Zázvor jako lék? Účinky na tlak i srdce. Je nebezpečný?

O pozitivních účincích zázvoru nepochybuje snad nikdo z nás. Kořen rostliny je v současnosti s velkou oblibou využíván nejen v gastronomii, ale i v domácím léčitelství.

Kořen zázvoru na čaj proti nachlazení

Původ tohoto zázraku lze hledat v Číně, která patří k jeho největším producentem. Ve velkém se však pěstuje iv tropických a subtropických částech Asie, Jamajky, Brazílie či Nigérie.

Oblíbené produkty se zázvorem v různých formách

Tradiční čínské léčitelství

Zázvor ovlivnil historii lidstva víc, než bychom si to mohli představit. Obchodování s ním patřilo mezi tahoun ekonomiky starověké Číny a významný artikl bohatství několika dynastií.

Zázvor byl využíván i ve starověkém Římě, kde byl jedním z nejdražších koření. Cena za přibližně půl kilogram se vyrovnala ceně za celou ovci. Po pádu římské říše se na desetiletí zázvor vytratil z povědomí lidu, avšak brzy se o jeho účincích začalo mluvit v Evropě.

Účinky na organismus, srdce i infekce

Kořen zázvoru má velmi široké použití. Využijete ho při menstruačních potížích, angíně, virových infekcích a dokonce srdečních chorobách. Známé jsou jeho protibakteriální, dezinfekční, analgetické i protizánětlivé účinky. Podporuje cirkulaci energie v těle a tím podporuje metabolismus organismu. Je vhodný i při léčbě mykotických onemocnění. Účinky kořene zázvoru, která měří přibližně 30 až 60 cm a je ho téměř nemožné najít ve volné přírodě, jsou v případě problémů s dýchacími cestami tak výrazné, že je nelze srovnávat s vývarem kterékoliv další rostliny.

Možná jste o tom ani netušili, ale pitím tohoto nápoje si můžete výrazně zlepšit zdravotní stav. Vaše tělo se díky němu bude cítit lépe již po první šálku.

Zázvorák pomůže při množství problémů:

 • výkonný bojovník proti migréně či bolesti hlavy,
 • zmírní problémy s trávicím traktem,
 • pomůže Vám utlumit pocit na zvracení (například i při cestování),
 • je nápomocný i při samotném trávení potravy,
 • pokud míváte často pocit překyseleného žaludku, dejte si šálek zázvorového čaje,
 • účinnný v boji proti nachlazení a chřipce,
 • je výborný proti kašli či rýmě běžného či alergického původu,
 • pomáhá při nadměrném pocení, zimnici či zvýšené tělesné teploty,
 • pozitivní účinky při zmírňování menstruačních bolestí a křečí,
 • léčba zánětů kloubů, únavy a bolesti svalů (použijte obklad ze silného horkého zázvorového čaje),
 • redukuje otoky,
 • pomáhá i při pocitu pálení v nohách.

Vybíráme z katalogu

Zázvor na imunitu

V neposlední řadě Vám zázvor pomůže i při snižování stresu. Dejte si šálek čaje a zlepšete si náladu. Budete svěží a klidní. Navíc díky obsahu aminokyselin a množství minerálních látek Vám zázvorový čaj pomáhá zlepšit celkovou imunitu a působí jako prevence před vznikem rakoviny. Dlouhodobé pití čaje ze zázvoru snižuje risk vzniku mrtvice díky jeho schopnosti blokovat usazování tukových sedimentů, což vede k následnému ucpávání tepen. Kromě toho pomáhá snižovat cholesterol v krvi.

Zázvor je díky svému širokému pozitivnímu vlivu na naše zdraví rostlinou, která si zaslouží naši pozornost. Navíc je velmi oblíbeným i díky své chuti, přičemž jej lze použít v množství receptech při přípravě polévek, hlavních jídel, dezertů či nápojů. Vyzkoušejte a zamilujete si ho.

Zázvor v těhotenství

Množství budoucích maminek hledá osvědčené recepty na nevolnosti během prvních tří měsíců těhotenství. Pokud patříte k nim, čtěte pozorně. Zázvor vám totiž může pomoci nejen při žaludečních potížích, stejně vám pomůže překonat nachlazení a vy se úspěšně vyhnete jakýmkoli tabletám.

Pití zázvorového čaje v těhotenství

Při užívání zázvoru během těhotenství však třeba pamatovat na staré známé "všeho s mírou". Maximální doporučená dávka je 1 g na jedno použití. Pokud si připravíte čaj z jedné kávové lžičky strouhaného zázvoru, možná budete překvapená jeho jemnou chutí, ale účinky se jistě dostaví.

Zázvorový čaj vám však nedoporučujeme pravidelně popíjet, pokud jste již v 2. trimestru těhotenství. Pokud si dáte občas jeden šálek tohoto výborného nápoje, nic nezkazíte. Vyvarujte se však každodenní konzumaci, která by mohla napáchat více škody než užitku.

Domácí zázvorový čaj

výraznou vůni a specifickou chuť. Zázvorový čaj je nápoj, který je ceněný zejména pro množství pozitivních účinků na náš organismus. Připravit si ho lze jednoduše i doma, stačí nám pár tenoučkých plátků čerstvého zázvoru, vřelá voda, citron či limetka a med na oslazení. Zdravý nápoj, kterým nic nezkazíte.

Oblíbené produkty se zázvorem v různých formách

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička se zajímám o účinky různých bylinek a přírodních preparátů na náš organismus. Místo klasické léčby vždy nejdříve sáhnu po té...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Sanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnostSanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnost

Dezinfekční gel na ruce je výbornou pomůckou, jak se zbavit virů a bakterií po návštěvě WC či po chytání se klik na veřejných místech. Vyzkoušeli jsme Sanytol gel na dezinfekci rukou.

Jak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjdeJak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjde

Několik průzkumů ukázalo, že mytí rukou pro některé není až takovou samozřejmostí. Podívejte se, jak můžete pomocí obyčejného mýdla a vody snížit riziko infekční či virové nákazy až o...

Nejlepší Dezinfekční gel na ruce. Recenze chválí antibakteriální Dettol a SanytolNejlepší Dezinfekční gel na ruce. Recenze chválí antibakteriální Dettol a Sanytol

Antibakteriální gely jsou gely na bázi alkoholu, který poskytuje účinnou dezinfekci před mikroby nacházejícími se na pokožce rukou. Jaké účinné jsou a je vůbec vhodné je používat? Pojďme...