Horké nápoje k léčbě nachlazení

Znáte to, v zimním období vás profoukne studený vítr a rýma je raz dva na světě. Neléčená rýma dokáže pořádně potrápit - nemusí však přerůst do chřipky nebo silného zánětu dýchacích cest.

Horký nápoj Theraflu proti nachlazení

Zabránit tomu můžete, pokud budete užívat horké nápoje na nachlazení. Popíšeme vám, jak fungují, pro koho jsou vhodné a představíme vám 3 nejpopulárnější z nich.

Oblíbené horké nápoje proti nachlazení

Složení a působení

Horké nápoje na chřipku a prechnladnutie nejsou pouze nějaké "čajíčky" ale skutečné léky, které jsou určeny na zmírnění projevů nachlazení. Jejich účelem tedy není přímá léčba angíny, chřipky či jiných onemocnění. Obsahují podobné látky jako známé tabletky proti bolesti a na snížení teploty jako např. Paralen, Ibuprofen apod. i když složení každého nápoje je jiné.

Účinné látky se v nich nacházejí v poměrně vysokých koncentracích, proto je nepoužívejte jako běžné horké nápoje na zimu či na zahřátí.

Nejčastěji se vyskytující látky v horkých nápojích:

 • Paracetamol - velmi silná látka, která snižuje horečku a tlumí bolest. V nápoji může být zastoupen v množství 325 - 1 000 mg. Dost zatěžuje játra a při dávce nad 4 g denně může dojít k jejímu selhání. Jednorázovou dávku 1 000 mg by neměly užít lidé s hmotností menší než 65 kg. Pokud současně užíváte sirup proti kašli či tablety, myslete na to, že také mohou obsahovat paracetamol (denní dávku pak musíte sčítat).
 • Fenylefrin - nejčastěji se vyskytuje jako fenylefrin hydrochlorid. Tato látka způsobuje stažení cév ve sliznici nosu, čímž přináší úlevu od jeho ucpání. Pozor - snižuje i prokrvení dělohy, což může mít v těhotenství za následek nedostatek kyslíku a živin pro plod. Také proniká do mateřského mléka, proto jej nemohou užívat těhotné ani kojící ženy.
 • Vitamín C - nazýván také kyselina askorbová, posiluje obranyschopnost organismu, čímž mu pomáhá bojovat s nemocemi. V nápojích k léčbě nachlazení ho najdete v množstvích 50 - 100 mg, což cca odpovídá doporučené denní dávce pro dospělého člověka.
 • Guaifenezin - Čistě přírodní látka - extrakt z kořene kozlíku lékařského. Má uklidňující účinky a pomáhá při nespavosti.
 • Sacharóza - Řepný cukr, v těchto nápojích se používá jako sladidlo. Obvykle je zastoupen v množství několika gramů. Může vadit diabetikům.
 • Barviva - V tomto druhu nápojů se nejčastěji vyskytují azobarviva E110, E122 a E151, které mohou vyvolat alergické reakce u některých lidí.

Nejlepší horké nápoje k léčbě nachlazení - Coldrex citron

Dostupnost a cena

Horké nápoje na nachlazení jsou sice dražší než účinné látky ve formě tablet, ale jejich cena i tak není nijak závratná. Koupíte je za cenu od cca 120 Kč při balení s 10 dávkami.
Nejoblíbenějšími jsou Theraflu, Coldrex, Paralen grip či Celaskon horký nápoj.

Top 3 nejoblíbenější horké nápoje na nachlazeníDávkování

Horké nápoje k léčbě nachlazení užívejte v dávkách doporučených výrobcem. Nejvyšší denní dávka je obvykle 3 - 4 × denně, nepřekračujte ji a neužívejte nápoj déle než 5 dní. Dávkujte jejich přiměřeně, 100 kg vážící muž přece jen snese více než žena s poloviční hmotností.

Příprava těchto nápojů jako např. Theraflu je jednoduchá - měli byste je zalít vodou s teplotou cca 70 ° C.

Nezapomínejte, že horké nápoje na zmírnění příznaků nachlazení nemusí být tím jediným, co pomáhá na chřipku a rozhodne nenahrazují léčbu, a proto při déle trvajících potížích vyhledejte lékaře.

Kontraindikace

Horké nápoje k léčbě nachlazení nejsou určeny pro každého. Pokud splňujete jedno z níže uvedených kritérií, raději se jim vyhněte a sáhněte po tabletové formě s nižším obsahem účinné látky.

 • Věk do 15 let - Z důvodu vysoké dávky účinných látek nejsou tyto nápoje určeny dětem do 15 let.
 • Vysoký krevní tlak - Už zmíněný fenylefrin stahuje cévy, jeho vedlejší účinky jsou tedy zvyšování krevního tlaku a snižování také účinku betablokátorů, tj. léků na vysoký tlak. Patří sem např. léky bisoprolol, metoprolol či karvedilol. Některé nápoje také obsahují vyšší množství sodíku, který zadržuje vodu v těle, čímž také zvyšuje krevní tlak.
 • Deprese - Fenylefrin v těle degraduje prostřednictvím enzymu monoaminooxidázy, ale některé antidepresiva snižují funkci tohoto enzymu. Patří sem např. léky fenelzin, tranylcypromin a moklobemid.
 • Vyšší zátěž jater - Paracetamol sám o sobě představuje značnou zátěž na játra. Pokud ji máte oslabenou např. nadměrným požíváním alkoholu nebo užíváním léků na epilepsii jako karbamazepin a fenytoin, nápojem s paracetamolem se raději vyhněte a nahraďte je léky s jeho nižším obsahem.
 • Léky proti srážení krve - Paracetamol může zesílit jejich účinek. Patří sem např. lék warfarin.
 • Horké nápoje také neužívejte, jestliže trpíte zeleným zákalem (glaukomem), zvýšenou funkcí štítné žlázy, astmatem či sníženou funkcí jater nebo ledvin.

Tyto nápoje nikdy nekombinujte s lékem probenecid nebo s jinými léky proti bolesti a na snížení teplot - např. paracetamol v nápoji s ibuprofenem nebo kyselinou acetylsalicylovou. Čili např. kombinace Theraflu a Paralen nepřichází v úvahu. Tyto látky by mezi sebou mohli reagovat a způsobit nepříjemné vedlejší účinky.

Samozřejmě, seznam kontraindikací při jednotlivých nápojích je vždy delší, měli byste proto vždy číst příbalový leták ke konkrétnímu nápoji.

Oblíbené horké nápoje proti nachlazeníPřidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenze: Avita BlueIron děti – podpora imunity v tekutém železe s vitamínyRecenze: Avita BlueIron děti – podpora imunity v tekutém železe s vitamíny

Naše redaktorka vám v dnešní recenzi stručně popíše, proč si myslí, že Avita BlueIron je pro děti skvělý doplněk stravy. Pokud vás doma trápí zvýšená nemocnost, možná byste také měla...

Sanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnostSanytol dezinfekční gel na ruce – složení, účinnost

Dezinfekční gel na ruce je výbornou pomůckou, jak se zbavit virů a bakterií po návštěvě WC či po chytání se klik na veřejných místech. Vyzkoušeli jsme Sanytol gel na dezinfekci rukou.

Jak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjdeJak si správně mýt ruce? Bez mýdla to nepůjde

Několik průzkumů ukázalo, že mytí rukou pro některé není až takovou samozřejmostí. Podívejte se, jak můžete pomocí obyčejného mýdla a vody snížit riziko infekční či virové nákazy až o...