Zelená káva na hubnutí. Účinky, dávkování a zkušenosti

Možná jste už i vy slyšeli o zelené kávě. Nejde o žádný mediální výmysl, ale o kávu, která se po sklizni nepraží. Jaké jsou její výhody? Jednou z nesporných výhod je její trvanlivější čerstvost. Po tom, co se kávová zrna upraží do podoby, která je exportována zákazníkům po celém světě, klesá jejich svěžest závratným tempem. Nemluvě o mleté ​​kávě, kde o výrazné aroma můžeme hovořit tak první den po otevření balíčku.

Zelená káva na hubnutí

Zelenou kávu, která se zpracuje hned po sklizni, si může zákazník upražit po její koupi svépomocně. V nepražené formě nelze tento nápoj konzumovat. Na internetu lze nalézt několik firem, zabývajících se distribucí zelené kávy, které vám poskytnou tuto službu hned při její koupi.

Různé varianty zelené kávy

Zelená káva – obsah látek

Černá a zelená káva pocházejí ze stejné rostliny – kávovníku, rozdíl je pouze ve způsobu jejich zpracování. Zelená káva, na rozdíl od černé, neprochází procesem pražení, po sklizni se pouze dlouho suší. Jde o 100% Arabicu, která obsahuje 30-40 % sacharidů, 13 % bílkovin, vodu, kyselinu chlorogenová, kofein a přibližně 4 % minerálů (železo, fosfor, vápník, draslík, hořčík).

  • Kyselina chlorogenová: Snižuje krevní tlak, přispívá k omlazování, zvyšuje citlivost na inzulín. Je přímo odpovědná za snížení hladu, zlepšuje metabolismus, podporuje spalování tuků, očišťuje tělo od toxinů.
  • Kofein: Pomáhá při spalování tuků, tlumí chuť k jídlu.

Káva a hubnutí?

Kromě přípravy klasického nápoje se zelená káva využívá i na výrobu extraktu. Prvotní studie, zabývající se vlivem extraktu ze zelené kávy na snižování tělesné hmotnosti člověka, potvrzují jeho pozitivní účinek. V květnu 2012 byly na konferenci v San Diegu tlumočené výsledky studie, které se zúčastnilo 16 mladých lidí s nadváhou. Potvrdilo se, že osoby, které užívaly extrakt ze zelené kávy, dokázali v průběhu 22 týdnů zredukovat svou tělesnou hmotnost až o 10,5 %.

Zelená káva snižuje i chuť k jídlu a pocit hladu, čímž je přímo zodpovědná za omezování ukládání cukrů a tuků v těle, také zlepšuje metabolismus a zrychluje spalování.

Pomáhá s detoxikací

K příznivým účinkem zelené kávy na organismus se řadí i její pomoc při očistě organismu. Zelená káva účinně vyplavuje z těla škodlivé látky, díky čemuž se může bez problémů stát součástí vašich detoxikačních kúr. Jelikož působí jako silný antioxidant, tělo nejenže zbavuje toxinů, zároveň zpomaluje stárnutí a zjemňuje vrásky.

Zrnka zelené kávy

Zelená káva jako přírodní léčivo

Čistý extrakt ze zelené kávy obsahuje množství kyseliny chlorogenové, která působí jako silný antioxidant. Při pražení se množství této kyseliny snižuje, proto má zelená káva více pozitivnějších benefitů na naše zdraví. Zelená káva proto úspěšněji bojuje proti volným radikálům, které způsobují poškozování buněk.

Další účinky zelené kávy

Zelená káva díky vysokému obsahu kyseliny chlorogenové příznivě ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků, čili pomáhá při snižování tělesné hmotnosti, snížení BMI a také podílu tělesného tuku v těle. Má detoxikační i omlazovací účinky a díky vysokému množství antioxidantů slouží jako prevence proti vzniku rakoviny. Kromě toho se však k jejímu příznivým účinkem řadí i:

  • snižování krevního tlaku,
  • snižování množství glukózy v krvi,
  • zabránění usazování tuku v těle,
  • podpora činnosti mozku,
  • snižování pravděpodobnosti rizika diabetu 2. typu,
  • neutralizaci ztučnění jater,
  • ovlivňování hladiny tuků v krvi (cholesterol a triglyceridy),
  • snižování rizika vzniku cirhózy jater.

Tablety, kávovinový nápoj či drcená káva

Chuť zelené kávy je natolik výrazná, že nemusí vyhovovat každému. Pokud vás účinky zelené kávy zaujaly, ale nechcete jí nahradit černou kávu, vyzkoušejte zelenou kávu užívat ve formě tablet či s různými příchutěmi. V případě, že si koupíte zrnka, nezapomínejte na to, že je třeba je nejprve zpracovat, abyste si z nich mohli připravit nápoj. Na výběr je například i kávovinový nápoj, kde tvoří zelená káva značnou část složení. Při výběru se zaměřujte na složení výrobku. Není totiž důležité, zda si vyberete mletou verzi, tablety, případně drcenou kávu, ale to, co všechno obsahuje.

Užívání zelené kávy

Kdy je nejvhodnější konzumovat zelenou kávu? Měli byste si jí šálek dopřát hned ráno, abyste nastartovali organizmus a díky obsahu kofeinu získaly energii na celé dopoledne. Nápoj, případně zelenou kávu ve formě tablet užívejte půlhodiny před jídlem. Za ten čas vytvoří kyselina chlorogenová v těle vhodné prostředí pro správné vstřebávání glukózy.

Pokud vám chuť zelené kávy nevyhovuje, určitě si ji nepřislazujte cukrem, zvolte raději aternatívu ve formě medu, případně umělých sladidel.

Pro koho je vhodná?

Vzhledem k příznivé účinky zelené kávy na zdraví, je vhodná ke konzumaci pro lidi, kteří chtějí detoxikovat své tělo, potřebují trochu zhubnout i pro ty, kteří hledají náhradu za černou kávu.

Šálek zelené kávy

Zelená káva obsahuje kofein, proto není vhodná pro všechny navzdory faktu, že dosud nebyly odhaleny vedlejší účinky během konzumace. Konzumovat by ji neměli děti, alergici či lidé s vysokým krevním tlakem. Opatrní by měli být v její konzumaci i senioři a těhotné a kojící ženy.

Jelikož zelená káva odvodňuje organismus a napomáhá k detoxikaci, nelze při její konzumaci zapomínat na dostatečný příjem tekutin.

Vyberte si kvalitu

V záplavě produktů je někdy poměrně náročné si vybrat správné. Při zelené kávě je důležité, aby obsahovala nejméně 45 % chlorogenové kyseliny, neměla by obsahovat žádné příměsi a umělé přísady. Na balení by měl být samozřejmě seznam složek a účinných látek produktu.

Zkušenosti a recenze

Pokud máte se zelenou kávou zkušenosti, podělte se o ně v diskusi pod článkem. Obecně však můžeme konstatovat, že lidé jsou s účinky zelené kávy spokojeni. Recenze jsou většinou pozitivní i když narazíme i na negativní názory, jako v následující ukázce:

Zelená káva - zkušenosti


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Dieta při vysokém cholesterolu? Snížení cholesterolu přírodní cestouDieta při vysokém cholesterolu? Snížení cholesterolu přírodní cestou

Cholesterol je pro život člověka nezbytný, ale jeho vysoká hladina může představovat nebezpečí. Není cholesterol jako cholesterol. V čem spočívá rozdíl? Jaké jsou ideální hodnoty...

Redukční dieta pro obézní děti s nadváhou. Hubnutí dětí podpoří cvikyRedukční dieta pro obézní děti s nadváhou. Hubnutí dětí podpoří cviky

Dětská obezita představuje velkou zátěž pro organismus z hlediska zdraví, ale její důsledky jsou také psychologického rázu. Kromě redukce hmotnosti je důležitá i podpora kvality života...

Jojo efekt při hubnutí. Jaká je nejúčinnější dieta bez jojo efektu?Jojo efekt při hubnutí. Jaká je nejúčinnější dieta bez jojo efektu?

Tzv. jojo efekt je strašákem téměř každého člověka, který se touží zbavit přebytečných kilogramů. V článku vám poradíme, jak a proč jojo efekt vzniká, jaké jsou jeho rizika a jak...