Vitamín D – nedostatek má účinek na vlasy i imunitu. Jak jej užívat

Trpíte bolestmi svalů a kloubů, častými infekcemi, řídnutím kostí, vypadáváním vlasů či depresivními náladami? Jednou z příčin může být nedostatek vitaminu D. Ten totiž nepůsobí pozitivně pouze na kosti, ale je zodpovědný za správné fungování mnoha procesů v lidském těle.

Vitamin D

V článku vám prozradíme, jak zjistíte, že máte nedostatek vitaminu D, jak jej můžete doplnit a objasníme jeho vliv na váš organismus.

Oblíbené vitamíny D3

Co je vitamin D a jak jej získat

Vitamin D je ve skutečnosti hormon, který se tvoří v kůži vlivem působení slunečního UV-B záření z látky zvané 7-dehydrocholesterol. Ta vzniká díky cholesterolu – ano, tomu cholesterolu, jehož zvýšená hladina má negativní dopad na vaše zdraví. Této formě se říká vitamín D3 a rčení "Kam nechodí slunce, tam chodí lékař" platí v tomto případě doslovně.

Vitamín D získávaný ze slunečního záření

Množství vitamínu D "získaného" ze slunce ovlivňují:

  • Geografická poloha – v severských zemích je sluneční záření méně intenzivní a slunce svítí méně hodin během dne.
  • Roční období – v zimě je v našich končinách podobná situace jako v severských zemích, proto má mnoho Čechů nedostatek vitaminu D právě v zimě.
  • Opalovací krémy – brání absorpci UV-B záření do pokožky – nadměrné používání opalovacích krémů s ochranným faktorem nad 8 může způsobit pokles přirozené tvorby vitamínu D až o 95 %.
  • Věk – kůže starších lidí dokáže tvořit až o 25 % méně vitaminu D.
  • Barva pokožky – tmavá pokožka působí pro UV záření jako přirozená bariéra, proto kůže těchto lidí vytváří méně vitaminu D.

Druhým způsobem, jakým můžeme vitamín D získat jsou potraviny. Z některých druhů totiž umí lidský organismus získat vitamín D2, který se následně mění na D3. Nejvydatnějšími zdroji vitamínu D jsou rybí tuk, kakaové máslo, sledu a tuňáky. Dobrými zdroji jsou i kakaový prášek, losos, sardinky, žloutky a houby. Určité množství obsahují i ​​smetana, játra či máslo a mléko.

Třetí způsob získání vitamínu D je užívání výživových doplňků. To má význam zejména v zimních obdobích, kdy jsme slunečnímu záření vystavováni nejméně.

Potravinové zdroje vitaminu D

Účinky vitamínu D na organismus

Nejvýznamnější funkcí tohoto vitamínu v lidském těle je napomáhání vstřebávání vápníku a fosforu ze střev. Zlepšuje tak jeho ukládání do kostí a je tedy přímo zodpovědný za to, že budete mít pevné a zdravé kosti. Dokáže tedy zlepšit stav vaší osteoporózy, ale také ulevit od bolestí kostí a svalů.

Další účinky vitamínu D:

  • Léčí infekce – podporuje imunitní systém a díky němu můžete předcházet běžným onemocněním jako nachlazení, chřipka či jiné infekce. Funguje také jako prevence před poruchami imunity a jimi vyvolanými onemocněními jako např. revmatoidní artritida, Crohnova choroba, skleróza, diabetes 1. typu nebo astma.
  • Reguluje růst buněk – nejen těch "dobrých", ale také nádorových, tím pádem hraje významnou roli v prevenci i léčbě rakoviny tlustého střeva, prostaty, slinivky a prsu.
  • Reguluje produkci inzulínu – má vliv na buňky ve slinivce břišní produkující inzulín, zlepšuje jeho produkci a snižuje tzv. inzulínovou rezistenci (nadměrně zvýšenou hladinu inzulínu). Působí tedy jako prevence diabetu 2. typu.
  • Snižuje krevní tlak – hypertenze (vysoký krevní tlak) nemusí být zapříčiněna jen obezitou nebo kardiovaskulárním onemocněním. V lidském těle totiž krevní tlak reguluje soustava hormonů renin-angiotensin-aldosteron, které v případě, že nefungují správně způsobují tzv. sekundární hypertenzi. Vitamín D má příznivý vliv na funkci tohoto mechanismu, čímž pomáhá sekundární hypertenzi léčit a předcházet jí.
  • Vitamín D dále udržuje zdravou vaši pokožku, vaše zuby a je důležitý pro správnou funkci a vývoj mozku. Používá se tedy i při prevenci a léčbě neurologických poruch jako např. autismus, Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Z vědecké studie provedené v r. 2013 vyplývá, že nedostatkem vitamínu D trpí významná většina populace na světě. Této pro organismus nezbytné látce se také připisuje částečná vina za rozšíření civilizačních onemocnění jako chronická únava, osteoporóza, hypertenze, cukrovka apod.

Příznaky nedostatku vitaminu D

Kdysi byl deficit vitamínu D příčinou tzv. rachitidy u dětí, která se projevovala tvarovou deformací kostí. Dnes ale víme, že jeho nedostatek se projevuje i dalšími příznaky jako oslabená imunita (častá rýma, chřipka, infekce), osteoporóza, kolísání nálad až do depresivních stavů, časté kožní onemocnění či kardiovaskulární poruchy. U dospělých může signalizovat nedostatek vitamínu D také rozmazané vidění.

Nejčastěji trpí nedostatkem vitamínu D sportovci, těhotné a kojící ženy, ženy v menopauze, děti, lidé s ledvinovými problémy a lidé konzumující nevyváženou stravu.

Vybíráme z katalogu

Vitamín D pro děti

Pro novorozence a kojence je nezbytný. Odpovídá totiž za zdravý vývoj kostí a kloubů. Nedostatek vitaminu D u těchto dětí má za následek oslabené a deformované kosti a z toho vyplývající nesprávnou funkci kloubů a svalů.

Děti v kojeneckém věku mohou mít nedostatek vitamínu D, protože navzdory předpokladem mnoha maminek se tato látka v mateřském mléce nachází pouze v nízké koncentraci. To však neplatí pro děti krmené umělou výživou – ta je obvykle bohatá na vitamin D.

Pozor, ne každý doplněk s vitaminem D je určen pro malé děti. Pro ně najdete vitamín D nejčastěji ve formě snadno konzumovatelných a vstřebatelných kapek. Můžete je podávat dítěti od 1. měsíce věku. Při jejich užívání si ale dejte velký pozor na předávkování, které je jednodušší než u dospělých lidí.

Dávkování a riziko předávkování

Nejvhodnější způsobem pro příjem vitamínu D je samozřejmě přirozená cesta (t. j. sluneční záření a strava), což však může být v našich končinách problematické na podzim a v zimě.

Jedinou cestou jsou pak výživové doplňky. Z nich jsou lepší formou želatinové nebo celulózové tobolky. Běžné tablety vitamínu D jsou totiž náchylné k navlhnutí a mohou obsahovat až 80 % pojiva nebo látek zatěžujících trávicí trakt (např. šelak vyráběn ze schránek brouků).

Vitamin D ve formě výživových doplňků

Dávkování vitaminu D je pro každého člověka individuálně, v závislosti na jeho deficitu, stravy, kterou konzumuje atd. Dávky jsou uvedeny v tzv. mezinárodních jednotkách IU (z angl. international units), v mikrogramech mikrogramů nebo v tzv. procentech referenční výživové hodnoty na den (% RVH), která je nejpřesnějším vodítkem. Někteří výrobci mají totiž doporučenou denní dávku rozdělenou na jednu kapsli denně, jiní např. na jednu týdně.

Bezpečný denní příjem vitamínu D3 ve stravě výživových doplňcích:

Věk Denní dávka v mg Denní dávka v IU
0 – 12 měsíců 25 1 000
1 – 10 let 50 2 000
11 – 17 let 100 4 000
nad 18 let 100 4 000
Těhotné a kojící ženy 100 4 000

Předávkování vitamínem D zvýší hladinu vápníku v krvi, při které dochází ke kalcifikaci tkání a cév – ta může poškodit srdce, cévy či ledviny (ledvinové kameny). Přímo viditelné příznaky předávkování jsou nechutenství, nevolnost se zvracením, ztráta hmotnosti, slabost, nervozita, vysoký krve tlak a nadměrný žízeň.

Předávkování příliš dlouhým pobytem na slunci není možné, protože tělo disponuje mechanismy pro zabránění tomuto stavu. Předávkování ze stravy je také nepravděpodobné, nejčastěji hrozí předávkování nadměrným požíváním vitamínu D ve formě výživového doplňku. Při dospělých je to dlouhodobé užívání v množství nad 50 mikrogramů (2 000 IU) denně, u dětí je to polovina, t. j. více než. 25 mikrogramů (1 000 IU) denně.

Cena vitamínu D

Výživové doplňky obsahující čistý vitamin D nejsou vůbec drahé. Např. balení se 100 tabletami při doporučeném dávkování 1 tableta denně vás vyjde do 200 Kč. Takové balení vám vydrží 3 měsíce, což vychází na 800 Kč ročně. Ve srovnání s náklady na stravu bohatou na vitamín D (rybí tuk a hodně mořských ryb) je to téměř zanedbatelná položka.

Oblíbené vitamíny D3

Zobrazit produkty v kategorií:


Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Komentáře

25/11/2019 23:52
Vanda

A u dětí je to nebezpečné pokud vím.

Přidat komentář

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuNejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzu

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Zerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro mužeZerex Vitality Complex – recenze na vitamíny a minerály pro muže

Femibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkováníFemibion 1 – recenze. Cena, zkušenosti, složení, dávkování

V těhotenství má ženský organismus větší nároky na některé vitaminy, minerály a stopové prvky, které žena potřebuje dodat nejen sobě, ale i plodu. Zkuste Femibion 1, který obsahuje vše...