Co proti komárům venku? Nejúčinnější jsou repelenty proti komárům

Delší dny, teplejší noci, grilování, večerní procházky, festivaly, dovolené či odpočinek v zahradě, to jsou příjemné činnosti, které však během letních měsíců provází otravný hmyz, především komáry.

Účinné repelenty proti komárům

I když se vyskytují převážně v okolí vodních toků a jezer, nevyhnete se jim ani v jiných oblastech. Jak se před nimi chránit? Které produkty a přírodní recepty fungují?

Nejprodávanější repelenty a kosmetiku na ošetření ran po bodavý hmyzu najdeme v nabídce ✅ online lékárny Dr. Max!

Několik základních faktů o komárech

 • Na světě existuje přibližně 3 500 druhů komárů,
 • i když komár může být nositelem některých životu nebezpečných chorob, v našich končinách naštěstí takové riziko nehrozí (v tomto směru by šlo o výjimku, protože konkrétně druhy komárů v našich podmínkách nedokážou přežít – alespoň prozatím),
 • nepříjemné štípance dělají jen samičky komárů, a to kvůli získání proteinu na produkci vajíček,
 • komáři vás uštknou díky tzv. Sosak, který se skládá ze šesti jehliček – první dvě propíchne kůži, další dvě přidržují tkáň, aby nezaváděly při pití, pátá jehlička je "brčko" a šestá má za úkol vpustit do těla látky, které podpoří tok krve,
 • komáři přitahuje oxid uhličitý (který člověk vydechuje) a také pot (zejména přítomnost kyseliny mléčné v něm) - to má za následek, že někteří, zejména obézní lidé a těhotné ženy, jsou pro komárů větším lákadlem, i když nepohrdnou žádným člověkem,
 • komáři jsou nejvíce aktivní ráno (hodinu před a po východu Slunce) a večer (hodinu před a po západu Slunce) avšak tam, kde je zvýšená vlhkost vzduchu útočí i během dne.
 • svědění pokožky po bodnutí je důsledkem uvolňování histaminu do našeho těla – proto někteří lidé sahají po antihistaminik, jiným stačí na uklidnění umytí mýdlem a studenou vodou (teplo zhoršuje hojení, škrábání může do ranky vnést infekci)
 • nepříjemný bzučící zvuk je výsledkem mávání křídel s frekvencí 300 – 600 kmitů za sekundu

Co proti komárům venku?

Pokud máte rádi pobyt v přírodě, účinným způsobem jak se vyhnout komárům bude repelent. Trh nabízí nejen produkty s obsahem chemických látek, ale také ✅ BIO repelenty, které jsou vyráběny na čistě přírodní bázi a většinou obsahují některé druhy esenciálních olejů.

Štípance od komárů

Stále více se oblibě těší i repelentní náramky. V tomto případě je třeba věnovat pozornost zkušenostem lidí a recenzím, protože některé fungují výborně, jiné průměrně. Ultrazvukový odpuzovač komárů do zásuvky je v interiéru klasikou, podobně jako odpařovač do zásuvky. Nicméně existují i ​​produkty, které fungují na stejném principu, ale nevyžadují připojení do elektrické sítě. Jejich strojek je poháněn bateriemi, a tak se hodí i na kempování či noční romantiku při hvězdách v přírodě.

Možná jste slyšeli io aplikaci, díky které bude výskyt komárů ve vašem okolí eliminován. Podle většiny zkušeností je však její efekt minimální. V zahradě, na terase nebo balkoně vám ochranu před komáry poskytnou například repelentní svíčky. Jejich vůně je nejčastěji citronelová, co je pro člověka obvykle příjemným aroma. Alternativou mohou být oleje do vonné lampy nebo pochodně. V závislosti na typu produktu je stanovený čas, během kterého je očekávaný výsledek zaručen.

Nabízíme vám přehled účinných repelentů proti komárům

Rady hovořící o nošení dlouhého oblečení, které má ochránit vaše tělo před komáry jsou spíše pro smích než k užitku. Jednak nejsou v vedrech nejpraktičtějším řešením, a jednak nedokáží pečlivě překrýt všechny části těla. Navíc, komáři jsou schopny uštědřit vám nepříjemný štípanec i přes vrstvu ošacení. Nabízíme vám proto stručný přehled repelentů, které problémy s komáry vyřeší, a to bez ohledu na to, zda máte plavky nebo svetr.

Rostliny proti komárům

Některé rostliny a květiny plní nejen estetickou funkci, ale mají také schopnost léčit nebo poskytovat přirozenou ochranu před některými druhy živočichů. Platí to i v případě otravných komárů. Nejsou nutné žádné chemické přípravky a postřiky, stačí je mít zasazené v okolí venkovního sezení. Nabízíme vám jejich stručný přehled:

 • Citronella – jde o trvalku v podobě trávy, která má výrazné aroma. Často tvoří složku samotných repelentů. Její pěstování je nenáročné, ať už v květináčích nebo ve volné půdě.
 • Levandule – lahodí oku i čichovým receptorům. Pro komárů je však její vůně odpuzující, a tak funguje jako přírodní repelent.
 • Eukalyptus – tvoří účinnou složku mnohých repelentů. V našich podmínkách se může pěstovat jako pokojová rostlina i jako strom venku (v závislosti na konkrétním druhu).
 • Máta šedá (Pennyroyal) – na odpuzování hmyzu se využívají máty obecně, ale nejsilnější účinky má právě tento druh. Pokud ji nebude ořezávat na nať, poskytne vám bleděfialové květy, které odlákají komáři, no přivábí motýli.
 • Měsíček – jeho léčivé účinky jsou široce známé. Avšak pomůže vám také zbavit se nepříjemného hmyzu. Obsahuje pyrethrum, což je látka, která může za jeho jedinečnou vůni, ale i za to, že jde o přírodní insekticid.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie repelenty

Domácí recepty proti komárům

Pokud nemáte v bytě či domě síťky, ale toužíte spát při otevřeném okně, nemusíte nutně sáhnout po repelentu do zásuvky. Rozřízněte citron (nebo limetku) na polovinu, napíchejte do něj hřebíček a kromě příjemné vůně si vychutnejte klidný spánek. Stačí umístit na parapet nebo na stolek v ložnici. Pokud si chcete vyrobit vlastní repelent, podle tzv. babských rád funguje například stará dobrá francovka.

DoAlpy (200 ml) stačí přidat cca třicet hřebíčku a nechat je čtyřiadvacet hodin louhovat. Získanou tekutinou se buď můžete natřít nebo ji přelít do rozprašovače a aplikovat stříkáním. Dalším tipem na domácku vyrobený repelent proti komárům je kombinace vodky a eukalyptového oleje. Potřebovat budete 1 dcl vodky (40%) a dvacet kapek eukalyptu. Prakticky poslouží opět rozprašovač. Pamatujte, že účinnost vyrobeného repelentu trvá čtyři hodiny, následně je nutné opakované použití.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie, zdravý životní styl a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Wellneo Iza Effect proti plísni nohou a nehtů – recenze a zkušenostiWellneo Iza Effect proti plísni nohou a nehtů – recenze a zkušenosti

Babské rady doporučují česnek, ocet či bílý jogurt. Chcete se však mykózy zbavit nadobro? Množství uživatelů má pozitivní zkušenosti s užíváním přípravku Iza Effect.

Epsomská sůl (hořká sůl) – použití na akné, vlasy i hubnutíEpsomská sůl (hořká sůl) – použití na akné, vlasy i hubnutí

Nejčastěji se používá jako příměs do koupele a také proto ji lze znáte jako "sůl do koupele". Její účinky jsou však mnohem bohatší. Přečtěte si náš článek o epsomskej soli a dozvíte se...

GigaLash – zkušenosti a recenze na sérum na růst řasGigaLash – zkušenosti a recenze na sérum na růst řas

GigaLash slibuje o 70% více objemu, o 90% větší délku, dokonce i tmavší zbarvení. První výsledky by přitom měly být viditelné již po prvním týdnu používání. Do jaké míry jsou tato...