Kovový, acetonový, hnilobný nebo kyselý zápach z úst? Jsou příčinou mandle?

Máte problém komunikovat s lidmi a stydíte se kvůli nepříjemnému dechu? Nevíte, proč je to tak a co s tím? Všimli jste si to i u vašich dětí?

Nepříjemný zápach z úst

Zápach z úst může pořádně znepříjemnit život. Naštěstí se jedná o problém, se kterým se dá účinně bojovat. Na všechny vaše otázky máme odpovědi.

Oblíbené ústně spreje na svěží dech

Halitóza

Trvalý pach z úst se v medicíně označuje termínem halitóza nebo fetor oris. Od jistého věku touto společenskou nepříjemností trpí polovina populace. Je to častý problém, který nelze podceňovat. Někdy může být znakem závažného onemocnění.

Z názvu vyplývá, že hlavním ukazatelem nebo příznakem halitózy je zápach z úst. Kromě toho se může projevovat i nepříjemná pachuť v ústech, která nezmizí ani po důkladném čištění ústní dutiny či používání ústní vody a preparátů.

Typy halitózy

Podle výskytu zapáchajícího dechu se rozlišují tyto halitózy:

 • Skutečná halitóza - zjevný zapáchající dech, který se dá zjistit organoleptickými testy (odhalení prostřednictvím nosu) nebo prostřednictvím speciálního testovacího přístroje.
 • Pseudohalitóza - falešný zápach z úst, problém tedy neexistuje, ale pacient se neustále domnívá, že zápach cítí. Tímto problémem trpí přibližně 15% populace.
 • Halitofóbia - zápach z úst není objektivně podložený, je to jen strach ze špatného dechu. Nejvíce lidí trpících tímto strachem je v mladém věku, nejčastěji v pubertě. Tito lidé si neustále čistí zuby, avšak příčinou je často jiná psychická porucha.

To, co jíme, má vliv na náš dech

Je normální, pokud se u vás objeví zapáchající dech po konzumaci kořeněného jídla, česneku, cibule, klobás, ryb, alkoholu či kávy. Jsou to potraviny, které při konzumaci uvolňují silně aromatické látky, sirovodík, který procházejí krevním oběhem až se nakonec dostanou přes kůži ven.

Tento proces trvá přibližně 72 hodin a na jeho překrytí vám často nepomůže ani žvýkačka. Urychlit to však můžete aerobní činností na běžícím pásu. Proto se jim před důležitým setkáním raději vyhýbejte. Nicméně, pokud máte neočekávané setkání a jedli jste česnek, rychlou pomocí je vypití šálku kávy.

Česnek jako původce špatného dechu

Kdy je třeba se obávat?

Ranní dech po probuzení nebo dech po konzumaci příležitostného silně aromatizující jídla či alkoholu není halitóza. O skutečné halitóza mluvíme tehdy, když zápach z úst přetrvává a nemizí ani po vyčištění si zubů či vyplachování.

Příčina a vznik zápachu

Zápach z úst se může objevit v jakémkoliv věku a to i u zcela zdravého člověka. Nejčastějším důvodem vzniku halitózy je nesprávná ústní hygiena. V ústech se množí bakterie ze zbytků potravy, což způsobuje zapáchající dech. Mezi další časté příčiny patří:

Chrápání

To, že během spánku doslova prechrápete celou noc, není jen rušivým elementem vašeho partnera, ale i možná příčina vašeho zapáchajícího dechu. Během chrápání jsou ústa otevřené, což způsobuje sucho v ústech a vstupní bránu pro vznik a množení bakterií. Řešení v tomto případě je velmi jednoduché. Lidé nejčastěji chrápou při spaní na zádech, proto svěžest ranního dechu můžete ovlivnit tak, že spěte boku.

Chrápání jako příčina špatného dechu

Sucho v ústech

Nedostatečná produkce slin, vede k xerostomii (sucho v ústech). Sliny mají důležitou funkci, zbavují ústa bakterií a zvlhčují ústa. Nízká tvorba slin nedostatečně zvlhčuje ústa, nezajišťuje neutralizaci kyselin vzniklých v ústní dutině po potravě, což kromě spuštění infekcí a zánětlivých onemocnění způsobuje také špatný dech. Xerostomie může být způsobena i užíváním léků, problémům se slinných žlázou či dýcháním přes úst.

Kouření

Zvláštní kategorii při tetjo problematice tvoří kouření. Kouření kromě špatného dechu způsobuje i vysušování úst, což má také za následek vznik halitózy. Nejde jen o dech těsně po cigaretách, ale io trvalém zápachu z úst, který je následkem zabíjení dobrých bakterií a vzniku těch špatných. Chemické látky obsažené v cigaretách způsobují množení bakterií, které konec konců nepostihují jen dech kuřáka, ale způsobují také různé infekce a záněty hrdla, žaludeční problémy.

Respirační infekce

Vůně dechu se často mění i v závislosti na respiračních problémů. I v době chřipky či rýmy se z plic do ústní dutiny a nosu uvolňuje bakteriemi nasáklý hlen. Nepříjemný dech se po vyléčení ztratí.

Vybíráme z katalogu

Halitóza jako znak vážného onemocnění

Příčiny zápachu z úst mohou být v některých případech symptomem vážných onemocnění.

 • Gingivitida, paradontóza - Špatný dech, ke kterému se přidruží i špatná chuť v ústech může být znakem vážného onemocnění dásní, které je způsobeno hromaděním zubního plaku. Pokud pacient nepodstoupí léčbu, může dojít ke ztrátě zubů a zánětu čelisti. Proto je nutné v takovém případě vyhledat zubního lékaře.
 • Selhání jater - Sladký plesnivý zápach, nazývaný také fetor hepaticus, může být signálem selhávající jater. Mezi další příčiny selhání jater patří vznik žloutenky. Objevuje se nejen špatný dech, ale v důsledku nahromadění pigmentu (bilirubinu) i zažloutlé bílku očí.
 • Selhání ledvin - Špatný dech se objevuje i při selhávajících ledvinách. Funkcí ledvin je odplavování nečistot z těla. V případě pokud nefungují tak, jak by měly, odpad zůstává v těle, v krevním řečišti a váš dech má vůni ryb i když jste ryby nekonzumovali.
 • Záněty mandlí - Důvodem špatného perorálního dechu jsou v tomto případě bakterie biologické znečištění se na mandlích, které vedou k vznikem zánětů mandlí, ke vzniku angíny, abces, zapáchajících čepů nebo zvětšení mandlí, což zabraňuje polykání a správnému dýchání.
 • Pankreatitida - Zánět slinivky (slinivky břišní) způsobuje sníženou produkci slin, suchost, nahořklou chuť v ústech, nažloutlý povlak na jazyku a zápach z úst.
 • Helicobacter pylori - Zapáchající dech může být znakem nepříjemného příživníka v těle člověka, bakterie zvané Helicobacter pylori. Dostává se do trávicího systému užitím kontaminovaných potravin, vody, ale i přes sliny jiných lidí při líbání. V těle člověka dokáže přežít velmi dlouhou dobu a způsobit vředy, infekci či rakovinu žaludku. Bakterii lze zabít antibiotiky. Prevencí je důkladné mytí a čištění jídla či pití čistých, zdraví neškodných vod.

Správná ústní hygiena jako prevence 

Pokud je důsledkem halitózy nesprávná ústní hygiena, zvažte, zda si správně a důkladně čistíte zuby, mezizubní prostor a jazyk. Ústní hygiena je velmi důležitá nejen kvůli svěžímu dechu, ale hlavně kvůli celkovému zdraví. Nesprávná ústní hygiena vede k počátečnímu kažení zubů. Zkažené zuby vypuzují do těla a nervů toxiny, které negativně ovlivňují srdce člověka.

Čištění jazyka zubním kartáčkem

Pravidelné čištění si zubů odstraňuje povlaky, lepivou látku na zubech dříve, než se bakterie začnou rozkládat a množit. Množství lidí při čištění zubů zapomíná na jazyk, nicméně to je místo, kde žije většina bakterií. Oškrábejte jazyk zubním kartáčkem a nezapomínejte si během čištění vyplachovat ústa i několikrát. Pokud nepocítíte zlepšení, navštivte vašeho zubního lékaře.

Pijte hodně vody - tak zabezpečíte dostatečné vlhko v ústní dutině a ničení bakterií.

Žvýkejte žvýkačky - ty zajišťují produkci slin, které jsou nezbytné pro správnou ústní mikroflóru.

Otestujte svůj dech

Pokud si nejste jisti, zda je váš dech atraktivní, zkuste jeden z rychlých domácích testů jak to zjistit.

 • Nejrychlejší a nejběžnější test je přiložení si ruce na ústa, dýchnutie a ovonění.
 • Dalším testem je olíznutí vnitřní strany zápěstí, počkáte dokud sliny na zápěstí uschnou a následně místo očichat.
 • V ambulanci je možnost podstoupit tzv. test halimetrom. Je to klinický přístroj při diagnostikování perorálního zápachu. Ten prostřednictvím dechu změří množství těkavých sloučenin síry, které jsou hlavními příčinami halitózy, v dechu.

Kovový, acetonový, sladký nebo kyselý?

Váš dech může mít různé aroma. Podívejme se jaký dech se kdy objevuje, což znamená a proč vzniká.

Pocit kovové chuti v ústech s pachem může být příčinou:

 • užívání některých léků,
 • problémů žaludku,
 • pálení žáhy,
 • žloutenky,
 • otravy kovy,
 • problémů se zuby, 
 • těhotenství,
 • onemocnění dásní - bakterie v oblasti dásňového linií způsobují záněty a infekce což vede ke vzniku paradentózy. I ta se projevuje zmíněným acetonovým dechem.

Léčba a řešení: Nepříjemný kovový zápach a chuť v ústech se odstraňují zjištěním a následně odstraněním možných příčin. Velmi účinná a rychlá pomoc je pití citrónové vody nebo žvýkání skořice či hřebíčku.

Kyselý dech

 • Kyselá chuť v ústech spojená s kyselým zápachem je často způsobena refluxem. Je to stav, kdy se kyselina žaludku pohybuje nesprávným směrem, nahoru do trubice, která spojuje žaludek s krkem. To způsobuje kyselou vůni dechu, poškození hrdla a úst.
 • Další příčinou kyselého dechu jsou poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie) - zvracení. Při zvracení se potrava z obsahem žaludečních kyselin a bakterií dostává přes trubici do ústní dutiny, kde se bakterie usazují a množí. V případě anorexie vzniká opačný proces a to, že se zuby následkem nedostatku vitamínů (vitamin E a D) a minerálů (vápník, hořčík) lámou. Ve všech případech se to projevuje na zubech. Proto je často zubní lékař ten, kdo příčinu poruchy potravy odhalí jako první.

Páchne jako aceton

V případě pokud váš dech má acetonový zápach, může to mít několik příčin. V těch lepších případech je to jen důsledek konzumace nějakého jídla nebo nápoje. Na druhé straně může jít o otravu organismu požitím nějaké toxické látky nebo vdechnutím škodlivých výparů.

Žena naznačující, že někomu páchne z úst

Acetonový nebo ovocný dech je často projevem cukrovky I. typu, při které se neprodukuje inzulín, a tak se glukóza nepřenáší do tkání, což způsobuje nedostatek energie a využívání tukových rezerv. Ty se však ne vždy přemění na energii, ale na ketolátky, které organismus okyselují, což se projevuje na nepříjemném dechu. Ten může být předzvěstí hyperglykemizujícího ketoacidotické šoku.

v případě drastických diet se může projevit acetonový zápach.

Drastické diety a zápach

Nepříjemný pach z úst se nedostavuje pouze po konzumaci jídla, ale často i v případě, že je váš žaludek prázdný, hlavně v době přetrvávání drastických diet. Může za to špatná látková výměna. V čase diety se tělo dostane do bodu, kdy trávicí systém nemá co trávit, a tak tráví vlastní bílkoviny, což se kromě škrknů v žaludku projevuje i jako nepříjemný zápach z úst.

Zápach jako stolice

Fekální zápach z úst může být příznakem mnoha závažných chorob. Děje se to zejména tehdy, když tělo není schopno správně trávit živiny z potravin, které pak hnijí. Způsobují to alergie na lepek, výrůstky na střevech nebo žaludeční vředy.

Dech po tonsilektomii

Až 12 dní po tonzilektomii, tedy odstranění mandlí, vás může trápit nepříjemně zapáchající dech. V oblasti výběru mandlí se nacházejí bílé výměšky plné bakterií, které mohou být příčinou nepříjemného dechu. Dech se může měnit také z důvodu dočasné změny stravy. Nepříjemný dech často zmizí po vyléčení se a po návratu na běžnou stravu.

Zápach u dětí, kojenců a těhotných

Jako rodič jste si možná všimli, že vašemu dítěti zapáchá z úst. Příčinou zápachu u dětí, tak jako u dospělých, může být nedostatečná ústní hygiena. Dalšími příčinami je změna ústního prostoru, kde dochází k vývojovým změnám: růst, formování zubů, záněty a infekce mandlí, krku nebo i žaludeční reflux či problémy s trávením. Dokonce je známo, že děti rádi objevují a strkají si do nosu různé drobné předměty. I uvíznutý předmět v nosní dutině může být příčinou špatného dechu.

Zápach z úst během těhotenství

Zápach u kojenců 

Nejčastější příčinou zápachu z úst u kojenců je dýchání ústy, což způsobuje vznik a množení bakterií. Dále to může být následek sání prstů, což vede k vysoušení úst. Důležité je čištění dudlík a hraček, které dítě olizuje a cucá, protože bakterie z úst se šíří na předměty a zase zpět do úst kojenců.
Zřídka může být příčinou špatný zdravotní stav způsobení curkovkou, onemocněním ledvin, močových cest či zánětem mandlí - Tonsilitida.

Špatný dech v těhotenství 

Během těhotenství nastávají hormonální změny, které mají za následek zvýšenou produkci plaku a následnou kazivost zubů. Nadměrné povlaky na zubech vedou k onemocnění dásní (gingvitíde) a následně k paradentózy. Za špatný dech v těhotenství mohou nejen hormonální změny, ale také:

 • dehydratace,
 • ranní nevolnost a zvracení,
 • přejídání a špatné trávení.

Řešení: Pití dostatku tekutin, nepřejídání se, oplachování ústní dutiny slaným roztokem, citrónovou vodou nebo roztokem peroxidu vodíku zředěného s vodou. Nezapomínejte i během těhotenství pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře.

Další možné příčiny a řešení špatného dechu

 • Užívání některých lékůchemoterapie nebo příliš velké množství vitamínů
 • Řešení: omezit přísun vitamínů.
 • Selhání zubních náhrad - stává se často, když se pod korunkou, můstkem (umělým zubům) vytvoří znečištění.
 • Řešení: léčba u zubního lékaře přes rentgen.
 • Dehydratace
 • Řešení: pití většího množství vody.
 • Rány v ústech (po vytržení zubu) a jejich zapálení, např. zakousnutí si do jazyka
 • Řešení: vyplachování úst slaným roztokem
 • Stres - při stresu vzniká vyšší produkica stresového hormonu kortizolu, který má za následek sucho v ústech a tím pádem prostředí vhodné pro šíření bakterií v ústech.
 • Řešení: meditace, relaxační techniky.

Rychlá pomoc i proti česneku

Zatočte s česnekovým dechem vypitím jednoho šálku kávy. Na trhu existuje množství přípravků, jak si rychle upravit dech. Většinou každá značka, která vyrábí zubní pasty disponuje i širokým sortimentem určeným pro ústní hygienu, včetně preparátů na svěží dech.

Kromě známých žvýkaček jsou to různé orálně spreje na svěží dech, které dostanete bez lékařského předpisu. Jsou bez alkoholu, takže je můžete používat i během řízení. Jsou to např. Altermed Salvena 20 ml, Swissdent 9 ml, AloeFresh 20 ml či Coolfresh 30 ml, který je, co se týče ceny a účinnosti, nejvýhodnějším variantou. Kromě toho, že zajišťuje svěží dech, má nasládlou chuť ačkoli je bez cukru a díky chladivým účinkem zmírňuje bolest.

Alternativní způsoby svěžího dechu

Nechcete investovat do přípravků na svěží dech? Zkuste tedy jednu z alternativních možností, jak svůj dech zpříjemnit:

 • žvýkání petrželové nati nebo mátových lístků,
 • žvýkání zázvoru,
 • pití mátového, šalvějového, fenyklového, zázvorového, heřmánkového nebo přesličkový čaje,
 • pití šťávy z čerstvě odstavených citrónu,
  konzumace jablka,
 • konzumace bílého jogurtu s probiotiky.

Oblíbené ústně spreje na svěží dech

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Redakce

Přinášíme vám množství zajímavostí z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Představíme si běžné onemocnění, možnosti jejich léčby, jakož i...


Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?GlobiFer Forte recenze, cena, zkušenosti. Má negativní účinky?

Pociťujete únavu a trpíte častým bušením srdce? Doplňte si železo prostřednictvím GlobiFer Forte - výživovým doplňkem, který se stará o správnou hladinu železa.

Calgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepšíCalgel – recenze, zkušenosti. Který gel pro prořezávání zoubků je nejlepší

Prořezávání prvních zoubků je fáze, kterou si musí projít každé miminko. A některé mrňousky dokáže pořádně potrápit. Jedním způsobem, jak tuto fázi dítěti usnadnit, je použitím zubního...

Magnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spanímMagnerot také v těhotenství – recenze, zkušenosti, dávkování. Nejlepší před spaním

V případě, že vás trápí časté svalové křeče, bolesti svalů, migréna či zvýšený krevní tlak, můžete mít nedostatek hořčíku. Doplnit vám jej pomůže například. doplněk stravy Magnerot....