Železo jako vitamín ve stravě potřebné pro děti i těhotné. Jak se projevuje nedostatek?

Nedostatek železa v krvi s sebou přináší mnoho zdravotních komplikací, stejně jako jeho přebytek. Víte, jaké problémy vám může chybějící či přebývající železo způsobit, jaká je jeho správná hladina v krvi a kolik byste ho měli denně přijmout?

Strava bohatá na železo

Kromě těchto informací vám v článku také prozradíme, v jakých potravinách najdete nejvíce železa a jakými způsoby ho lze do organismu doplnit.

Nejlepší vstřebatelné železo

Železo pro děti i těhotné

Železo je důležitým biogenním prvkem organismu. Najdete ho tam cca 3 – 5 g, přičemž 60 – 70 % se ho nachází v hemoglobinu. Hemoglobin je krevní barvivo, které je součástí červených krvinek, a které má za úkol transport kyslíku do všech orgánů těla. Právě železnaté ionty na sebe dokáží kyslík navázat a umožnit tak jeho přenos. Při nedostatku železa v organismu se proto tvorba nových červených krvinek zpomaluje.

Kromě přenosu kyslíku spočívá funkce železa v lidském těle i v tvorbě některých enzymů, tvorbě energie či detoxikaci volných radikálů. Má vliv i na podporu imunitního systému či regulaci tělesné teploty a pomáhá také při boji s nespavostí. Železo je také součástí proteinu s názvem myoglobin, který na sebe také váže kyslík a je nezbytný pro funkci některých kosterních svalů a také srdečního svalu.

Doporučená denní dávka železa

V následující tabulce najdete doporučené denní dávky železa podle vašeho věku, pohlaví či stavu. Uvedené hodnoty berte jako orientační, protože jednotlivé zdroje se v doporučených hodnotách rozcházejí o několik miligramů.

Doporučený denní příjem železa podle věku a pohlaví

Věk Pohlaví Denní příjem železa
4 – 8 l. muž 10 mg
žena 10 mg
9 – 13 l. muž 10 – 15 mg
žena 10 – 15 mg
od 13 l. muž 10 – 15 mg
13 – 50 l. žena 18 – 20 mg
po menopauze žena 10 – 15 mg
sportovci nezáleží 20 mg a více

Ztráty železa z organismu představují za normálních okolností jen cca 1 mg denně. Železo ale patří mezi nejtěžší vstřebatelné složky potravy – z přijatého množství ho tělo zpracuje pouze cca 10 %. Jeho vstřebatelnost zhoršují fosfoproteiny vyskytující (najdete je např. ve vejcích) či kyselina fytová (v luštěninách a obilovinách). Naopak, vstřebávání železa podporuje vitamín C.

Při železe škodí nedostatek i přebytek

Nedostatek železa je nejčastější příčinou vzniku anémie (chudokrevnosti). Projevuje se nedostatečnou tvorbou hemoglobinu a červených krvinek, což způsobuje snížení množství kyslíku, který se dostává do buněk. Příznaky tohoto stavu jsou ztráta fyzické výkonnosti, dušnost, celková vyčerpanost, bušení srdce, nechutenství, bledost a sklon k infekcím. Silná anémie během těhotenství může vyvolat i předčasný porod – železo hraje tedy ve stravě pro těhotné ženy velkou roli.

Mezi skupiny lidí, které jsou nejvíce ohroženy nedostatkem železa, patří těhotné a kojící ženy, děti ve fázi růstu, sportovci podávající náročné fyzické výkony, ženy se silným menstruačním krvácením zda lidé stravující se podle diet s nedostatečně pestrou stravou. Rizikem je také krvácení do zažívacího traktu, užívání některých léků (nesteroidní revmatikům, antacida či tetracyklin), poruchy vstřebávání živin či interakce se složkami potravin (např. soli kyseliny šťavelové).

Žena trpící anémií na vyšetření u lékaře

Přebytek železa je pro organismus také škodlivý – tělo totiž nemá přirozený mechanismus pro jeho odbourávání. V těžkých případech při výrazném přebytku železa vám hrozí cirhóza jater, poškození srdce nebo štítné žlázy či slinivky. Zvýšená hladina železa v krvi může způsobit chronickou slabost a únavu, bolest kloubů, bolest břicha, bronzovou barva kůže, nepravidelnou srdeční činnost, poruchy menstruace či zvětšení jater a sleziny.

Nejčastější příčinou vysokého obsahu železa v krvi je nadměrná konzumace potravin bohatých na železo (zejména červené maso) či nadměrná konzumace výživových doplňků s obsahem železa. Rovněž může být způsoben onemocněními (např. hemochromatóza či talasemie).

Maximální bezpečná dávka pro dospělého člověka, při níž se nevyskytnou nežádoucí účinky je 75 mg železa na den.

Množství železa v organismu se zjišťuje z krve, méně přesně změřením jeho hladiny v séru. Hodnoty železa v krvi by měly být 14,3 – 26 μg/l u mužů a 10,7 – 21,5 μg/l u žen. Přesnější je měření hladiny ferritinu, což je protein, který na sebe váže železo. Jeho hladina je odrazem celkového množství železa v tkáních a měla by se pohybovat na úrovni 22 – 322 μg/l u mužů a 10 – 291 μg/l u žen.

Vybíráme z katalogu

Železo ve stravě, ale i výživové doplňky

Když se řekne železo ve stravě, většina z nás si představí zejména červené maso. Nejbohatší potravinové zdroje železa jsou však, překvapivě, mořské řasy, ve kterých ho najdete až 5-násobek oproti masu. Dalšími vydatnými zdroji železa jsou luštěniny, různá semínka a ořechy (sezam, slunečnice, pistácie, piniové ořechy, mandle), hovězí játra a maso, jehněčí a vepřové maso, špenát, pórek, obiloviny jako pšenice či oves atd.

V potravinových zdrojích rozlišujeme tzv. hemové a nehemové železo. Hemové je vázáno na hemoglobin a pochází ze živočišných zdrojů.

Železo ve formě výživového doplňku

Pokud budete uvažovat čím doplnit železo, nezapomínejte, že jeho vstřebatelnost z rostlinných zdrojů je slabší, ale zároveň ji lze urychlit vitamínem C, fruktózou či bílkovinami v mase nebo rybách.

Pokud máte problémy s nedostatkem železa, ať už z důvodu omezení ve stravování nebo z důvodu nějakého onemocnění, pomohou vám i výživové doplňky s obsahem železa. Železo najdete ve formě samostatného doplňku, i jako součást multivitaminových doplňků s obsahem minerálů. Chcete-li železo pro děti, ideální formou bude sirup.

Pokud máte železa přebytek, zkuste se vyhýbat potravinám bohatým na železo a zařaďte do jídelníčku takové, které vstřebávání železa ze stravy zpomalují (káva, černý čaj, vápník, červené víno). Další věc, což snižuje železo v krvi, je darování krve. Zkuste také přestat používat železné pánve, které železo do některých potravin uvolňují.

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...