi takovéto příznaky patří nevolnost, bolest hlavy a točení hlavy, zarudlá kůže. Těžké stádium předávkování hořčíkem vede k problémům se srdcem, komatu, ochrnutí až k smrti. Neplašte se, je to vysoce nepravděpodobné, pokud dodržujete bezpečné dávkování soli, pokyny na obalech a doporučení lékaře.

Zkušenosti

Málo lidí zná účinky Epsomské soli. Ti, kteří ji znají, s ní mají pozitivní zkušenosti. Prý je to výborný prostředek, jak se zrelaxovat. Používáte ji i při nachlazení a chřipce, kdy v horkém slaném lázni pobudete 20 min. Dobře se vypotíte, uvolní se vám dýchací cesty a budete dobře spát.

Recenze a zkušenosti s používáním Epsomskej soli

Dočetli jsme se, že někteří sportovci a mladé dívky používají epsomskú sůl na hubnutí a to jako projímadlo, ale i jako horký slaný koupel, který vás odvodní. Toto však nedoporučujeme, je to nebezpečné. Co je však zajímavé, sůl se používá také v zahradě na hubení škůdců. Sůl se nasype okolo rostlin, které chcete ochránit nebo si vyrobte domácí postřik: nasypte 2 PL soli do 5 l teplé vody.Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Wellneo Iza Effect proti plísni nohou a nehtů – recenze a zkušenostiWellneo Iza Effect proti plísni nohou a nehtů – recenze a zkušenosti

Babské rady doporučují česnek, ocet či bílý jogurt. Chcete se však mykózy zbavit nadobro? Množství uživatelů má pozitivní zkušenosti s užíváním přípravku Iza Effect.

GigaLash – zkušenosti a recenze na sérum na růst řasGigaLash – zkušenosti a recenze na sérum na růst řas

GigaLash slibuje o 70% více objemu, o 90% větší délku, dokonce i tmavší zbarvení. První výsledky by přitom měly být viditelné již po prvním týdnu používání. Do jaké míry jsou tato...

Co proti komárům venku? Nejúčinnější jsou repelenty proti komárůmCo proti komárům venku? Nejúčinnější jsou repelenty proti komárům

I když se vyskytují převážně v okolí vodních toků a jezer, nevyhnete se jim ani v jiných oblastech. Jak se před nimi chránit? Které produkty a přírodní recepty fungují?